Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana baterii w power banku

22 Kwi 2017 13:22 2793 19
 • Poziom 3  
  Witam wszystkich.W skrocie napisze o co mi chodzi. Otoz posiadam power banka o pojemnosci 10 tys mAh jednakze swe dobre czasy ma juz za soba.Planuje wymiane akumulatorow na nowe.W obudowie znajduje sie 5 sztuk.Wymiana na 5 o pojemnosci okolo 5 tys mAh planuje. Pojawia sie pytanie. Otoz czy elektronika wytrzymai naladuje caly komplet czy tez ulegnie uszkodzeniu lub nie naladuje do konca nowego zestawu? Rozwazam alternatywe w postaci wlozenia do obudowy 2 kompletow po 2 sztuki ktore to zestawy bylyby ladowane osobno zas ladowanie i rozladowywanie zalezne byloby od ustawionego przelacznika ktory bylby zamontowany w obudowie. Prosze o porade w/w temacie. Dziekuje i pozdrawiam.
 • Spec od komputerów
  vicio_32 napisał:
  Wymiana na 5 o pojemnosci okolo 5 tys MaH planuje.

  Takowe nie istnieją. Z tego co wiem istnieją ogniwa typu 18650 maksymalnie o pojemności około 3500mAh. Reszta to zwyczajne podróbki. No chyba że masz innego typu.
  vicio_32 napisał:
  Otoz czy elektronika wytrzymai naladuje caly komplet czy tez ulegnie uszkodzeniu lub nie naladuje do konca nowego zestawu

  Elektronika sobie poradzi.
 • Poziom 38  
  Skoro pytasz znaczy ,że nie za bardzo się w tym wszystkim orientujesz. W elektronice nie można stosować proporcjonalej czy liniowej zależności parametrów , to nie tylko matematyka.

  Układ ładowania ogniw jest dostosowany do parametrów zastosowanych ogniw pod względem wydajności prądowej . Zwykle w takich układach stosuje się ładowanie prądami nominalnymi ,a nawet większymi odpowiadającymi pojemności ogniw w celu optymalnego czasu ładowania . Bezpośrednie zastosowanie takich warunków ładowania dla pojemności dwukrotnie mniejszych skończy się uszkodzeniem zastosowanych ogniw , drastycznemu skróceniu ich żywotności.
  Należy zrobić stosowanych pomiarów posiadanego układu ładowania i wykonać konieczne korekty ustawień o ile konstrukcja elektroniczna na to pozwala.

  Zastosowanie przełącznika pakietów jest złym pomysłem - przełącznik będzie tylko elementem powodującym przy dłuższej eksploatacji dodatkowe straty i stwarzającym możliwość defektów , komplikującym obsługę .
 • Poziom 38  
  Domyślam się, że te 5 ogniw ma być połączonych równolegle? Powiem szczerze odradzam z 2 przyczyn: ładowanie takiego powerbanku będzie bardzo długie ok. doby a żywotność ogniw krótka nawet jakbyś kupił markowe ogniwa o realnej pojemności. Mocne powerbanki bazują na innych ogniwach płaskich bodajże samsunga gdzie jedno ogniwo potrafi mieć 6-10tys. mAh te ogniwa są drogie dlatego takie powerbanki nie są tanie. Im mniej ogniw tym lepiej w urządzeniu z tak ubogą elektroniką sterującą. Przykładzik 2 ogniwa 18650 z różną pojemnością połączone równolegle padną po 100 ładowaniach gdzie normalnie wytrzymały by 1000 cykli ładowania.
 • Poziom 14  
  Byłoby ok gdybyś porządnie to opisał. Jakie akumulatory, co znaczy wymiana na 5 o pojemności 5000mAh? Razem mają tyle mieć czy każda z osobna?

  Myślę, że każda z osobna co da około 25000 mAh. Tutaj już masz sprawę załatwioną przez kolegę Miecho18. Nie ma akumulatorków o pojemności 5 Ah. Max to chyba 3,5 Ah. Dlatego piszesz o podróbach które w najlepszym wypadku będą mieć po około 2000mAh a znając chińczyków, mogą mieć też po 1000mAh albo mniej.

  Najlepiej kup markowe ogniwa samsunga czy sanyo które mają po około 2200mAh i najważniejsze ta pojemność będzie realna. Jeśli masz dużo kasy możesz kupić te 3500mAh, najwyżej będą dłużej się ładować, o ile mówimy tu o łączeniu całości równolegle.
 • Poziom 38  
  Nie wiem dlaczego koledzy dyskutujecie o ogniwach typu 18650 ? Gdzie autor określił typ ogniw?
  Właściwie bardzo mało konkretnych danych podął poza wartościami pojemności .

  A ogólnie to są dostępne jeszcze takie alternatywy jak :

  -20700 ,21700 , 26650 , PL-7250115-2C,PL-7548168WR , PL-9059156WR, 7872196 ,PL-8570170WR , PL-8570170-2C.

  Z drugiej strony wracając do meritum sprawy czy warto wymieniać ogniwa , przerabiać układ elektroniki , dzielić baterie na dwie , skoro można zakupić przykładowo taki produkt jak:
  - Power Bank PV120 5100mAh Black 2.1A , czy Powerbank Intenso ST10000 , czy też Power Bank SUNEN 4000mAh w ilości 2- 3 sztuk w miarę potrzeby ?
  Rachunek ekonomiczny przemawia za takim rozwiązaniem.
 • Poziom 38  
  Czyli jest to czego się spodziewaliśmy 5 ogniw 18650 równolegle.
  Takie rozwiązanie jest dalekie od ideału bo z czasem będzie mieć coraz większe samorozładowanie spowodowane różnymi pojemnościami poszczególnych ogniw (będą się ładować na wzajem). Lepiej pomyśleć o 1 lub 2 ogniwach większej pojemności. Tutaj przykładowe ogniwo 10tys. mAh Link
 • Poziom 38  
  Wyżej wymieniony produkt ma wymiary 197 mm x 73 mm x 7.6 mm, a pakiet 18650 ok. 65,6 x 82, 5x 18,5 mm ?

  Nie ma co kombinować ,chcąc reanimować układ trzeba zastosować odpowiednie dostępne na rynku ogniwa i tyle w temacie .


  Większość tanich power banków nie ma balansera i jakoś funkcjonuje . Wydaje się ,że instalowane ogniwa z tej samej serii produkcyjnej ,ładowanie odpowiednio dużym prądem ,jak również rozładowywanie pakietu jest tak dobierane ( nie wyładowuje się do parametrów granicznych),by pakiet miał jednolite parametry w trakcie założonej eksploatacji .

  Nic nie stoi na przeszkodzie ,aby dorobić sobie wyjścia do podłączenia balansera , ale to w sumie komplikuje znacznie eksploatację urządzenia,jak power bank.
  W ostateczności z balansera można korzystać okresowo.
 • Poziom 24  
  E8600 napisał:
  Takie rozwiązanie jest dalekie od ideału bo z czasem będzie mieć coraz większe samorozładowanie spowodowane różnymi pojemnościami poszczególnych ogniw (będą się ładować na wzajem).

  Co to za dziwne teorie? Możesz dać jakiś link do doświadczeń czy pomiarów potwierdzających, to o czym piszesz?
  Spokojnie można łączyć ogniwa równolegle, ważne tylko aby w trakcie łączenia ogniwa miały takie samo napięcie, najlepiej by były rozładowane do minimalnego napięcia dopuszczonego przez producenta.

  aaanteka napisał:
  Większość tanich power banków nie ma balansera i jakoś funkcjonuje . Wydaje się ,że instalowane ogniwa z tej samej serii produkcyjnej ,ładowanie odpowiednio dużym prądem ,jak również rozładowywanie pakietu jest tak dobierane ( nie wyładowuje się do parametrów granicznych),by pakiet miał jednolite parametry w trakcie założonej eksploatacji .

  Nic nie stoi na przeszkodzie ,aby dorobić sobie wyjścia do podłączenia balansera , ale to w sumie komplikuje znacznie eksploatację urządzenia,jak power bank.
  W ostateczności z balansera można korzystać okresowo.

  Tylko na co komu balanser w powerbanku, w którym ogniwa połączone są równolegle?
 • Poziom 38  
  Piotrek#G napisał:
  Spokojnie można łączyć ogniwa równolegle,

  Oczywiście, że w nic się nie stanie ale ogniwa będą się szybciej starzeć. Producenci stosują takie połączenia bo im się to opłaca np. na baterię w laptopie masz krótszą gwarancję wiec się zbytnią tym nie przejmują. Jakbyś nie wiadomo jak dobierał ogniwa to przy 5 zawsze nastąpi coś takiego jak zmiana pojemności względem innych. A jak wiadomo ogniwo li-ion po naładowaniu powinno mieć ograniczony prąd ale w takim pakiecie się tak nie stanie bo reszta jest niedoładowana do pełna. Kolega może przesadził z balanserem ale przydała by się chociaż separacja ogniw w trakcie procesu ładowania bo o to mi chodzi z tym starzeniem właśnie. Elektroniką zajmuję się hobbystycznie ale myślę, że dioda zenera i rezystor do każdego ogniwa załatwiła by sprawę (lub inny prosty element elektroniczny). Markowe ogniwa wkrętarek gdzie gwarancja jest nawet na 3 lata własnie swą trwałość zawdzięczają idealnej elektronice dbającej o proces ładowania. Kiepska elektronika uszkodzi najlepsze ogniwa bardzo szybko tyle w temacie.
 • Poziom 43  
  aaanteka napisał:
  Większość tanich power banków nie ma balansera i jakoś funkcjonuje
  Znasz kolego konstrukcję tych większości powerbanków?
  Chyba nie widziałeś nigdy takiego na oczy i dlatego takie bajki piszesz.

  Tam jest jedno ogniwo, lub kilka, ale zawsze połączonych równolegle i tak jest w 99,99% powerbanków. Po co więc balanser? Do czego ma on służyć?

  Nie wprowadzaj niepotrzebnego zamieszania.
 • Poziom 38  
  Dla zachowania ogniw w prawidłowej kondycji ? W jaki sposób jest realizowane ładowanie ?
  Nie wszystkie produkty mają budowę pakietu jaką kolega przedstawia .

  Należy się zapoznać z produktami Xcellon, OXA ,Sandberg i innymi , aby się przekonać ,że nie zawsze jest taka realizacja połączenia jak kolegia przedstawia . Wymiana baterii w power banku

  Wymiana baterii w power banku
 • Poziom 38  
  Niestety ale Freddy ma racje większość to właśnie połączeni równoległe aby ułatwić sprawę producentowi i ograniczyć koszta. Przy powerbankach o realnie większej pojemności stosuje się inne ogniwa i zazwyczaj jest to jedno ogniwo lub maksymalnie dwa, każde osobno ładowane. Dlatego też markowe powerbanki o realnej pojemności 10-20tys, mAh nie kosztują 40zł tak jak Chińskie eksperymentalne konstrukcje gdzie nawet widziałem 10 ogniw 18650 równolegle bez żadnej separacji przy ładowaniu. Ludzie bardzo chętnie to kupuje tylko później okazuje się pomimo włożenia 10 ogniw o pojemności 2000mAh każde to łączna pojemnośc takiego sprzętu to max 7-8tys, mAh zamiast liczonych 10 x 2000mAh = 20000 mA. Zaraz ktoś powie, że wkładają stare ogniwa przy nowych markowych po kilkudziesięciu cyklach pojemność będzie podobna z winna jest właśnie elektronika i pakietowanie ogniw równolegle bez zabezpieczeń. Właśnie u autora tematu miało to miejsce dlatego myśli o wymianie ogniw. Radził bym raczej poszukać powerbanku na jednym ogniwie najlepiej Li-po.

  To co wrzuciłeś to jest 2 x 2 ogniwa równoległe na pewno lepsze rozwiązanie niż 5 równolegle ale i widzisz sam, że producent oszczędził i balansera nie ma. Ale czy to jest powerbank mi to wygląda bardziej na ładowarkę ogniw 18650 i wówczas balanser nie jest niezbędny bo wymieniasz ogniwa i zamieniasz je miejscami.
 • Poziom 38  
  Większość tanich owszem, ale o tym była wcześniej mowa w poście #9.

  Oczywiście była również przedstawiona inna alternatywa rozwiązania technicznego.

  Przedstawiony przykład jest tylko kontrargumentem do "99% połączeń równoległych" i dokładnie tak- przedstawia tani, prosty układ wykorzystujący jednak połączenie mieszane, a nie równoległe.

  W power bankach z możliwością zasilania laptopów, notebook, kamer powszechnie jest stosowane połączenie szeregowe z balansowaniem.
  Większość z nich posiada odpowiednio dopasowaną ładowarkę sieciową .
  Nie ograniczajmy się do produktów ładowanych tylko z portu USB.
 • Poziom 43  
  Temat brzmi "Wymiana baterii w power banku", a nie "Jak przerobić fabryczny powerbank".
  Po co więc ta dyskusja o balanserach?

  Poziom wiedzy autora jest dość niski i wątpię, aby potrafił dokonać takiej przeróbki.
  Dość niski, bo nie wie, że nie istnieją w praktyce akumulatory z serii 18650 o pojemności 5000mAh. Autor chce wyjąć stare (pewnie 2000mAh) i włożyć nowe.
 • Poziom 38  
  vicio_32 napisał:
  Otoz czy elektronika wytrzymai naladuje caly komplet czy tez ulegnie uszkodzeniu lub nie naladuje do konca nowego zestawu? Rozwazam alternatywe w postaci wlozenia do obudowy 2 kompletow po 2 sztuki ktore to zestawy bylyby ladowane osobno zas ladowanie i rozladowywanie zalezne byloby od ustawionego przelacznika ktory bylby zamontowany w obudowie. Prosze o porade w/w temacie.


  Akumulatory z serii 18650 o pojemności 5000mAh istnieją , tylko tyle ,że mają takie parametry :).
  Ale o tym też już napisano wyżej .


  Link
 • Poziom 24  
  E8600 napisał:
  Dlatego też markowe powerbanki o realnej pojemności 10-20tys, mAh nie kosztują 40zł tak jak Chińskie eksperymentalne konstrukcje gdzie nawet widziałem 10 ogniw 18650 równolegle bez żadnej separacji przy ładowaniu.

  Dlaczego w Teslach stosuje się pakiety, gdzie równolegle łączone są 74 sztuki ogniw, bez żadnej separacji przy ładowaniu? Dlaczego tak poważna firma nadal korzysta z 18650 (obecnie 21700) a nie z większych ogniw?
 • Poziom 43  
  Piotrek#G napisał:
  Dlaczego w Teslach stosuje się pakiety, gdzie równolegle łączone są 74 sztuki ogniw, bez żadnej separacji przy ładowaniu? Dlaczego tak poważna firma nadal korzysta z 18650 (obecnie 21700) a nie z większych ogniw?
  To już musisz zapytać w Tesli, bo to oni tylko wiedzą.
 • Poziom 38  
  Odpowiedź jest prosta cena ogniw 18650 jest najkorzystniejsza. Dodatkowo te ogniwa mają zabezpieczenie membranowe zapobiegające pożarom. O trwałość ogniw można zadbać na różne sposoby widocznie TESLA ma na to inny patent, który każdy może sobie odszukać bo firma TESLA jako jedyna mi znana marka zrzekła się dochodu ze swoich patentów i udostępniła je wszystkim ludziom bezpłatnie chcąc tym samym wspomóc rozwój napędów elektrycznych oraz upowszechnić pojazdy elektryczne. Napęd elektryczny jest przyszłością co wcale mnie nie cieszy jako fana motocykli :( Ciekaw jestem jak jest ze stawkami OC w pojazdach elektrycznych.