Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring IP dla 5 budynków. Czy najlepszy monitoring IP tylko od chińczyków?!

22 Kwi 2017 12:35 1344 10
  • Poziom 4  
    Potrzebuję zakupić zestawy do monitoringu dla 5 budynków mieszkalnych (4-6 kamer na budynek). Ważne jest by w każdym budynku pracował rejestrator tej samej firmy (kamery raczej dowolnych firm). Ważne jest dobre oprogramowanie by mieć podgląd w jednym oknie na komputerze z wszystkich kamer we wszystkich budynkach i aby rejestrator miał dobre, intuicyjne oprogramowanie na smartfony, tak by mieszkańcy budynków mogli w łatwy sposób korzystać z monitoringu.

Rozważałem zakup nieco lepszych rejestratorów np. NVR qnap za 1100zł.

1wsze pytanie czy warto? (kamery maksymalnie 2mpix - no może z zapasem na 3mpix, sprzęt do monitoringu budynków mieszkalnych więc nie musi spełniać najwyższych standardów, ale żeby sprzęt ten był dobrej jakości tak by nie było z nim problemów w trakcie eksploatacji)

2gie pytanie które to są dobre rejestratory? W googlu a nawet na forach „najlepsze” to Dahua i Hikvision. Nie odrzucam możliwości, że jest to najlepszy sprzęt w kategorii cena/jakość i ma największą sieć serwisową i prawie wszyscy go montują. Nie mniej czy moglibyście się w kwestii powyższej wypowiedzieć oraz napisać które rejestratory do maksymalnie 1500zł uważacie za najlepsze. Szczerze mówiąc to nie do końca nawet wiem, które to są rejestratory z górnej półki bo ciężko to wyszukać (wygląda na to że: Sunell, Vivotek, Qnap, Axis, może D-Link).

3cie. Na chwilę obecną (o ile nie dowiem się więcej w tym temacie) raczej bym się decydował na rejestratory Avtecha – jednak to firma tajwańska, dość długo na rynku, przystępna cena, chyba średnia półka, wbudowany switch PoE (to chyba lepiej dla jakości sygnału?), oprogramowanie EagleEyes na smartfony współpracujący z każdym systemem operacyjnym, oraz oprogramowanie na PC - Video Viewer, obsługujące do 16 urządzeń (to trochę mało >3x za mało<, ale jest też wersja płatna na większą ilość). - Ale może z jakiś powodów to zły wybór (słaby serwis, jakość, itp.). Proszę o pomoc i w tym temacie.

4te. Skłaniam się do zakupu kamer różnych firm (i tak już są w standardzie onvif). Miałbym większą możliwość wyboru, w niektórych obiektach mogłyby być bardziej budżetowe kamerki (np.BCS), w innych bardziej "reprezentacyjne" (np. Samsung). (Nie planuję nigdzie kamer PTZ). Pytanie czy monitoring w którym kamery są innej firmy niż rejestrator może z jakiś powodów (tak realistycznie) nie działać sprawnie, mogą być jakieś problemy np. z instalacją kamer czy inne – proszę o opinie. Monitoring postawi firma tym się zajmująca.

5te. Dodam, że w jednym z obiektów chciałem wstawić tylko kamerkę + router na kartę sim i podłączyć zdalnie do jednego z rejestratorów, rozumiem, że obecnie wszystkie nowe rejestratory sobie z tym poradzą?
  • Switche POE
  • Poziom 24  
    Stawiasz zbyt duże i nierealne wymagania sprzętowi za "aż 1100zł".
    W tej cenie w grę wchodzą rejestratory 8 kanałowe/budynek.
    Ile osób średnio mieszka w 1 budynku? 30, 50, 100...?
    Kamery w rozdzielczości 2-3Mpix, powininny mieć bitrate ustawiony na ok. 4-6mbit/s. Wyobraź sobie, że większość z mieszkańców będzie chciała na raz zalogować się do rejestratora (jedni poprzez komputer, inni mobilnie) - żaden sprzęt w tym budżecie tego nie zapewni i nie wytrzyma takiego obciążenia.
    Taka ilość użytkowników generuje gigantyczny strumień danych, które trzeba przepchać przez sieć - co też często jest problemem.
    Jest też "extra strumień" w niższej jakości, ale to nadal sporo, a ilość jednocześnie zalogowanych użytkowników ma też swoje ograniczenia w zależności od urządzenia.
    Generalnie - jeśli to ma być system zapewniający jakieś poczucie bezpieczeństwa, to nie daje się dostępu do systemu każdemu mieszkańcowi, jedynie wybranym osobom w budynku/wspólnocie.

2. Dahua/Hikvision są to główni [%] gracze na rynku mający w ofercie szeroką gamę urządzeń do różnych potrzeb, z przyjaznym i intuicyjnym oprogramowaniem do obsługi wszystkich urządzeń w sieci (własnej marki).

3. Standard Onvif nie gwarantuje poprawnej i pełnej współpracy urządzeń różnych producentów. Najlepiej stosować urządzenia pracujące w tym samym (własnym) protokole transmisji danych.
    PoE - to zasilanie kamer i nie ma wpływu na jakość sygnału (do 100m od urządzenia).

4. Zakładasz 1100zł na rejestrator, a ile na 1 kamerę? Może najpierw sprawdź ceny urządzeń "bardziej reprezentacyjnych" np.: Axis, Samsung, Sony...
    Najgorsze z możliwych podejść - "żeby wyglądało"

5. Między innymi, ze względu na ograniczony pakiet danych takie rozwiązanie nie jest najlepsze. Obarczone jest ono również ryzykiem zerwania połączenia, możliwością zawieszeniem się transmisji, awarią/serwisem BTSa... a tym samym utratą podglądu. Lepszym rozwiązaniem byłoby połączenie radiowe jeśli jest taka możliwość techniczna.

Myślę, że głębsze wywody na temat tego jak to zrobić nie maja większego sensu.
    Proponuję zostawić temat do kompleksowego opracowania firmie, która będzie miała instalować system.
  • Poziom 4  
    Wielkie dzięki za odpowiedź.
    Doprecyzuję kilka kwestii.
    Rejestrator 4 kanałowy QNAP VS-2104L 1080zł netto, 1330zł brutto. Współpracuje z 4 kamerami IP do 10Mpix. 2 dyski twarde do 8GB łącznie. Zakładałem, że to co najmniej dobry sprzęt.
    Rejestrator 8 kanałowy QNAP VS-2108L 2100zł brutto.

ad 1. Budynki będą podłączane systematycznie:
    - 4 kamery. Dostęp dla 4-5 osób. Raczej kamery 2Mpix. Cel: identyfikacja osób dokonujących dość częstych aktów wandalizmu. Sprzęt np.: rejestrator QNAP VS-2104L za 1330zł + kamery Signal 2MPix za 300zł (Niegdyś polecane przez krakowski Dipol, teraz Dipol poleca Dahue) lub Rejestrator Dahua DHI-NVR4104 1920p 100kl/s za 800zł + kamery Dahua 2MPix za 600zł. Czyli upraszczając ok. 2500zł Qnap/Signal vs 3200zł Dahua.
    - 3 kamery. Dostęp dla ok. 20 osób. Istniejący (rejestrator BCS do wymiany bo padł) 2 kamery analogowe, dodatkowa 3cia może być cyfrowa lub analogowa. Cel: ochrona + informacyjna (podgląd na ulicę, zaparkowane auto).
    - 4 kamery. Dostęp 4-5 osób. Lokal użytkowy. Przygotowana instalacja (kable) pod kamery IP. Cel: ochrona
    - 7 kamer. Dostęp dla ok. 30 osób. Budynek w wysokim standardzie wykonania. Cel: ochrona + informacyjna (podgląd na ogródek, plac zabaw). Dostęp może być tylko do wybranych kamer, kamery na podwórko mogą być 1Mpixelowe. Sprzęt np.: rejestrator: QNAP VS-2108L za 2100zł, kamery Samsung SND-L6013 za 820zł (lub Vivotek FD8369A-V 2MPix za 900zł brutto) rejestrator Dahua 1000zł + kamery Dahua 600zł. Upraszczając 7850zł Qnap/Samsung/Vivotek vs 5200zł Dahua.
    - 1 kamera. Dostęp 3 osoby. Na placu budowy. Cel: ochrona + informacja. Może przesył danych przez internet na rejestrator być ograniczony do np. 6kl/s lub nawet mniej.

Dahua, Hiqvision, Avtech posiadają w swojej ofercie rejestratory hybrydowe, Qnap nie wiem czy takie ma. Chodzi o podłączenie istniejącej instalacji analogowej w ramach sprzętu tej samej marki.

Jeśli mogę mieć w niewiele wyższej cenie sprzęt w lepszej klasie (o ile jest w lepszej), to po co wybierać Dahue czy Hikvision?! Chyba, że po drodze są błędy w moim myśleniu, to proszę o korektę.

ad 2. Dahua/Hikvision – rozumiem że są to najwięksi gracze na rynku i plus tego są ogromne (jak serwis, czas i łatwość reklamacji, gwarancji, łatwość instalacji - każdy instalator pewnie zna sprzęt tej firmy) pytanie czy są inni znacząco lepsi gracze.

ad 3. Co z firmą Qnap która zdaje się że nie produkuje własnych kamer, choć rejestratory tak. Znaczy, że jest skazana na standard Onvif.
    W kwestii PoE, to Avtech ma wbudowane fizyczne porty w rejestratorze nie trzeba switchy, wystarczy wpiąć skrętkę od kamer do danego portu. Wydaje się to prostszym rozwiązaniem (choć może nie ma na nic wpływu, poza brakiem dodatkowego kosztu za switch – tego nie wiem)

ad. 4. „żeby wyglądało” nie jest główną motywacją, ważniejszą jest „żeby dobrze i długo działało”, „żeby fortuny nie kosztowało”, nie mniej jest czasami też ważne, a tutaj w 1dnym przypadku. Nie pasuje mi, aby nad wejściu do eleganckiego budynku była kamera z napisem Dahua (choć rozumiem że niektórych może gorszyć taka „niepoprawność sprzętowa”) i w tym 1dnym przypadku jestem skłonny dopłacić za nazwę (lub jej całkowity brak), nawet jeśli nie ma różnicy w jakości pomiędzy kamerą Dahua a Vivotekiem czy Samsungiem, zwłaszcza że różnica w cenie jest niewielka.

ad.5. 1dna kamera, prostota montażu, łatwość przeniesienia w inne miejsce, a jakość i szybkość przesyłu danych nie ma tu wielkiego znaczenia. Cena takiego rozwiązania jest też nie wysoka jak również miesięczny koszt. Oraz możliwość zamontowania w dowolnym miejscu, praktycznie wszędzie jest zasięg sieci komórkowej. Kamerka ma służyć do podglądu postępu prac + ma zaalarmować gdyby ktoś wdarł się w nocy na teren budowy.

Życzyłbym sobie aby każda firma specjalizująca się w danej branży była super profesjonalna, miała dogłębną wiedzę o każdym sprzęcie z zakresu jej działalności, była obiektywna i chciało się jej dogłębnie analizować temat. Gdyby tak było na forum może pozostało by 5% postów z tych do tej pory zamieszczonych. A ja nie zawracałbym tu nikomu głowy.
    Ze strony 2óch firm do których się zwróciłem otrzymałem propozycję: rejestrator Dahua + kamery Kenik , 2ga bodaj Hikvision rejestrator i kamery.
    Niestety wiele firm pracuje jak mniemam, na tym co ma pod ręką, czy raczej to co oferuje hurtownia z którą współpracują, na sprzęcie tańszym bo na taki decyduje się większość klientów (co widać po wynikach sprzedaży firm oferujących tańszy sprzęt), więc nie ma dla firm sensu oferowanie sprzętu droższego by nie mieć zleceń.

Prosiłbym zatem jeszcze raz gorąco, o opinie i podpowiedzi w tym temacie (abym mógł wyrobić sobie możliwie rzetelną opinię na rzeczony temat) - jak np. zwrócenie uwagi na przepustowość łączy w momencie podłączenia się do kamer wielu użytkowników. Zwłaszcza, że wiem (z lektury podobnych tematów na tym forum), że jest na nim obecnych wiele kompetentnych osób, chcących pomóc pytającym i zagubionym :) i z ogromną wiedzą w temacie, o który dopytuję.

Wybaczcie ten przydługi wpis, ale przynajmniej temat (myślę) został doprecyzowany :)

Dodano po 8 [minuty]:

Jestem oczywiście wstanie zaakceptować wybór Dahua czy Hikvision, jeśli to będzie optymalny wybór. Nie mniej na chwilę obecną, nie oceniałbym takiego wyboru jako najbardziej optymalny.
  • Switche POE

• Poziom 23  
    Kartusz napisał:
    „żeby dobrze i długo działało”, „żeby fortuny nie kosztowało”,

Coś pięknego. Mickiewicz.

1. A tak na poważnie to nie chciał bym ciebie jako klienta.
    2. Zleć to firmie, która zna się na specyfikacji całego sprzętu.
    3. Kompletnie nie rozumiem twojego podejścia.
  • Poziom 4  
    Dzięki za docenienie talentu literackiego.

Ad1. Nie chciałbyś mnie jako klienta, a innych narażasz, oj nieładnie.
    Ad2. Wygląda na to, że pozostanie mi "tylko" zlecenie tego tematu firmie, bo z jakiś powodów nie zapowiada się bym na forum uzyskał pomoc w tym względzie, choć nie rozumiem dlaczego? Przy innych tematach, aż kipi od porad, opinii i wymiany doświadczeń.

Dla utrudnienia powiem, że budynki są w różnych miastach, Kraków i Śląsk. Oceniłem, że łatwiej będzie podać firmie specyfikacje sprzętu na którym chciałbym zbudować monitoring, (miałbym wtedy szansę nie być zakwalifikowanym jako trudny klient).

Nie mniej czy jest ktoś wstanie podać mi namiar na firmę na Śląsku lub w Krakowie, która podjęłaby się takiego tematu?

Ad3. Nie rozumiem na czym polega nie zrozumienie mojego podejścia. Nie mniej za wpis dziękuję.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Hmmm najbardziej martwią mnie te ilosci osób wyznaczonych do podglądów.30 osób naraz ? to przy kamerach 2-4 mpix - potężna ilość bandwitch.
    TUtaj może być krucho.

Dlatego QNAP ? QNAP w 99% to NAS, ich oprogramowanie do CCTV to taka zabawka... chwalą się że mają innowacyjne funkcje - a te funkcje na profesjonalnym rynku są "normalnością".

Czy możesz określić jakie jest oświetlenie wokół budynków? Jakie łącza internetowe przewidujesz "miedzy budynkami" (jaki internet planujesz wykupić - oczywiście polecam szybki i z zewnętrznym adresem IP)?
    Czy planujesz jakiś punkt gdzie będzie widać kamery?

Czy planujesz że np w stróżówce też ma być podgląd z kamer?
  • Poziom 4  
    Te 30 osób (dotyczy tylko 1dnego budynku) to mieszkańcy budynku, zatem będą okazjonalnie i przez krótką chwilę korzystać z monitoringu, tak przynajmniej mi się wydaje. Nie mniej możemy ograniczyć rozdzielczość kamer do maksymalnie 2mpix a nawet do 1,3mpix jeśli jest potrzeba, (obszar który obejmują nie jest duży może z wyjątkiem kamer umieszczonych od frontu budynku). Dodatkowo można ograniczyć ilość kamer do których mieszkańcy mieli by dostęp np. do 4 z 7, a nawet o ile to możliwe do ustawienia podglądu w dużo skromniejszej rozdzielczości niż rejestrowany na rejestratorze. Do lepszej rozdzielczości miałby dostęp tylko administrator.

Które firmy posiadaja profesjonalne czy bodaj przyzwoite oprogramowanie do CCTV?

Budynki znajdują się w dużych miastach, więc od frontu jest to oświetlenie uliczne, w niektórych budynkach wsparte dodatkowo przez lampy halogenowe działające na ruch. Na podwórkach lub ogródku jedynie lekkie oświetlenie ledowe. W 3ech przypadkach (gdzie wielu użytkowników) w budynku jest lub będzie światłowód. W budynku gdzie kamerka zdalna przesył byłby przez telefonię komórkową (karta sim). Pierwszy opisany budynek z 4 kamerami (internet do wyboru: radiowy, karta sim, tp, netia), ale tam dostęp głównie 2 osób, max. 4ech. Rejestrator oczywiście na miejscu. Pytanie jaką przepustowość powinien mieć internet w takim przypadku?

Punkt gdzie będzie widać kamery? Jeśli dobrze rozumiem to pytanie, to będzie 1den komputer na którym byłby podgląd do wszystkich kamer i może 2 smartfony z możliwością podglądu ze wszystkich kamer.
    Stróżówka nie jest planowana, poszczególne budynki mają sobie funkcjonować niezależnie, w każdym z nich będzie osoba z dostępem do rejestratorów, ale tylko 1den administrator będzie miał dostęp do wszystkich rejestratorów. W przypadku kamerki umieszczonej na budowie, w razie uruchomienia pod wpływem ruchu będzie powiadomienie wysyłać na smartfon. Przynajmniej tak to sobie wyobrażam.

• Poziom 8  
    Dostęp dla większej ilości osób do kamer nie jest problemem, wystarczy że sprzęt zainstalowany będzie miał internet pow.10/10 na lokalizacje , resztę załatwia odpowiednia platforma w chmurze, która ma zintegrowaną obsługę hik'a dahue,bcs,ganza,samsunga, itp itd(rejestratory,nvr'y), a kamery to już nie ma znaczenia(obsługa rstp).. Wysłałem prv. projekt unijny na osiedla mieszkaniowe.

Internet z LTE przy takich tematach odpada - w chwili obecnej jest tak duże obciążenie że firmy ograniczają prędkość...- internet LTE bez limitu danych, gdy kończy się pakiet ogranicza prędkość do 5Mbit , ale w umowie jest jeszcze jeden zapis że w skrajnym przypadku transfer może zostać ograniczony do ... 32kb/s....
    jest to po to zrobione aby każdy użytkownik miał dostęp do internetu - który przestaje działać :-).

• Poziom 43  
    Kartusz napisał:
    Kamerka ma służyć do podglądu postępu prac + ma zaalarmować gdyby ktoś wdarł się w nocy na teren budowy.

Czy Ty wiesz o czym piszesz?
  • Moderator Zabezpieczeń
    marek216 napisał:
    Czy Ty wiesz o czym piszesz?

Jeszcze pozazdrościsz. Kolega będzie miał to do tego stopnia pod kontrolą , że będzie wiedział nawet kiedy mu mucha narobi na kamerę. ;)

A tak poważnie to proponuję zapoznać się na czym polega " detekcja ruchu" w kamerach. Wielokrotnie pisano o tym na forum.