Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powtarzalność przy wyginaniu rur.

poStaremu 25 Kwi 2017 18:23 462 7
 • #1 25 Kwi 2017 18:23
  poStaremu
  Poziom 6  

  Cześć. Czy ktoś ma doświadczenie w wyginaniu rur na giętarce hydraulicznej takiej jak na zdjęciu? Niedługo powinna wpaść w moje ręce i zastanawiam się, jak uzyskać powtarzalność zagięć? Rzecz jasna nie musi to być zegarmistrzowska dokładność, byle by nie robić tego na oko. Wrzucam również link do filmu gdzie facet wykorzystuje urządzenie bliżej mi nie znane(2:17). Czy to mierzy kąt wychylenia? Korzystał ktoś z tego? A może są lepsze metody? Szukam również zamiennika urządzenia o nazwie PipeMaster(wrzucam zdjęcia) do odrysowania kontur na rurach i późniejszym "wycinaniu" ich przed spawaniem. Oryginalny pipemaster na rurę 1" kosztuje 45dolców plus wysyłka, moim zdaniem-przesada.. Szukałem na alliexpress niestety bezskutecznie. Można wykonać to samemu, skomplikowane to raczej specjalnie nie jest, ale nie mam pomysłu czego użyć jako obejmy podtrzymującej drut oraz jak zamocować ten właśnie drut.

  https://www.youtube.com/watch?v=lGbGopND4-I

 • #2 25 Kwi 2017 19:07
  gimak
  Poziom 35  

  poStaremu napisał:
  nie mam pomysłu czego użyć jako obejmy podtrzymującej drut oraz jak zamocować ten właśnie drut.

  Pomysłowy patent, dobry na małe średnice rur. Na większe średnice, to napisałbym sobie program do wyrysowania szablonu. W tym wypadku, doraźnie jako obejmy użyłbym odcinka dętki rowerowej odpowiednio małej średnicy, aby druty dobrze docisnęła do rury, aby nie było możliwości samoistnego ich przemieszczania się względem rury. Zakładam, co się będzie wiązało ze stratą kawałka rury pod drutami, że wykorzystywany jest szablon (do obrysowania na rurze) tworzony przez końce drutów po przeciwnej stronie.
  Cytat:
  Czy to mierzy kąt wychylenia?

  Wg mnie tak. Na początku na poziomym odcinku przyrząd wyzerował i później sprawdzał jaki jest odczyt na odcinku pochyłym.

 • #3 25 Kwi 2017 20:49
  jarekstryszawa
  Poziom 19  

  Ten pipemaster to fajny patent.
  Ja przy gięciu na przykład osłon do quada http://jarekstryszawa13.w.interiowo.pl/honda.htm na ręcznej giętarce hydraulicznej po prostu mierzyłem wysuw tłoka. Inne sposoby się średnio sprawdzają ponieważ po zwolnieniu nacisku rura zawsze nieco wraca sprężynując.

 • #4 25 Kwi 2017 21:03
  poStaremu
  Poziom 6  

  gimak niestety ale dętka nie do końca się nada. Rzecz w tym, żeby przenieść wymiar na rurę, ale co będę pisał, najlepiej zobrazuje to ten filmik:

  https://www.youtube.com/watch?v=jNiegeQGbTY

  A co do mierzenia wysuwu tłoka super pomysł!

 • #5 25 Kwi 2017 21:20
  jarekstryszawa
  Poziom 19  

  Po opanowaniu tej techniki da się naprawdę precyzyjnie powtarzać kąty. Ważne, żeby pamiętać o zachowaniu jednej płaszczyzny gięcia (nie obracać rury).
  Takie osłony do ruska giąłem: http://jarekstryszawa1.w.interiowo.pl/mojdniepr.htm
  i na przykład taki daszek z ramą ochronną do MT8 http://jarekstryszawa13.w.interiowo.pl/pol.htm (ta czarna tylna, ładniejsza niż oryginalna zielona z przodu), osłona z siatki to też mój wyrób.

 • #6 25 Kwi 2017 21:26
  poStaremu
  Poziom 6  

  Fajna robota, masz fantazję! A powiedz mi, uważasz, że z napędem elektrycznym będzie ciężej zrobić tak, żeby tłok wysuwał się na mniej więcej tą samą długość? Osobiście mam wrażenie, że tak, ale że doświadczenia brak to pytam :P

 • #7 25 Kwi 2017 21:35
  jarekstryszawa
  Poziom 19  

  Pracowałem tylko ręczną i tam się łatwo sprawdza wysuw, podejrzewam, że w elektrycznej też musi być nad tym kontrola. Ciekawe czy pompa pracuje cały czas (z jakimś bypassem), a steruje się zaworem puszczającym olej na tłok?
  Może ktoś ma doświadczenie z roboty na takim sprzęcie i się wypowie?

 • #8 25 Kwi 2017 21:54
  gimak
  Poziom 35  

  poStaremu napisał:
  Rzecz w tym, żeby przenieść wymiar na rurę, ale co będę pisał, najlepiej zobrazuje to ten filmik:

  Obejrzałem ten filmik i mnie nie zaskoczył, bo tak sobie to wyobrażałem, że jest to realizowane. Problem braku takiej obejmy omijam przez zastosowanie kawałka dętki, a szablon (jak ciąć) nie muszę nigdzie przenosić, bo na rurze tworzą mi go przeciwległe końce prętów i wystarczy do objechać ołówkiem lub mazakiem. Jest oczywiście trochę kłopotliwe ułożenie tych prętów na obwodzie, ale wtedy nie potrzebuję przedmiotowej obejmy, która wygląda na to, że jest dedykowana tylko do jednej średnicy.
  Co do samej obejmy przypuszczam, że w środku jest toroidalny silny magnes, który utrzymuje stalowe pręty to rozwiązanie będzie się spisywało przy rurach z materiałów nieferromagnetycznych.

 
Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson