Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik jednofazowy SZJFe 240 - Zwiększenie mocy

bolo28 30 Apr 2017 16:19 5580 41
Tespol
    bolo28
    Level 11  
    e2rd.o wrote:
    bolo28 wrote:
    Po podłączeniu kondensatorów silnik jeszcze słabiej startował.

Jak podłączyłeś tak jak na zdjęciach to nic dziwnego.

W miejsce fabrycznego kondensatora rozruchowego 200 mikro podłączyłem 100 mikro jako rozruchowy i 20 mikro jako kondensator pracy. Podłączyłem dobrze, tak jak powinny być podłączone, tak jak na zdjęciach. Po uruchomieniu wyłącznika odśrodkowego zostawał tylko kondensator pracy 20 mikro wpięty szeregowo z uzwojeniem rozruchowym. Sugerowałem się wypowiedziami w innym wątku na tym forum, gdzie ktoś pisał o takim doborze kondensatorów dla innego silnika 1,1 kW. Żeby podłączyć dodatkowo kondensator pracy musiałem trochę poprzepinać kable na zaciskach. Może to kolegę zmyliło. A silnik słabiej startował bo zapewne kondensator rozruchowy miał za małą pojemność (fabrycznie 200, ja podpiąłem 100).
  • Tespol
  • Tespol
    bolo28
    Level 11  
    e2rd.o wrote:
    bolo28 wrote:
    Podłączyłem dobrze, tak jak powinny być podłączone, tak jak na zdjęciach.

A powinno być tak https://obrazki.elektroda.pl/6860012400_1306002620.jpg
    Gdzie U1 i U2 uzwojenie pracy, Z1 i Z2 uzwojenie pomocnicze.

Tak też podłączyłem. CA - rozruchowy, CB - pracy. Skąd kolega wie, które przewody przy zaciskach na zdjęciu to kondensatory: pracy i rozruchowy, a które to uzwojenie rozruchowe, uzwojenie robocze i wyłącznik odśrodkowy?
    e2rd.o
    Level 20  
    bolo28 wrote:
    Tak też podłączyłem. CA - rozruchowy, CB - pracy.

Czy ten biały kabel to zasilanie?
    bolo28
    Level 11  
    Biały to kondensator pracy, zasilanie to czarny. Widzę chmurę wątpliwości. Sugerowałem się dokładnie tym schematem ze zdjęcia z linku.
    e2rd.o
    Level 20  
    bolo28 wrote:
    Biały to kondensator pracy, zasilanie to czarny.

Jak tak to połączenia dobre.
    bolo28
    Level 11  
    e2rd.o wrote:
    Kondensator 100 μF połącz równolegle z kondensatorem rozruchowym 200 μF to uzyskasz lepszy moment rozruchowy.

Nie przypalę/zlepię styków wyłącznika odśrodkowego jak już to ktoś zauważył? Na rozruch miałbym wówczas 360 mikro. Im większa pojemność tym mniejszy opór - większy prąd.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Coraz lepiej sie tu robi. 300 µF :D . Jaki prąd poplynie przy tej pojemności i czestotliwosci 50Hz?. Policzył ktos tą impedancję ? @bolo28 Są układy rozruchowe ,,Heavy Start Booster" składajace sie z kondensatora, np 100 µF i pozystora, wyłączajacego ten kondensator w ciągu 3 sekund. Takie rozwiązania stosuje sie w cieżko startujacych agregatach chłodniczych, a obecnie nawet w popularnych domowych lodówkach.
    bolo28
    Level 11  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Coraz lepiej sie tu robi. 300 µF :D . Jaki prąd poplynie przy tej pojemności i czestotliwosci 50Hz?. Policzył ktos tą impedancję ? @bolo28 Są układy rozruchowe ,,Heavy Start Booster" składajace sie z kondensatora, np 100 µF i pozystora, wyłączajacego ten kondensator w ciągu 3 sekund. Takie rozwiązania stosuje sie w cieżko startujacych agregatach chłodniczych, a obecnie nawet w popularnych domowych lodówkach.

Ja mam właśnie ciężko startujący agregat sprężarkowy. Normalnie z nieba mi spadłeś.
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    bolo28 wrote:

Ja mam właśnie ciężko startujący agregat sprężarkowy. Normalnie z nieba mi spadłeś.

Grochem o ścianę. Ile razy można pisać że silnik jest zbyt słaby w tej konfiguracji, iloma kondensatorami byś go nie obwiesił?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @robokop Zgoda. Tu nic się nie wymysli, ale te kondensatory rozruchowe z wbudowanym pozystorem, to kapitalne ,,lekarstwo" na silniki z rozwalonym wylacznikiem odsrodkowym albo przekaznikiem typu ,,klixton". Pisałem o tym.