Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyregulować "piszczące" / "wyjące" okna PCV?

21 Kwi 2017 18:12 3804 10
  • Poziom 17  
    Dzień dobry

Być może temat wyda się prosty, ale przyznaję szczerze, że mam duże problemy z poradzeniem sobie z tym kłopotem. Wprowadziłem się do nowego mieszkania i przy samym biurku wyje mi okno PCV. Załączam dźwięk. Przez cały dzień idzie naprawdę z tym zwariować. :/

Są oczywiście pod hasłem regulacja okna są różne filmy i tutoriale, ale żaden nie prowadzi bezpośrednio do kwestii tego pisku/wycia, a próba regulacji bocznych docisków nie przyniosła żadnego rezultatu. Próbowałem też zgodnie z poradami internetowymi uszczelniać okno, ale tak samo -
    nic się nie wydarzyło. Nie wiem od czego zacząć i co to znaczy "trzeba pokombinować". Będę wdzięczny za konkretne informacje. Z czego to wynika, co z tym zrobić i jak działać dalej.

Dorzucam też zdjęcie okna. Jak wyregulować "piszczące" / "wyjące" okna PCV? chociaż nie wiem czy to coś zmieni, poza tym, że to standardowe okno PCV.

Od razu piszę - nie mam na te okna gwarancji, nie mam opcji wymuszenia na właścicielu wymiany; nie szukam też alternatywnych rozwiązań w stylu wybij/zamuruj - interesuje mnie czy można ten problem rozwiązać, a jeśli tak to jak.

Dziękuję za porady i pozdrawiam
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • Poziom 21  
    Proste, Kolego popatrz na okno jak na zdjęciu po prawej stronie na dole masz zawias. Podnosząc białą nasadkę (maskownicę) zawiasu odsłonisz zawias pod zawiasem masz wejscie na kluczyk imbus (sześciokąt ) a tu masz pdf jak to zrobić
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • Poziom 32  
    Nie znam się na tym, ale w oknach (przeważnie na dole) były takie otwory wentylacyjne zasłonięte takimi kapturkami. Czasami nie "gra" ci wiatr w tych otworach (jeżeli są) w twoich oknach.
  • Poziom 28  
    meaverick napisał:
    Podnosząc białą nasadkę (maskownicę) zawiasu odsłonisz zawias pod zawiasem masz wejscie na kluczyk imbus (sześciokąt )

Robiłem u siebie taką regulację ale ze względu na to, że skrzydło było z lekka "opadnięte". Dawało się to wypatrzeć a poziomica potwierdziła.
    Przed próbą takiej regulacji sprawdź czy skrzydło jest prawidłowo osadzone. Bo zmienisz jego pozycję.
  • Poziom 17  
    Po prawej dolnej stronie jest tak naprawdę regulacja okna w osi góra/dół. Docisk tam jest maksymalny, nie da się go bardziej dokręcić, a wszelkie próby regulacji w górę i w dół zupełnie nie zmieniają sprawy. Regulowałem do końca możliwości śruby w obie strony. Buczy jak buczało. :(

Dodano po 3 [minuty]:

wojtek1234321 napisał:
    Nie znam się na tym, ale w oknach (przeważnie na dole) były takie otwory wentylacyjne zasłonięte takimi kapturkami. Czasami nie "gra" ci wiatr w tych otworach (jeżeli są) w twoich oknach.

Próbowałem też zalepiać te otwory - i od zewnątrz i od środka. Bezskutecznie.
  • Poziom 28  
    Ten dźwięk z pliku jest wyjątkowo intensywny. Coś musi go generować. Czy w pobliżu okna nie wisi np. czasza anteny i hulający wiatr "przetaczający" się przez nią lub przewody nie powoduje dźwięku? Gdy wiatr zmienia kierunek to jest tak samo głośno ?
  • Poziom 8  
    Te otwory u dołu okna od zewnętrznej strony służą do odprowadzania wody między innymi. Gdy okno jest uchylone jak lufcik i deszcz pada, to woda spływa do ram i właśnie wypływa tymi otworami.
  • Poziom 32  
    gilban napisał:
    Gdy okno jest uchylone jak lufcik i deszcz pada, to woda spływa do ram i właśnie wypływa tymi otworami.

Mniejsza z tym do czego służą, ale gdy wiatr "dmuchnie" w nie pod odpowiednim kątem to i "gwizdać" mogą.
  • Poziom 17  
    OK, to pewnie będzie śmieszne, ale...

Spróbowałem wszystkich możliwych opcji regulując element po elemencie, przesuwając je w różnych kombinacjach i nic. Następnie z użyciem docisków stolarskich próbowałem zaprzeć o szafę różne punkty okna i sprawdzić która jego część może nie przylegać dokładnie - też nic. Szukałem małymi bibułkami miejsca w którym wiatr mógłby wiać i przesuwać te bibułki... Następnie próbowałem różnych wersji uszczelek i taśm - również nic. Aż w końcu za radą Waldemar z Kaszub zacząłem szukać w innych miejscach. I wiecie co? Jest mi mega głupio, ale okazało się, że dźwięk generuje prześwit nieszczelnego silikonu poniżej okna - w miejscu gdzie okno łączy się z futryną. Zalepiłem taśmą samoprzylepną i przestało świszczeć. :/

Jak wyregulować "piszczące" / "wyjące" okna PCV?

Nie wiem co powiedzieć, głupia sprawa. Jeśli ktoś chce coś dodać, to zapraszam, a jutro zamykam temat jako rozwiązany. :)
  • Poziom 32  
    leburaque napisał:
    że dźwięk generuje prześwit nieszczelnego silikonu poniżej okna - w miejscu gdzie okno łączy się z futryną. Zalepiłem taśmą samoprzylepną i przestało świszczeć. :/

Czyli po prostu okno źle, słabo osadzone w otworze okiennym, samo okno nic nie jest winne, jednym słowem po prostu "partacka robota" przy montażu :| :D
  • Poziom 17  
    OK, wszystko działa i wyjaśnione w poprzednim poście, dzięki za pomoc, zostawiam dla potomnych. ;)