Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analogowe sterowanie nadmuchem pieca opałowego

anderson10 24 Kwi 2017 10:42 351 9
  • #1 24 Kwi 2017 10:42
    anderson10
    Poziom 3  

Witam, jak w temacie, mam wykonać makietę takiego układu sterowania, układ musi być układem analogowym. Działanie jest proste - uruchamiamy układ przyciskiem, następuje uruchomienie nadmuchu, który trwa do osiągnięcia zadanej temperatury i ponownie uruchamia się po spadku temperatury poniżej tej wartości. Układ, który zamierzałem zbudować był oparty na komparatorze LM311, potencjometru oraz oczywiście termistora(dioda led symuluje nadmuch):

Jednak prowadzącemu nie przypadło takie rozwiązanie do gustu. Na jakim elemencie mogę jeszcze rozwiązać taki układ? Jakimś generatorem? Dodatkowym poleceniem prowadzącego jest dodanie do układu czasówki, tak, aby po spadku temperatury do niskiej wartości (przy braku dołożenia opału) po zadanym czasie układ został wyłączony. Liczę na sugestie, pozdrawiam.

• #2 24 Kwi 2017 10:58
    Xantix
    Poziom 39  

anderson10 napisał:
    Jednak prowadzącemu nie przypadło takie rozwiązanie do gustu.

A podał powód, dlaczego mu to nie przypadło do gustu? Bo moim zdaniem to względnie prosty układ, ale swoje zadanie spełni. Jedynym mankamentem moim zdaniem jest sterownie dwustanowe na zasadzie "włącz/wyłącz" a to w przypadku zwykłych kotłów stałopalnych kiepskie rozwiązanie - lepszą metodą jest wykorzystanie algorytmu PID. Ale to już narzuca bardziej skomplikowaną konstrukcję sterownika.
    anderson10 napisał:
    Dodatkowym poleceniem prowadzącego jest dodanie do układu czasówki, tak, aby po spadku temperatury do niskiej wartości (przy braku dołożenia opału) po zadanym czasie układ został wyłączony.

Cenna uwaga, ale to akurat jest względnie łatwe do zrobienia.

• #3 24 Kwi 2017 16:27
    anderson10
    Poziom 3  

Xantix napisał:
    A podał powód, dlaczego mu to nie przypadło do gustu? Bo moim zdaniem to względnie prosty układ, ale swoje zadanie spełni.

Widocznie wydało się mu to zbyt proste, innego wyjścia nie widzę. PID odpada raczej, niby można by stworzyć fajny model w 3D i do tego dorzucić sterowanie PID w Simulinku ale będzie to zbyt skomplikowane rozwiązanie tego prostego układu. Ktoś jeszcze ma jakiś pomysł jakim analogowym elementem sterującym zastąpić komparator w układzie?

• #4 24 Kwi 2017 16:31
    Xantix
    Poziom 39  

Ale przecież komparator tak czy siak jest Ci potrzebny bo musisz mieć jakiś element porównujący temperaturę wody wylotowej z kotła z wartością zadaną. Więc nie wiem jak można zbudować ten układ w wersji analogowej i obyć się bez komparatora.

• Pomocny post
    #5 24 Kwi 2017 18:00
    Marian B
    Poziom 34  

anderson10 napisał:
    Ktoś jeszcze ma jakiś pomysł jakim analogowym elementem sterującym zastąpić komparator w układzie?

Zastosować przerzutnik Schmitta, albo scalona bramka z wejściem Schmitta, albo układ na tranzystorach.

Tak ogólnie, komparator jest rodzajem/odmianą przerzutnika Schmitta, albo patrząc z innej strony, przerzutnik Schmitta jest odmianą komparatora..

• #6 24 Kwi 2017 22:03
    anderson10
    Poziom 3  

Rozumiem. Powiedzmy że póki co nie będę zmieniał nic w układzie, spróbuję jedynie dodać to czasowe zabezpieczenie. Jak najprościej można coś podobnego rozwiązać? Poczytałem o timerze ne 555 ale w tym przypadku chyba się nie sprawdzi. Założenie jest proste - po ciągłym działaniu dmuchawy przez np 15 min następuje całkowite rozłączenie układu. Dołożenie kondensatora o długim czasie ładowania + jakiś przekaźnik? Czy z ,,elektronicznego'' punktu widzenia ma to jakiś sens?

• Pomocny post
    #7 24 Kwi 2017 22:20
    Xantix
    Poziom 39  

anderson10 napisał:
    Czy z ,,elektronicznego'' punktu widzenia ma to jakiś sens?

W takim zastosowaniu nie musisz liczyć czasu co do sekundy więc drobny rozrzut czasów zadziałania jest jak najbardziej do przyjęcia. Więc generalnie ma to sens. Pamiętaj tylko, żeby użyć kondensatora o w miarę niskiej upływności.

• #9 25 Kwi 2017 12:50
    anderson10
    Poziom 3  

Tego właśnie potrzebowałem, dziękuje wszystkim za odpowiedzi, pozdrawiam ;)

• #10 09 Maj 2017 16:12
    anderson10
    Poziom 3  

Witam po raz kolejny, chciałbym odświeżyć temat. Zbudowałem układ z zastosowanym komparatorem i timerem, przedstawia się on następująco:

Układ z komparatorem zasilany jest poprzez przekaźnik, timer po zadanym czasie przełącza przekaźnik powodując rozłączenie układu. Element Q2 działa jako bramka NOT (gdy silnik przestaje pracować timer zostaje wyzerowany). Czy może ktoś zbadać poprawność tego układu i wskazać ewentualne błędy? Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME