Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana zakresu pomiarowego woltomierza panelowego

25 Kwi 2017 23:57 771 7
 • Poziom 9  
  Witam.
  Zakupiłem taki miernik panelowy woltomierz. W opisie aukcji pisze o możliwości zmiany zakresu pomiaru poprzez dołożenie jakiś tam zworek lecz nie mam pojęcia jak to zrobić. Miernik teraz posiada zakres 300v a mi pasuje zakres jakieś 30 v tak aby wyświetlać z dokładnością do dziesiątych części może wie ktoś jak to zrobić i dał by rade mi pomóc.
  dołączam zdjęcia
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 16  
  Sprawdź jaki układ scalony jest pod naklejką być może jest to ICL 7107 wtedy z noty katalogowej mozesz sobie sprawdzić gdzie jest wejście przetwornika i zmienić dzielnik napięcia
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 9  
  janekpc napisał:
  Sprawdź jaki układ scalony jest pod naklejką być może jest to ICL 7107 wtedy z noty katalogowej mozesz sobie sprawdzić gdzie jest wejście przetwornika i zmienić dzielnik napięcia


  tak układ to ILC 7107 doszedłem do tego jak zrobić przecinek dokładając rezystor w miejsce oznaczone na czerwono na zdjęciu. Pokombinowałem ze zmianą wartości rezystora oznaczonego na niebiesko i regulacją potencjometrem zakresy się zmieniają lecz nie działa to tak jak powinno wiec pewnie trzeba zmienić wartość drugiego rezystora tylko którego jest miejsce oznaczone na żółto w które można przylutować rezystor tylko nie wiem czy to jest to nie chce kombinować żeby coś nie uszkodzić czy w to miejsce ma być wlutowany drugi rezystor do dzielnika napięcia??
 • Poziom 40  
  Co to za woltomierz? Możesz podać model i producenta? Ma to cudo jakąś instrukcję obsługi?
  Bo w pierwszym poście napisałeś:
  tomo280 napisał:
  W opisie aukcji pisze o możliwości zmiany zakresu pomiaru poprzez dołożenie jakiś tam zworek lecz nie mam pojęcia jak to zrobić.

  Na płytce miernika powinny być miejsca na montaż zworek czyli po prostu zwykłych kawałków drutu, które mają zwierać określone punkty na płytce PCB. Zworką może być także gotowy element w kształcie dwupinowej kostki, którą wtyka się w złącze na płytce - zależy jak rozwiązał to twórca urządzenia. Wystarczy taki drucik/kostkę zamontować w odpowiednim miejscu i zakres pomiarowy zostanie zmieniony.
 • Poziom 43  
  tomo280 napisał:
  miejsce ma być wlutowany drugi rezystor do dzielnika napięcia??
  Zmierz ten ,,wielki " rezystor - posobnik i wymień go na wartość 10 krotnie mniejszą. 300 V /10 = 30 V Trudno zgadnąć po fotografii jego wartość (2,2 MΩ ??)
 • Poziom 40  
  Krzysztof Kamienski napisał:
  Trudno zgadnąć po fotografii jego wartość (2,2 MΩ ??)

  Po co zgadywać. Wystarczy paski odszyfrować. Brązowy, dwa czarne, zielony i brązowy na końcu daje nam wynik 10 Megaomów z tolerancją 5%.
 • Poziom 9  
  Podmieniłem ten rezystor posobnik na 1 MΩ i miernik zachowuje się tak jak podam napięcie 9V wyskaluje potencjometrem aby wyświetlało te 9V to jest w porządku jednak jak zmienię mu napięcie pomiaru na 4,5 v pokazuje mi jakieś 2,5V podmieniałem różne rezystory posobnika i za każdym razem tak samo trzeba tylko albo mniej albo więcej pokręcić tym potencjometrem i nie wiem co dalej kombinować z tym może jakieś pomysły macie??
 • Specjalista elektronik
  Po pierwsze, nie zmieniaj nic na chybił trafił, bo się pogubisz jeszcze bardziej - ustal jak tam wszystko jest połączone i jakie napięcia występują. ICL7107 (i ICL7106) są przeznaczone do pomiaru napięć w zakresie -1.999V..+1.999V, albo -199.9mV..+199.9mV, albo jakimś pośrednim - do pierwszego ustawia się napięcie wzorcowe 1V, do drugiego 0.1V, można ustawić jakieś pośrednie, ale wtedy odczyty nadal będą w zakresie -1999..+1999, a napięcie nie (ale jak się mierzy coś innego, np. temperaturę poprzez pomiar napięcia na diodzie, to może to pasować, żeby mieć wyświetlanie np. w °C); przy napięciu wzorcowym ponad 1V układ będzie przesterowany przy napięciu wejściowym ponad 2V, a poniżej 0.1V pogorszy się dokładność.

  O ile pamiętam, te układy mają wejścia IN_LO, IN_HI, REF_LO, REF_HI; wymaga się REF_HI > REF_LO, odczyt jest 1000*(IN_HI-IN_LO)/(REF_HI-REF_LO); często IN_LO i/albo REF_LO są połączone z COM (zwłaszcza REF_LO) - trzeba to posprawdzać, bo od tego zależy działanie całości. Nota katalogowa i porównać z układem.