Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MUX3 Skoki parametrów do 0

25 Kwi 2017 20:58 1194 17
 • Poziom 12  
  Witam, walczę z tym problemem od kilku tygodni. Ustawiłem dwie anteny z różnych stron domu, zwykła siatka z symetryzatorem, i SENCOR SDA640 z fabrycznym symetryzatorem. Kable mam standardowe satelitarne białe. Mam dwa dekodery Opticum HD N6 i drugi bliźniaczo podobny za tą samą cenę.
  Próbowałem z rozdzielaczem, z filtrem lte, na gołym kablu (nie mam separatora)
  i zawsze to samo:
  Mux1- brak, dekoder pokazuje siłę 80 i jakość 60, ale nic nie znajduje
  Mux2- jakość i siła 100 działają idealnie
  Mux3- siła 80, jakość 60 i co 10 sekund skacze do 0, kanały znajduje ale nie da się oglądać.
  Moja lokalizacja: Łączki Kucharskie,
  Nadajnik Rzeszów Sucha Góra
 • Poziom 12  
  Każdej kombinacji próbowałem oprócz dwóch anten na raz.
  Aktualnie jest jeden telewizor na siatce.
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  pawelll_89 napisał:
  Każdej kombinacji próbowałem oprócz dwóch anten na raz.
  .

  Slow down :wink:. Najpierw trzeba ustalić co jest powodem. I o ile jeśli chodzi o Mux3 to całkiem prawdopodobne jest, że masz problemy z SFN ( o ile jesteś w zasięgu gapfillera czyli doświetlenia. I podobne "jaja" mamy teraz w Krakowie.
  I jeśli są problemy z doświetleniem a nie spowodowane awarią nadajnika rzeczywiście może pomóc zastosowanie dwóch anten ale nie jest to takie proste Link .
  Co do Mux1 to skoro nic nie skacze ( siła jakość) powinno odbierać. Pomiar takich parametrów jak Mer i poziom wiele by wyjaśnił. Generalnie bez pamiarów i zdalnie trudno jednoznacznie cos doradzić.
 • Poziom 12  
  Najbliższe doświetlenie oddalone o 23 kilometry o mocy 0,04 więc to na pewno nie to. Dodam że sygnał łapie z jakiegoś odbicia, lub okrąża on górę (nie pamiętam jak to się fachowo nazywa) która zasłania mi nadajnik. Anteny są skierowane w tą samą stronę, ale z innych miejsc, na ich drodze stoi maszt gsm. Nie mam miernika, mam tylko SDRka, ale nie wiem czy nim da się coś precyzyjnie ustalić.
 • Poziom 32  
  Darek.S napisał:
  Rozumiem, że anteny są pasywne.

  Dalej nie dałeś jednoznacznej odpowiedzi. Co prawda piszesz, że bez separatora ale przecież dekodery mają opcję zasilania wzmacniacza i wtedy separator nie potrzebny.
  A pułapka GSM po wzmacniaczu pomoże tyle co umarłemu ogarek :|
 • Poziom 12  
  Zasilanie wyłączone, bo mam symetryzatory na obu. Tak anteny pasywne.
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Jedyne co mi przychodzi do głowy na teraz to ten BTS. Takie to właśnie daje objawy - skacząca jakość... Pisałeś o pułapce GSM. Ale pułapka pułapce nie równa. Napisz jak daleko do tego BTS-a. Jest jeszcze jedna rzecz która może dawać takie objawy a mianowicie radar. Tak mam w moim terenie bo są dwa radary kuliste. I zakłócenie jest nader cykliczne a wspominałeś o 10 sekundach... Niestety nie rozeznawałem na jakich częstotliwościach pracują ale jeśli poniżej 21 kanału to standardowa pułapka nie pomoże. I też tak miałem u siebie z CDMA Orange ( mają wyłączać ale póki co działa) na 466MHz. Tutaj jest potrzebny FPL2160 Telkom Telmora a nawet kaskada.
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  pawelll_89 napisał:
  na ich drodze stoi maszt gsm

  W odległości ok. 2 km (Niedźwiada) masz LTE Orange (800 MHz) i CDMA Nordisk (420 MHz). W jakim stopniu kanały 29 i 52 - czyli mux-3 i mux-1 - mogą być narażone na zakłócenia, trzeba by przeprowadzić pomiary.
 • Poziom 12  
  _kli_ napisał:
  pawelll_89 napisał:
  na ich drodze stoi maszt gsm

  W odległości ok. 2 km (Niedźwiada) masz LTE Orange (800 MHz) i CDMA Nordisk (420 MHz). W jakim stopniu kanały 29 i 52 - czyli mux-3 i mux-1 - mogą być narażone na zakłócenia, trzeba by przeprowadzić pomiary.


  Dokładnie tak kolego. Możesz mi jeszcze podać gdzie to sprawdziłeś?
  Kiepsko mi działa mux3 z kanału 29
  a nie da się oglądać mux1 z kanału 52
  mux2 działa żyleta mimo tych samych parametrów. Bujałem się pół dnia z ustawieniem anteny i na mux3 się trochę ustabilizowało ale nadal co jakiś czas są spadki, na mux1 nadal systematyczne spadki co 10 sekund do 0 i nie działają kanały mimo że je wyszukuje.

  Dodano po 54 [sekundy]:
  Filtr mam za 15 złotych więc cud techniki to nie będzie.
 • Poziom 12  
  Jeszcze jakiś dobry symetryzator jakbyście polecili, mój ma gołą płytkę żadnych elementów oprócz fki .
 • Poziom 32  
  No nie do końca goła - jest tam nadruk z konkretnie linią/meandrem symetryzyjacym. Jeśli tylko nic nie jest przerwane będzie O.K. Osobiście wole jednak płytki z normalnymi zaciskami na śrubki i obejmy. Jestem przynajmniej pewien , że łączy. A te gniazda f "lubią" się roznitować.
 • Poziom 12  
  Na symetryzatorze z sencora są kondensatory i cewki dodatkowo.
 • Pomocny post
  Moderator
  Możesz zrobić zdjęcie tego symetryzatora?
  Jak daleko mieszkasz od BTS+a Orange (Niedźwiada), koledzy już pytali...
  Czy masz otwarty teren na północ?

  To "okrążanie góry" nazywa się dyfrakcją, konkretnie dyfrakcją szczytową. Na Podkarpaciu to zjawisko jest bardzo częste - średnio 160 dni w roku - ale w połączeniu z termokliną - u Ciebie wysoce prawdopodobną - działa destrukcyjnie. Dlatego pytam się o otwarta przestrzeń na północ. Najlepiej podaj pozycje geograficzną, może być z google maps...
 • Poziom 12  
  MUX3 Skoki parametrów do 0
  Do BTSa około 2 km
  Jeśli chodzi Ci o Kielce, to dzieli mnie od nadajnika jedna górka obok mnie.


  DW986 105, 39-106 Łączki Kucharskie, Polska
  Szerokość geograficzna: 50.013844 | Długość geograficzna: 21.552702
 • Pomocny post
  Moderator
  A możesz jeszcze zrobic zdjęcie drugiej strony tego wynalazku?

  Czy w budynku który podałeś w lokalizacji nie było kiedyś poczty lub centrali telefonicznej?
  Miejsce bardzo ładne i faktycznie z sygnałami nie najlepiej. Nawet domowy router WiFi może siać spustoszenie...

  Czy jesteś w stanie robić eksperyment i JEDNĄ antenę z JEDNYM dekoderem/odbiornikiem - bez żadnych filtrów - przekręcić na Tarnów i dokonując strojenia RĘCZNEGO - WAŻNE! - nigdy nie stosuj strojenia automatycznego! (po uprzednim wykasowaniu zapamiętanych kanałów - tez WAŻNE!) przeskanować kanały 23, 45 i 50?
 • Poziom 12  
  To będzie filtr lte na tym symetryzatorze. Spróbuję może jutro ten eksperyment. Obok mnie na kominie sąsiad ma repeater radiowego internetu, właśnie mi się przypomniało. Najbliższy budynek z centralą jest za górką około 500 metrów. Dodam tylko że sąsiad poniżej ma antenę (jakaś budżetowa yagi z tego co widziałem) ze wzmacniaczem, i odbiera całą pulę kanałów obecnie, tak samo ustawiona jak u mnie. Mam wzmacniacz do mojej obecnej kierunkowej, oberwała się Fka, jutro polutuję i sprawdzę jeszcze na wzmacniaczu, mam separator azs-03r i zasilacz marketowy za 25 zł. Czy w tej mojej kierunkowej sprawdzi się wzmacniacz?

  Rozwiązanie: górki zasłaniają mi wszystkie nadajniki, łapię odbicie z Suchej Góry, niestety odbiór pogarsza się wraz z pogodą.