Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydrauliczne sterowanie osi Z- dobór sterownika silnika DC/ kontrolera osi

Art.B 21 Kwi 2017 16:37 1875 3
  • #1 21 Kwi 2017 16:37
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Mam problem z doborem sterownika osi do frezarki pionowej własnej konstrukcji. Oś Z wykonałem w oparciu o siłownik "szufladowy" SMC z prowadnicą liniową. Jest to co prawda siłownik pneumatyczny, ale do 2MPa pracuje bez problemu w układzie hydraulicznym. Hydrauliczne sterowanie osi Z- dobór sterownika silnika DC/ kontrolera osi
    Zasilanie realizowane jest za pomocą pompki hydraulicznej podnoszenia klapy z Opla Insigni. Pompka tłoczkowa, promieniowa, silniczek 12V <20A prądu zwarcia, zawory przelewowe ustawione na 2MPa. Hydraulika ma pewne zalety:
    - jest bezluzowa
    - pozwala wiercić z określoną prędkością zagłębiania się w materiał i jednocześnie limitowaną siłą nacisku narzędzia z użyciem elektrowrzeciona.
    Podobny setup zastosowałem już z powodzeniem w 2 maszynach wytrzymałościowych, które pracują bez problemu od dłuższego czasu, tam jednak wystarczył ruch tłoka ze stałą prędkością z ciśnieniem jako wypadkową, więc był regulator PWM i mostek H na 2 przekaźnikach.
    Tu rozwiązanie takie byłoby trochę niewygodne, gdyż trzeba by regulując potencjometrem prędkość jechać do koordynaty odczytanej z liniału pomiarowego, uważając, aby nie przestrzelić. Poza tym nie można całkowicie wykluczyć przecieków i pływania pozycji w czasie obróbki.
    Urządzenie jest zabawką z ograniczonym budżetem i nie bardzo chcę inwestować w ambitne sterowniki serw DC.
    Znalazłem gotowe rozwiązanie w postaci sterownika SID116 Wobitu. Przy zastosowaniu enkodera do odczytu pozycji osi sterownik powinien zapewnić przejazd do zadanej pozycji z ustaloną rampą prędkości, ustaloną pozycję też by utrzymywał. Położenie zadawałbym enkoderem, np. takim Link SID116 mieści się w budżecie na styk.
    Ale może ktoś ma inny pomysł na sterowanie?

0 3
  • Relpol
  • #2 07 Maj 2017 11:01
    andrjalo
    Poziom 18  

Jeżeli kolega chce sterować osią przez siłownik hydrauliczny to należy zastosować serwo hydrauliczne np. Bosch-Rexrot. Sprzężenie zwrotne przez liniał. Zależy też jaki zastosuje się wzmacniacz od tego zależy dokładność.

0
  • Relpol
  • #3 07 Maj 2017 20:23
    noplis
    Poziom 20  

Art.B napisał:

Urządzenie jest zabawką z ograniczonym budżetem i nie bardzo chcę inwestować w ambitne sterowniki serw DC.

Witam,
    ale są przecież rozwiązania na silnikach krokowych (szczególnie dla takiego "maleństwa" silnik krokowy + śruba)

andrjalo napisał:
    Jeżeli kolega chce sterować osią przez siłownik hydrauliczny to należy zastosować serwo hydrauliczne np. Bosch-Rexrot. Sprzężenie zwrotne przez liniał. Zależy też jaki zastosuje się wzmacniacz od tego zależy dokładność.

to kilka tysięcy EUR

0
  • #4 08 Maj 2017 16:22
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Dzięki za opinie. Serwa hydrauliczne znam i znam też koszty takiego rozwiązania. Silnik krokowy w obrabiarce z wolnoobrotowym elektrowrzecionem 2,2kW też mnie nie urządza, w tej skali ma już więcej wad niż zalet. Największa wada- praca bez sprzężenia zwrotnego. Wolałbym już wrzucić używane serwo AC 0,37kW, z serwoprzemiennikiem np. Lenze serii 9300 za mniej niż 1000zł i śrubę kulową z podwójną nakrętką. Zapoznałem się z dokumentacją tego WOBITa SID116 i chyba się na niego zdecyduję. Sprzężenie zwrotne dam z enkodera liniowego lub obrotowego z linką a zadane położenie albo 0-10V albo enkoder.

0