Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FAAC centrala E024S - problemy w konfiguracji ustawień

dobrzyn22 07 Apr 2017 19:49 6396 8
 • #1
  dobrzyn22
  Level 9  
  Moderated By Marek J.:

  Wydzieliłem z tematu innego użytkownika. Na przyszłość proszę pamiętać aby nie dopisywać się do obcych tematów z odrębnymi problemami nawet jeśli dotyczą tych samych urządzeń...
  3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.
  MarcinUM wrote:
  To idziemy do menu drugiego poziomu a tam mamy funkcje (szkoda, że autor nie uznał za stosowne do czego służą ów funkcje):
  1. Zabezpieczenie przed wiatrem - co to jest, jak to działa w praktyce???
  2. Skok wsteczny
  3. Lekki dotyk - ???
  4. Wstępne błyskanie
  5. Opóźnienie otwierania skrzydła
  6. Opóźnienie zamykania skrzydła
  7. Czas pauzy.

  Pytam zatem do jasnej ch..., zgodnie z tym co napisano wcześniej w instrukcji gdzie w menu 2 poziomu jest ustawienie odległości spowalniania???  Witam.
  Dzisiaj również instalowałem zestaw w takiej konfiguracji i tak samo mogę potwierdzić - instrukcja to dno i 100 metrów mułu ;)
  Poległem również na programowaniu pilota ( brama przechodzi test otwarcia i zamknięcia ). Z tego co zauważyłem na filmiku - jest różnica polegająca na tym, że gość najpierw wciska przycisk na pilocie, który chce programować, a następnie w centralce. W instrukcji jest podane inaczej.

  Nic jutro będę testował czy coś to da.

  Co do powyższego cytatu - też mnie ciekawią powyższe funkcje - czy ktoś ma opis jak one działają ? w instrukcji ani słowa...

  Bardzo ciekawi mnie również czy są możliwe ustawienia momentu spowolnienia skrzydła, aby nie zatrzymywało się gwałtownie na blokadach... u mnie nie zauważyłem praktycznie wcale spowolnienia...


  PS. Może FAAC ma również 2 instrukcje - dla użytkownika i dla instalatora ?...


  EDIT
  Generalnie operacja zakończona sukcesem. Dodam, na przyszłość może się komuś przyda - dopiero po przypisaniu pilota do centralki brama otwiera się i zamyka spowalniając przy końcach ( wcześniej, przy programowaniu przyciskiem SETUP na centralce brama otwierała się i zamykała bez spowalniania).

  Z powyższych funkcji mam rozszyfrowane prawie wszystkie, pozostały mi:

  1. Zabezpieczenie przed wiatrem - co to jest, jak to działa w praktyce???
  3. Lekki dotyk - ???

  które to nie wiem jak działają.

  Ostatnia sprawa, nad którą muszę popracować to piloty. Otóż mam 2 przyciskowe XT i pierwszy przycisk otwiera całą bramę, drugi przycisk tylko połówkę. Skopiowałem drugiego pilota, jednak na tym drugim działa tylko pełne otwarcie, nie wiem natomiast jak ustawić na 2-gim pilocie, żeby 2-gi przycisk otwierał tylko połówkę. ( obecnie 2-gi przycisk nic nie robi )
 • #2
  dobrzyn22
  Level 9  
  Jedno pytanie do osób używających tą centralę - czy normalnym jest, że start otwierania bramy zaczyna się dopiero 4-5 sekund po wciśnięciu przycisku na pilocie ?
  Zamykanie odbywa się praktycznie natychmiast.

  Dziwi mnie to, że po naciśnięciu pilota słychać od razu przekaźnik - brama delikatnie się zatrzęsie i dopiero po tym się zaczyna otwierać. Tak jakby siłownik najpierw próbował domknąć zamkniętą już bramę, a wtedy dopiero rozpoczyna się otwieranie.

  Programowanie otwierania/zamykania bramy z centralki odbywa się bez problemu, na krańcach słychać przekaźniki - także centralka "wie" gdzie jest początek i koniec zamykania/otwierania
 • Helpful post
  #3
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  dobrzyn22 wrote:
  start otwierania bramy zaczyna się dopiero 4-5 sekund po wciśnięciu przycisku na pilocie

  - masz włączoną funkcję wstępnego błyskania (wcześniejszego osrtzegania) lampą ostrzegawczą
  dobrzyn22 wrote:
  Dziwi mnie to, że po naciśnięciu pilota słychać od razu przekaźnik - brama delikatnie się zatrzęsie i dopiero po tym się zaczyna otwierać. Tak jakby siłownik najpierw próbował domknąć zamkniętą już bramę, a wtedy dopiero rozpoczyna się otwieranie.

  - masz włączoną funkcję docisku/dopchnięcia skrzydeł stosowaną w celu odblokowania zamka elektromagnetycznego

  Obie te funkcje można zmienić/wyłączyć (w instrukcji jest to opisane...).
 • #4
  dobrzyn22
  Level 9  
  OK, dzięki za informację - sprawdzę wyłączenie tych f-cji ( nie mam zamontowanej lampy )
 • Helpful post
  #5
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  dobrzyn22 wrote:
  nie mam zamontowanej lampy

  Dlatego mogłeś nie zauważyć że zanim brama zacznie się otwierać lampa zaczyna błyskać.
  Jednakże po przemyśleniu, sądzę że masz włączoną tylko funkcję dopchnięcia skrzydeł przed otwarciem. Wynika to z tego, że funkcja wstępnego błyskania działa w obydwu kierunkach czyli przed otwieraniem i zamykaniem a przecież napisałeś:
  dobrzyn22 wrote:
  Zamykanie odbywa się praktycznie natychmiast
  .
 • #6
  dobrzyn22
  Level 9  
  Sprawdzone - poprawione, działa jak należy :D W sumie moje niedopatrzenie - bo, tak jak napisałeś - było to zawarte w instrukcji. Jednak byłem przekonany że te wszytkie f-cje są na początku wyłączone fabrycznie - a tylko ta jedna była włączona.

  Wcześniej podobało mi się, że brama zamyka się około 20 sekund - teraz to jest może ze 12 :D i to ze spowolnieniem na końcu.


  Mam jeszcze ostatnie pytanie - chodzi o zasięg pilota faac xt2 868 slh lr i jego współpracę z lampą sygnalizacyjną z anteną na 433MHz.

  Moderated By Marek J.:

  Wykasowałem link do aukcji i poprawiłem nieco treść aby było wiadomo o co chodzi...
  3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.  Chodzi o to, czy montaż takiej lampy faktycznie zwiększy zasięg pilota ? (pilot pracuje na częstotliwości 868Mhz, natomiast antena lampy na 433,92 MHz, stąd moje pytanie ) . Obecny zasięg pilota to może ok. 20-25 m
 • #7
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Podłączenie nieodpowiedniej anteny (na 433MHz ) i nieodpowiednim przewodem może znacząco pogorszyć zasięg.
  dobrzyn22 wrote:
  Obecny zasięg pilota to może ok. 20-25 m

  To stanowczo za mało (zwłaszcza dla SLH LR). Czy masz w centrali w prawidłowym miejscu zacisku antenowego wpięty kawałek przewodu o długości ok.8,5 cm? Może zapomniałeś o tym przy podłączeniu..
 • #8
  dobrzyn22
  Level 9  
  Marek J. wrote:
  Czy masz w centrali w prawidłowym miejscu zacisku antenowego wpięty kawałek przewodu o długości ok.8,5 cm?

  Hmmm w tej centrali chyba nie ma takiego zacisku... jest jedynie miejsce na moduł xf ( u mnie xf 868), który to ma wystający kawek przewodu, ale z tego co wiem to nigdzie go się nie podłącza ? Moduł oczywiście podłączony ( bez niego chyba w ogóle piloty by nie działały )

  Co do zasięgu - nigdzie nie znalazłem info, ile on faktycznie powinien wynosić przy tych pilotach... jest tylko napisane "zwiększony zasięg", albo " zasięg większy o 50% "....
 • #9
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Oczywiście "mea culpa", sorki. Chodziło mi o moduł...Jeżeli jest w nim fabryczny przewód podłączony we właściwym miejscu to ok...
  Zrób tanim kosztem drobny test. Zaopatrz się w odcinek przewodu antenowego 50 omów. Podłącz jeden koniec do modułu (pamiętając oczywiście aby ekran/oplot podłączyć do masy, a "gorący" pod symbol anteny), a drugi koniec obierz tak, aby usunąć oplot/ekran zostawiając około 8,5cm przewodu środkowego ("gorącego") w izolacji. Przymocuj gdzieś wyżej (nad poziom ogrodzenia, słupka) uważając, aby "obrany" kawałek nie stykał się z żadnym elementem. Sprawdź zasięg. Jeżeli się poprawi znacząco możesz inwestować w lampę z anteną na 868 Mhz lub... zamaskować prowizorkę i cieszyć się lepszym zasięgiem :D