Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy prawidłowo podłaczony ten syfon brodzikowy?

niewiem1979 25 Apr 2017 17:21 2601 20
    niewiem1979
    Level 20  
    Ostatnio wydobywają się nieprzyjemne zapachy z brodzika więc zdemontowałem i wyczyściłem cały syfon z przelewem.zastanawia mnie jednak czy ten syfon który mam nie jest podłączony odwrotnie tzn: przelew w miejsce odpływu i odpływ w miejsce przelewu w stosunku do syfonu.Mam foto.Wydaje mi się że przelew powinien być podłączony wyżej a odpływ niżej a tymczasem jest odwrotnie.No bo co powstrzymuje smrodzik przed wydostaniem się woda?Przecież jest poniżej. Może jednak się mylę i po wyczyszczeniu będzie ok tak jak dotychczas (5lat). Przekonam się po paru dniach.Tymczasem proszę o opinię.
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    Krzychu7
    Level 40  
    Jest podłączone prawidłowo.
    niewiem1979
    Level 20  
    Dwie odpowiedzi inne.Dalej nic nie wiem.
    Digitrax
    Level 14  
    No pomyśl gdzie woda w tym odpływie stoi i który króciec blokuje ?
    Na 100 % jest to króciec dolny i woda jest do poziomu króćca górnego.
    Zakorkowany wodą jest wiec dopływ przelewu a gdyby tu był podłączony odpływ do kanalizacji to by nic nie śmierdziało.
    balonika3
    Level 37  
    Digitrax wrote:
    Sprawa banalna ale za o bardzo śmierdząca :D
    Oczywiście, że przyłącza są zamienione. Obecnie syfon nie spełnia swej powinności ponieważ rura odpływowa nie jest zamknięta korkiem wodnym i stąd nieprzyjemne zapachy. Wystarczy króćce zamienić miejscami i będzie dobrze.
    Przecież dobrze jest. Po co mieszasz?
    Digitrax
    Level 14  
    Sugeruję się zastanowić gdzie stoi woda w takim odpływie, do jakiego poziomu i co ona blokuje...
    balonika3
    Level 37  
    Digitrax wrote:
    Sugeruję się zastanowić gdzie stoi woda w takim odpływie, do jakiego poziomu i co ona blokuje...
    Ja to samo sugeruję.
    Digitrax
    Level 14  
    Boże... widzisz i nie grzmisz. Chyba się poświecę i zrobię fotkę w pracy jak będę na budowie by udowodnic niedowiarkom jak działa syfon wodny.
    niewiem1979
    Level 20  
    Digitrax wrote:
    Sprawa banalna ale za o bardzo śmierdząca :D
    Oczywiście, że przyłącza są zamienione. Obecnie syfon nie spełnia swej powinności ponieważ rura odpływowa nie jest zamknięta korkiem wodnym i stąd nieprzyjemne zapachy. Wystarczy króćce zamienić miejscami i będzie dobrze.
    Na chłopski rozum nieprawidłowe jednak 5 lat nic absolutnie nie śmierdziało.Zwróć też uwagę ze te króćce są ukształtowane tak że wg. nich wygląda to prawidłowo.Króciec przelewu odgięty w górę zgodnie z logiką w kierunku przelewu.Odpływ na wprost więc to tez logiczne.

Dodano po 1 [minuty]:

Digitrax wrote:
    Patrząc z zewnątrz to ta woda nic nie blokuje bo odpływa....
    niewiem1979
    Level 20  
    Digitrax wrote:
    wystarczy odkręcić obie rury, przekręcić syfon o 180 stopni i przykręcić je ponownie
    Tak tylko się wydaje bo teraz średnice nie pasują....

Dodano po 55 [sekundy]:

Tzn.w odpływie jest sztywna rura i trzeba ją "podgiąć"
    Digitrax
    Level 14  
    Dlatego pisałem, że odpływ należy przekręcić tak aby dopasować kąt rury odpływowej do gwintu syfonu.
    niewiem1979
    Level 20  
    może się uda,jak będzie fetorek zajmę się tym....

Dodano po 2 [minuty]:

Tylko ciekawe jest że działało bez smrodku parę lat. Dzisiaj wyczyściłem i wyciagnołem pół metrowy "warkocz" złożony z włosów i innych.
    Digitrax
    Level 14  
    Może on blokował zapachy hehe. Pewnego razu klient mi zgłasza że mu z umywalki dyfi. Syfon ok, rura czysta. Okazał się, że na strychu zawór napowietrzający pion się zablokował i zamknął dopływ powietrza co skutkowała wysysaniem wody z syfonów przy spłukiwaniu WC. Wystarczyło psiknać WD40 po membranie zaworu i wszystko wróciło do normy.
    Parowy
    Level 22  
    niewiem1979 wrote:

Dzisiaj wyczyściłem i wyciagnołem pół metrowy "warkocz" złożony z włosów i innych.

Witaj.

I dlatego waliło, razem z włosami były też inne organiczne ustrojstwa które się rozkładały.

Syfon jest podłączony prawidłowo, odpływ jest niby wysoko, ale w środku syfon jest przedzielony dodatkową rurką która tworzy "korek z wody".

Pozdrawiam
    niewiem1979
    Level 20  
    3 dni i na razie nic nie czuć.Sam już nie wiem, chyba na razie nie ruszam tego.
    Krzys55
    Level 25  
    Podpięty jest dobrze . W środku jest jeszcze rurka która schodzi poniżej poziomu wody .
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    @Digitrax Ty montujesz ludziom hydraulikę? Wiesz na jakiej zasadzie działa syfon? Tu masz identyczny przypadek:
    Czy prawidłowo podłaczony ten syfon brodzikowy?
    Gdybyś podłączył odwrotnie (co jest niemożliwe, bo są różne gwinty), to nie wytworzyłby się korek wodny, bo woda płynęłaby bezpośrednio w kanał.
    Digitrax
    Level 14  
    Tak instaluje hydraulikę od 1998 roku i widziałem wiele syfonów. Z rurką wewnętrzna i bez. Gdyby autor tego tematu wykonał fotkę syfonu od góry byłaby znana jego konstrukcja wewnętrzna i sposób zasyfonowania. Niestety pozostały domysły na podstawie zewnętrznych oględzin. Wiele syfonów nie posiada rurki wewnętrznej, ponieważ często się ona zabrudza ograniczając przepływ lub go całkowicie blokując. Osobiście instaluje moim klientom proste a zarazem skuteczne rozwiązania, gdzie korek wodny sam w sobie zamyka "oddychanie kanalizacji" i wewnętrzna rurka nie jest w takim syfonie potrzebna.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Digitrax wrote:
    Wiele syfonów nie posiada rurki wewnętrznej
    Bo wtedy posiada kolano, w którym tworzy się korek.
    Digitrax wrote:
    Gdyby autor tego tematu wykonał fotkę syfonu od góry byłaby znana jego konstrukcja wewnętrzna i sposób zasyfonowania. Niestety pozostały domysły na podstawie zewnętrznych oględzin.
    Po co Ci inne zdjęcia, skoro widać po samej budowie zewnętrznej jak jest zbudowany?
    Każdy syfon działa na zasadzie u-rurki. Czy to zrealizowanej za pomocą wygiętej instalacji, czy za pomocą rurki w rurce (butelka). Gdybyś nie miał tu butelki i podłączyłbyś tak, jak mówisz, to cała woda by leciała bez tworzenia korka. To jest prosta fizyka!
    Digitrax
    Level 14  
    Budowa zewnętrzna nie pokazuje co jest ukryte wewnątrz. Zasady działania syfonu tłumaczyć mi nie musisz.
    EOT
    niewiem1979
    Level 20  
    Po oczyszczeniu syfonu okazało się że jednak nie śmierdzi.Syfon był jednak prawidłowo podłączony.Dziękuję wszystkim za wskazówki.