Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysokie obroty silnika wiertarki i ogromne iskrzenie spod szczotek.

22 Kwi 2017 20:50 1008 2
  • Poziom 3  
    Witam, mam problem z naprawą 2 wiertarek, przy pierwszej z lat 70 która działała bez awaryjnie, iskry z pod szczotek zaczęły zataczać koło wokół wirnika w czasie pracy, nie wiem dlaczego bo działała dobrze myślałem że może przez środowisko pracy bo wiertarka przedtem była używana do mieszania zaprawy cementowej, wcześniej też coś takiego było ale to był koniec prac i odłożyłem ją na miejsce z nadzieją samoistnej naprawy, i tak się stało aż do tej pory, po rozebraniu i zablokowaniu włącznika wiertarki po włączeniu na chwilę do kontaktu iskry zaczęły bardzo szybko być coraz większe.

W 2, po nieuważnym upuszczeniu, ułamałem włącznik, kupiłem nowy podobny i go zamontowałem, nie wiedziałem jak go założyć więc go rozebrałem i dowiedziałem się jak go założyć kosztem tego że raz działał a raz nie, włącznik był z regulacją obrotów więc jako tako te obroty się regulowało, przez to że w jednej pozycji działało a w innej nie założyłem włącznik taki z lampką jak do przedłużacza, i wtedy zaczął się problem wysokich obrotów, przypomniałem sobie że w niej była jakaś kostka taka żółta wpięta w szereg równolegle lub szeregowo, nie wiem czy to jej zadaniem było ograniczać obroty czy nie.

Nie umiem naprawić tych wiertarek a czymś muszę zaprawę mieszać więc proszę o pomoc.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 25  
    W pierwszej prawdopodobnie skończył się wirnik (ma zwarcie). Możesz jeszcze spróbować sprawdzić komutator. Czasem wpada coś między miedziane lamelki. Jeśli wirnik jest spory, to się bierze brzeszczot, obszlifowuje pofalowane brzegi na jego początku, tak aby uzyskać w miarę płaski, zębaty nóż. Tym nożykiem czyścisz przestrzeń pomiędzy lamelami komutatora. To starożytna metoda, ale skuteczna. Potem trzeba ogradować delikatnie, postrzępione, miedziane brzegi. W tokarce oszlifować drobnym papierem lub po poskładaniu i włączeniu - pumeksem lub papierem. !! Tu OSTROŻNIE grozi porażeniem prądem elektrycznym !!
  • Sklep HeluKabel
  • Warunkowo odblokowany
    ZajentyPan napisał:
    Witam, mam problem z naprawą 2 wiertarek, przy pierwszej z lat 70 która działała bez awaryjnie, iskry z pod szczotek zaczęły zataczać koło wokół wirnika w czasie pracy, nie wiem dlaczego bo działała dobrze myślałem że może przez środowisko pracy bo wiertarka przedtem była używana do mieszania zaprawy cementowej, wcześniej też coś takiego było ale to był koniec prac i odłożyłem ją na miejsce z nadzieją samoistnej naprawy, i tak się stało aż do tej pory, po rozebraniu i zablokowaniu włącznika wiertarki po włączeniu na chwilę do kontaktu iskry zaczęły bardzo szybko być coraz większe.

Jeśli wiertarka pracuje równiutko to należy sprawdzić szczotki a także ich docisk gdyż prawdopodobnie są słabo dociskane.
    W przypadku gdy wyczuwalne jest delikatne szarpanie należy sprawdzić wirnik na obecność przebicia izolacji oraz rezystancje jego.
    ZajentyPan napisał:
    W 2, po nieuważnym upuszczeniu, ułamałem włącznik, kupiłem nowy podobny i go zamontowałem, nie wiedziałem jak go założyć więc go rozebrałem i dowiedziałem się jak go założyć kosztem tego że raz działał a raz nie, włącznik był z regulacją obrotów więc jako tako te obroty się regulowało, przez to że w jednej pozycji działało a w innej nie założyłem włącznik taki z lampką jak do przedłużacza, i wtedy zaczął się problem wysokich obrotów, przypomniałem sobie że w niej była jakaś kostka taka żółta wpięta w szereg równolegle lub szeregowo, nie wiem czy to jej zadaniem było ograniczać obroty czy nie.

Pokaż zdjęcia tych twoich kombinacji.
    Podaj model wiertarki.
    Sprawdź poprawność połączeń kabli, montażu szczotek.
    ZajentyPan napisał:
    Nie umiem naprawić tych wiertarek a czymś muszę zaprawę mieszać więc proszę o pomoc.

Jeśli nie masz podstawowych narzędzi takich jak miernik uniwersalny, amperomierz, śrubokręt, przewody itp. oraz nie masz pojęcia to oddaj je do naprawy lub dobremu elektrykowi a moze je jeszcze ożywi.