Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP6450 - Czy wymiana RAM z 2 x 2GB na 2 x 4GB coś da?

24 Kwi 2017 15:19 1023 32
  • #1 24 Kwi 2017 15:19
    2920901
    Użytkownik usunął konto  
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 24 Kwi 2017 15:52
    tonsileg
    Poziom 14  

Zmienić na pewno zmieni, jednak tylko w przypadku zmiany na 1600mhz(nie mamy pewności ,że płyta obsłuży te pamięci).
    Koszta i różnice przy tym setupie nie będą jednak współmierne bo wydasz sporo pieniędzy na coś co nie da zbyt wielkich zauważalnych efektów.
    Proponuje raczej zastanowić się nad nowym sprzętem dosyć niedrogo można kupić pseudogamingowego budżetowego laptopa, który w zupełności wystarczy do Twoich potrzeb a nie przyprawi o nerwy jak obecny.Inwestowanie w tego nie ma sensu.

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #3 24 Kwi 2017 16:15
    Kasek21
    Poziom 43  

szpoak napisał:
    Ciągle podczas pracy mam zajętość pamięci na poziomie 65-85%, czasami nawet 85-90%.

Po to jest RAM aby był wykorzystywany.

Jakie oprogramowanie?

0
  • #4 24 Kwi 2017 16:57
    tonsileg
    Poziom 14  

Kasek21 napisał:
    szpoak napisał:
    Ciągle podczas pracy mam zajętość pamięci na poziomie 65-85%, czasami nawet 85-90%.

Po to jest RAM aby był wykorzystywany.

Jakie oprogramowanie?

Ram jest owszem do wykorzystywania, ale faktem jest także, że zużyty w 3/4 i większym stopniu ram powoduje brak zapasu a jeśli sam sprzęt nie jest mocniejsza maszyna wyłącza z użytku.

0
  • #5 24 Kwi 2017 17:03
    Kasek21
    Poziom 43  

Dopóki system z powodu braku dostępnej pamięci RAM nie korzysta ze SWAP'a to wszystko jest OK.

Nie wiadomo z jakiego oprogramowania korzysta pytający więc to takie wróżenie z fusów.

Warto zamieścić screen z programu Process Explorer przy takim zużyciu pamięci RAM.

0
  • #6 24 Kwi 2017 17:08
    tonsileg
    Poziom 14  

Kasek21 napisał:
    Dopóki system z powodu braku dostępnej pamięci RAM nie korzysta ze SWAP'a to wszystko jest OK.

Nie wiadomo z jakiego oprogramowania korzysta pytający więc to takie wróżenie z fusów.

Warto zamieścić screen z programu Process Explorer przy takim zużyciu pamięci RAM.

Skoro kolega autor napisał wyraźnie ,ze korzysta z Adobe Premiere i Photoshopa i problemem jest takie zużycie, to nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie logicznym jest,że te programy podczas renderowania powodują takie zużycie, co jeśli ktoś podczas renderingu chce np śledzić facebooka czy napisać coś w Wordzie czyni go nieużytecznym ;)
    Bardziej wiec uzasadnionym byłoby tu raczej przeskanowanie ADWCleanerem czy FRST niż wrzucanie shota wykazującego zużycia.
    W przypadku szkodliwego oprogramowania od razu się go pozbędziemy zamiast zastanawiać się nad tym co siedzi w procesach

0
  • #7 24 Kwi 2017 17:13
    Kasek21
    Poziom 43  

Tak ale wykorzystanie pamięci na poziomie 80-90% nie powodujące obniżenie wydajności/komfortu pracy niczym nie skutkuje.

Jeżeli wykorzystanie pamięci powoduje korzystanie z HDD (choć w tym przypadku to SSD więc trochę szybciej) to warto dołożyć pamięci RAM!

0
  • #8 24 Kwi 2017 17:28
    tonsileg
    Poziom 14  

Kasek21 napisał:
    Tak ale wykorzystanie pamięci na poziomie 80-90% nie powodujące obniżenie wydajności/komfortu pracy niczym nie skutkuje.

Jeżeli wykorzystanie pamięci powoduje korzystanie z HDD (choć w tym przypadku to SSD więc trochę szybciej) to warto dołożyć pamięci RAM!

Wykorzystanie 80-90% ramu skutkuje jego bezużytecznością w 9/10 komputerów.
    Jest to spowodowane samą charakterystyką pracy pamięci.Tu mamy do czynienia z słabej jakości i wolnymi pamięciami, co tylko pogarsza sprawę.
    Lepiej zainwestować w wydajniejszy niedrogi sprzęt niż dokładać do tego, różnica będzie procentowa rzędu błędu pomiarowego a koszta jakie wsadzone dość pokaźne.Ram oraz dyski SSD działają na tej samej zasadzie stąd brak zapasu jest nie tylko uciążliwy dla użytkownika ale także i szkodliwy dla samych pamięci.

0
  • #9 24 Kwi 2017 17:39
    Kasek21
    Poziom 43  

tonsileg napisał:

Nie.

tonsileg napisał:
    Tu mamy do czynienia z słabej jakości i wolnymi pamięciami

Co to znaczy wolna pamięć? Rozwiniesz? (Już pominę słabą jakość ;) )

tonsileg napisał:
    Ram oraz dyski SSD działają na tej samej zasadzie

Oczywiście, że NIE.

0
  • #10 24 Kwi 2017 18:03
    tonsileg
    Poziom 14  

Kasek21 napisał:
    tonsileg napisał:

Nie.

tonsileg napisał:
    Tu mamy do czynienia z słabej jakości i wolnymi pamięciami

Co to znaczy wolna pamięć? Rozwiniesz?

tonsileg napisał:
    Ram oraz dyski SSD działają na tej samej zasadzie

Oczywiście, że NIE.

Zatem po 1 Nie ,,bo nie" to nie jest argument a to ze tak jest to po prostu fakt.
    Musiałbyś mieć komputer za ok7 tys aby nie odczuć problemu a i to tylko w odpowiednich warunkach.
    Na tym sprzęcie nie ma mowy o tym,aby tak zjedzony ram nie wiązał mu rąk przeglądanie internetu nie będzie możliwe na takiej ilości.
    Będzie tylko co chwila zawieszanie systemu i brak odpowiedzi, co z kolei może mieć tragiczny skutek dla renderowanych materiałów.
    Po 2. Wolna pamięć czyli niskiego taktowania.Ponadto przy renderingu liczy się CL pamięci oraz moc procesora a tu niestety nic nie jest dobrze spasowane.DDR3 1333 nie da nam wydajności której potrzebujemy.
    No i po 3. Oczywiście ,ze działają na tej samej zasadzie chodź różnią się budową.
    Pamięć ram polega na tym ,że garść danych jest zapisywana i w odpowiednim dla pamięci czasie odświeżana, jeśli jednak brakuje miejsca to zamrażamy to co ma mniejszy priorytet i jest starsze przez co mamy opóźnienia ścięcia a także wykładanie się aplikacji.Najwydajniej chodzą zapełnione do połowy gdyż wówczas swobodnie migrują tym co mają zamiast od zera załadowywać.
    Podobnie jest także z dyskami SSD. Proces zapisu danych polega na takiej zasadzie, że w momencie gdy zachowujemy do max połowy zapisanego miejsca to bramki mają pole do przerzucania danych miedzy sobą i dysk działa wydajniej oraz zużywa się równomiernie.

0
  • #11 24 Kwi 2017 18:17
    Kasek21
    Poziom 43  

W szkole teraz tego uczą?

Ad1.

Kasek21 napisał:

Ad2.
    Nie szybkość, a ilość jak już coś w takich zastosowaniach - jeżeli nawet kontroler obsłuży szybciej taktowane moduły to zysk jest na poziomie 1-2%.

Ad3.
    Nie, nie działają ponieważ po pierwsze to jest całkiem inny "interfejs" czyt. szybkość transmisji danych; po drugie to całkiem inna organizacja pamięci i jej rodzaj; zastosowane inne argorytmy/rozwiązania.. itp. itd.

0
  • #12 24 Kwi 2017 18:51
    tonsileg
    Poziom 14  

Kasek21 napisał:
    W szkole teraz tego uczą?

AD1.
    Kasek21 napisał:
    Przy budżetowym komputerze jak ten skutkuje zawieszeniami i brakami odpowiedzi oraz tym,że próba włączenie firefoxa może zniszczyć naszą pracę która właśnie się renderuje.

Ad2.
    Nie szybkość, a ilość jak już coś w takich zastosowaniach - jeżeli nawet kontroler obsłuży szybciej taktowane moduły to zysk jest na poziomie 1-2%. Ilość i czasy opóźnień chodź masz rację nie napisałem o ilości, jednak samo zwiększenie ilości przy tym,że jest tak wolna i chińska nic tu nie da poza max właśnie tym 1-2% co jest bez sensu.przy 15-20 można by się zastanawiać nad wsadzaniem tych pieniędzy.

Ad3.
    Nie, nie działają ponieważ po pierwsze to jest całkiem inny "interfejs" czyt. szybkość transmisji danych; po drugie to całkiem inna organizacja pamięci i jej rodzaj; zastosowane inne argorytmy/rozwiązania.. itp. itd.

Napisałem wyraźnie zasada działania, a nie budowa i to jak działają.Działają tak samo, a wykonują te operacje innymi procesami ponieważ inaczej są zbudowane.Czytaj proszę ze zrozumieniem, bo to,że jesteś na forum dużej i masz jakiś określony poziom konta nie czyni Cie wyrocznią wiec jeśli coś podważasz to potwierdź to faktami(jeśli są) jeśli zaś tych faktów nie ma, to jesteś w błędzie ze swoją teorią.
    Napisałem także jak to się odbywa a Ty jakby tego nie było napisałeś ,,,nie jest inaczej"
    Także reasumując Inwestycja w dokładanie się nie opłaca, lepiej zainwestować w lepszy sprzęt niż ten obecny.A sam temat uważam za wyczerpany i do zamknięcia.
    Pozdrawiam.

0
  • #13 24 Kwi 2017 19:19
    Kasek21
    Poziom 43  

tonsileg napisał:
    Działają tak samo, a wykonują te operacje innymi procesami ponieważ inaczej są zbudowane.

Przeczytaj jeszcze raz i wyciągnij wnioski (tekst pogrubiony; a najlepiej całe zadnie :) )!

tonsileg napisał:
    potwierdź to faktami(jeśli są) jeśli zaś tych faktów nie ma, to jesteś w błędzie ze swoją teorią.

Z głowy: transfer z pamięci RAM do kontrolera niech to będzie średni - jakieś 8000-15000MB/s, a transfer z dysku SSD? (pomijając czas dostępu :) ) - jest jaki?

tonsileg napisał:
    Także reasumując Inwestycja w dokładanie się nie opłaca

Oczywiście, że jak najbardziej opłacalna ale do tego potrzeba choćby paru danych, o które prosiłem!

tonsileg napisał:
    A sam temat uważam za wyczerpany i do zamknięcia.

Tu akurat widzisz - zdecyduje autor ;)

0
  • #14 24 Kwi 2017 19:31
    tonsileg
    Poziom 14  

Kasek21 napisał:
    tonsileg napisał:
    Działają tak samo, a wykonują te operacje innymi procesami ponieważ inaczej są zbudowane.

Przeczytaj i wyciągnij wnioski!
    A no właśnie po raz kolejny nie przeczytałeś z logiką i zrozumieniem.Proces odbywa się na TEJ SAMEJ ZASADZIE,a to nie musi oznaczać że tak samo.Przykładowo jedziesz samochodem na tej samej zasadzie czy w dieslu czy w silniku benzynowym, jednak kwestia optymalnych obrotów jest zupełnie inna.I to jest jedyny słuszny wniosek.

tonsileg napisał:
    potwierdź to faktami(jeśli są) jeśli zaś tych faktów nie ma, to jesteś w błędzie ze swoją teorią.

Z głowy: transfer z pamięci RAM do kontrolera niech to będzie średni - jakieś 8000-15000MB/s, a transfer z dysku SSD? (pomijając czas dostępu :) ) - jest jaki? NIe chodzi o ilość pośredników i różnice ssd a RAM.Chodzi o to ,że w laptopie szczególnie tym nie ma to sensu bo nie powiesz,ze wsadzenie szybszego ramu, którego nie obsłuży ani procesor ani płyta coś da, a tak trzeba by zrobić dla tych 15-20% co wiąże się również z wydaniem ok 200zł w błoto.

tonsileg napisał:
    Także reasumując Inwestycja w dokładanie się nie opłaca

Oczywiście, że jak najbardziej opłacalna ale do tego potrzeba choćby paru danych, o które prosiłem!
    Oczywiście nie jest opłacalna, bo efekt zmiany na to, co można zmienić nie da skoku wydajności nawet o 10% a jeśli nie ma różnicy przekraczającej 10% nie ma nawet nad czym się zastanawiać.Sama ilość to nie wszystko, a to ,ze jest to laptop i ten konkretny nie daje pola manewru.
    To nie komputer stacjonarny z mobasem od Asus ROG tylko laptop.

tonsileg napisał:
    A sam temat uważam za wyczerpany i do zamknięcia.

Tu akurat widzisz - zdecyduje autor ;)

Nic przeczącego nie napisałem a jedynie dałem do zrozumienia, co jest najlepszym wyjściem dla autora pokazując mu tym samym że te temat jest do zamknięcia ,a jego problem wyczerpany.Nic poza tym ;)

No i taka uwaga nie wiem kim jesteś i skąd masz wiedze, ale zaufaj komuś,kto udowodnił Ci argumentami i faktami że Twoje zdanie jest mylne lub niekompletne. A mam Drogi kolego ponad 15 lat doświadczenia w branży komputerowej i bynajmniej nie jestem jakimś szczylem za jakiego najwyraźniej mnie chyba uważasz.

0
  • #15 24 Kwi 2017 20:39
    Kasek21
    Poziom 43  

Dyskusja jest po za tym - czyli podaniu oprogramowania i obciążenia systemu podczas użytkowania!

PS. Reszta to Nasze zdanie ale nie wnoszą nic do tematu;

PS. Nie zgadzam się z Twoimi wnioskami - choć i tak i trudno je tak nazwać!

PS2. Jak zweryfikujesz rodzaj pamięci (RAM vs SSD), w jaki sposób pracuje i jakie są różnice - to może!?

Pomyślimy!

0
  • #16 24 Kwi 2017 20:42
    enhanced
    Poziom 36  

To co napisał tonsileg to jakieś masło maślane osoby nie bardzo majacej praktyke a coś tam teorii lizneła.

Mógł chociaż podać o jakim "nowym" laptopie myślał, w jakim konfigu żeby się chociaż do tego odnieść.

0
  • #17 25 Kwi 2017 00:27
    tonsileg
    Poziom 14  

enhanced napisał:
    To co napisał tonsileg to jakieś masło maślane osoby nie bardzo majacej praktyke a coś tam teorii lizneła.

Mógł chociaż podać o jakim "nowym" laptopie myślał, w jakim konfigu żeby się chociaż do tego odnieść.

Są to poukładane fakty i potwierdzona argumentami teoria.
    Fakt że możesz nie rozumieć wynika z Twojej niewiedzy lub tego,że co chwilę musiałem odwoływać się do steku bzdur kolegi współdyskutującego.
    Co do nowego laptopa, nie było prośby o nowego laptopa a ocenienie czy wymiana ma sens, jeśli autor chce wymienić sprzęt koniecznie na laptopa to można będzie coś sensownego rozpatrzyć,jednak nadgorliwość jest zła zatem bez tego nie ma sensu pisać propozycji laptopów.To odrębna kwestia.
    Ponadto ,jeżeli władasz elitarną sztuką czytania ze zrozumieniem, to wyżej zawarty tekst nie będzie dla Ciebie żadnym masłem maślanym ;)
    Przez prosty język i użyte hiperbole zaś jest odpowiedni także dla amatora, początkującego i laika, który nie ma żadnego pojęcia.
    Zatem proszę Cie nie pisz bredni i nie uwłaczaj mojej osobie, bo nie uważam się za kogoś, kim nie jestem.

0
  • #18 25 Kwi 2017 08:02
    2920901
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 25 Kwi 2017 08:21
    tonsileg
    Poziom 14  

Kontrola autosrartu , wyłączanie zbędnych usług i skan ADWcleanerem.Tak jak wcześniej pisałem.
    Co do 180zl owszem to takie koszta czyli tak jak napisałem ok200zł.
    Jeśli masz możliwość, na co zwykle w sklepie się nie godzą to możesz spróbować takiego podstawienia, jednak to rozwiązanie nie da widocznej różnicy.
    Oraz tak jak mówiłem nie przejmowałbym się tym laptopem tylko szukał czegoś wydajniejszego,to najbardziej opłacalne wyjście.

0
  • #20 25 Kwi 2017 10:11
    Kasek21
    Poziom 43  

Warto zainwestować w rozszerzenie pamięci.

0
  • #21 25 Kwi 2017 10:20
    tonsileg
    Poziom 14  

Kasek21 napisał:
    Warto zainwestować w rozszerzenie pamięci.

Oczywiście jeśli podstawimy markowy ram 1600mhz od samsunga a płyta i procesor obsłużą te pamięć to licząc na max5% różnicy możemy inwestować, jednak znacznie lepiej i opłacalniej sprzedać tego laptopa i kupić coś porządniejszego ,z już 16GB 1600 i lepszymi pozostałymi podzespołami.

0
  • #22 25 Kwi 2017 23:36
    jag679
    Poziom 11  

Pytanie do autora, czy to jest system 64bit?
    Nie mogę znaleźć?

0
  • #23 26 Kwi 2017 04:43
    iron64
    Spec Overclocking

Kolego tonsileg, nie gniewaj się, ale piszesz takie bzdury, że aż przykro normalnie.
    A to tylko ram samsunga jest firmowy, czyli zakładam że np. Elpidia czy Micron to nie jest, a to innym razem ssd i ram to jeden czort, to może zamiast ramu zastosuj ssd w takim razie.
    A na koniec zamiast wydatku 200zł na ram, sugerujesz usilnie wymienić laptopa czyli wydatek rzędu 3000zł.
    Super rady, gratuluję, zapytałbym czy się dobrze czujesz, ale chyba tak, bo składnia Twoich wypowiedzi jest ok, a że sensu brak to już inna sprawa. Bez urazy, bardzo proszę, przemyśl czy Twoje rady są na miejscu w temacie o wymianie ramu.

A wracając do tematu, wymiana na 2x4 oczywiście przyniesie zysk i zamiast czekać na odpowiedzi to po prostu to zrób.

1
  • #24 26 Kwi 2017 07:19
    2920901
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 26 Kwi 2017 08:42
    tonsileg
    Poziom 14  

iron64 napisał:
    Kolego tonsileg, nie gniewaj się, ale piszesz takie bzdury, że aż przykro normalnie.
    A to tylko ram samsunga jest firmowy, czyli zakładam że np. Elpidia czy Micron to nie jest, a to innym razem ssd i ram to jeden czort, to może zamiast ramu zastosuj ssd w takim razie.
    A na koniec zamiast wydatku 200zł na ram, sugerujesz usilnie wymienić laptopa czyli wydatek rzędu 3000zł.
    Super rady, gratuluję, zapytałbym czy się dobrze czujesz, ale chyba tak, bo składnia Twoich wypowiedzi jest ok, a że sensu brak to już inna sprawa. Bez urazy, bardzo proszę, przemyśl czy Twoje rady są na miejscu w temacie o wymianie ramu.

A wracając do tematu, wymiana na 2x4 oczywiście przyniesie zysk i zamiast czekać na odpowiedzi to po prostu to zrób.

Kolego kłania się czytanie ze zrozumieniem.Twoja nadinterpretacja aby ,,nie obrazić", jest straszna.
    Chodzi o fakt ,że wśród laptopowych modułów najlepszym rozwiązaniem jest właśnie samsung.Jakość i cena sa siebie warte a pamięci są tak pewne jak książka od historii dla maturzysty. Hynixy są awaryjną chińszczyzną, microny mają sporo awaryjnych seriii, Elpidii nigdy ale to nigdy nie stosowałem ,wiec się nie wypowiem.
    Kolejna kwestia,jak pisałem czytanie ze zrozumieniem, zatem nie napisane nigdzie było że SSD i Ram to to samo a działają na generalnie takiej samej zasadzie same w sobie.Ten fakt nie znaczy ,że to jest to samo pokazuje tylko podobieństwo schematu i dobrych lub złych nawyków stosowania .
    No i kolejna rzecz wydać 200zł na ram i nie mieć efektu to sorry, ale wolałbym kupić nowy sprzęt tym bardziej ,że wcale nie musi to być tak jak mówisz wydatek rzędu 3000zł.Spokojnie do 2tys a poniżej znajdziesz dużo lepszy sprzęt od obecnego.Chyba ,że masz mega ambicje no to wówczas najwyższa półka urządzeń do zastosowań specjalnych czyli HP OMEN Acer Predator Asus ROG itp konstrukcje od innych producentów, tylko czy ma to sens?...

0
  • #26 26 Kwi 2017 09:37
    2920901
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 26 Kwi 2017 09:58
    tonsileg
    Poziom 14  

W kwocie do 2 tys znajdziesz na intelu LENOVO T430 (allegro)
    Na quad AMD Lenovo G-50-45 , G505, Z50-75, G51.
    Wbudowanego RSA w tańszym laptopie nie należących do precissionów poleasingowców od Della generalnie nie znajdziemy

0
  • #28 26 Kwi 2017 15:17
    user64
    Poziom 18  

Lenovo na AMD to nawet kijem nie dotykaj, nie dość, że AMD w porównaniu choćby z i5 3210m to padaka nad padaki, to jeszcze Lenovo mechanicznie to szrot.

0
  • #29 26 Kwi 2017 17:25
    tonsileg
    Poziom 14  

user64 napisał:
    Lenovo na AMD to nawet kijem nie dotykaj, nie dość, że AMD w porównaniu choćby z i5 3210m to padaka nad padaki, to jeszcze Lenovo mechanicznie to szrot.

AMD fakt jest lipą i lepiej intela, jednak potrzeby i budżet przemawiają za takim rozwiązaniem.
    Ponadto te quady może nie są szczytem wydajności w grach, ale do tego do czego używa laptopa kolega autor wystarcza w zupełności,a i nie będą taką ,,padaką" jak obecny.

0