Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak naładować ogniwa z baterii od laptopa?

Kubcioo 23 Kwi 2017 22:21 570 11
  • #1 23 Kwi 2017 22:21
    Kubcioo
    Poziom 3  

Witam, posiadam 6 ogniw z baterii które mają łącznie 11.1V i 4400mAH. Jak je można naładować? Jak zrobić tak, żeby baterie nie wyładowywały się do końca?

0 11
  • #2 23 Kwi 2017 23:00
    rtj71
    Spec od komputerów

W google jest multum poradników, u nas na forum też kilka tematów się znajdzie, poczytaj np.:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic45065.html

Ogólnie potrzebujesz ładowarki i balancera (zabezpieczenia przed wyładowaniem) lub ładowarki od razu z balancerem. Możesz kupić taką ładowarkę albo zrobić samemu, schematy też są na forum.

0
  • #3 23 Kwi 2017 23:41
    tomasz249
    Poziom 13  

Jeśli chodzi o samo ładowanie to potrzebujesz źródła napięcia, np. takiego jak ładowarka do laptopa a więc 19V. Dobrze by było zabezpieczyć proces ładowania przed ładowaniem zbyt dużym prądem. Zasilacz podłącz zgodnie z biegunowością bezpośrednio do ogniw,nie przez układ elektroniczny z baterii.

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #4 23 Kwi 2017 23:52
    Kubcioo
    Poziom 3  

tomasz249 napisał:
    Jeśli chodzi o samo ładowanie to potrzebujesz źródła napięcia, np. takiego jak ładowarka do laptopa a więc 19V. Dobrze by było zabezpieczyć proces ładowania przed ładowaniem zbyt dużym prądem. Zasilacz podłącz zgodnie z biegunowością bezpośrednio do ogniw,nie przez układ elektroniczny z baterii.

A jak można zabezpieczyć przed dużym prądem? A wiesz może jak zrobić, żeby się nie wyładowały do końca? Czy wystarczy sprawdzać multimetrem do iles volt?

0
  • #5 24 Kwi 2017 04:22
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

Witam,
    napisz może, jakie to dokładnie ogniwa.
    Z opisu wynika, że litowo-polimerowe 3S2P (3 x 3.7 V = 11.1 V), ale to trochę zgadywanka.
    Czy chcesz wykorzystać je "luzem", czy razem z układem zabezpieczającym, wyciągniętym z baterii laptopa ?
    Jak chcesz je połączyć, to znaczy, jakie chcesz uzyskać napięcie ?

Pozdrawiam

0
  • #6 24 Kwi 2017 16:36
    Kubcioo
    Poziom 3  

krzysiek_krm napisał:
    Witam,
    napisz może, jakie to dokładnie ogniwa.
    Z opisu wynika, że litowo-polimerowe 3S2P (3 x 3.7 V = 11.1 V), ale to trochę zgadywanka.
    Czy chcesz wykorzystać je "luzem", czy razem z układem zabezpieczającym, wyciągniętym z baterii laptopa ?
    Jak chcesz je połączyć, to znaczy, jakie chcesz uzyskać napięcie ?

Pozdrawiam

Chce otrzymać te 11V, z całego pakietu, lecz układ rozwaliłem. Chodzi mi jakim prądem mam je naładować ładowarka od laptopa to 19V, naładować takim?

0
  • #7 24 Kwi 2017 18:17
    Freddy
    Poziom 43  

Kubcioo napisał:
    Chce otrzymać te 11V, z całego pakietu, lecz układ rozwaliłem. Chodzi mi jakim prądem mam je naładować ładowarka od laptopa to 19V, naładować takim?
    Ile razy trzeba powtarzać, że potrzebna jest ładowarka z balanserem?

0
  • #8 24 Kwi 2017 23:03
    Kubcioo
    Poziom 3  

Freddy napisał:
    Kubcioo napisał:
    Ile razy trzeba powtarzać, że potrzebna jest ładowarka z balanserem?

A taka stanowczo wystarczy https://abc-rc.pl/ladowarka-IMAX-B3 ?, w baterii mam tylko czarny i czerwony, to jak mam podłączyć?

0
  • Pomocny post
    #9 24 Kwi 2017 23:30
    WRadek
    Poziom 21  

Musisz wyprowadzić przewody z każdego ogniwa. A w zasadzie z każdej pary ogniw.

0
  • #10 24 Kwi 2017 23:37
    Kubcioo
    Poziom 3  

WRadek napisał:
    Musisz wyprowadzić przewody z każdego ogniwa. A w zasadzie z każdej pary ogniw.

Mam cała połączoną nie mam rozdzielonych, wystarczy jak podepnę plus i minus? Tam na tej stronie ( https://abc-rc.pl/ladowarka-IMAX-B3 ), to idą trzy czarne, wystarczy jeden plus i jeden minus?

0
  • Pomocny post
    #11 25 Kwi 2017 01:45
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

Niestety musisz podłączyć za pomocą czterech przewodów.
    Ta ładowarka, ze względu na swoje własności balansujące, musi "widzieć" oddzielnie każde z trzech szeregowo połączonych ogniw. Domyślam się, że w Twoim przypadku "każde z trzech szeregowo połączonych ogniw" składa się w rzeczywistości z dwóch fizycznych ogniw połączonych równolegle.
    Najlepiej poszukaj gdzieś (może mają w tym sklepie z ładowarkami) gotowej wtyczki ładowarki - balansera na 3 cele, z podłączonymi kablami, których końce podłączysz sobie do odpowiednich punktów Twojej baterii, będzie wygodniej.
    Ponieważ piszesz, że rozwaliłeś układ, byłoby sensowne zastosowanie układu zabezpieczającego, który jest "ostatnią linią oporu", zabezpiecza przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem, zwarciem, itp. Takie układy ich sprzedawcy zwyczajowo nazywają "PCM", w Twoim przypadku PCM-3S.

Pozdrawiam

0
  • #12 25 Kwi 2017 15:23
    Kubcioo
    Poziom 3  

krzysiek_krm napisał:
    Niestety musisz podłączyć za pomocą czterech przewodów.
    Ta ładowarka, ze względu na swoje własności balansujące, musi "widzieć" oddzielnie każde z trzech szeregowo połączonych ogniw. Domyślam się, że w Twoim przypadku "każde z trzech szeregowo połączonych ogniw" składa się w rzeczywistości z dwóch fizycznych ogniw połączonych równolegle.
    Najlepiej poszukaj gdzieś (może mają w tym sklepie z ładowarkami) gotowej wtyczki ładowarki - balansera na 3 cele, z podłączonymi kablami, których końce podłączysz sobie do odpowiednich punktów Twojej baterii, będzie wygodniej.
    Ponieważ piszesz, że rozwaliłeś układ, byłoby sensowne zastosowanie układu zabezpieczającego, który jest "ostatnią linią oporu", zabezpiecza przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem, zwarciem, itp. Takie układy ich sprzedawcy zwyczajowo nazywają "PCM", w Twoim przypadku PCM-3S.

Pozdrawiam

Ok, bardzo dziękuje.

0
  Szukaj w 5mln produktów