Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kanał VPN- praca inżynierska od czego zacząć?

22 Kwi 2017 17:45 774 11
  • Poziom 3  
    Hej

Jestem tutaj nowa, jednak już od dłuższego czasu przekopuję fora w poszukiwaniu pewnych informacji. Otóż nadszedł czas podjęcia decyzji o temacie pracy inżynierskiej. Wybrałam "Implementacja kanału wirtualnej sieci prywatnej VPN", projekt jak wstępnie ustaliłam miałby polegać na napisaniu programów klienta i serwera wirtualnej sieci prywatnej i przetestowaniu działania całego kanału przy użyciu obu aplikacji. Zastanawiam się jednak czy w efekcie nie polegałoby to głównie na napisaniu programów, czego praktycznie myśląc przyszłościowo, w pracy się nie robi, a same testy zajęłyby znacznie mniejszą część pracy? Zaproponowałam zatem, aby praca polegała na skonfigurowaniu urządzeń, tymsamym ustawiając dwa kanały VPN jeden w protokole IKEv1 drugi IKEv2 (np. zakładając różne rodzaje uwierzytelnień czy kontrolę ruchu), przetestowaniu ich działania i skuteczności. Niestety mój promotor uważa że taki sposób realizacji sprawiłby, że to trochę za mało jak na pracę inżynierską. Stąd rodzą się pytania:
    1. Co jeszcze dodatkowo mogłabym zaproponować do zrealizowania, aby poszerzyć zakres projektowy pracy?
    2. Jeśli jednak nie uda mi się przekonać promotora do mojej wersji, w jakim języku najlepiej byłoby napisać programy klienta serwera? Czy język C byłby wystarczający, a może jakiś inny ułatwiłby to zadanie? Czy może z własnego doświadczenia posiadacie ciekawe i przydatne źródła, które pomogłyby mi zrozumieć VPN i napisać takie programy? Od czego powinnam zacząć?
    3. Czy byłby sens bym po napisaniu programów i stworzeniu kanału w ten sposób, również skonfigurowała go manualnie na urządzeniach i dołączyła proces konfiguracji do pracy, czy były to element zbędny?

Szczerze mówiąc zależałoby mi na skupieniu się głównie na kanałach, nie natomiast na samym pisaniu programów. Nie wiem jednak jak przekonać promotora by zgodził się na taki sposób realizacji pracy, co jeszcze zaproponować etc.
    Obecnie moja wiedza z tego zakresu jest podstawowa, jednak jestem na tyle zainteresowana tematem, że chciałabym wejść w niego głębiej stąd wybór takiego tematu pracy. Mimo wszystko rady od osób bardziej doświadczonych byłyby zbawienne, dlatego postanowiłam napisać tutaj. Będę ogromnie wdzięczna za wszelką pomoc, rady czy źródła z których mogłabym skorzystać by uściślić temat mojego projektu i go zrealizować.
  • Specjalista Sieci, Internet
    dorrsw napisał:
    Szczerze mówiąc zależałoby mi na skupieniu się głównie na kanałach, nie natomiast na samym pisaniu programów

Wybrałaś zatem zły temat, "implementacja" = "pisanie programu"
  • Poziom 3  
    Tak, dlatego właśnie chciałabym zmienić go - na ten opisany jako drugi :). Z tego powodu pytam jak mogłabym rozwinąć projekt pojegający na konfiguracji dwóch kanałów opartych o różne protokoły, tak aby projekt był atrakcyjny i bardziej wymagający.
    dorrsw napisał:
    aby praca polegała na skonfigurowaniu urządzeń,

Takie prace dostają dzisiaj uczniowie w podstawówce/gimbazie.
  • Poziom 3  
    Nie znam gimnazjum ani podstawówki, w której jakiekolwiek dziecko wiedziałoby czym jest kanał VPN, a tymbardziej jak go skonfigurować. Pomijam już fakt braku sprzętu czy osób w szkołach które mogłyby tego nauczyć to samo tyczy się liceów, czy studiów, na których temat VPN nie jest w ogóle poruszany lub traktowany po macoszemu :). Dlatego nie rozumiem skąd ten komentarz, tymbardziej, że nie jest ani pomocny, ani rzeczowy a nawet mija się znacznie z prawdą, stanowiąc raczej kąśliwą uwagę w moją stronę :). Mimo to dziękuję i poczekam na ewentualne rady innych użytkowników.
    dorrsw napisał:
    mój promotor uważa że taki sposób realizacji sprawiłby, że to trochę za mało jak na pracę inżynierską.

Promotorowi także strzeliłaś focha na jego uwagę o zbytnim uproszczeniu pracy inżynierskiej ?

I dlaczego temat zamieszczony jest w "sieci początkujący" ?
    Temat sugeruje że jesteś studentem informatyki, i uważasz siebie za 'poczatkującego' ? to 4 latach informatyki ?
  • Poziom 3  
    Przepraszam bardzo, ale nie rozumiem co Twoje komentarze mają wnieść? Nie strzeliłam focha tylko zauważyłam, że Twoja uwaga znacznie mija się z prawdą. Jak zresztą widać szukam sposobu na "ulepszenie tematu", o co promotor zresztą mnie prosił. Jeśli nie możesz mi pomóc to proszę nie komentuj, bo psujesz tylko wizerunek forum :).
    Konfiguracja łącza VPN ? to sobie średnio rozgarnięty gimbus wygugla i ustawi w godzinę.
  • Poziom 3  
    Jawi_P napisał:
    bogiebog napisał:
    Takie prace dostają dzisiaj uczniowie w podstawówce/gimbazie.

Pierwsze słyszę.
    Dodano po 1 [minuty]:
    dorrsw napisał:
    Zaproponowałam zatem, aby praca polegała na skonfigurowaniu urządzeń

Jak dla mnie zbyt mało.
    Nie dziwie się promotorowi.

Ja też :) Dlatego właśnie postanowiłam zapytać może bardziej doświadczone w temacie osoby, które mogłyby doradzić jak temat rozszerzyć. Co ciekawego do niego wprowadzić.

Dodano po 1 [minuty]:

bogiebog napisał:
    dorrsw napisał:
    mój promotor uważa że taki sposób realizacji sprawiłby, że to trochę za mało jak na pracę inżynierską.

Promotorowi także strzeliłaś focha na jego uwagę o zbytnim uproszczeniu pracy inżynierskiej ?

I dlaczego temat zamieszczony jest w "sieci początkujący" ?
    Temat sugeruje że jesteś studentem informatyki, i uważasz siebie za 'poczatkującego' ? to 4 latach informatyki ?

Tak uważam się za osobę początkującą w tematach związanych z security. Nie widzę w tym nic strasznego. Nie nie studiuję informatyki.
    dorrsw napisał:
    Czy może z własnego doświadczenia posiadacie ciekawe i przydatne źródła, które pomogłyby mi zrozumieć VPN

Dla mnie ten post capi leniem na 100 mil,
    Jak nawet nie wiesz jak działa VPN tzn że nie wniosłaś żadnego wysiłku w ten temat poza postawieniem pytania. Masz bana u wujka gugla ?
    google jak działa VPN
    u ciebie nic nie zwraca ?

Dodano po 1 [minuty]:

dorrsw napisał:
    Nie nie studiuję informatyki.

No to mnie zagiełaś, na jakim kierunku otrzymałaś taki temat ?
    Podaj twój kontekst abyśmy wiedzieli z kim/czym mamy do czynienia.