Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub w aucie ... Czy coś zrobiłem źle ?

26 Lip 2005 14:22 3119 16
  • Poziom 15  
    Witam. Mam pewien problem , otóż niedawno zbudowałem sobie suba do auta na bazie głośniczka ALPHARD CW 1002C po dosyć żmudnej pracy (brak czasu) zakończyłem jego budowę i nadeszła pora testu. W domu mam sub aktywny firmy Eltax model Cinema (widać na zdjęciu) oczywiście już dawno do niego zaglądałem (zaraz po kupnie rok temu :D ) i głośnik który w nim zamontowany to 4 ohm 20cm niskotonówka więc bez obawy wypiąłem głośnik z Eltaxa i podpiąłem Alpharda
    http://img109.imageshack.us/img109/8272/sub22gr.jpg

. Niestety przeżyłem zawód ponieważ przy takiej głośności na jakiej słuchałem Eltaxa na co dzień to nowego suba słabo słychać. Dodałem głośności tak aby widać wyraźną pracę membrany i owszem jest basik ale dorównuje Eltaksowi może w połowie  , jeżeli przyłożę ucho na odległość około 15cm od membrany to słychać zarypisty bas o dużym potencjale ale w mieszkaniu nic się nie trzęsie. Teraz parę danych obudowy do której wpakowałem Alpharda. Obudowa zamknięta o objętości 43l jej wymiary wewnętrzne to 50*25*35cm , całość wykonana jest z płyty wiórowej 2cm środek wygłuszony tak jak widać na zdjęciu gąbką akustyczną a na to luźno położyłem taki materiał coś jak watolina , widać na zdjęciu. Moje pytanie brzmi gdzie popełniłem błąd czy jest to wina wygłuszenia czy złego dobrania typu obudowy do głośnika (może powinna być br). Wiem że w sumie nie powinienem dawać gąbki akustycznej tylko watolinę ale tak się złożyło że gąbkę już miałem a na watolinę zabrakło kasy ale czy to aż tak kolosalnie wpływa na wydajność suba. Może zbyt dużo dałem tego do środka bo przecież gąbka ma grubość 2cm a dodatkowy materiał watolinopodobny 1cm więc automatycznie objętość znacznie mi się zmniejsza

http://img137.imageshack.us/img137/3388/wyguszenie2hf.jpg

Wydawało mi się że ten sub powinien lepiej zagrać niż ten sub Eltaxa bo przecież tamten głośnik to 20cm z o wiele mniejszym magnesem z bardzo beznadziejnie wyglądającą membraną .Może dopiero w bagażniku i przy zastosowaniu wzmaka typowo car-audio Soling SL-P109 mój sub zagra? Wiem że to nie żaden szał ale jak na pierwszą nisko tonową instalację car-audio wystarczy ... na razie :D

http://img137.imageshack.us/img137/421/soling5hm.jpg

Ten wzamacniacz w Eltaxie ma 150W , 50Hz tak czyżby był za mały dla Alpharda ? To czy ten Soling sobie poradzi ? Kurde wydawało mi się że taka konfiguracja powinna jakoś zagrać nie mam zbyt wygórowanych wymagań jak na początek. W tym tygodniu planuję montaż w aucie Proszę o wszelkie porady w mojej sprawie z góry dziękuję. Może powinienem zastosować jakiś mniejszy głośnik bardziej wydajny albo skopiować żywcem konstrukcję Eltaxa bo ten sub przy ¾ mocy amplitunera dosłownie robi totalny raban w domu , furczy wszystko wokół. Problem w tym że nie wiem co to za głośnik bo nie ma na nim ani nazwy producenta ani parametrów tylko podana jest impedancja. Będę wdzięczny za jakieś opinie na ten temat lub podsunięcie jakiegoś alternatywnego niedrogiego rozwiązania. Z góry wszystkim dziękuję.

Proszę tylko nie naśmiewać się z wykonania estetycznego mojego suba ponieważ jest lipne i zdaję sobie z tego sprawę :cry: zdjęcia przedstawiłem po to żeby jak najdokładniej zobrazować mój problem.
  • Poziom 28  
    głośnik jaki kupiłeś wymaga wielkiego wzmacniacza ma małą skuteczność a poza tym ten głośnik ma niezły tylko wygląd.
  • Poziom 23  
    Spróbuj odwrócić fazę, czyli plus do minusa , minus do plusa.
  • Poziom 15  
    Dzisiaj dokonam montarzu w samochodzie i zobaczymy jak to zagra
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Z symulacji wynika, że obudowa jest dobrze dobrana.
    Mała ilość dzwięku wynika z niskiej efektywności tego głośnika.
    Wytłumienie kolumny powinno być całkowite, tzn. cała objętość kolumny powinna być wypełniona materiałem dzwiękochłonnym ( w twoim przypadku jak miałeś gąbkę, to powinna zostać "poszatkowana" na małe kawałki i wsypana do głośnika równo z otworem. Na wierzch warto dać kawałek watoliny lub gazy, aby kawałki gąbki nie miały kontaktu z membraną głośnika).
  • Poziom 15  
    I stał się cud !!! Dzisiaj od rana walczyłem z instalowaniem elektryki i wzmaka i po odpaleniu ... pełen sukcess.Na tym Solingu 130W Alphard gra naprawdę nieźle , teraz moim największym zmartwieniem jest jak skutecznie dokręcić tablicę rejstracyjnął żeby nie brzęczała:D
    Co do wygłuszenia to zrobię tak , po wypłacie pójdę do materiałowego i kupię watoliny i zgodnie z radą irekKa w znacznym stopniu luźno wypełnie obudowę ale gąbke na ściankach zostawiam.Co do wrażeni odsłuchowych to audiofil ze mnie żaden głośnik też nie hi-end ale jak na moje wymagania starczy ... tymczasem.Miało być głośno i jest głośno jak na radiu dam 1/2 mocy na Loud-Middle to w aucie nie da się wytrzymać.Wiem że nie o to chodzi w car-audio ale jak na pierwszą konstrukcję jestem zadowolony , narazie nie kombinuję nic innego bo muszę trochę kasy w kompa wpompować.
  • Poziom 31  
    No to gratulacje ;) Fajnie jak ktoś pisze jak mu wyszło! PS. pod rejestrację proponuję dać uszczelki okienne albo pasek z korka. I pozbądź się plastików które dookoła niej są zamocowane. Pozdro!
  • Poziom 12  
    No właśnie ja mam podobną budowlę na Alphardzie i tez jestem zadowolony a pod tablicę wcisnąłem gumowe podkładki tylko jeszce mam problem z blendą na klapie bo juz raz ją zgubiłem. POZDRO
  • Poziom 20  
    czy lepsza nie byłaby 35 litrowa?

Super ze piszesz dokłądnie!
    Może wrzucisz fotki!??!

Ten wzmacniacz to nie jest jakiś super mocarz ale na początek moze być! Zawsze lepiej mieć za mocny ale miec głośnik pod kontrolą~!!!
  • Poziom 15  
    Ooo! Widzę że kolega też ma Fiestę :D Nieźle a ja myślałem że moja obudowa jest całkiem spora.
  • Poziom 12  
    Gdzie tam to Peugeot 309 a skrzynka ma 70litrów
  • Poziom 12  
    witam krzysiek309 mozesz mi powiedziec jaki to jest glosnik on jest podobny do mojego alfarda lw 1200 czy to on jak tak to czy nie wiesz czy taki glosnik pociagnie ten wzmacniacz co mial rzoska napisz jak wiesz pozdro wam od deniusa
  • Poziom 34  
    rzoska: ten alphard ten model co masz jest naprawde dobry dobry do car audio ale potrzebuje przynajmniej 100W ten soling ma te 130 naprawde. A co do wygluszenia to nie kombinuj starczy ci to co masz i tak dzwiek sie nie poprawi jak jeszcze costam wsadzisz. NIE stosuje sie glosnikow w polce z subem w bagazniku bo cisnienienie suba negatywnie wplywa na ich membramy. wymontuj a efekt bedzie lepszy

krzysiek309: Obudowa za duza tym bardziej ze to car audio. Pozatym nie stosuje sie glosnikow w polce gdy w bagazniku jest sub... wymontuj je a bedzie lepszy efekt
  • Poziom 32  
    qscgu - te posty były pisane rok temu :D
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    hehehe nie sprawdzilem... ale ktos odgrzebal temat i odruchowo odpisalem :D