Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon szpulowy Philips N 7150 - błąd wskaźnika wysterowania.

22 Kwi 2017 18:30 927 27
 • Poziom 9  
  Magnetofon od dawna funkcjonował prawidłowo, jednak ostatnio długo nie był używany i przestał nagrywać – to znaczy przy włączonej funkcji nagrywania z użyciem wcześniej nagranej taśmy, nie kasował pierwotnego zapisu i nie nagrywał nowego, tylko podczas nagrywania po przełączeniu na „tape”, odtwarzał poprzedni zapis.

  Wtrysnąłem nieco Kontaktu-pr do przełączników – suwaków, odpowiedzialnych za włączanie funkcji „zapis” i za przełączanie ścieżek, rozruszałem te suwaki i dla pewności przelutowałem na płytce punkty lutownicze tych suwaków. Magnetofon zaczął normalnie nagrywać i odtwarzać, ścieżki normalnie można przełączać, jednak teraz przy nagrywaniu i odtwarzaniu wskaźnik wysterowania lewego kanału zawsze pokazuje max. W momencie włączenia „play”, wskaźnik natychmiast wychyla się do oporu w prawo i tak pozostaje. Co ciekawe, gdy na taśmie jest przerwa między nagraniami, podczas tej przerwy wskaźnik wraca do końca w lewo, a po rozpoczęciu następnego utworu natychmiast ponownie wychyla się w prawo do oporu. To samo przy nagrywaniu, bez podania sygnału wskaźnik jest w pozycji spoczynkowej, po podaniu sygnału natychmiast wychyla się w prawo na max, przy prawidłowo ustawionym poziomie zapisu. Prawy wskaźnik działa normalnie, a dźwięk w obu kanałach jest prawidłowy, nie słychać żadnego buczenia, zniekształceń itp.

  Sprawdziłem dokładnie płytkę, czy czegoś nie zalałem cyną. Żadne poruszanie kabelkami, opukiwanie niczego nie zmienia. Dla pewności zamieniłem wskaźniki miejscami i ciągle lewy pokazuje nieprawidłowo, czyli nie jest to wina samego wskaźnika. Jest tam jeszcze wspólna dioda „peak” dla obu kanałów, która podczas nagrywania i odtwarzania teraz ciągle świeci.

  Wygląda to na jakieś zwarcie w obwodzie samego wskaźnika, albo raczej na zbyt duży prąd podawany na wskaźnik przy zapisie i odtwarzaniu, jednak nie mogę sobie z tym poradzić, a szukałem przyczyny kilka godzin. Nie mam specjalistycznych przyrządów pomiarowych, tylko lutownicę i prosty miernik uniwersalny. Proszę o pomoc.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 43  
  Albo jednak coś zwarłeś przy poprawianiu lutów, albo zbyt hojnie spryskałeś przełączniki - może to ten "szuwaks" powoduje jakieś zwarcie (oczywiście nie w pełnym tego słowa znaczeniu).
 • Poziom 9  
  Oglądałem dokładnie miejsca, gdzie poprawiałem luty, niczego podejrzanego tam nie widzę. Faktycznie, kontaktu pr użyłem chyba w nadmiarze, bo na płycie pomiędzy elementami widać dosyć duże, mokre, jakby tłuste plamy, ale czy ten preparat może powodować zwarcie? Kupię izopropanol i całą płytę dokładnie umyję z obu stron.
 • Poziom 43  
  No tak... Kontakt PR jest preparatem czyszcząco-smarującym ale DO POTENCJOMETRÓW. Nie radzi obie tak dobrze z siarczkami srebra (styki przełącznika są przeważnie srebrzone) jak KONTAKT 60.
  Poprawne mycie przełącznika powinno wyglądać następująco:
  Najpierw w dużej ilości Kontakt 60 - ma za zadane rozpuścić tlenki i wypłukać większą część brudu.
  Następnie Kontakt WL - wypłukuje resztki Kontaktu 60 i resztę brudu.
  Na koniec niewielka ilość ( na tyle, by rozeszła się po całym przełączniku, ale nie spływała!) Kontakt 61, który zapewnia odpowiedni poślizg elementów przełącznika i zabezpiecza powierzchnie styków przed dostępem powietrza.
  Po każdym preparacie dla lepszego działania należy kilkunastokrotnie przełączyć przełącznik.

  Wiem, że dużo i skomplikowanie, ale jak ma działać dobrze i długo...
 • Poziom 9  
  Ze schematu wynika, że wskaźniki są sterowane z układu LM 324 N poprzez rezystory nastawne „z”. Niestety, na płytce ten scalak i dwa kondensatory, C43 i C143 znajdują się bezpośrednio przy suwaku - przełączniku zapis/odczyt, który obficie spryskałem Kontaktem pr, więc są wilgotne. Według mnie najbardziej podejrzany jest układ scalony i te dwa kondensatory. Dioda D 701 świeci ciągle, a powinna tylko przy przesterowaniu sygnału.


  Magnetofon szpulowy Philips N 7150 - błąd wskaźnika wysterowania.
 • Poziom 9  
  Przeczyściłem styki kontaktem S, umyłem dokładnie całą płytę z obu stron izopropanolem, wysuszyłem, zamieniłem miejscami kondensatory C43 i C143 - błąd ciągle występuje w lewym kanale. Na plusie C43 w lewym kanale mam przy odtwarzaniu około 6.5 V, natomiast na plusie C 143 w prawym jest około 0.4 V. Zamówiłem LM 324 N i czekam na dostawę.

  Dodano po 6 [godziny] 33 [minuty]:

  Układ scalony dotarł, wymieniłem – niestety żadnej poprawy. Wskaźnik lewego kanału ciągle pokazuje maksimum. Dźwięk w głośnikach jest poprawny, więc problem musi tkwić w elementach pokazanych na schemacie wyżej, które współpracują bezpośrednio ze wskaźnikami. Nie jestem elektronikiem, sam sobie chyba nie poradzę. Moglibyście coś podpowiedzieć?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 43  
  Jedynym elementem, który oddziela składową stałą od zmiennego sygnału docierającego na wejście tego wzmacniacza operacyjnego jest C44. Sprawdź jakie jest napięcie przed i za nim (zakres miernika DC)
 • Poziom 9  
  Dziękuję za zainteresowanie.

  Przed i za C 44 jest 0 V. W prawym kanale na C 144 tak samo.

  Przed diodą D 9 jest około 3 V, za diodą przy C 43 jest około 6.5 V.

  Przed diodą D 109 w prawym kanale jest 0 V, za diodą przy C 143 jest około 0.4 V.

  Niestety, na schemacie napięcia nie są podane, ale różnice w pomiarach są znaczne.

  Przed C 45 i przed C 145 nie mierzyłem, ale tam musi być wszystko w porządku, bo to ten sam sygnał, który jest doprowadzony do gniazd wyjściowych i do wzmacniacza słuchawkowego, a dźwięk jest poprawny.

  Dla pewności zamieniłem miejscami diody D 9 i D 109 – nic się nie zmieniło.

  Jest tam jeszcze elektrolit tylko w lewym kanale, przy czwartej nóżce układu scalonego, ale nie wiem, czy jest sens go sprawdzać.
 • Poziom 43  
  Jakie napięcie stałe masz na 1 i jakie na 7 nodze? Na 4 nodze masz zasilanie - zmierz na wszelki wypadek.
 • Poziom 9  
  Na 1 jest 0.8 V, na 7 jest 7.2 V, na 4 jest 8.8 V.

  Już myślałem, że nikt nie pomoże i będę musiał się poddać, a tak znowu mam nadzieję.

  Jest na tej części schematu też fragment przełącznika ścieżek, którego styki były czyszczone kontaktem, ale przełącznik działa bez zarzutu. Przełącza z lewego na prawy kanał i na obydwa kanały stereo, przy czym podświetlenie wskaźników także zapala się w lewym lub w prawym wskaźniku, albo w obu wskaźnikach przy stereo.
 • Poziom 43  
  OK. To jeszcze zmierz napięcia na nogach 2 i 6.
 • Poziom 9  
  Na 2 i 6 jest tak samo, czyli 1.27 V.

  Przy wszystkich pomiarach czarną końcówkę miernika przykładam do tego samego punktu masy - to chyba bez różnicy.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Sprawdź czy w okolicy dwóch pierwszych WO (po lewej stronie schematu) nie ma jakichś przerw w połączeniu, lub nieprawidłowych wartości elementów.
 • Poziom 9  
  Nie wiem, co to jest WO. Jeśli chodzi o wartości elementów, to nic tam od lat nie było wymieniane, a wszystko działało prawidłowo.

  Nie, rezystory nie były mierzone. Można to zrobić bez ich wylutowania? Oglądałem bardzo dokładnie wszystkie elementy wokół układu scalonego i niczego podejrzanego tam nie widzę. Czy zamiana miejscami tych rezystorów może ujawnić wadę jednego z nich?


  Po prawej widać ten suwak od przełączania ścieżek, tuż przy nim jest wzmacniacz operacyjny i elementy współpracujące. Te dwa elektrolity przy samym suwaku zamieniłem miejscami, tak samo diody. Dwa brązowe kondensatory to C 44 i C 144 – 100 nF.
  Suwak zapis/odczyt jest po lewej stronie poza kadrem. Obydwa były obficie zalane preparatem czyszczącym.

  Magnetofon szpulowy Philips N 7150 - błąd wskaźnika wysterowania.
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  MK25 napisał:
  Nie wiem, co to jest WO


  Wzmacniacz operacyjny.

  MK25 napisał:
  Nie, rezystory nie były mierzone. Można to zrobić bez ich wylutowania?


  Jepiej z wylutowaniem, ale gruby błąd znajdziesz nawet mierząc rezytory w (pozbawionym zasilania!) układzie.

  MK25 napisał:
  Co ciekawe, gdy na taśmie jest przerwa między nagraniami, podczas tej przerwy wskaźnik wraca do końca w lewo, a po rozpoczęciu następnego utworu natychmiast ponownie wychyla się w prawo do oporu. To samo przy nagrywaniu, bez podania sygnału wskaźnik jest w pozycji spoczynkowej, po podaniu sygnału natychmiast wychyla się w prawo na max, przy prawidłowo ustawionym poziomie zapisu.


  To sugeruje że wzmocnienie układu jest o wiele większe od pożądanego, stąd moje podejrzenie pracy WO z otwartą pętlą sprzężenia zwrotnego (przerwa R75/R175).
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  MK25 napisał:
  Nie wiem, co to jest WO
  Wzmacniacz Operacyjny.
  jdubowski napisał:
  To sugeruje że wzmocnienie układu jest o wiele większe od pożądanego, stąd moje podejrzenie pracy WO z otwartą pętlą sprzężenia zwrotnego (przerwa R75/R175).
  Możesz mieć rację. Nie wiem czemu, wydawało mi się że Autor sprawdził wartości oporników w tym układzie.
 • Poziom 9  
  Bardzo dziękuję za wszystkie uwagi. Mam jeszcze jedno pytanie;

  Po lewej stronie lewego brązowego kondensatora C 44 100 nF są umieszczone na płycie dwa elementy. Pierwszy (bliżej kondensatora) to rezystor R 72, a następny (ten przy czerwonym przewodzie) to według schematu ideowego i według rysunku płyty z rozmieszczonymi elementami, kondensator C 45 2.2 nF. Czy to możliwe, że kondensator wygląda jak rezystor, czy coś pomyliłem?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  MK25 napisał:
  Czy to możliwe, że kondensator wygląda jak rezystor, czy coś pomyliłem?

  Raczej niemożliwe. Dla pewności daj zdjęcie tego elementu.
 • Poziom 9  
  Na zdjęciu powyżej widać kondensator C 44 i po lewej dwa elementy. Element bliżej czerwonego przewodu to według schematu kondensator. Nie ma tam w pobliżu żadnego innego kondensatora, a C 45 gdzieś być musi. Zrobię zdjęcia rozmieszczenia elementów na rysunku - wyraźnie tam widać, że C 45 znajduje się w miejscu "opornika" ze zdjęcia. Może to mój błąd, może nie mój :)
 • Poziom 43  
  Jesteś pewien, że to właśnie ten element jest oznaczony jako C45? Nie bardzo mi się chce wierzyć, żeby fabrycznie był taki babol - bo to ewidentnie rezystor jest. Poza tym - gdyby to był rezystor zamiast C45 to od nowości by się tak zachowywały wskaźniki...
  Zmierzyłeś te rezystory o które pytał Kolega wyżej?
 • Poziom 9  
  Poniżej foto rysunku płyty głównej z rozmieszczeniem elementów. Położenie wszystkich elementów zgadza się ze zdjęciem zamieszczonym wyżej, oprócz C 45, który na zdjęciu wygląda jak rezystor. Mam nadzieję, że to tylko mój błąd.

  Jeszcze nie mierzyłem tych rezystorów.

  Magnetofon szpulowy Philips N 7150 - błąd wskaźnika wysterowania.
 • Poziom 28  
  398216 Usunięty napisał:
  Jesteś pewien, że to właśnie ten element jest oznaczony jako C45? Nie bardzo mi się chce wierzyć, żeby fabrycznie był taki babol - bo to ewidentnie rezystor jest.

  Szanowny Kolego to, że wygląda jak rezystor nie oznacza, że nie jest kondensatorem.
  Autorowi tematu proponuję sprawdzić parametry elementu.
 • Poziom 43  
  Józio17 napisał:
  to, że wygląda jak rezystor nie oznacza, że nie jest kondensatorem.
  Nie spotkałem się dotąd z kondensatorem, który by tak wyglądał. Być może za mało widziałem
  Józio17 napisał:
  Autorowi tematu proponuję sprawdzić parametry elementu.
  .

  Też jestem ciekaw co się okaże...
 • Poziom 9  
  Obaj mieliście rację, jestem mega szczęśliwy. Była przerwa w połączeniu między R 75 a D 9.
  R 75 łączy się z diodą D 9 krótką ścieżką, jednak tam była przerwa. Mierzyłem R 75 i R 175 i miałem rozbieżności w zależności od przyłożenia końcówki miernika. Gdy przyłożyłem ją do drugiego końca R 75 było inaczej niż po przyłożeniu jej do diody D 9 przy tym drugim końcu , a te elementy powinny się łączyć. Gdy przyłożyłem końcówkę do drugiego końca R 175 lub do diody D 109 przy tym drugim końcu, zawsze miałem taki sam wynik. Połączyłem cyną na druku R 75 z D 9 i…..wskaźnik lewego kanału zaczął działać normalnie! Bardzo dziękuję. Już pomijam kondensator C 45, który moim zdaniem wygląda jak rezystor, bo to w tym momencie nie ma żadnego znaczenia.

  Gdy poprawiałem luty, musiałem uszkodzić ścieżkę między R 75 i D 9. Zamieniałem wcześniej miejscami diody D 9 i D 109, ale mimo to nie doszło do połączenia D 9 z R 75.

  Bardzo dziękuję, gdyby coś jeszcze było nie tak, zaraz napiszę, ale teraz chcę wszystko dokładnie posprawdzać i złożyć magnetofon. Układ scalony wymieniłem niepotrzebnie, ale w sumie warto było, bo w ten sposób wyeliminowałem jego awarię i Wam to dużo pomogło w podpowiedziach. Za 1.50 zł + wysyłka kupiłem dwa takie WO.

  Nie, C45 i 145 nie znajdują się po stronie druku.

  Dodano po 1 [godziny] 53 [minuty]:

  Pojawił się drobny problem. Przed wymianą wzmacniacza operacyjnego podałem na magnetofon z generatora w komputerze sygnał 400 Hz minus 28 dB, tak aby przy ustawieniu poziomu zapisu na maksimum uzyskać na wskaźnikach ( na jednym sprawnym wskaźniku) 0 dB. Po wymianie wzmacniacza i podaniu na wejście takiego samego sygnału mam na wskaźnikach + 3 dB. Przekręciłem na minimum rezystory nastawne R 78 i R 178, ale nie udało mi się ustawić poziomu niższego niż + 1 dB. Czy mogę zmienić wartość rezystorów stałych R 76 i R 176, aby móc rezystorami nastawnymi doprowadzić wskaźniki do 0 dB? Jakie dwa rezystory powinienem kupić, o jakich wartościach? Nie chcę już ruszać wzmacniacza operacyjnego.
 • Poziom 43  
  MK25 napisał:
  podałem na magnetofon z generatora w komputerze sygnał 400 Hz minus 28 dB
  Jaką czułość ma wejście magnetofonu w mV? Operowanie decybelami może być złudne - trzymaj się wartości mierzonych woltomierzem (miliwoltomierzem).
 • Poziom 9  
  Wczoraj wieczorem jednak wlutowałem stary LM 324 N, bo nie dawało mi to spokoju. Musiałem coś pomylić z tym sygnałem z generatora, bo po zmianie układu na stary też mam + 3 dB.

  Ustawiłem jeden potencjometr montażowy od wskaźników (miałem zaznaczone położenie) tak jak było przed naprawą, a drugi ustawiłem tak, aby przy nagraniu mono wykonanym na obu kanałach uzyskać ten sam poziom odczytu. Miałem takie nagranie i wiem, że przy jego odtwarzaniu wskaźniki pokazywały idealnie równy poziom.

  Nie mam taśmy testowej do ustawienia poziomu 0 dB przy odczycie i nie mam odpowiednich przyrządów pomiarowych, aby zgodnie z instrukcją serwisową podać odpowiedni sygnał i ustawić właściwe napięcie na wyjściu z równoczesnym ustawieniem wskaźników na 0 dB. Magnetofon jest ustawiony niemal fabrycznie, gdyż wcześniej delikatnie korygowałem tylko prąd podkładu i poziom zapisu w jednym kanale.

  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.