Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie BGA. Układ robi zwarcie

22 Kwi 2017 20:39 1086 28
  • Poziom 8  
    Witam. Posiadam stację IR 6000 i mam problem z wlutowaniem układów,
    mianowicie układ się wlutuje, ale robi zwarcie.
    Nie wiem co robię źle, ale każde jedno wlutowanie kończy się zwarciem układu.

Profil do wlutu:

r1-0.75 l1-180 d1-20
    r2-0.75 l2-200 d2-20
    r3-0.75 l3-210 d3-20
    r4-0.75 l4-220 d4-45

Dolny IR na 190

Flux RMA-7 ALPHA
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 13  
    Nie jestem pewien czy dobrze zinterpretowałem podane przez Ciebie dane. Ile czasu trwa cały proces?
    Możliwe, że zbyt długo grzejesz całość i BGA osiada zbyt mocno, powodując tym samym zwarcie.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Jak długo masz sprzęt?
    Na ilu szrotach przećwiczyłeś profil?
    Czy podany profil jest fabryczny czy sam go sobie dopracowałeś?
    O jakim konkretnie układzie piszesz że robi zwarcie?
    Cały proces jest zdecydowanie za krótki.
    Temperatura dolnej grzałki za niska.
    Nie piszesz nic na temat jakim stopem pokryty jest układ (ołów czy bezołowiowy).
    Aby poprawnie wykonać montaż, demontaż układów BGA trzeba poświęcić trochę czasu na poznanie sprzętu, dopracowanie profili, znajomość zjawisk fizycznych zachodzących w procesie lutowania, dobór odpowiedniej chemii i oczywiście nabranie doświadczenia na płytach szrotach.

• Spec od komputerów
    Dół zdecydowanie za słabo - profil też możesz wydłużyć. Jeśli masz oryginalną termoparę to ją wymień.
  • Poziom 8  
    1 miesiąc.
    Na 4 laptopach i jedną płytę mecze już 5 razy. Ściągam układ, stawiam układ, i dalej tak samo.
    Sam go sobie poprawiłem
    Układ grafiki bga w laptopie.
    To co, wydłużyć szybkość nagrzewania albo czas grzania, czy może dołożyć do profilu jeszcze dwie fazy?
    Przy tej temperaturze układ spokojnie pływa, ale jak tak mówisz to dam dolną na 210 C.
    Stop oczywiście ołów.
  • TermopastyTermopasty
  • Spec od komputerów
    Rikos91 napisał:
    Układ grafiki bga w laptopie

Bardzo wyczerpująca odpowiedź.
  • Spec od komputerów
    Rikos91 napisał:
    Na 4 laptopach i jedną płytę mecze już 5 razy ściągam układ stawiam układ i dalej tak samo

Ale po co, skoro to sam układ powoduje zwarcie wskutek uszkodzenia z przegrzania, a nie kulki.
    mr_slimm napisał:
    Możliwe, że zbyt długo grzejesz całość i BGA osiada zbyt mocno, powodując tym samym zwarcie.

Niemożliwe.
  • Poziom 8  
    Też tak myślę że niemożliwe, przecież jak kolega wyżej mówi że mam wydłużyć czas grzania, to jak za długo?
    A po drugie to jak by tak się działo to każdy układ po reballingu by siadał za mocno, a tak się nie dzieje.

• Spec od komputerów
    Ustaw dół tak, aby dla PBFree osiągać ok. 180-200 *C na laminacie bez użycia górnej grzałki. To może być nawet 350*C na sterowniku. Układu z cyną Pb też możesz na tym lutować.
    Zobacz jak zachowuje się rzeczywista temperatura w porównaniu z zadaną - górną grzałka daj w połowie wysięgnika.

Swego czasu na tej stacji też ubiłem kilka układów .... :)
  • Poziom 8  
    To tak dolna grzałka ustawiona na 200 stopni termopara ułożona na dolnej grzałce pokazuje 230 stopni jak oryginalna tak nowa kupiona termopara
    na górze laminatu termopara przy 200 stopniach pokazuje 85 stopni
    To może lepiej jak zostanę przy moim ustawieniu dolnej grzałki na 190 stopni
    Dodano po 4 [minuty]:
    Zwarciem na pewno robi układ bga ponieważ jak go wylutuję to płyta uruchamia się normalnie
  • Pomocny post

Spec od komputerów
    Ustaw dolna tak, aby mieć 190*C na laminacie (to może być ok. 350*C na sterowniku i termoparze przy dolnej grzałce) bez górnej grzałki. Inaczej zabijesz 90% układów. I pewnie wiele laminatów zniszczysz.
    Góra ma tylko dogrzać - większość "roboty" ma wykonać dół.

To nie wysoka temperatura zabija układy, a za szybki wzrost temperatury.

Górną termoparę masz oryginalną?

Co do profili - współczynnik 0,75 jest ok. Możesz zejść do 0,6 - będzie bezpieczniej - zwłaszcza przy cienkich laminatach i nowszych układach.
    L - możesz dać 100, 150, 200, 230 - tu dobierz tak, alby góra wspomagała tylko dolna grzałkę aż do 200*C, dopiero powyżej 200*C góra dogrzewa do rozpływu.

Z tego profilu możesz korzystać dla PbFree i Pb - przy Pb wcześniej wyłączasz - jak układ siądzie.
    D - poza ostatnim - daj 30. W tym czasie dół może wyprzedzać profil - to nie szkodzi.

Układ który jest zwarty - już tylko do ćwiczeń.

• Spec od komputerów
    Usmażyłeś układ... Laminat też dobrze nie wygląda...
    Prawdopodobnie efekt grzania głownie górą.
  • Poziom 8  
    Okey ustawia tak jak mówisz i dam znać co z tego wyszło

tzn mam dwie termopary jedną sobie kupiłem i jedna była orginał w zestawie z stacją

A takie pytanie bo ja zawsze jak wlutowuje układ to czekam aż się profil lutowania zakończy
    Jedynie przy ściąganiu układu kontroluje czy już pływa
    Masz jakiś sposób na wlutowanie układu chodzi mi o to kiedy mam wiedzieć że układ usiad ?

Dodano po 2 [minuty]:

No to muszę zobaczyć twój sposób dobrze że płyta jest moja a nie od kogoś

• Spec od komputerów
    Jaką masz górną termoparę - to kluczowa sprawa. Moim zdaniem dobra jest omega 0.3mm zamocowana na oryginalnej - oryginalna jako ramię.
    Czy układ siadł - to widać + trochę doświadczenia - ja przetrzymuję jeszcze kilkanaście sekund po tym jak się obniży.
    Kidy zdejmować - daj sobie na drobnicę w okolicy odrobinę fluxu - zobaczysz rozpływ cyny - układ będzie pływał za chwilę - możesz sprawdzić szturchając delikatnie układ - jak swobodnie pływa zdejmujesz - tak minimalizujesz ryzyko uszkodzenia padów.
  • Poziom 8  
    Ustawiłem dolny podgrzewacz na 310 stopni
    Taki profil
    r1.sllep l1.0 d1.365
    r2.0.65 l2.125 d2.30
    r3.0.65 l3.145 d3.30
    r4.0.65 l4.165 d4.30
    r5.0.65 l5.185 d5.40

I jest okey płyta nie spalona układ cały
    Dodano po 5 [minuty]:
    Teraz jeszcze pytanie
    Jak ściągam spoiwo z padów na płycie plecionką to urywa mi niektóre pady kto ma na to jakiś sposób
    Czytałem że to wina plecionki inni pisali że to wina temperatury grota ja używam 300 stopni

Plecionka firmy goot wick 2.0 mm

I taki grot używam : Lutowanie BGA. Układ robi zwarcie

• Spec od komputerów
    Pojemność cieplna lutownicy - musi być duża - inaczej żadna plecionka nie da rady - po prostu lutownica musi utrzymać temperaturę.
    Sprawdź zwykłą grotówkę za kilkanaście PLN - 60W lub więcej. Do tego nie oszczędzaj na ilości topnika i będzie ok.
    Możesz ściągać spoiwo jak płyta jeszcze gorąca - na stacji.

• Spec od komputerów
    Tym raczej nie dasz rady. Taka stacja nie utrzyma temperatury - a jak temperatura spadnie to plecionka "złapie" pada i zerwiesz.
  • Poziom 8  
    STACJA LUTOWNICZA LUTOWNICA DO BGA BAKON 950D 75W
    Lutowanie BGA. Układ robi zwarcie
    Co sądzisz o tym?

Moderowany przez RADU23:

Link do aukcji krótkotrwałej usuwam.
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

• Spec od komputerów
    Nie miałem okazji używać.
    Spróbuj na początek raczej czegoś takiego: ZD911 za kilkanaście zł - zobaczysz o co chodzi.
  • Poziom 1  
  • Spec od komputerów
    Kraniec_Internetów napisał:
    Panowie - jeżeli podczas wlutowywania lekko dociśnie sie układ do obudowy, to czy może powstać w.w problem, tj zwarcie pinów pod układem?

Oczywiście, że tak.
    Kraniec_Internetów napisał:
    po czym poznałeś że układ jest przegrzany?

Zapewne po tym, że wygląda jak placek ziemniaczany. Popatrz sobie w google grafika jaki ma kolor laminatu taki nowy układ. Wyraźnie widać też rozwarstwienie płyty, czyli potocznie "popcorn". Swoją drogą aż tak spalonego układu i płyty jeszcze nie widziałem. :D

• Spec od komputerów
    Nie dociskaj - ma sam "usiąść". Dociskając mogą się zlać kulki.
    Co do usmażenia układu i laminatu - jak wyżej - układ to nie kurczak - nie smażysz aż zmieni kolor na brązowy.
  • Poziom 1  

• Spec od komputerów
    Mocuj płytę tak aby się nie wyginała.
    Samo wyginanie mogło być także spowodowane za mocnym grzaniem górą (ogrzewa mniejszy obszar) zanim zwiększyłeś grzanie dołem.
  • Poziom 1  
  • Spec od komputerów
    Taka płyta nie nadaje się do użytku.
  • Poziom 1