Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Długość fali uv a utwardzanie kleju

catfish 23 Kwi 2017 17:38 465 5
  • #1 23 Kwi 2017 17:38
    catfish
    Poziom 8  

Witam. Mam pytanie, zakupiłem ostatnio nowy klej o konsystencji żelu (bezbarwny)
    do zalewania i zabezpieczania płytek drukowanych, choć używam go w zupełnie innym celu i na elektronice się za bardzo nie znam. Klej jest utwardzany światłem uv o podanej przez producenta długości fali 350-380nm. Moje diody LED UV na których pracowałem do tej pory mają długość fali 395-405nm. Niestety info o długości fali zalecanej przez producenta kleju dostałem kiedy nowy klej jest już w drodze i to znaczna ilość (opakowanie 7,5l) nie chcę otwierać i próbować bo wtedy nie zwrócę, a wymiana wszystkich diod też nie bardzo mi się uśmiecha. Pytanie zatem czy ten klej potraktowany tymi diodami co mam, się utwardzi czy nie koniecznie?
    Proszę o szybkie info.

• #2 23 Kwi 2017 20:12
    szymon122
    Poziom 36  

catfish napisał:
    Proszę o szybkie info.

Więc zadzwoń do producenta ;)

• #3 23 Kwi 2017 21:44
    catfish
    Poziom 8  

nie znam chińskiego :-D
    Doczytałem jednak że:
    cures exposure UV light maximum absorption with the
    range of 350-380 na nometers
    ALE dalej jest że:
    Adhesive absorption range (nm) 300-500
    karta techniczna jest łamaną angielszczyzną więc mam nadzieję że to jest to o co mi chodzi.
    Jednak gdyby ktoś bardziej obeznany w temacie mógł się wypowiedzieć to byłbym spokojniejszy, zwrot kleju będzie możliwy ale trudny, a zmiana wszystkich led na odpowiednią długość fal kosztowna( 130szt po ok 15zł za sztukę)
    Proszę sensowne informacje.

• #4 23 Kwi 2017 22:09
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

catfish napisał:
    Pytanie zatem czy ten klej potraktowany tymi diodami co mam, się utwardzi czy nie koniecznie?
    Marka i model kleju. Generalnie 395-405nm to nawet nie jest ultrafiolet. Te fale są jeszcze w zakresie widzialnym. Nie sądzę aby Ci to usieciowało ten klej.

• #5 23 Kwi 2017 22:17
    catfish
    Poziom 8  

Dopisałem przed chwilą do poprzedniego postu kawałek karty technicznej. Klej jest produkcji ChRL i w nazwie ma tylko UV 213 .

• #6 23 Kwi 2017 22:30
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

To że on absorbuje, to nie oznacza że energia fali dłuższej, niż polecane przez producenta, spowoduje wytworzenie rodników. Jednak jeśli absorbuje w zakresie niebieskim, to jest szansa ze ten fiolet z LEDów zapoczątkuje sieciowanie. Pamiętaj też, że naświetlenie rozpoczyna tylko proces sieciowania, który trwa kilkanaście godzin.
    Nie mogę Ci zagwarantować że fioletowe diody wystarczą.
    Podaj link do tego kleju, to może coś wymyślę.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson