Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AWE6519/P Whirlpool - Pralka przestała odwirowywać pranię.

26 Kwi 2017 19:58 1008 14
  • Poziom 6  
    Dzień Dobry,
    piszę do Państwa z prośbą o pomoc i ewentualne sugestię. Problem dotyczy pralki uwzględnionej w temacie, mianowicie chodzi o to, że pralka przestała nagle odwirowywać pranie. Cykl zakończył się całkowicie a pranie pozostało mokre, sprawdziłem pozostałe cykle w skład których wchodzi wirowanie i w każdym możliwym trybie problem wygląda identycznie. Z moich obserwacji mogę jeszcze dodać, że odgłos pracy silnika podczas wirowania jest bardzo dziwny, coś jakby silnik pracował na biegu jałowym bez żadnego obciążenia - coś ewidentnie się kręci ale bęben stoi nieruchomo. Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem i może coś zasugerować? Dodam, że pralka ma ok. 5 lat. Dołączam poglądowy filmik z pracą pralki

Link
    .
  • Poziom 43  
    Czy ten głos, to praca pompki brudnej wody , czy silnika głównego?
  • Poziom 6  
    Panie Stanisławie, jestem kompletnym laikiem ale chyba to pompka brudnej wody. Powyższy film był nagrywany na "suchej" pralce więc pewnie próbowała wpompować wodę której nie było.
  • Poziom 43  
    A czy silnik pracuje w "trybie "prania, a tylko nie chce wirować, czyt też w ogóle nie obraca bębnem ?
  • Poziom 17  
    Zdejmij boczną osłonę i sprawdź czy pasek nie spadł przypadkiem lub się urwał.
  • Poziom 6  
    Wydaje mi się, że silnik pracuje normalnie w fazie prania, włączyłem szybkie pranie na 15 min i jest wyczuwalny ruch bębna ( taki ruch kołyskowy, nie kręci się w kółko ). Zaraz umieszczę jeszcze jeden filmik, proszę zerknąć tak od 1:00.

Link
  • Poziom 17  
    Sam kolego napisałeś "coś ewidentnie się kręci, ale bęben stoi nieruchomo"
  • Poziom 6  
    Bridgestone napisał:
    Zdejmij boczną osłonę i sprawdź czy pasek nie spadł przypadkiem lub się urwał.

Zaraz postaram sie to sprawdzić Bridgestone, może faktycznie sugestia będzie trafna.

Bridgestone napisał:
    Sam kolego napisałeś "coś ewidentnie się kręci, ale bęben stoi nieruchomo"

Co do zdania powyżej to faktycznie, ale chodziło mi o fazę wirowania. Wybacz, ale jak pisałem powyżej jestem kompletnym laikiem. Wydaje mi się, że podczas prania np. program Szybkie 15 jest ruch bębna.
  • Poziom 17  
    Z filmiku wynikało by że pralka wiruje czyli usterka występuje sporadycznie co wskazywało by na problemy z odpływem wody.
    Kiedy czyściłeś filtr pompy spustowej? Sam silnik pompy też może być w kiepskim stanie.
  • Moderator Samochody
    Brak wirowania często zwiastuje problem z programatorem - umrze. Nie wiem z czym to jest dokładnie związane, w każdym razie kilkakrotnie się już spotkałem. Tutaj jest jeszcze jedna możliwość - trzeba zajrzeć czy pasek jest w ogóle napięty.
  • Poziom 6  
    Bridgestone napisał:
    Z filmiku wynikało by że pralka wiruje czyli usterka występuje sporadycznie co wskazywało by na problemy z odpływem wody.
    Kiedy czyściłeś filtr pompy spustowej? Sam silnik pompy też może być w kiepskim stanie.

Nawet nie wiedziałem, że pralka posiada takie elementy więc muszę przyznać szczerze, że nigdy. Odnośnie tego wirowania to faktycznie słychać jak pralka się rozpędza itd. ale według mnie ( i mojej żony ) nie jest to wirowanie. Słychać jak silnik pracuje podczas wirowania, ale bęben się nie kręci.
  • Admin grupy AGD
    W/g mnie spadł lub pękł pasek a w dodatkowo do wyczyszczenia filtr pompy.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    ROBSON33 napisał:
    W/g mnie spadł lub pękł pasek

Ewidentnie, a dodam, że prawdopodobnie przyczyną jest uszkodzenie (wykrzywienie) wałka bębna.
  • Specjalista AGD
    Witam
    Brak wirowania spowodowany może być:
    1.Zatkana rurka hydrostatu.(do oczyszczenia zbiorniczek powietrza z nieczystości - od niego odchodzi rurka gumowa do hydrostatu)
    2.Luźny pasek. (najlepiej wymienić na nowy)
    3.Zbyt duże iskrzenie na komutatorze.(wyrównać komutator)
    Sam tego nie zrobisz.Najlepiej wykona to tokarz.
    Wszystko to do sprawdzenia.
  • Poziom 6  
    Fachowiec zamówiony na jutro, więc zobaczymy co z tego wyjdzie. Bardzo dziękuje wszystkim za zaangażowanie i cenne sugestię.

ROBSON33 napisał:
    W/g mnie spadł lub pękł pasek a w dodatkowo do wyczyszczenia filtr pompy.

Jak zacząłem myśleć taak na logikę to faktycznie może to ten pasek, słychać ewidentnie kręcenie silnika a brak reakcji bębna.

nares napisał:
    ROBSON33 napisał:
    W/g mnie spadł lub pękł pasek

Ewidentnie, a dodam, że prawdopodobnie przyczyną jest uszkodzenie (wykrzywienie) wałka bębna.

Czy takie wykrzywienie wałka bębna jest możliwe do korekty / naprostowania?

POL02 napisał:
    Witam
    Brak wirowania spowodowany może być:
    1.Zatkana rurka hydrostatu.(do oczyszczenia zbiorniczek powietrza z nieczystości - od niego odchodzi rurka gumowa do hydrostatu)
    2.Luźny pasek. (najlepiej wymienić na nowy)
    3.Zbyt duże iskrzenie na komutatorze.(wyrównać komutator)
    Sam tego nie zrobisz.Najlepiej wykona to tokarz.
    Wszystko to do sprawdzenia.

Mam nadzieje, że jutrzejsza wizyta nie potwierdzi wszystkich tych usterek :) Jak tylko będę miał potwierdzoną diagnozę i problem / problemy zostanie naprawiony to dam znać co było przyczyną - no chyba, że pralka pójdzie na śmietnik.