Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USB-WS28xx sterownik pasków led WS28xx przez usb.

Seba_smd 23 Kwi 2017 14:39 6024 17
  • USB-WS28xx sterownik pasków led WS28xx przez usb. USB-WS28xx sterownik pasków led WS28xx przez usb. USB-WS28xx sterownik pasków led WS28xx przez usb. USB-WS28xx sterownik pasków led WS28xx przez usb.
    USB-WS28xx sterownik pasków led WS28xx przez usb. USB-WS28xx sterownik pasków led WS28xx przez usb. USB-WS28xx sterownik pasków led WS28xx przez usb.

Na początku informuję, że można było to zrobić na wiele sposobów, jednak ja wybrałem ten, bo miałem wszystkie części pod ręką, a w szufladzie trochę miejsca mniej, więc nie marudzić że tak, a nie inaczej.

Urządzenie służy do sterowania diodami WS2811 lub WS2812 przez port USB.

Programy do sterowania to typowe programy do DMX-a, ja steruję FreeStyler, bo ten program znam.
    Jest to typowa przejściówka USB-DMX512 + procesor PIC 12F1825, czyli kanałów 512/3=170, co oznacza, że tyle diod można wysterować.
    W FreeStyler wybieramy ??Enttec open DMX?? i już działa.
    Wsadu raczej nie udostępnię, chyba że z możliwością do 60 diod.

Urządzenie składa się z konwertera FT232, można poczytać tu:
    http://www.ftdichip.com/Support/Documents/DataSheets/ICs/DS_FT232R.pdf
    i mikrokontrolera PIC 16F1825, który otrzymuje sygnały DMX z przejściówki i przerabia je na dane do pasków WS2811 lub WS2812.
    Chcąc sterować paskami WS2811 trzeba na płytce zrobić dwie zworki, bo te taśmy działają na 12V (WS2812 na 5V).
    Dodatkowo można jeszcze dolutować dwa przełączniki, ale na razie nie wiem, co miały by robić.

Link do filmu https://youtu.be/LKEaSGNadys

Link

Fajne!
  • #2 24 Kwi 2017 10:28
    Michał93b
    Poziom 12  

Cześć, działa to całkiem przyjemnie, ale chciałbym przyczepić się od projektu płytek. O ile wykonane profesjonalnie, o tylko projekt nie do końca - po pierwsze pod optoizolatorami (6N137) nie powinno być żadnych ścieżek. Rozdzieliłeś części płytek poligonami, które oddalone są od siebie o x, a w między czasie jedna ze ścieżek biegnąca pod scalakiem zbliża się do nóżki scalaka "po drugiej stronie" - a masz sporo miejsca w zapasie, żeby to poprowadzić "prawidłowo, choćby drugą stroną. Dodatkowo wiele ścieżek zakręca pod kątem 90 stopni. To też nie jest zgodne ze sztuką projektowania PCB.
    Poza tym projekt bardzo kompaktowy, gdybyś wrzucił pełną dokumentację pewnie znalazło by się kilku naśladowców ;)
    Pozdrawiam serdecznie ;)

• #3 24 Kwi 2017 17:20
    erick999
    Poziom 11  

Można liczyć na projekt płytki? Ogólnie projekt ciekawy, ja bym się nie czepiał kątów 90 stopni, To nie jest komputer lub inny przetwornik który potrzebuje dopasowania sygnałów itp.

• #4 24 Kwi 2017 21:32
    R-MIK
    Poziom 38  

Seba_smd napisał:

Wsadu raczej nie udostępnię, chyba że z możliwością do 60 diod.

A cóż to za tajemniczy kod, że wsadów nie będzie?
    Korektę Gamma zastosowałeś?

Niedługo w EP będzie opis czegoś podobnego, tyle, że na AVR, sterowanie do 512LED,
    z kodami źródłowymi!. O korekcie Gamma nie wspomnę bo to standard.
    Poza tym czy wymaganiem DIY nie jest przypadkiem udostępnienie źródeł?

• #5 24 Kwi 2017 23:41
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

R-MIK napisał:

Nie jest ale jest mile widziane.

Niektórzy bardzo się boją o kody a pokazanie źródła niedługa będzie rzadkością.

Ale to dotyczy także EP, o ile w EdW autorzy przeważnie udostępniają źródła to w EP, niestety nie zawsze a są to nieraz proste projekty.

• #6 25 Kwi 2017 03:43
    R-MIK
    Poziom 38  

HD-VIDEO napisał:
    R-MIK napisał:

Nie jest ale jest mile widziane.

To ciekawe. Mój projekt, właśnie o WS2812 na AVR nie znalazł się w DIY i miał trafić do kosza ale trafił do Hyde Park-u bo nie udostępniłem kodów źródłowych. Widać mnie obowiązują inne regulaminy albo moderator nie lubi AVR i z 8-bit akceptuje tylko PIC-e..

HD-VIDEO napisał:

Ale to dotyczy także EP, o ile w EdW autorzy przeważnie udostępniają źródła to w EP, niestety nie zawsze a są to nieraz proste projekty.

Od jakiś 10 lat, w 99% projektów dla EP, udostępniam kody źródłowe. "som" nieliczne wyjątki, jak dekoder DCC i (nieopublikowany jeszcze) izolator galwaniczny - przedłużacz do 1200m magistrali IIC na FPG-a.
    Zastnawiam się, czy dobrze robię, bo gdy projekt jest skomplikowany (jak centrala abonencka 64 porty czy nawet centrala 2x4) to i tak mało kto jest w stanie wprowadzić sensowne zmiany, poza zmianą nazwiska autora na cele pracy inżynierskiej. Centrali 64porty, to nikomu nie udało się nawet "sklonować", był jeden niedoszły inżynier ale "wymiękł" i nie potrafiłe tego uruchomić. Faktycznie, jak uruchomić układ, którego budowy i zasady działania się nie rozumie a procedura uruchamiania była opisana na kilkunastu stronach (cały projekt cos 30..40 stron).

Wracając do tematu:
    - Sterowanie WS2812 - nie opisano sposobu sterowania (pewnie zerżnięte z procedur z netu) - raczej nic nowatorskiego.
    - Korekcji Gamma pewnie nie ma.
    - Procek PIC. Gdyby był to ST7/8, Z8, Z80 cub coś bardziej egzotycznego. Na AVR i PIC projektów jest ogrom. Gdyby np WS2812 sterowane były przez FPG a CPU robił czasochłonne obliczenia i sterował animacją ekranu 256x256 led to było by coś ciekawszego (ile jest projektów z FPG na Elektrodzie?).
    - Brak sygnału DMX uruchamia demo. Nie będę komentował. Co prawda protokół nie reguluje tego, ale każdy kto robił/używał urządzeń DMX wie, jak powinno być. To co zaprezentował autor, a nie udostępniając nawet wsadu to pewnie myśli o zastosowaniach komercyjnych to do takich się nie nadaje bo nikt poważny tego w tej postaci nie kupi.
    - Tylko 170 diod a przy niewielkiej modyfikacji i realnie niedużej stracie liczby kolorów (ze względu na silną nielińniowość diod oraz oka ludzkiego) można DMX-em sterować 512 diodami,
    - USB - mostek na FT232. "som" PIC-e z USB, to już coś ciekawszego, "som" FT200, 201, 220, 221 po IIC i SPI, ale z tego co zauważyłem, to na Elektrodzie tylko ja potrafię je obsłużyć (będzie art w EP). Jeśli już mostek na UART, to "som" małe i tanie FT230.
    - Zasilacz liniowy a przy sterowaniu WS2811 i zasilaniu led np 24V aż się prosi o zasilacz impulsowy na 5V.
    - Autor nie potrafi zdefiniować reguł w programie CAD i wywala mu masę ERC czym się chwali.

Niby zrobione z elementów z szuflady (FT232 zamiast 230, 78L05 zamiast impulsowego) ale co jest nowatorskiego w tym projekcie bo to, że zrobiony z gratów z szuflady to raczej nie.
    - Zrobiłem sobie zasilacz "warsztatowy" z modułów z "Aledrogo" na LM2576, obudowy z trafem od sterownika do anteny satelitarnej. Mam dwa napięcia regulowane 0..30V z wyświetlaniem ich wartości, dwa odizolowane od nich 5 i niestabilizowane 10V. Nadaje sie na DIY? Pewnie nie bo źródeł nie udostępniam.
    - Zrobiłem "miernik" wielokanałowy na modułach z "Aledrogo", dwa odizolowane kanały pomiarowe napięcie/prąd + UIPTR z EP. Ładna (najdroższa z tego wszystkiego) obudowa CP15-3x. Zdaje się super projekt na pierwszą stronę Elektrody.

• #7 27 Kwi 2017 00:04
    djfarad02
    Poziom 17  

R-MIK napisał:
    - Brak sygnału DMX uruchamia demo. Nie będę komentował. Co prawda protokół nie reguluje tego, ale każdy kto robił/używał urządzeń DMX wie, jak powinno być. To co zaprezentował autor, a nie udostępniając nawet wsadu to pewnie myśli o zastosowaniach komercyjnych to do takich się nie nadaje bo nikt poważny tego w tej postaci nie kupi.

Bardzo dobrze, że brak sygnału uruchamia demo. Z tego co widzę, jest to mostek do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych a na tych polach eksploatacji taki sposób działania jest zaletą.

R-MIK napisał:
    - Tylko 170 diod a przy niewielkiej modyfikacji i realnie niedużej stracie liczby kolorów (ze względu na silną nielińniowość diod oraz oka ludzkiego) można DMX-em sterować 512 diodami

Czy mógłbyś podać przykład stołu lub oprogramowania przewidzianego do wysyłania takich ramek (512 LED RGB w jednej lini DMX)?
    Czy też może chcesz zaproponować swój nadajnik? Jeśli tak, to czemu miało by służyć upychanie tego akurat w standard DMX, po co???

• #8 27 Kwi 2017 06:13
    R-MIK
    Poziom 38  

djfarad02 napisał:

Bardzo dobrze, że brak sygnału uruchamia demo. Z tego co widzę, jest to mostek do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych a na tych polach eksploatacji taki sposób działania jest zaletą.

Widzę, że kolega ma małe doświadczenie w DMX. Zanim napisze jak to się robi proszę na to spojrzeć tak:
    1 - Jest to sterownik oświetlenia w kinie. Po emisji filmu oświetlenie rozjaśnia się i nastąpiła awaria. Włączyło się demo. W sali mamy dyskotekę. A oświetlenie mogło sie włączyc z powodu alarmu, np pożarowego, trzęsienia ziemi, itp.
    2 - Sterownik kotar. Nastąpiła awaria, kotary zaczynają taniec :-)
    Każdy producent urządzenia DMX daje do wyboru opcje co ma się dziać w przypadku braku transmisji i są to:
    1- zatrzymanie akcji (np kotary zatrzymane)
    2 - przyjecie określonego stanu (np generator dymu w dyskotece wyłączony)
    Bardzo często w przypadku urządzeń "o małym znaczeniu strategicznym" jest opcja nr 3 - włączenie dema.
    Czy kolega zgadza sie z tym w całej rozciągłości?

djfarad02 napisał:

Czy mógłbyś podać przykład stołu lub oprogramowania przewidzianego do wysyłania takich ramek (512 LED RGB w jednej lini DMX)?

Każdy program obsługujący 512 kanałów. Pomijam to, że instnieją rozwiązania (konsole) obsługujące wielokrotność 512. Ale wtedy jest problem. Jak kilka strumieni odebrać jednym urządzeniem/ To nie problem. Wystarczy przejrzeć EP, opisałem tam i udostępniłem kody źródłowe, meregera DMX. Wystarczy to zaimplementować w swoim urządzeniu. Oczywiście izolacja ga;lwaniczna od nadajników jest w tym wypadku koniecznością.

djfarad02 napisał:

Czy też może chcesz zaproponować swój nadajnik? Jeśli tak, to czemu miało by służyć upychanie tego akurat w standard DMX, po co???

Odpowiedziałem wcześniej, ws
    wystarczy zwykły sterownik 512kanałów i zwykły odbiornik jednego strumienia.

Dodano po 39 [minuty]:
    Michał93b napisał:
    Cześć, działa to całkiem przyjemnie, ale chciałbym przyczepić się od projektu płytek. O ile wykonane profesjonalnie, o tylko projekt nie do końca - po pierwsze pod optoizolatorami (6N137) nie powinno być żadnych ścieżek.

Zwłaszcza, że druk jest (nie wiedzieć czemu) dwuwarstwowy. Spokojnie dało by się to zrobić na jednej warstwie dając 2 3 zworki. Wtedy to tą ścieżkę pod transoptorem można by podarować.

• #9 27 Kwi 2017 07:05
    vp32
    Poziom 11  

R-MIK napisał:
    Od jakiś 10 lat, w 99% projektów dla EP, udostępniam kody źródłowe
    .... Zastawiam się, czy dobrze robię

Uwierz że dobrze. Do takich ludzi ma się większy szacunek.
    Może część boi się o coś a co wg mnie bardziej prawdopodobnie nie jest po prostu jego pomysłem tylko czegoś z sieci i udostępnienie pokaże prawdę kto co napisał.

Ja proponuję aby admin zmienił zasady DIY. Skoro autor dostaje tyle punktów za publikację to obowiązkiem powinno być udostępnienie wszystkich szczegółów. Może warto się nad tym zastanowić, to taka skromna propozycja.

• #10 27 Kwi 2017 07:23
    R-MIK
    Poziom 38  

vp32 napisał:
    R-MIK napisał:
    Od jakiś 10 lat, w 99% projektów dla EP, udostępniam kody źródłowe
    .... Zastawiam się, czy dobrze robię

Uwierz że dobrze. Do takich ludzi ma się większy szacunek.
    Może część boi się o coś a co wg mnie bardziej prawdopodobnie nie jest po prostu jego pomysłem tylko czegoś z sieci i udostępnienie pokaże prawdę kto co napisał.

Myślę, że trafiłeś w sedno sprawy. Znalezione w sieci, nie rozumnie jak działa, publikuje i chwali się jaki jest genialny. Gdyby rozumiał jak działa to tak by zmienił źródła, że nie dało by się ich poznać.
    Zerknij na ostanie wypowiedzi w: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3334112.html.. Dał bym źródła a widzę, że nikt nie potrafił by ich zrozumieć. Gdyby tak było, to narzekający na brak wsadu napisałby dlaczego gdy FPG ma zegar 10MHz to układ działający według zasady jaka opisałem nie będzie transferował danych na 10Mb/s. Ponadto na co mu wsad, jak nie wie czym tego wgrać w FPG?
    Widzę, że FPG to dla większości czarna magia. W linku, który załączyłem napisałem podstawy pisania na FPG a można rysować jak np w Protelu lub Eagle! FPG nie są drogie, małe po 10zł, programator to kilka drutów!
    Taka FPG bez problemu może działać jak układ wizyjny (robiłem kiedyś video do 8051 25x256 256 barw, wiele starszych konsol czy automatów do gier mają FPG Xirinx lub Altera) a także jako video do WS2812. Dodajemy ram (FPG z wbudowanym ram do tanich nie należą) i transferujemy dane do takiego układu a on wysyła dane do WS2812. Myślę, nad zrobieniem monitora, wyświetlającego obraz na WS2812. Takie projekty są w sieci ale oparte na kilku/kilkunastu mikrokontolerach, ja zrobił bym to na jednym CPU i jednej FPG+SRAM. Na ta chwile nie mam inwestora w stosowną liczbę taśm led (EP jakoś nie widzi takiego projektu).
    Odbiegłem od tematu, jeśli chcesz więcej wiedzieć o FPG przed publikacja w EP napisz w temacie z załączonego linku.

vp32 napisał:

Ja proponuję aby admin zmienił zasady DIY. Skoro autor dostaje tyle punktów za publikację to obowiązkiem powinno być udostępnienie wszystkich szczegółów. Może warto się nad tym zastanowić, to taka skromna propozycja.

Pomysł dobry ale w moim przypadku oznacza to brak możliwości pojawienia się informacji o projekcie przed publikacją w EP. Z drugiej strony moje projekty na DIY są "gaszone" właśnie z "powodu" nieudostępniania kodów źródłowych! Podkreślam moje. Inni publikują nawet bez wsadu i jest ok.

• #11 27 Kwi 2017 11:21
    djfarad02
    Poziom 17  

R-MIK napisał:
    Bardzo często w przypadku urządzeń "o małym znaczeniu strategicznym" jest opcja nr 3 - włączenie dema.
    Czy kolega zgadza sie z tym w całej rozciągłości?

Przecież właśnie dokładnie to napisałem! Nie rozumiem, dlaczego piszesz to samo co ja ale punktując przy okazji swoją wszechwiedzę, w dodatku zakładając "małe doświadczenie" uczestników dyskusji.

Co do kotar na DMX - czy jesteś aż tak nieodpowiedzialny, że wykonałbyś sterowanie urządzeń mechanicznych protokołem w żaden sposób nie zabezpieczonym przed błędami?
    Rozumiem, że zastosowałbyś jedno z proponowanych rozszerzeń standardu DMX by uchronić się przed błędami - tylko co potem to obsłuży? Skończy się na innym standardzie (przemysłowym) bądź na własnym protokole.

R-MIK napisał:
    Każdy program obsługujący 512 kanałów. Pomijam to, że instnieją rozwiązania (konsole) obsługujące wielokrotność 512. Ale wtedy jest problem. Jak kilka strumieni odebrać jednym urządzeniem/ To nie problem. Wystarczy przejrzeć EP, opisałem tam i udostępniłem kody źródłowe, meregera DMX.

Piszesz o rzeczach banalnych, chcąc wyminąć odpowiedź na pytanie. Ponawiam: który program wysteruje 512 lamp RGB w 512 kanałach? Jeśli chcesz to załatwić mergerem - łącząc 3 linie w jedną to znowu pytanie po co akurat DMX?

• #12 27 Kwi 2017 11:52
    R-MIK
    Poziom 38  

djfarad02 napisał:
    który program wysteruje 512 lamp RGB w 512 kanałach? Jeśli chcesz to załatwić mergerem - łącząc 3 linie w jedną to znowu pytanie po co akurat DMX?

Każdy wysyłający 512kanałów. Wystarczy ruszyć głową. Jaką paletę barw widzi oko ludzkie? 24bit czy mniej? Mniej. Idziemy dalej, jaka jest nieliniowość LED? Dodajmy nieliniowość oka ludzkiego. Dochodzimy do tego, że obrazek w palecie 256barw nie wygląda dużo lepiej niż w 24-bit. No i mamy rozwiązanie, paleta 218barw i po problemie. Pozostaje problem 400diod w łańcuchu ale to kwestia odświeżania. Jeśli mniejsza częstotliwość odświeżania jest dopuszczalna to mozna wysterować 512diod, jeśli nie to to trzeba obsłużyć dwa łańcuchy diod a to może byc już problemem na jednym procku 8-bit z zegarem rzędu 20MHz (Xmega da radę z zegarem tak na oko 32MHz).

• #13 27 Kwi 2017 12:45
    djfarad02
    Poziom 17  

R-MIK napisał:
    Dochodzimy do tego, że obrazek w palecie 256barw nie wygląda dużo lepiej niż w 24-bit. No i mamy rozwiązanie, paleta 218barw i po problemie.

Ręce opadają. Zamiast odpowiedzieć piszesz o zmniejszaniu głębokości bitowej barw.

Niby odpowiedziałeś wymijająco, że "każdy program". W związku z powyższym powiedz, w jaki sposób chcesz uzyskać mapowanie barwnego efektu (np. płynących kolorów) na piksele RGB mieszczące się w jednym kanale DMX korzystając z "każdego programu"? Wymień choć jeden znany sobie program, który to umożliwia.

Nie wyskocz za chwilę z propozycją ręcznego ustawiania w programie koloru każdego punktu przez wartość kanału DMX gdyż narazisz się na śmieszność w oczach pierwszego lepszego amatora (nawet nie profesjonalisty), który miał styczność ze sterowaniem matryc RGB przez DMX (korzystając z istniejących programów).

• #14 27 Kwi 2017 13:15
    R-MIK
    Poziom 38  

djfarad02 napisał:
    R-MIK napisał:
    Dochodzimy do tego, że obrazek w palecie 256barw nie wygląda dużo lepiej niż w 24-bit. No i mamy rozwiązanie, paleta 218barw i po problemie.

Ręce opadają. Zamiast odpowiedzieć piszesz o zmniejszaniu głębokości bitowej barw.

Problemy z interpretacją? Zamiast wysyłać R po jednym kanale, G po nstępnym itd, wysyłam kod koloru dla pierwszej diody w kanale nr 1, kod koloru nr 2 w kolejnym itd aż do 512.

Dodano po 1 [minuty]:

djfarad02 napisał:
    Wymień choć jeden znany sobie program, który to umożliwia.

OpenDMX, mała zmiana i po robocie.

• #15 27 Kwi 2017 13:32
    djfarad02
    Poziom 17  

R-MIK napisał:
    Problemy z interpretacją? Zamiast wysyłać R po jednym kanale, G po nstępnym itd, wysyłam kod koloru dla pierwszej diody w kanale nr 1, kod koloru nr 2 w kolejnym itd aż do 512.

To przecież jest oczywiste. Nie jest jednak oczywiste w jaki sposób chcesz zmapować taki piksel pod matrycę RGB w istniejących programach.
    Powiedz co proponujesz, skoro sugerujesz użycie do sterowania standardu DMX i istniejącego oprogramowania.

R-MIK napisał:
    OpenDMX, mała zmiana i po robocie.

Przecież to nie jest program sterujący DMX tylko przejściówka USB->DMX! Czy znasz tematykę, w której się wypowiadasz?

• #16 27 Kwi 2017 14:20
    R-MIK
    Poziom 38  

djfarad02 napisał:
    Przecież to nie jest program sterujący DMX tylko przejściówka USB->DMX! Czy znasz tematykę, w której się wypowiadasz?

Autor uzył trnsmisji DMX to sterowania diodami, inaczej mówiąc dostosował standard transmisji do swoich potrzeb. Może więc transmitować co chce. Co innego gdyby dostosowywał się do DMX z diodami.

• #17 27 Kwi 2017 14:31
    djfarad02
    Poziom 17  

R-MIK napisał:
    Autor uzył trnsmisji DMX to sterowania diodami, inaczej mówiąc dostosował standard transmisji do swoich potrzeb. Może więc transmitować co chce.

Znowu wymijająca odpowiedź i chowanie głowy w piasek. Ten sam sposób dyskusji przyjąłeś w temacie "Izolowany galwanicznie IIC 10Mb/s o zasięgu 1200m."
    Nierzeczowa rozmowa i wykręcanie kota ogonem typu "można transmitować co się chce" prowadzi do nikąd.
    Trzeźwo patrząc - szkoda czasu na takie dywagacje.

• #18 27 Kwi 2017 21:10
    Seba_smd
    Poziom 15  

erick999 napisał:
    Można liczyć na projekt płytki?
    Będę miał trochę czasu (nie wiem kiedy) udostępnię płytkę może być w PDF?

Michał93b napisał:
    Dodatkowo wiele ścieżek zakręca pod kątem 90 stopni. To też nie jest zgodne ze sztuką projektowania PCB.
    Pozdrawiam serdecznie ;)
    Tu masz rację to nie na sprzedaż, tylko do zabawy dla dzieciaków.

R-MIK napisał:
    R-MIK
    Nie będę się wypowiadał ponieważ totalnie nie rozumnie projektu a o DMXe wiedzę ma zbyt małą.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo