Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wzmocnić sygnał w trudnych warunkach żeby się nie ścinał?

iro.q 23 Kwi 2017 20:59 909 5
  • #1 23 Kwi 2017 20:59
    iro.q
    Poziom 2  

Jaki zastosować wzmacniacz do anteny Televes HD BOSS do odbioru niemieckich stacji? Mieszkam w niewielkim mieście Strzelce Kraj. w województwie lubuskim położonym w północnej części województwa przy drodze głównej prowadzącej do Gdańska. Tą drogą przejeżdża bardzo bardzo dużo samochodów, osobowych i ciężarowych, dziennie przejeżdża około 8 tysięcy pojazdów. Do anteny mam założony wzmacniacz ALCAD - AM356 i zasilacz 5605 PICOKOM TELEVES. Mam antenę wystawioną za balkon, skierowaną w stronę południowo-zachodnią na Frankfurt nad Odrą. Występują duże zakłócenia i pikseloza w telewizorze. Myślę że tak się dzieje przez odbicie sygnału przez przejeżdżające samochody i dlatego zanika sygnał. Jest jeszcze jedna antena kierunkowa DVB-T UHF 21-69 typu YAGI skierowana na Ślężę. Jest lekko podniesiona do góry, trochę to pomogło ale nie zawiele. O ile mi wiadomo anteny powinny być ustawione na wprost, ale u mnie się tak nie da. W domu mam jeszcze założony wzmacniacz antenowy przelotowy z przesyłem napięcia firmy DPM22BB. Stosowałem różne sposoby żebym mógł oglądać telewizję i dalej się wszystko tnie. Pomóżcie co robić, bo sam już nie wiem, stwierdziłem że jakość dochodzącego sygnału zależy w dużej mierze od kierunku wiatru. Jak wiatr wieje z północnej strony z tyłu budynku to jakoś gra, da się oglądać a jak od strony południowej to jest masakrycznie i wszystko się ścina i nie da się oglądać a anteny na dach nie mogę założyć, ponieważ administracja na to nie zezwala, co zrobić?

0 5
  • Pomocny post
    #2 24 Kwi 2017 00:53
    JacekCz
    Poziom 36  

Wzmacniaczy masz aż za dużo, a anteny, jak sam oceniasz, mają mocno kompromisowe sposoby montażu. A "najlepszym wzmacniaczem jest antena"
    Wzmacniacz jak dostaje szum a nie sygnał, to wzmacnia szum.

Ktoś czujący lokalne warunki może Ci pomoże.

0
  • #3 24 Kwi 2017 06:48
    irekr
    Moderator

Na początek dwa pytania:
    1. Na których kanałach odbierasz multipleksy niemieckie? Z praktyki wiem, że są to sygnały z Alexanderplatz, w pobliżu nie ma żadnych innych obiektów o porównywalnych parametrach. Nadajnik we Frankfurcie n/O, to obiekt stosunkowo małej mocy i niewielkim zasięgu, strzępy sygnałów nawet nie dolatują do Gorzowa Wielkopolskiego.
    2. Do czego służy antena skierowana na Ślężę? Jedyny obiekt o dużych zasięgach w Saksonii nadaje w polaryzacji pionowej, ale jego sygnał także dolatuje tylko do Rzepina.

Do tego inna dość istotna informacja: w Niemczech dokonywana jest konwersja z MPEG2 do MPEG4 ale w DVB-T2. Szczegóły z mapami zasięgów:
    https://www.media-broadcast.com/enabling-media-innovation/leistungen/fernsehen/dvb-t2-hd/

0
  • #4 25 Kwi 2017 23:13
    iro.q
    Poziom 2  

irekr napisał:
    Na początek dwa pytania:
    1. Na których kanałach odbierasz multipleksy niemieckie? Z praktyki wiem, że są to sygnały z Alexanderplatz, w pobliżu nie ma żadnych innych obiektów o porównywalnych parametrach. Nadajnik we Frankfurcie n/O, to obiekt stosunkowo małej mocy i niewielkim zasięgu, strzępy sygnałów nawet nie dolatują do Gorzowa Wielkopolskiego.
    2. Do czego służy antena skierowana na Ślężę? Jedyny obiekt o dużych zasięgach w Saksonii nadaje w polaryzacji pionowej, ale jego sygnał także dolatuje tylko do Rzepina.

Do tego inna dość istotna informacja: w Niemczech dokonywana jest konwersja z MPEG2 do MPEG4 ale w DVB-T2. Szczegóły z mapami zasięgów:
    https://www.media-broadcast.com/enabling-media-innovation/leistungen/fernsehen/dvb-t2-hd/
    Wszystko leci z Frankfurtu nad Odrą A kanały to 33, 53, i czasami 57 Alexanderplatz nie złapie bo zasłaniają bloki A nadjanik we Frankfurcie ma moc 50KW ,widocznie to wystarczy żeby odbierać sygnał ,mieszkam na czwartym piętrze ,może to jest istotne .Antena skierowana na Ślężę służy łapania sygnału z Wrocławia jak przyleci nieraz łapie czeskie kanały takie jak CT1, CT2 ,Barandov Tv,Nova ,Nova Cinema,Prima Cool,Prima i wiele innych .

0
  • Pomocny post
    #5 26 Kwi 2017 12:34
    irekr
    Moderator

Generalna uwaga: warto pomiędzy antenę a pierwszy wzmacniacz założyć filtr wycinajacy wszystko poniżej 470 MHz.

Współczesna elektronika samochodowa - głównie rodem z ChRL - emituje najwięcej zakłóceń w pasmie 80 do 130 MHz, poziomy są dość spore i w odległości nawet do kilkudziesięciu metrów taki "śmietnik" potrafi przesterowąć wzmacniacz szerokopasmowy w antenie. Dlatego lepiej jest stosować wzmacniacze selektywne lub wręcz pasmowe z zespołami filtrów wejściowych. Nawet proste strojone wzmacniacze dystrybucyjne TELMOR-a spisują się dobrze w tej roli. Niestety do tanich one nie należą.
    Oferta niekodowanych programów z Astry nie jest brana pod uwagę?

0
  • Pomocny post
    #6 28 Kwi 2017 23:51
    M.Mikolajski
    Poziom 15  

iro.q napisał:
    anteny powinny być ustawione na wprost, ale u mnie się tak nie da

?? co to znaczy ? moim zdaniem wzmacniaczy masz nadmiar - czy twój blok ma więcej pięter - czy to typowy 4 piętrowiec - bo jeżeli jesteś na ostatnim piętrze to podnieś antenę wyżej na jakimś maszcie o np. 2 metry i wyjdziesz ponad dach - specyfika antenowa ma to do siebie że w wielu przypadkach jeden metr czyni wielką różnicę - po za tym najpierw próbowałbym złapać możliwie najlepszy sygnał pasywnie i dopiero wtedy go wzmacniać -sam walczyłem z odbiorem niemieckich programów i właśnie w/w sposoby przyniosły dobry rezultat - masz ok 90 km do nadajnika to całkiem sporo i dokładne ustawienie tej anteny jest kluczowe bo jest ona mocno kierunkowa

0