Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Taylor ASC - nie uruchamia się

25 Kwi 2017 19:49 1296 5
  • Poziom 13  
    Witam, mam problem z tym radyjkiem cb. Na początku nie można było zmienić kanałów w dół, a następnie przez przypadek chyba kabelki (odlutowane) od głośnika dotknęły jakiegoś elementu we wnętrzu radia - poszedł mały dymek i radio już nie włączyło się. Bezpiecznik jest OK ( prąd dociera na płytę) dioda prostownicza -OK- nie ma zwarcia między +a-. Od czego zacząć?
  • Poziom 25  
    mysia79 napisał:
    poszedł mały dymek i radio już nie włączyło

Jeżeli nic się nie uruchamia, możliwe że ścieżka się upaliła na zasilaniu w stronę włącznika potencjometru ,jeżeli poszedł dymek, postaraj się obejrzeć, który element nadpalony, może da się zauważyć to tak na początek, bo trudno jednoznacznie stwierdzić uszkodzenie w takim przypadku mało wiadomości pomiarów z twojej strony.
  • Poziom 13  
    Dzięki za radę. Tak też zrobiłem i pierwszym elementem który wzbudził moje podejrzenia jest tranzystor Q402 - ma lekkie wybrzuszenie. Ma on oznaczenie C3242, mniemam że chodzi o 2sc3242, ale jak szukałem nie jest on do dostania. Także jego zamienników tj. 2sc3226 i 2sd1146 nigdzie nie znalazłem. Co by można było wstawić w to miejsce. Ponadto "osmoleniu" uległa dioda D209 o oznaczeniu 1N4143 też niemożliwa do zakupu. Czy mogę wstawić tutaj diodę 1N5408 ma podobne parametry ale czy tak szybko zadziała gdyby znowu coś się wydarzyło?
  • Poziom 25  
    mysia79 napisał:
    1N4143 też niemożliwa do zakupu

Wstaw diodę 1n4148 jest osiągalna.
    mysia79 napisał:
    2sc3242

2sc3244 jest osiągalny.

Dodano po 17 [minuty]:

mysia79 napisał:
    Czy mogę wstawić tutaj diodę 1N5408

Nie, to jest dioda prostownicza.
  • Poziom 13  
    OK już znalazłem wskazane podzespoły w jednym sklepie. Jak je dostanę i wymienię dam znać. Jeszcze mam pytanie w sprawie pierwszej usterki tego radia, mianowicie nie można było zmienić kanałów w "dół" pokrętłem na panelu. Możliwa była tylko zmiana w "górę" - trochę to uciążliwe. Mikrofon jest nieoryginalny więc nie wiem czy z pozycji mikrofonu zmiana kanałów jest możliwa. Z brakiem podświetlenia wskaźnika RX/TX to sobie poradzę bo to nagminna dolegliwość tych radyjek.
  • Poziom 13  
    Witam ponownie. Wymieniłem ten tranzystor na 2sc3244 i diodę 1N4148, ale radio dalej nie ruszyło. Sprawdzając dalej w okolicy tego tranzystora ale od strony druku jest dioda smd o oznaczeniu kodem pasków kolorowych. Okazuje się, że ma ona zwarcie. Ma oznaczenie paskami: żółty, fioletowy i zielony. Wychodziłoby na to że chodzi o diodę Zenera 4,7V, ale czy napeno? Pytam bo kolory pasków są wyblakłe. Gdy założyłem tam zwykłą diodę Zenera 4,7V radio ruszyło tzn włącza się, ale tym razem jest inny problem tzn, całkowita cisza w AM, a w FM jest szum ale nikogo nie słychać, Po naciśnięciu PTT czyli próbie nadawania z radia nic nie wychodzi tzn jest 0W ( mierzone na sztucznym obciążeniu), wskaźnik nadawania ani drgnie, nie słychać nic na drugim stojącym zaraz obok radiu.