Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiary w instalacjach elektrycznych do 1kV

MG-42 24 Apr 2017 20:04 2862 16
 • #1
  MG-42
  Level 6  
  Chciałbym zgłębić swoją z zakresu pomiarów elektrycznych. W internecie tematyka jest opisana w sposób rozległy często niespójny. Chciałbym wiedzieć jak wykonywać i jakimi przyrządami (najlepiej niedrogimi)podstawowe pomiary:
  - Pomiar rezystancji uziemienia
  - Pomiar ciągłości przewodu PE
  - Pomiar rezystancji izolacji
  - Pomiar pętli zwarcia
  Może polecicie mi jaką książkę gdzie na rysunkach i zdjęciach jest to wyjaśnione,(nie chodzi mi o rysunki mówiące o metodach technicznych, bo tam nie ma konkretnego przyrządu ani jak go ustawić) może jakiś link gdzie krok po kroku jest opisane jak takie pomiary przeprowadzać. Może ktoś z was wie czy w województwie kujawsko-pomorskim organizowany jest jakiś kurs, szkolenie z pomiarów elektrycznych?
 • #2
  rafi84
  Level 24  
  Mierniki niestety tanie nie są, a jeśli chodzi o literaturę to od siebie mogę polecić: Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków - Władysława Orlika. Często z niej korzystałem i zaglądam do niej co jakiś czas ;)
 • #4
  MG-42
  Level 6  
  A jakie miernik / mierniki polecacie, które wykonają w/w pomiary czy da się dostać dobry miernik do 2000 zł?
 • #5
  rafi84
  Level 24  
  Moim zdaniem do 2000 to tylko metrel eurotest oczywiście używany. Nowych do tej kwoty nie uświadczysz.
 • #6
  arlix
  Level 16  
  Kolego dobre mierniki to gdzieś tak od 4000 w górę.
  Ja posiam MPI-520 Sonela. Ale po czasie dochodzę do wniosku że lepszym rozwiązaniem byłyby osobne mierniki do poszczególnych pomarów. Mniejsze i lżejsze. Ale wtedy do tych 2000 trzeba by zero na końcu dopisać - przed przecinkiem.....
 • #7
  krolartur1978
  Level 11  
  Ja osobiście używam przyrządów Sonel - o pomiarach można poczytać też na ich stronie: http://www.sonel.pl/pl/centrum-wiedzy/teoria-pomiarow.html.
  W cenie do 2000 zł faktycznie ciężko będzie coś kupić nowego. Ja posiadam Sonel MPI-502, który mierzy impedancję pętli zwarcia, pozwala na pomiar impedancji bez wyzwalania wyłączników różnicowoprądowych RCD, wykonuje też automatyczny pomiar samych wyłączników RCD (czas i prąd) oraz pozwala na orientacyjne pomiary rezystancji uziemień (przy pomiarach b.małych rezystancji uziemień na pewno potrzeba dokładniejszego miernika). Tu jest link do instrukcji tego miernika i opis jak wykonuje sie nim pomiary: http://www.sonel.pl/sites/default/files/pl/ins/mpi-502%20insobs%20v1.16%20kpl.pdf

  Dodano po 8 [minuty]:

  Tak jak napisał kolega wyżej - ja osobiscie też jestem za zestawem mniejszych mierników np. WME-5 SONEL. Już nie chodzi o samą wagę -ale wydać np. 8 tyś i jak się zepsuje to może być przykro :( a mniejsze można osobno dokupić dużo taniej w razie uszkodzenia.
 • #8
  qadam12

  Level 27  
  MG-42 wrote:
  A jakie miernik / mierniki polecacie, które wykonają w/w pomiary czy da się dostać dobry miernik do 2000 zł?

  DT-6650 MIERNIK INSTALACJI
  2160zł nowy -może nie ta półka ale na początek starczy .

  Dodano po 30 [sekundy]:

  Pomiary w instalacjach elektrycznych do 1kV
 • #9
  MG-42
  Level 6  
  A co sądzicie o tym mierniku? Używane można kupić za rozsądną cenę. Fluke 1653b Pomiary w instalacjach elektrycznych do 1kV
 • #10
  Brivido

  Level 33  
  W tej cenie, w licytacjach da się trafić nawet 1654 lub nowszą serię 1663. Niestety, ogólnie mierników takich na rynku wtórnym jest bardzo mało i co dziwne, ceny używanych też są małe, w licytacjach.
 • #11
  r103
  Level 31  
  Brivido wrote:
  W tej cenie, w licytacjach da się trafić nawet 1654 lub nowszą serię 1663. Niestety, ogólnie mierników takich na rynku wtórnym jest bardzo mało i co dziwne, ceny używanych też są małe, licytacjach.


  Zerknij na Ebaya to się dowiesz dlaczego - bo w UK np wymieniają sprzęt co parę lat i sprzedają poprzedni po 100 funtów
 • #12
  Brivido

  Level 33  
  Niestety, na ebayu to ja się nie znam i nie znajduje, choć w tym coś jest bo czasem jeden gość na allegro wyprzedaje po 100-400zł bez kilku plastików.
 • #14
  elpapiotr
  Electrician specialist
  ebay jest o niebo lepszy od All... , dużo bezpieczniejszy i pewniejszy.
  Jeszcze mi się nie zdarzyło, by kupiony przedmiot nie dotarł.
  Sprzedawcy dbają o jak najlepszą opinię.
  Zresztą AliExpress również.
 • #15
  Brivido

  Level 33  
  A to tak, prosty metrel poniżej tysiąca to się jeszcze nie dziwie, szczególnie, że tego tam pełno. Myślałem, że masz na myśli Fluke, ale to tylko chyba u niemców używają :)
 • #16
  MG-42
  Level 6  
  Dziękuję za porady, już jakoś sobie radzę
 • #17
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  MG-42 wrote:
  Dziękuję za porady, już jakoś sobie radzę


  Nie wiem czy sobie poradzisz, bo o najważniejszym nikt nie wspomniał, a jest to wiedza i doświadczenie. Mierniki same nie mierzą, chociaż kupić je można. Wiedzy nie kupisz, trzeba na nią zapracować.