Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podwójny włącznik światła do jednej żarówki

tigerek3 25 Apr 2017 17:43 2328 9
 • #1
  tigerek3
  Level 11  
  Mam może banalne pytanie. Mam w pokoju podwójny włącznik światła, instalację 4-ro żyłową ale żyrandol na jedną żarówkę. Czy są jakieś oporniki czy inne ustrojstwa, które mógłbym podłączyć, żeby uzyskać dwie moce świecenia żarówki? Uprzedzając sugestie, nie chcę zmieniać żyrandola na inny z dwoma żarówkami- pokój dziecięcy i im się podoba ten co mają. Chciałbym coś wpiąć w jedną żyłę, żeby żarówka świeciła słabiej a druga żyła dawałaby normalny prąd i pełne światło. Internety nie pomagają w tym temacie albo ja nie umiem szukać.
 • #3
  cirrostrato
  Level 37  
  Zrób próbę, podłącz żarówkę bezpośrednio do sieci i przez diodę (jaka zależy od mocy żarówki), efekty sam ocenisz i wtedy ewentualnie podłączysz w żyrandolu.
 • #4
  mariann
  Level 37  
  Witam
  Jak widzę to nie szukałeś, tylko od razu pytasz. Poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic85011.html
  W pierwszym poście masz schemat. Pojemność kondensatora dobierasz w zależności od mocy żarówki, a właściwie od tego jak chcesz by jasno świeciła. Oczywiście mamy tu na myśli typową żarówkę. Układ z diodą prostowniczą, powoduje miganie światła żarówki.
  Pozdrawiam
 • #5
  tigerek3
  Level 11  
  No widzisz faktycznie źle szukałem :-/ Prosty i skuteczny. Tylko pytanie dlaczego nie można tego dać do ledów? Na większości jakie dotychczas kupowałem była informacja, że nadają się do ściemniaczy.
 • #6
  adamkowalski431
  Level 15  
  Ledy jak dostana nizsze napiecie to albo nie świecą albo sie grzeja
 • #7
  polaklbn
  Level 23  
  tigerek3 wrote:
  No widzisz faktycznie źle szukałem :-/ Prosty i skuteczny. Tylko pytanie dlaczego nie można tego dać do ledów? Na większości jakie dotychczas kupowałem była informacja, że nadają się do ściemniaczy.

  Z prostego powodu. Konstrukcja i zasada emitowania światła w LEDach jest zupełnie inna niż w żarówce.
 • #8
  Szyfi
  Level 2  
  Cześć, mam podwójny włącznik, który chciałbym wykorzystać w instalacji w której jest jedna żarówka. Jest to Włącznik Diall z Castoramy. Próbowałem podłączyć wg instrukcji, ale nie zadziałał. Może ktoś w jakiej konfiguracji podpiąć instalację do włącznika. Podwójny włącznik światła do jednej żarówkiPodwójny włącznik światła do jednej żarówki
 • #9
  arturmarta3
  Level 8  
  Najlepiej sprawdż miernikiem czy to ustrojstwo działa.
 • #10
  Radiokiller
  Level 30  
  1 poda napięcie na 2 i 3.
  4 poda na 5 i 6,

  Narysowane ( wytłoczone ) jest.