Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch GWS 14-125 CI - Jak rozebrać

27 Kwi 2017 12:00 5991 14
  • Poziom 10  
    Mam problem mianowicie nie mogę rozpołowić tej szlifierki i nie wiem co robię źle, a chcę wymienić wszystkie łożyska bo mają luzy. Bosch GWS 14-125 CI - Jak rozebrać
    Może ktoś doradzi bo ja już nie mam pomysłu. Na YouTube koleś po odkręceniu bez trudu wyciągnął wirnik na tym etapie, a u mnie jest to nie możliwe .
  • Poziom 42  
    Na osi wirnika jest nakrętka.
  • Poziom 42  
    kołodziej25 napisał:
    u mnie jest to nie możliwe .
    Wygląda na to ,że łożysko tylne u ciebie skleiło się w obudowie, jeśli postępując zgodnie z filmem, wyjąłeś szczotki i nie możesz wysunąć wirnika. Spróbuj ostukać obudowę młotkiem, lub uderzając nią o kant stołu, oczywiście tak, by nie pękła. Samo odkręcenie nakrętki wspomnianej w #2, może udać się, gdybyś zablokował wirnik np. w miejscu szczotek, ale może to spowodować uszkodzenie komutatora. Niestety wtedy uzyskasz dostęp tylko do łożyska przy głowicy.
  • Poziom 33  
    Wczoraj naprawiałem bardzo podobną szlifierkę. Nie mogłem wysunąć wirnika ze stojana pomimo, że łożysko tylne dało się wysunąć. Problemem był zdeformowany plastik karkasu stojana, który blokował wirnik przy próbie wysunięcia. Szarpnięcie pomogło, cewki stojana na szczęście nie ucierpiały, aczkolwiek trzeba było później distalem usztywnić cewki w miejscu uszkodzenia.

• Poziom 26  
    Robione typowo aby nie naprawiać.
  • Poziom 10  
    teskot dzieki ,widzę ze u mnie będzie podobnie :/
  • Moderator Elektrotechnika
    qadam12 napisał:
    Robione typowo aby nie naprawiać.

Nie winiłbym tu producenta ( chyba że to chińczyk na kiepskich materiałach ) a użytkownika za to że przeciążał sprzęt lub dalej pracował na uszkodzonym.
  • Poziom 39  
    kołodziej25 napisał:
    a chcę wymienić wszystkie łożyska bo mają luzy.

Przykro mi, ale w tych modelach Boscha jest to niewykonalne we własnym zakresie.
    Odkręcenie zębatki tylko kluczem udarowym, a zdjęcie na prasie hydraulicznej.
    Jeśli masz regulator obrotów/softstart to na końcu wirnika masz pierścień magnetyczny który podlega wymianie przy wymianie łożyska.
    W zasadzie jeżeli wirnik jest uszkodzony to jego cena i naprawa w autoryzowanym serwisie jest nieopłacalna - w tej samej cenie kupisz nową szlifierkę.
    Opłaca się jedynie wymiana stojana i szczotek.

A w kwestii rozpołowienia - musisz czymś podważyć miejsce pomiędzy aluminiowym korpusem głowicy a plastikową obudową silnika. Może trzymać guma która jest nałożona na łożysko na końcu wirnika.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    kołodziej25 napisał:
    Mam problem mianowicie nie mogę rozpołowić tej szlifierki i nie wiem co robię źle, a chcę wymienić wszystkie łożyska bo mają luzy.
    Może ktoś doradzi bo ja już nie mam pomysłu. Na YouTube koleś po odkręceniu bez trudu wyciągnął wirnik na tym etapie, a u mnie jest to nie możliwe .

Jeśli nie możesz wyciągnąć wirnika to tak jak koledzy już wcześniej mówili masz przegrzany stojan.

Zakładam, że masz chociaż imadło.
    Złap w nim szlifierkę mocno za aluminiową głowice tak żebyś mógł uderzyć młotkiem w plastikowy korpus. Czyli masz to w imadle. Przekręcasz korpus lekko tak żebyś miał krawędź do walenia i walisz młotkiem przez np. drewienko.

Musisz patrzeć czy przy wybijaniu przewody się nie napinają. Jeśli stojan jest mocno zgrzany to będziesz musiał odłączyć wszystkie przewody od elektroniki i szczotkotrzymaczy tak żeby wirnik wyszedł z korpusu razem ze stojanem.

Nakrętkę na wirniku odkręca się oczywiście kluczem płaskim, a nie udarowym.

Jeśli nie uszkodzisz magnesu to nie trzeba go wymieniać po każdym demontażu. Ściąga się go razem z łożyskiem.

Łożysko w kołnierzu łożyskowym jest niewymienne (zalane w plastiku). Wymienia się w całości. Do ściągnięcia koła potrzebna jest co najmniej ręczna prasa.

Ogólnie bez prasy to raczej się za to nie zabieraj.
  • Poziom 10  
    TomekB123 napisał:
    kołodziej25 napisał:
    Mam problem mianowicie nie mogę rozpołowić tej szlifierki i nie wiem co robię źle, a chcę wymienić wszystkie łożyska bo mają luzy.

Jeśli nie możesz wyciągnąć wirnika to tak jak koledzy już wcześniej mówili masz przegrzany stojan.

Zakładam, że masz chociaż imadło.
    Złap w nim szlifierkę mocno za aluminiową głowice tak żebyś mógł uderzyć młotkiem w plastikowy korpus. Czyli masz to w imadle. Przekręcasz korpus lekko tak żebyś miał krawędź do walenia i walisz młotkiem przez np. drewienko.

Musisz patrzeć czy przy wybijaniu przewody się nie napinają. Jeśli stojan jest mocno zgrzany to będziesz musiał odłączyć wszystkie przewody od elektroniki i szczotkotrzymaczy tak żeby wirnik wyszedł z korpusu razem ze stojanem.

Nakrętkę na wirniku odkręca się oczywiście kluczem płaskim, a nie udarowym.

Jeśli nie uszkodzisz magnesu to nie trzeba go wymieniać po każdym demontażu. Ściąga się go razem z łożyskiem.

Łożysko w kołnierzu łożyskowym jest niewymienne (zalane w plastiku). Wymienia się w całości. Do ściągnięcia koła potrzebna jest co najmniej ręczna prasa.

Ogólnie bez prasy to raczej się za to nie zabieraj.

NO w końcu konkretna podpowiedz, a nie bicie postów których nie skomentuje he he
    Teraz już wiem dlaczego miałem skoki w obrotach podczas pracy :P

Tylko pytanie czy kupić wystarczy kupić zestaw naprawczy 813?
    bo wszystko z kołnierza wyszło :/

Oczywiście kciuk w górę dla TomekB123 THX!
  • Poziom 19  
    Sprawdź czy gniazdo łożyskowe nie jest wytopione.
  • Moderator Samochody
    Rozważyłbym - na wszelki wypadek - zakup wirnika od razu. Ten nie dość że ma spiłowany, zużyty komutator, to jeszcze widać na "żelazie" ślady ocierania o stojan. Może się okazać, że umrze w krótkim czasie. To tak z praktyki.
  • Poziom 10  
    Zamykam i dziękuje wszystkim za szybką pomoc