Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydraulika - nowa pompa głębinowa a za duże ciśnienie rozrywa membrane

kuzaja92 21 Kwi 2017 20:13 3180 46
  • #1 21 Kwi 2017 20:13
    kuzaja92
    Poziom 8  

Witam,

W ostatnim czasie dokonałem szeregu napraw najpierw zawór zwrotny, za kilka dni elektrozawór ciśnieniowy, i znów za parę dni spalona pompa.
    Kupiłem nową pompę po założeniu powyrywała mi wężyki przy ubikacji(stare były nic dziwnego pewnie 8-10 bar było) a reszta wody poszła przez zawór bezpieczeństwa przy piecu.
    Zadzwoniłem po hydraulika przyszedł i powiedział że to przez membranę w zbiorniku(wyrównawczy czy ciśnieniowy zwał jak zwał). Zaznaczył też że zbiornik nie powinien znajdować się w studni.
    Przenieśliśmy sam zbiornik zbiornik do łazienki(elektro zwór został w studni) i znowu urywało membranę. Ostatecznie wrócił na stare miejsce. Zaczęło działać.
    Hydraulik pojechał minęło parę godz i powtórka z rozrywki.

Hydraulik twierdzi że trzeba przenieść elektro zawór i zbiornik do domu wtedy woda wytraci prędkość i nie będzie takiego zrywu tym samym nie urwie membrany.(koszt kabla + wykopki wokół domu i nie wiadomo czy zadziała)
    Aha i jeszcze Dawniej miałem tańsze pompy z okolicach 600zł teraz kupiłem za 1400zł. sumoto jednofazowa ale ma rozrusznik i zabezpieczenie osobno w skrzynce.

Czy są jakieś lepsze elektro zawory? (chodzi o taki co włącza pompę jak otwiera się kran) może tu jest problem bo przy wyłączaniu jak już membrana jest urwana strasznie skacze

Jaka jest wasza opinia i czy istnieją jakieś inne sposoby lub zabezpieczenia.

Nie mam wody w kranie już 7 dzień :/(święta czas oczekiwania na pompę i potem na hydraulika) Tak że jest lekka panika.

0 29
  • #2 21 Kwi 2017 20:25
    qadam12

Poziom 26  

Postawi sobie Kolega hydrofor z wyłącznikiem ciśnieniowym i problemy się skończą

0
  • #3 21 Kwi 2017 20:32
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Coś za dużo pomieszania pojęć:

kuzaja92 napisał:
    w zbiorniku(wyrównawczy czy ciśnieniowy zwał jak zwał
    Zbiornik ciśnieniowy, to wiem co to jest, ale wyrównawczy, to występuje w centralnym ogrzewaniu.
    kuzaja92 napisał:
    powiedział że to przez membranę w zbiorniku
    To zmień hydraulika, bo membrana nie ma wpływu na urywanie wężyków.
    kuzaja92 napisał:
    W ostatnim czasie dokonałem szeregu napraw najpierw zawór zwrotny, za kilka dni elektrozawór ciśnieniowy, i znów za parę dni spalona pompa.
    elektrozawór ciśnieniowy- a co to takiego. Myślę że masz, po polsku mówiąc wyłącznik ciśnieniowy. I pewnie tu tkwi przyczyna późniejszych kłopotów. Ktoś nie mając "zielonego pojęcia" wymienia ten wyłącznik, po czym nie wie, że trzeba wyregulować ciśnienie włączania i wyłączania. A jeśli chodzi o membranę, może być dziurawa ,ale może być brak powietrza w zbiorniku i stąd kłopoty.

1
  • #4 21 Kwi 2017 21:06
    kuzaja92
    Poziom 8  

Zbiornik kupił nowy i nabity a zawór regulował. Hydraulik jest nie taki cienki to jeden z lepszych w okolicy. Ale pisze ten cały temat bo co wiele głów to nie jedna. Może ktoś zna temat.

Bo jak jutro się nie uda to co on chce to zaproponuje mu to co tu dostane w odpowiedzi.

Co do nazw faktycznie to wyłącznik ciśnieniowy i Zbiornik ciśnieniowy. mój błąd.

Cytat:
    To zmień hydraulika, bo membrana nie ma wpływu na urywanie wężyków.

Może źle to opisałem. Przez zepsutą membranę według hydraulika psuły się zawory i spaliła się pompa. I przez zepsutą membranę nie ma odpowiedniego ciśnienia w zbiorniku co skutkuje wysokim ciśnieniem w rurach. Czyli zamiast 3-4bar to 8-10 tyle co pompa nabije. A wyłącznik wyłącznik ciśnieniowy skacze(zamyka/otwiera bardzo szybko)

0
  • #5 21 Kwi 2017 21:07
    stanislaw1954
    Poziom 41  

A na jakim ciśnieniu pracuje pompa? Od - do ?

0
  • #6 21 Kwi 2017 21:13
    kuzaja92
    Poziom 8  

Cytat:

Nie mam pojęcia wiem tylko że w zbiorniku ciśnieniowym podobno jest 1.5 bar.

0
  • #7 21 Kwi 2017 21:14
    qadam12

Poziom 26  

Ile litrów ma zbiornik wody ? Czy to czasem nie jest zbiornik z zespolony z pompą i silnikiem na wierzchu?

0
  • Pomocny post
    #8 21 Kwi 2017 21:22
    stanislaw1954
    Poziom 41  

kuzaja92 napisał:
    Nie mam pojęcia
    No to o czym mamy dyskutować?
    kuzaja92 napisał:
    wiem tylko że w zbiorniku ciśnieniowym podobno jest 1.5 bar.
    Z przeponą gumową- to akurat normalne.
    kuzaja92 napisał:
    Przez zepsutą membranę według hydraulika psuły się zawory i spaliła się pompa.
    Tak mogło sie zdarzyć.

0
  • #9 21 Kwi 2017 21:27
    kuzaja92
    Poziom 8  

nazwa pompy: GSK 4-16 Sumoto Pompa głębinowa

Parametry pompy
    Wydajność maksymalna [l/min]46
    Wysokość podnoszenia maksymalna [m]80
    Ciśnienie maksymalne [bar (atm.)]8
    Moc silnika 1100W
    Srednica króćca tłocznego 1''
    Średnica pompy 99mm
    TYP: śrubowa pompa głębinowa

Cytat:

Ale skąd ja mam to wiedzieć pisze na pompie ?

W studni mam tylko 1 barometr i pozuje wyłącznie jak woda płynie.

Cytat:
    Ile litrów ma zbiornik wody ?

Był 25l ale teraz hydraulik kupił 50l.

Cytat:
    Czy to czasem nie jest zbiornik z zespolony z pompą i silnikiem na wierzchu?

Nie. Układ wygląda po kolei tak

1. Pompa
    2. zawór zwrotny
    3.Zbiornik.
    4. wyłącznik ciśnieniowy

0
  • #10 21 Kwi 2017 21:31
    qadam12

Poziom 26  

kuzaja92 napisał:
    4. wyłącznik ciśnieniowy

Wyłącznik ciśnieniowy jest na zbiorniku?

0
  • #11 21 Kwi 2017 21:35
    stanislaw1954
    Poziom 41  

kuzaja92 napisał:
    W studni mam tylko 1 barometr i pozuje wyłącznie jak woda płynie.
    Powinien być zamontowany w takim miejscu, by można było patrząc na niego wyregulować ciśnienie załączania i wyłączania, na wyłączniku ciśnieniowym.
    kuzaja92 napisał:

Ale skąd ja mam to wiedzieć pisze na pompie ?
    To ma pokazywać manometr, a na pompie, albo bardziej w jej specyfikacji technicznej pisze jakie ciśnienie potrafi zrobić, a to jest na pewno zbyt duże, jak na wytrzymałość instalacji domowej.

0
  • #12 21 Kwi 2017 21:38
    kuzaja92
    Poziom 8  

Nie wiem jak to opisać jest podobnie jak na tym zdjęciu.

Dodano po 1 [minuty]:

Czyli co podejrzewasz @stanislaw1954 że pompa jest za mocna ?

0
  • #13 21 Kwi 2017 21:40
    qadam12

Poziom 26  

Pompą steruje wyłącznik ciśnieniowy /w zbiorniku powinna być poduszka powietrzna/,wtedy wyłącznik można właściwie nastawić-trzeba zmniejszyć ciśnienie .

0
  • #14 21 Kwi 2017 21:41
    stanislaw1954
    Poziom 41  

qadam12 napisał:
    Wyłącznik ciśnieniowy jest na zbiorniku?
    A czy to ważne, gdzie dokładnie zamontowany? Istotne jest ciśnienie od- do, bo to może być przyczyną problemów, zwłaszcza to górne.

0
  • #15 21 Kwi 2017 21:44
    kuzaja92
    Poziom 8  

No to myślę że można założyć że to górne to 8 bar bo tak podają na stronach sklepów internetowych.

nazwa pompy: GSK 4-16 Sumoto Pompa głębinowa

Parametry pompy
    Wydajność maksymalna [l/min]46
    Moc silnika 1100W
    Srednica króćca tłocznego 1''
    Średnica pompy 99mm
    TYP: śrubowa pompa głębinowa

0
  • #16 21 Kwi 2017 21:47
    stanislaw1954
    Poziom 41  

kuzaja92 napisał:
    No to myślę że można założyć że to górne to 8 bar bo tak podają na stronach sklepów internetowych.
    To podaje producent:
    kuzaja92 napisał:
    A ja nadal jestem ciekawy do jakiego ciśnienia pracuje pompa w twojej instalacji.

0
  • #17 21 Kwi 2017 21:48
    qadam12

Poziom 26  

stanislaw1954 napisał:
    A czy to ważne, gdzie dokładnie zamontowany?

Tak jest istotne , poduszka powietrzna ma włączać ciśnieniowy . Hydrostat trzeba właściwie ustawić -zakres pracy oraz górne ciśnienie -trzeba też poprawkę zastosować na dużą wydajność pompy.

0
  • #18 21 Kwi 2017 21:48
    mczapski
    Poziom 38  

Jeśli prawdą jest ta sytuacja to jesteśmy świadkami zadziałania nowych praw fizyki i nie tylko. Nie zechciałeś napisać jaką masz studnię a opis istniejących rozwiązań delikatnie oceniając jest marny. Aż się obawiam, że występujący w tle hydrauliko-elektryk nie jest rzetelny i może ma powód. Nie wiemy też jaki masz rozbiór wody. Ale generalnie rozwiązanie ma działać. Co możesz podpowiedzieć hydraulikowi skoro nic właściwie nie potrafisz zaobserwować i ocenić? Intuicyjnie można wskazać na regulację wyłącznika ciśnieniowego, ale przecież każdy hydraulik o tym wie. Można by spytać po co kupiłeś pompę śrubową, ale przecież i ta musi pracować poprawnie.

0
  • #19 21 Kwi 2017 21:58
    kuzaja92
    Poziom 8  

Jak nie chciałeś... Napisałem że głębinowa a o szczegóły nikt nie pytał. Studnia głębinowa 6-7 betonów + 6 metrów rury(pogłębiana).

Może to elektrozawory są za słabe i nie obsługują ciśnienia do 8 bar tylko np do 5 ? Ale tak czy inaczej w domu w instalacji nie może być tak wysokiego ciśnienia.

Dodano po 3 [minuty]:

Cytat:
    A ja nadal jestem ciekawy do jakiego ciśnienia pracuje pompa w twojej instalacji.

Choć bym chciał to nie powiem bo barometr mam do 6 i wiem że go zamykało zanim wezwałem hydraulika. Pewnie jak on zarobił to było już normalnie.

Rozchodzi się oto że urywa cały czas tą mambrane w zbiorniku.

0
  • #20 21 Kwi 2017 22:16
    qadam12

Poziom 26  

Zbiornik 50 l ,rurka 1 cal , pompa 40 l/min -za duża pompa do tak małego zbiornika . Gdyby wyprowadzić wyłącznik ciśnieniowy na rurce powyżej zbiornika i założyć inny ciśnieniowy/jak na rys,/ ,to nawet w przypadku uszkodzenia membrany ,wyłącznik bez problemu by wyłączał silnik.

Dodano po 1 [minuty]:

Poduszka powietrzna powinna być.

0
  • #21 21 Kwi 2017 22:28
    kuzaja92
    Poziom 8  

o i to jest jakaś propozycja dzięki i czekam na może kolejne.

0
  • #22 21 Kwi 2017 22:34
    Andrzej42
    Poziom 24  

Jakiś czas temu byłem wzywany do gościa : awaria wyłącznika ciśnieniowego. Instalacja to coś takiego: pompa z wyłącznikiem na 3 do 4,5atm, dwa zbiorniki hydroforowe 100l, rozległa instalacja. Z powodu tej "rozległości" na końcu tej instalacji (około 40m 3/4")dostawiona głębinówka 1100W plus zbiornik przeponowy 100l i wyłącznik ciśnieniowy ustawiony nieco wyżej niż tamten. Spalił się wyłącznik ciśnieniowy przy pompie głębinowej. Po wymianie i wyregulowaniu na 3,5 do 6,5atm i tak bardzo często się włączał i od razu gwałtownie rosło ciśnienie (rura zasilająca od głębinówki 1 1/4"). Gdybym był hydraulikiem, na pierwszy ogień poszedłby zbiornik przeponowy, a tak wymieniłem wyłącznik ciśnieniowy na następny. Po miesiącu uszkodzeniu uległa pompa. I w końcu dobrałem się do zbiornika. Okazało się, że ktoś przedziurawił sitko wkrętakiem w zbiorniku (przynajmniej tak to wyglądało) co spowodowało powstanie ostrych zadziorów do środka. Te zadziory, po opróżnieniu instalacji przedziurawiły przeponę i koniec - zaczęła się szopka.

Więc sprawna instalacja powinna działać tak: wyłącznik ciśnieniowy ustawiony powiedzmy na 2,5 do 4atm, przy 2,5atm włącza się pompa, ciśnienie powoli rośnie i przy 4 atm pompa się wyłącza. Przy zbiorniku 50l czas pompowania to około 30s - mocno zależnym od ustawienia wyłącznika ciśnieniowego. Tak, czy owak, jeżeli ten czas jest mniejszy niż 10s to nie jest dobrze.
    Gdyby manometr był w pobliżu wyłącznika ciśnieniowego, uprościło by to diagnozowanie usterek i strojenie wyłącznika.

0
  • #23 21 Kwi 2017 23:05
    kuzaja92
    Poziom 8  

Manometr znajduje się zaraz za wyłącznikiem ciśnieniowym. @Andrzej42 dzięki za info dużo to wnosi do tematu.

0
  • #24 21 Kwi 2017 23:36
    Andrzej42
    Poziom 24  

Otwórz jakiś kran i obserwuj wskazanie manometru - napisz, co widziałeś.

0
  • #25 22 Kwi 2017 06:24
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Andrzej42 napisał:
    Otwórz jakiś kran i obserwuj wskazanie manometru - napisz, co widziałeś.
    O to samo pytam od #5. Ponawiałem pytanie w 14#.

0
  • #26 22 Kwi 2017 06:55
    kuzaja92
    Poziom 8  

W tej chwili jest to nie możliwe bo membrana w zbiorniku jest uszkodzona a co było wcześniej przy identycznej sytuacji to napisałem że barometr zamkną się na 6 bar bo tylko tyle ma ale było pewnie więcej.

Podczas tych paru godz gdy pompa chodziła normalnie nie wchodziłem do studni bo myślałem że wszystko ok tym samym nie wiem ile dawało ciśnienia podczas normalnej pracy.

Dziś będzie więcej informacji po południu jak hydraulik przyjedzie i przeniesiemy wszystko do domu. Ciekawe czy to pomoże.

Dłuższa odległość od pompy ma złagodzić uderzenie wody.

0
  • #27 22 Kwi 2017 07:20
    stanislaw1954
    Poziom 41  

kuzaja92 napisał:
    barometr zamkną się na 6 bar bo tylko tyle ma ale było pewnie więcej.
    To świadczy o tym, że hydraulik nie ma pojęcia co robi, bo takiego ciśnienia nie ma potrzeby utrzymywać w instalacji, a na dodatek jest szkodliwe dla osprzętu. Dodam jeszcze, że w instalacji powinien znajdować się zawór bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy pompa ma dużą wydajność i może wytworzyć duże ciśnienie. Gdyby był taki zawór nie doszłoby do uszkodzenia membrany.

0
  • #28 22 Kwi 2017 07:34
    Andrzej42
    Poziom 24  

kuzaja92 napisał:
    Dłuższa odległość od pompy ma złagodzić uderzenie wody.
    - to bujda.
    Poproś tylko o wstawienie manometru gdzieś bliżej. A sam zbiornik - czy nie jest to czasem ten od CO? Są na mniejsze ciśnienia. Daj fotkę tabliczki znamionowej zbiornika.
    Widziałeś tę rozerwaną gumę?
    kuzaja92 napisał:

W tej chwili jest to nie możliwe bo membrana w zbiorniku jest uszkodzona a co było wcześniej przy identycznej sytuacji to napisałem że barometr zamkną się na 6 bar bo tylko tyle ma ale było pewnie więcej.
    Wymiana przepony na włąściwą jak najszybciej i od razu wyłącznik do regulacji. Na chwilę obecną masz na pewno źle ustawiony, bo ciśnienie nie może przekraczać 6bar!

0
  • #29 22 Kwi 2017 08:21
    kuzaja92
    Poziom 8  

Cytat:
    To świadczy o tym, że hydraulik nie ma pojęcia co robi, bo takiego ciśnienia nie ma potrzeby utrzymywać w instalacji, a na dodatek jest szkodliwe dla osprzętu. Dodam jeszcze, że w instalacji powinien znajdować się zawór bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy pompa ma dużą wydajność i może wytworzyć duże ciśnienie. Gdyby był taki zawór nie doszłoby do uszkodzenia membrany.

Nie hydraulik tylko to było jak ja ją podpoiłem a że nie wiedziałem co się już dzieje zadzwoniłem po hydraulika. Już raz wymieniałem pompę w domu to tylko podpoiłem i działało a teraz z tą niby lepsza są cyrki.

Spróbuje kupić lepszy wyłącznik ciśnieniowy może tu jest problem że jest może zasłabły do tej pompy.

Edit:

Hydraulik wie że nie może przekroczyć i jak mnie zostawiał było ok i ciśnienie podobno też. 3h działało ok. potem się sypło

0
  • #30 22 Kwi 2017 09:58
    stanislaw1954
    Poziom 41  

kuzaja92 napisał:
    Spróbuje kupić lepszy wyłącznik ciśnieniowy może tu jest problem że jest może zasłabły do tej pompy.
    Bzdura- on może być za mocny, oczywiście w sensie niewyłączania przy dużym ciśnieniu jeśli pozwolił napompować 6 bar.

0