Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie LED 100W płytą stalową

Drzeń Rafał 23 Kwi 2017 14:05 4095 3
  • #1 23 Kwi 2017 14:05
    Drzeń Rafał
    Poziom 22  

Witam

Chodzi mi generalnie o chłodzenie 100W diod (2szt). W miejscu gdzie będą miały pracować mam za mało miejsca na odpowiedniej wielkości radiatory oraz nie mogę zamontować chłodzenia wymuszonego ze względu na warunki jakie tam będą panować (czasami woda, błoto , różne śmieci itp). Całość natomiast będzie pracować tak w dużym uproszczeniu w wielkiej stalowej obudowie. I stąd pomysł czy możną tą stal wykorzystać jako radiator. Z właściwości cieplnych widać że stal jest 4x gorsza od aluminium ale za to mam jej powierzchniowo ogromną ilość. Pytanie tylko czy by taka dioda to wytrzymała? Ewentualnie może sama dioda na pastę do aluminiowej płyty (maksymalnie co mi tam wejdzie to 8x8cm na jedną diodę) a płytę na pastę do stalowej obudowy. Tylko pytanie jak się będzie ciepło rozchodzić i czy dioda się nie upiecze. Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam

0 3
  • #2 23 Kwi 2017 14:17
    kajron
    Poziom 29  

Cytat:
    płytę na pastę do stalowej obudowy
    Takie rozwiązanie spełni na pewno swoją rolę ,sam osobiście zastosowałem takowe z powodu ograniczenia miejscem .

0
  • #3 23 Kwi 2017 17:32
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Duża powierzchnia nic nie pomoże, jeśli przewodzenie ciepła wzdłuż płyty będzie niewystarczające. Znaczenie ma nie tylko materiał ale i grubość. Kiepską przewodność stali można nadrobić większą grubością.

Drzeń Rafał napisał:
    Pytanie tylko czy by taka dioda to wytrzymała?
    To zależy od temperatury, weź miernik z termoparą zrób otwór w płycie pod diodą i sprawdź do jakiej temperatury nagrzeje sie wkładka radiatorowa diody. U dobrych producentów w datasheetach są oszacowania trwałości w funkcji temperatury złącza - ta jest wyższa od temperatury obudowy ale łatwo przeliczyć. Mam przeczucie że przekroczysz maksymalną dopuszczalną temperaturę złącza.
    Drzeń Rafał napisał:
    Ewentualnie może sama dioda na pastę do aluminiowej płyty (maksymalnie co mi tam wejdzie to 8x8cm na jedną diodę)
    Pomysł dobry, tak robiono stalowe obudowy tranzystorów króre wewnątrz miały wkładkę miedzianą rozpraszającą ciepło na większą powierzchnię, ale 8x8cm dla mocy 100W to niewiele.

0
  • #4 24 Kwi 2017 00:43
    Drzeń Rafał
    Poziom 22  

Dzięki za informację. Jeżeli chodzi o grubość blachy to w konstrukcji jest kilka grubości 4mm, 6mm i 12mm. Pozdrawiam

0