Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sterować roletami centralnie i lokalnie?

25 Kwi 2017 20:05 2223 10
  • Poziom 4  
    Cześć, mam trochę podobny problem, otóż moi wykończeniowcy stanęli na etapie podpinania włączników. Mam 5 rolet, każda miała być sterowana niezależnie włącznikiem w pokoju ale przy wejściu do mieszkania, miał być jeden globalny włącznik. Nie wiedzą jak to zrobić bez radiowych zabawek. Od włącznika przy wejściu do mieszkania idą 4-żyłowe przewody do każdej rolety.

Pomożecie tak abym jako laik mógł im przekazać wskazówki?
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 21  
    Skoro przewody są 4 żyłowe to pozostaje radiówką. Do sterowania "kablowego" zgodnego z obowiązującymi przepisami potrzeba 5 żył.
    Przystępne cenowo sterowniki radiowa ma polski INEL.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 43  
    lamerb napisał:
    Do sterowania "kablowego" zgodnego z obowiązującymi przepisami potrzeba 5 żył.

Możesz to wyjaśnić, do czego ta piąta żyła ?
  • Poziom 43  
    lamerb napisał:
    Ochrona (PE)?

To tylko jedna żyła. Co z resztą ?
  • Poziom 21  
    Nie chcę się niepotrzebnie rozpisywać. Poszukaj schematów dla sterowników RCS. Jak nie będzie PE to starczą 4 przewody.
  • Poziom 43  
    lamerb napisał:
    Nie chcę się niepotrzebnie rozpisywać. Poszukaj schematów dla sterowników RCS

Ok, chyba miałeś rację.
  • Poziom 4  
    Czyli jeśli zrobili mi 4-żyłowe to mam im kazać zmienić na 5-żył? Wprowadzili mnie w błąd.

Myślę też o Fibaro, to kontrola bezprzewodowa ale ich moduły do rolet mają wejścia na ręczne sterowanie. Mogę zapytać jako laik? Każdy włącznik żaluzjowy w sklepach jest dzwonkowy itd. czyli żeby nie trzymać przycisku w celu wywołania pracy rolety i żeby wystarczyło jedno kliknięcie, trzeba już dokupować sterowniki do rolet, które mają jakby timer i puszczają napięcie dzięki czemu nie trzeba trzymać włącznika, tak? Dobrze kumam?
  • Poziom 21  
    INEL też ma sterowniki radiowa ale z możliwością podłączenia lokalnego przycisku klawiszowego. Nie każdy włącznik jest "dzwonkowy". Są dwa rodzaje. Jeżeli będzie sterowanie centralne to musi być ten "dzwonkowy" a podtrzymanie realizuje elektronika sterownika.