Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć zasilanie z baterii do płytki Nano v3.0 CH340- zgodny z Arduino Na

oliwika 25 Kwi 2017 21:20 3531 25
  • #1 25 Kwi 2017 21:20
    oliwika
    Poziom 3  

Witam,
    na wstępnie napiszę, iż jestem zielona w tych sprawach, chciałabym zasilić Nano v3.0 CH340 - zgodny z Arduino Nano baterią 12V, po czym do płytki podłączyć diody mico-led (takie na druciku), które działają przy napięciu zasilania 3 V, (chciałabym je programować). Diód jest 10 i są połączone szeregowo. Problem w tym, iż nie wiem jak to wszystko połączyć, tak żeby diód nie spalić oraz czy taka bateria zasilająca płytkę i diody wystarczy na długo? Dodam, iż zasilanie musi być z baterii.
    Proszę o pomoc.

0 25
  • #2 25 Kwi 2017 21:34
    kamdz
    Poziom 12  

Witam.
    Arduino można zasilić przez pin VIN ale 10 diód po 3V w szereg to jest 30V... Z tej bateri się raczej nie zasili...
    Jak będziemy wiedzieć jaką pojemność ma bateria to będziemy mogli oszacować na ile wystarczy:)

0
  • #3 25 Kwi 2017 21:44
    oliwika
    Poziom 3  

kamdz napisał:
    Witam.
    Arduino można zasilić przez pin VIN ale 10 diód po 3V w szereg to jest 30V... Z tej bateri się raczej nie zasili...
    Jak będziemy wiedzieć jaką pojemność ma bateria to będziemy mogli oszacować na ile wystarczy:)

hmm, ale lampki diodowe na druciku są zasilane 2 bateriami AA, chcę to rozmontować i dać zasilanie tylko na płytkę, czy tak nie mogę? :(

0
  • #4 25 Kwi 2017 23:00
    kamdz
    Poziom 12  

Czyli są połączone równolegle:) można użyć tranzystora: podpiąć diody do tych dwu baterii AA przez tranzystor, albo do 3,3V na arduino przez tranzystor ( o ile 0,3V więcej nie uszkodzi diód)

0
  • #5 26 Kwi 2017 10:23
    oliwika
    Poziom 3  

ale ja czegoś nie rozumiem, zestaw światełek jest już z bateriami(są one podłączone), ja zamierzam a właściwie nie wiem jak to zrobić, żeby skorzystać z baterii 12 v, którą będę zasilać płytkę, odciąć przewód od diód i podłączyć je jakoś do płytki, czy można tak zrobić?

0
  • #6 26 Kwi 2017 14:26
    kamdz
    Poziom 12  

Daj zdjęcia baterii i światełek, będzie łatwiej.

0
  • #8 26 Kwi 2017 21:27
    kamdz
    Poziom 12  

Bardzo mały rozmiar nic nie widać

0
  • #9 26 Kwi 2017 21:57
    oliwika
    Poziom 3  

Lampki wewnętrzne LED Krople Światła LW-LED-KS-10 diody na druciku, lampki na baterie
    Wpisz w wyszukiwarce bo nie moge dodawac linkow

0
  • Pomocny post
    #10 27 Kwi 2017 10:49
    kamdz
    Poziom 12  

Jak podłączyć zasilanie z baterii do płytki Nano v3.0 CH340- zgodny z Arduino Na

1 - zaznaczone przewody zasilające te światełka, tam podpinasz te 2 szare przewody
    2 - tak zaznaczyłem światełka, chodzi tylko o schemat

0
  • #12 27 Kwi 2017 14:25
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

Witam,
    czy ten schemat:

kamdz napisał:

1 - zaznaczone przewody zasilające te światełka, tam podpinasz te 2 szare przewody
    2 - tak zaznaczyłem światełka, chodzi tylko o schemat

aby na pewno jest poprawny ?
    Słabo znam płytki stykowe, ale ...
    Diody podłączone są "na krótko" do zasilania 9 V.
    Tranzystor, o ile dobrze widzę, jest opisany "FET P" a podłączony jak N - kanałowy.

Reasumując, tranzystor powinien być z kanałem typu N.
    Szeregowo z diodami należy włączyć odpowiednio dobrany rezystor, chociaż trochę to bez sensu, będzie się grzał ze względu na dużą moc strat. Możliwe, że lepiej będzie dołożyć jakiś tani impulsowy regulator do zasilania LED, albo chociaż obniżający napięcie z 9 V, żeby na szeregowym rezystorze był mniejszy spadek napięcia, a w rezultacie mniejsze straty.

Pozdrawiam

0
  • #13 27 Kwi 2017 17:21
    kamdz
    Poziom 12  

Według fritzinga tak jest dobrze... bo on ma opisy gate, source itp. A diody LED są podłączone do 3,3V

0
  • #14 27 Kwi 2017 22:39
    oliwika
    Poziom 3  

Wiec jak, tranzystor, rezystor, czy mossfet

0
  • #15 28 Kwi 2017 03:40
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

Witam,
    jako, że

oliwika napisał:
    na wstępnie napiszę, iż jestem zielona w tych sprawach

myślę, że przyda Ci się
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/
    to ogólnie, a w szczególności
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Dioda-LED-elektroluminescencyjna.html
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Dioda-LED-obliczanie-rezystora-kalkulator.html
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/tranzystor-mosfet-wiedza-tajemna.html
    Najpierw w oryginalnym układzie zmierz napięcie na tym kablu z diodami, będzie wiadomo jakie jest napięcie Vf tego zestawu diod, spróbuj zmierzyć natężenie prądu, będzie wiadomo jaki sumaryczny prąd pobierają diody, obie te wartości będą Ci potrzebne do obliczenia wartości rezystora połączonego szeregowo z kabelkiem z diodami.
    Do załączania diod użyj układu "MOSFET N", sterowanego z któregoś pinu Arduino. Mosfet musi być typu "logic level", żeby Arduino prawidłowo go wysterował. Obwód wyjściowy Mosfet zasil z baterii, w obciążeniu umieść kabelek diodowy z szeregowym rezystorem, obliczonym na podstawie poradnika. Oblicz moc traconą na rezystorze i zastosuj rezystor o kilkukrotnie większej mocy nominalnej albo kilka identycznych rezystorów o mniejszej mocy połączonych szeregowo lub równolegle. Rezystor obciążony mocą nominalną będzie co prawda działał, ale nagrzeje się do nienormalnie wysokiej temperatury.
    To wszystko.

Pozdrawiam

0
  • #16 28 Kwi 2017 09:57
    kamdz
    Poziom 12  

krzysiek_krm napisał:
    Witam,
    jako, że
    oliwika napisał:
    na wstępnie napiszę, iż jestem zielona w tych sprawach

myślę, że przyda Ci się
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/
    to ogólnie, a w szczególności
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Dioda-LED-elektroluminescencyjna.html
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Dioda-LED-obliczanie-rezystora-kalkulator.html
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/tranzystor-mosfet-wiedza-tajemna.html
    Najpierw w oryginalnym układzie zmierz napięcie na tym kablu z diodami, będzie wiadomo jakie jest napięcie Vf tego zestawu diod, spróbuj zmierzyć natężenie prądu, będzie wiadomo jaki sumaryczny prąd pobierają diody, obie te wartości będą Ci potrzebne do obliczenia wartości rezystora połączonego szeregowo z kabelkiem z diodami.
    Do załączania diod użyj układu "MOSFET N", sterowanego z któregoś pinu Arduino. Mosfet musi być typu "logic level", żeby Arduino prawidłowo go wysterował. Obwód wyjściowy Mosfet zasil z baterii, w obciążeniu umieść kabelek diodowy z szeregowym rezystorem, obliczonym na podstawie poradnika. Oblicz moc traconą na rezystorze i zastosuj rezystor o kilkukrotnie większej mocy nominalnej albo kilka identycznych rezystorów o mniejszej mocy połączonych szeregowo lub równolegle. Rezystor obciążony mocą nominalną będzie co prawda działał, ale nagrzeje się do nienormalnie wysokiej temperatury.
    To wszystko.

Pozdrawiam

No i po co kombinować, jak koleżanka ma arduino, które można zasilić z baterii przez vin, a które ma wyjścia stabilizowane zarówno 5V jak i 3,3V. Można tak jak to jest na moim schemacie poprostu podłączyć kabelek z diodami do 3,3V i sterować nimi przez mosfet.

0
  • #17 28 Kwi 2017 13:01
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 28 Kwi 2017 13:25
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

niveasoft napisał:
    Te Arduino ma stabilizator napięcia na 5V natomiast 3V3 jest już chyba bardzo słabym źródłem prądu bo wyprowadzone jest z CH340G.

Nie można tam nagle szarpać prądu do zasilania tylu diod

W rzeczy samej.
    Istnieje jeszcze inny problem, na który należy zwrócić uwagę.
    Jeżeli rzeczywiście jest 10 diod połączonych równolegle, ich zapotrzebowanie na prąd jest na poziomie, mniej więcej, 200 mA. Na tej płytce jest liniowy regulator napięcia 5 V, w dodatku upchnięty kolanem od spodu płytki, więc jego możliwości w zakresie rozpraszania ciepła są w przybliżeniu zerowe. Jeżeli płytka zostanie zasilona napięciem 12 V, spadek napięcia na regulatorze wyniesie 7 V, przy poborze prądu 200 mA moc strat osiągnie niemal 1.5 W, nie ma szans żeby to rozproszyć. Prawdopodobnie regulator się nie uszkodzi, wyłączy się po prostu od zabezpieczenia termicznego, ale działać to nie będzie.

Trochę nie na temat, ale
    niveasoft napisał:
    Te Arduino ma stabilizator

chyba jednak "To Arduino", przypuszczam, że literówka.

Pozdrawiam

0
  • #19 28 Kwi 2017 13:57
    kamdz
    Poziom 12  

niveasoft napisał:

Te Arduino ma stabilizator napięcia na 5V natomiast 3V3 jest już chyba bardzo słabym źródłem prądu bo wyprowadzone jest z CH340G.

Nie wiem jak koleżanka, ja mam osobny regulator napięcia 3,3V

0
  • #20 28 Kwi 2017 14:08
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

kamdz napisał:
    niveasoft napisał:

Nie wiem jak koleżanka, ja mam osobny regulator napięcia 3,3V

Ale co z traconą mocą przy takim obciążeniu ?

0
  • #21 28 Kwi 2017 14:26
    kamdz
    Poziom 12  

8 Diod LED 5mm zasilałem i stabilizator był ledwo ciepły... Więcej nie próbowałem.

0
  • #22 28 Kwi 2017 14:46
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

kamdz napisał:
    8 Diod LED 5mm zasilałem i stabilizator był ledwo ciepły... Więcej nie próbowałem.

Jaki był prąd pojedynczej diody ?
    Czy wszystkie świeciły jednocześnie ?
    Jakie było napięcie zasilania płytki ?
    I gdzie jest na płytce ten regulator 3.3 V ?
    We wszystkich płytkach, które można znaleźć, napięcie 3.3 V pochodzi z (aktualnie użytego) konwertera USB - UART, te układy mają 3.3 V głównie na własne potrzeby, ktoś w tych płytkach wyprowadza to napięcie do ewentualnego użycia, przy raczej małym obciążeniu.

0
  • #23 28 Kwi 2017 15:06
    kamdz
    Poziom 12  

1. Nie wiem nie pamiętam. dioda 5mm
    2. Tak
    3. USB 5V
    4. Teraz nie mam dostępu do mojej płytki, ale jak tylko go uzyskam to dam zdjęcie.

0
  • #24 28 Kwi 2017 16:37
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

kamdz napisał:
    USB 5V

To trochę wyjaśnia powstałe nieporozumienia.
    Załóżmy, że masz diody zwykłe, to znaczy nie "ultra low power", przypuśćmy, że pracują z prądem 20 mA, więc 8 diod daje łącznie 160 mA. Spadek napięcia na regulatorze 5 V - 3.3 V czyli 1.7 V, moc tracona 1.7 V x 0.16 A czyli około 0.28 W, pięciokrotnie mniej niż przy zasilaniu z 12 V. Obudowy od użytych regulatorów mają (mniej więcej) 60 stopni na wat, w Twoim przypadku 60 x 0.28 daje około 17 stopni powyżej temperatury otoczenia, rzeczywiście zimny. Przy mocy traconej 1.4 W będzie to 60 x 1.4 czyli około 85 stopni, w temperaturze pokojowej struktura będzie miała około 110 stopni, zupełnie inna sytuacja.
    Reasumując, koleżanka powinna jakoś zmierzyć Vf i If, wówczas będziemy mogli zacząć kombinować coś z sensem.

1
  • #25 08 Maj 2017 20:40
    oliwika
    Poziom 3  

krzysiek_krm napisał:
    kamdz napisał:
    USB 5V

To trochę wyjaśnia powstałe nieporozumienia.
    Załóżmy, że masz diody zwykłe, to znaczy nie "ultra low power", przypuśćmy, że pracują z prądem 20 mA, więc 8 diod daje łącznie 160 mA. Spadek napięcia na regulatorze 5 V - 3.3 V czyli 1.7 V, moc tracona 1.7 V x 0.16 A czyli około 0.28 W, pięciokrotnie mniej niż przy zasilaniu z 12 V. Obudowy od użytych regulatorów mają (mniej więcej) 60 stopni na wat, w Twoim przypadku 60 x 0.28 daje około 17 stopni powyżej temperatury otoczenia, rzeczywiście zimny. Przy mocy traconej 1.4 W będzie to 60 x 1.4 czyli około 85 stopni, w temperaturze pokojowej struktura będzie miała około 110 stopni, zupełnie inna sytuacja.
    Reasumując, koleżanka powinna jakoś zmierzyć Vf i If, wówczas będziemy mogli zacząć kombinować coś z sensem.

jak mam to zmierzyć? już sama nie wiem co mam zrobić, pomysł był taki, że zasilając z baterii 12 V płytkę podłącze do niej diody led na druciku takie(są bardzo niewielkie jak krople rosy) mają one zasialanie 3 V. Potem sterując będę mogła gasić odpowienio diody(wszystkie razem)bądź uzyskać efekt migotania, itd.

0
  • #26 10 Maj 2017 15:26
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

Proponuję wykonać dwa proste pomiary.

Należy zmierzyć napięcie między dwoma przewodami wychodzącymi z płytki zasilającej. Chodzi mi o przewody, do których dalej dołączone są diody. Płytka jest zasilana napięciem 3 V, ale możliwe, że diody są jednak połączone szeregowo a na płytce jest jakaś przetwornica podwyższająca napięcie, mało to prawdopodobne, ale ...

Należy również zmierzyć prąd płynący z płytki zasilającej do przewodu z diodami, to znaczy natężenie prądu zasilającego diody.

Jak będą znane napięcie i prąd, coś wymyślimy.

0
  Szukaj w 5mln produktów