Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SEW Eurodrive
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiego zasilacza użyć do silniczka w myjce Karcher do okien?

MK25 27 Kwi 2017 12:19 3753 33
  • #1 27 Kwi 2017 12:19
    MK25
    Poziom 9  

Popsuła mi się tuż po gwarancji myjka Karcher do okien. Serwis pogwarancyjny tej firmy praktycznie nie istnieje, gdyż autoryzowana placówka z racji braku części zamiennych zaleciła mi w ramach naprawy nabycie nowego urządzenia za ich pośrednictwem, za cenę sklepową + koszt usługi serwisowej – to nie żart.

Awarii uległa płytka z kilkoma elementami elektronicznymi, sterująca ładowaniem akumulatorka i zasilająca silniczek elektryczny. Silnik działa gdy podłączę go bezpośrednio do akumulatorka. Chciałbym wyeliminować sterowanie elektroniczne i zasilać silnik bezpośrednio, przerabiając myjkę na zasilaną stale przewodowo. Jakie urządzenie – zasilacz muszę kupić, aby po włączeniu go do sieci 230V, na wyjściu uzyskać około 4 V mogące napędzać silnik elektryczny?

W oryginale był tam akumulator 3.7 V i zasilacz sieciowy do jego ładowania 5.5 V 600 mA. Próbowałem podłączyć silnik bezpośrednio do tego zasilacza, ale takie zasilanie jest za słabe i silnik tylko drgnie, ale nie startuje. Z bateryjki 1.5 V kręci się zdecydowanie wolniej, niż z oryginalnego akumulatorka. Proszę o poradę.

0 29
  • SEW Eurodrive
  • Pomocny post
    #2 27 Kwi 2017 12:34
    Freddy
    Poziom 43  

Może coś więcej informacji, jakieś fotki płytek, byle wyraźne, bo wróżki mają wolne ;).

0
  • #3 27 Kwi 2017 12:49
    MK25
    Poziom 9  

Wszystko mam rozebrane, zaraz porobię wyraźne zdjęcia i je dodam.

0
  • Pomocny post
    #4 27 Kwi 2017 13:14
    Thenatoorat
    Poziom 12  

Witam.
    Miałem dokładnie ten sam problem. Konstrukcja tego produktu jest co najmniej wadliwa, więc ta usterka to norma. Z tym silnikiem jest jeden mały problem. To jest silnik 10 W wiec przy 3.7 V pochłania całkiem sporo prądu. Ja przerobiłem zasilacz od CB radia (obniżyłem mu napięcie wyjsciowe) + 10 m giętkiego kabla. Jednak to rozwiazanie też nie jest do końca super. Po pierwsze urządzenie do pracy potrzebuje kabla, a po drugie ja mam zasilacz transformatorowy, więc na tranzystorze mocy w zasilaczu jest duży spadek napięcia co dodatkowo przy tym prądzie powoduje że sie on grzeje. Inne rozwiązanie to po prostu ładować akumlator w zewnętrznej ładowarce. Albo pokombinować coś z przetwornicą.

Pozdrawiam

0
  • #5 27 Kwi 2017 14:02
    MK25
    Poziom 9  

Konstrukcja tego produktu jest beznadziejna - serwis napisał mi, że uszkodzenie nastąpiło wskutek zawilgocenia elementów elektronicznych wewnątrz, tak jakby przy myciu okien tym Karcherem należało całkowicie odseparować myjkę od wody, co jest sprzeczne z jej funkcją.

Długi kabel zasilający nie będzie mi przeszkadzał - chciałbym bezproblemowo podłączyć silniczek do jakiegoś dostępnego w handlu zasilacza - ładowarki.
    Dodano po 8 [minuty]:
    Jakiego zasilacza użyć do silniczka w myjce Karcher do okien? Jakiego zasilacza użyć do silniczka w myjce Karcher do okien? Jakiego zasilacza użyć do silniczka w myjce Karcher do okien? Jakiego zasilacza użyć do silniczka w myjce Karcher do okien? Jakiego zasilacza użyć do silniczka w myjce Karcher do okien? Jakiego zasilacza użyć do silniczka w myjce Karcher do okien?

0
  • SEW Eurodrive
  • Pomocny post
    #6 27 Kwi 2017 14:26
    teskot
    Poziom 25  

Ja widzę 2 wyjścia. Pierwsze to zakup zasilacza 5V 3A i zasilenie nim silnika. Naładowany akumulator ma 4,2V, więc 5V mu krzywdy nie zrobi, a zawsze można wstawić szeregowo diodę prostowniczą, na której spadnie około 0,7V. Drugie rozwiązanie to pozostawienie fabrycznego akumulatora zasilającego silnik przez zwykły wyłącznik. Ładowanie akumulatora fabrycznym zasilaczem poprzez gotowy moduł ładowarki Li-Po na układzie TP4056 zakupionego za 3zł na znanym portalu aukcyjnym.

0
  • Pomocny post
    #7 27 Kwi 2017 14:47
    jerry1960
    Poziom 33  

Mi właśnie zepsuła się ta myjka , tuż przed końcem gwarancji. Serwis karchera uznał reklamacje i myślę że dostanę nowa myjkę. Serwis potwierdził że te objawy występują nagminnie w tych myjkach.

0
  • Pomocny post
    #8 27 Kwi 2017 16:25
    Freddy
    Poziom 43  

MK25 napisał:
    Długi kabel zasilający nie będzie mi przeszkadzał
    Tyle, że będzie musiał być dość gruby przy takich prądach.

0
  • Pomocny post
    #9 27 Kwi 2017 18:50
    teskot
    Poziom 25  

No bez przesady-przy długości 5m i przekroju 2x0,75mm² spadek napięcia wyniesie około 0,5V. Przewód może być "głośnikowy" czy inny w pojedynczej izolacji bo przy tym napięciu i separacji od sieci lepsza izolacja nie jest potrzebna. Jak autor zastosuje zasilacz 5V to nawet ta dioda, o której pisałem nie będzie potrzebna.

1
  • Pomocny post
    #10 27 Kwi 2017 19:01
    Freddy
    Poziom 43  

Rezystancja przewodu o przekroju 0,75mm² wynosi około 25Ω/km, można więc łatwo policzyć jaki będzie spadek napięcia.

0
  • Pomocny post
    #11 27 Kwi 2017 22:28
    Thenatoorat
    Poziom 12  

Ja mam 10 m nawet cieńszego przewodu, i nie jest tak źle. Uwzględniłem tylko ten spadek napięcia. Można jeszcze zobaczyc jakby to działało na 3,3 V (zasilacz komputerowy). Chociaż do mycia okien to tak chyba go używać by było średnio bezpiecznie...
    A co do do samej konstrukcji tego Kerchera to on musi sie popsuć. Niestety ta pompka tam nie jest szczelna. Wręcz nieprawdopodobne że Karcher taki badziew wypuścił.

0
  • #12 28 Kwi 2017 06:45
    MK25
    Poziom 9  

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Prawdopodobnie Karcher swoją myjkę zaprojektował do pracy jedynie w okresie gwarancji, jednak takim podejściem psuje sobie opinię. Pisałem też bezpośrednio do Karchera, ale sprawę pozostawili bez odpowiedzi. Po doświadczeniu z serwisem autoryzowanym w Polsce zrezygnowałem z zakupu dużej myjki przydomowej tej firmy.

Można tu zamieszczać linki do sklepów? Czy taki zasilacz będzie dobry;
    Link usunięto - Regulamin, pkt 3.1.19.
    Zamiast pytać, proszę zapoznać się z Regulaminem/trymer01

Mam jeszcze prośbę - podczas rozbierania urządzenia wypadł mi metalowy pierścień i za nic nie mogę znaleźć miejsca, w które powinienem go włożyć. Złożyłem myjkę bez tego pierścienia i pozornie jest wszystko w porządku. Zaraz dodam zdjęcie.

Jakiego zasilacza użyć do silniczka w myjce Karcher do okien?

0
  • Pomocny post
    #13 28 Kwi 2017 07:56
    teskot
    Poziom 25  

Tak, ten zasilacz powinien się nadać, chociaż jego cena wskazuje na to, że nie będzie najwyższych lotów. Może się okazać, że parametry ma zawyżone, a trwałość będzie na pewno niska.

0
  • Pomocny post
    #14 28 Kwi 2017 08:10
    eurotips
    Poziom 34  

To na zdjęciu to pierścień Segera, siedział na jakiejś ośce, w rowku, zabezpieczał przed przesuwaniem się.

0
  • #15 28 Kwi 2017 08:37
    MK25
    Poziom 9  

Tak, wiem do czego służy ten pierścień, ale w tym urządzeniu według mnie nie ma miejsca na niego :) Może się mylę i znalazłem go podczas pracy nad myjką, ale on z niej nie pochodzi.

0
  • #16 28 Kwi 2017 08:41
    teskot
    Poziom 25  

MK25; podaj jakiś model tej myjki.

0
  • #19 28 Kwi 2017 09:34
    MK25
    Poziom 9  

Bardzo pomocny link, dziękuję. Wychodzi na to, że w myjce nie ma tego pierścienia. Znalazłem go na podłodze przez przypadek podczas demontażu.

0
  • #20 28 Kwi 2017 21:09
    automobilklub
    Poziom 11  

A maze sprobowac przywrocic jej pierwotna funkcjonalnosc? Ja bym umyl plytke dokladnie, podlal topnikiem I przelutowal niepewne polaczenia. Powinno wstac I zaczac ladowac, mysle...

0
  • #21 29 Kwi 2017 10:38
    MK25
    Poziom 9  

O tym nie pomyślałem, elementy i punkty lutownicze są bardzo małe. Skoro płytka ma być do wyrzucenia, to co mi szkodzi spróbować? Dam znać, gdyby zadziałała. Zamówiłem już zasilacz.

Dodano po 13 [godziny] 5 [minuty]:

Umyłem płytkę, dotknąłem lutownicą do niektórych (większych) punktów i nic się nie zmieniło - nie ładuje, zielona dioda we włączniku nie świeci.

Na początku zapomniałem dodać, że myjka już w czasie gwarancji szwankowała, to znaczy nagle nie dawała się włączyć i nie ładował się akumulator, ale po pewnym czasie wszystko wracało do normy, dlatego nie reklamowałem. Zdaniem serwisu była zawilgocona i wysychała. OK, ale jak to świadczy o tym urządzeniu, skoro ono musi mieć kontakt z wodą podczas mycia okien, a nikt go pod kran nie wkładał i nie zalewał.

0
  • #22 29 Kwi 2017 10:45
    teskot
    Poziom 25  

No to tak jak pisałem-możesz "olać" kontrolę rozładowania akumulatora i wykorzystać do ładowania jedynie tego TP4056, albo kabel. Wybór należy do Ciebie. Co jak co, ale podejrzewam, że akumulator użyty w tej myjce jest dobrej jakości i ma niezafałszowane parametry. Ze wspomnianym modułem będzie się ładował około 4 godzin.
    A co do jakości to niestety żyjemy w czasach, w których każdego stać na zakup "telewizora", ale nie ma mowy o trwałości. Od dawna powtarzam, że każde zakupione urządzenie trzeba najpierw przerobić, żeby dało się normalnie użytkować. Przykłady mógłbym mnożyć ale to temat na odrębną dyskusję.

0
  • #23 29 Kwi 2017 12:13
    MK25
    Poziom 9  

Dopytam jeszcze, do ładowania akumulatorka musiałbym go wyjmować i jakoś umieszczać w tym module na czas ładowania (nie sprawdzałem jeszcze, nie wiem co to jest) ? Tak, akumulator jest bardzo dobrej jakości - po długim czasie nieużywania, podłączony do niego bezpośrednio silniczek pracował z pełną mocą. Napięcie na biegunach to około 4.2 V.

0
  • #24 29 Kwi 2017 14:23
    teskot
    Poziom 25  

Nie, nie musiałbyś wyjmować akumulatora jeśli ten modulik umieścisz wewnątrz myjki. Z reguły wyposażony jest on dodatkowo w gniazdo mini lub micro USB więc taki akumulator można ładować dowolną ładowarką do telefonu.

0
  • #25 02 Maj 2017 14:58
    MK25
    Poziom 9  

Dotarł zasilacz ze wskazanej aukcji. Niestety, jest to zasilacz impulsowy i nie nadaje się do napędu silnika. Po podłączeniu silnik co chwilę rusza i zatrzymuje się. Złożyłem reklamację, gdyż w tytule aukcji i w opisie nie wspomniano, że jest to zasilacz impulsowy.

0
  • #26 02 Maj 2017 15:39
    teskot
    Poziom 25  

To, że jest to zasilacz impulsowy było wiadome. Transformatorowy byłby ze 3 razy większy i przynajmniej 5 razy droższy. Zanim zaczniesz tracić czas na reklamacje dołącz równolegle do zasilacza kondensator minimum 4700µF/6,3V. Generalnie im większa pojemność tym lepiej. Dopiero do takiego zestawu dołączaj silnik. Powinien wystartować. Jak nie to można jeszcze próbować z termistorem około 1Ω w szeregu z silnikiem.

0
  • #27 02 Maj 2017 22:54
    MK25
    Poziom 9  

No tak, ale ja się nie znam na zasilaczach, dlatego tutaj zapytałem i nawet podałem link do konkretnego modelu. Gdyby sprzedawca napisał, że to zasilacz impulsowy, sprawa byłaby oczywista, a tak dopiero w otrzymanej wraz z towarem instrukcji obsługi pojawiła się informacja o rodzaju zasilacza, który jak się okazało, nie nadaje się do napędu silnika. Ten sam sprzedawca ma w ofercie zasilacze o identycznych parametrach, ale z dopiskiem "stabilizowany". Szkoda, że nie dopisał "impulsowy" na aukcji, w której dokonałem zakupu.

Mam w domu sprawny kondensator 2 x 4700 uF na 40 V, wymontowany kiedyś ze wzmacniacza. Czy taki może być? Podłączyć go na wyjściu zasilacza plus do plusa jako pojedynczy ?

Dodano po 41 [minuty]:

Podłączyłem ten kondensator i nic się nie zmieniło, silnik nadal pracuje skokowo. Bardzo proszę o podanie na PW linku do oferty sprzedaży takiego zasilacza, który napędzi silniczek od tej myjki.

Dodano po 3 [godziny] 30 [minuty]:

Przeglądałem oferty w sklepach. Chyba skończy się na tym, że kupię tanią, prostą ładowarkę sieciową do akumulatorów 3.7 V i będę w niej ładował fabryczny akumulatorek.

Urządzenie mam już przerobione tak, że cała elektronika jest odłączona, wyłącznik z diodą jest zastąpiony zwykłym wyłącznikiem mechanicznym, a silnik jest podłączony za pośrednictwem tego wyłącznika do bolców gniazda ładowarki, do którego przed awarią podłączało się wtyczkę ładowarki fabrycznej. Wystarczy teraz odciąć krótki kawałek kabla z wtyczką od tej ładowarki i na jego końcu na stałe zainstalować pojemniczek, koszyk z akumulatorkiem – niech sobie dynda, albo jakoś go przymocuję do korpusu. Może nawet lepsze to, niż długi kabel do gniazda sieciowego z zasilaczem.

0
  • #28 03 Maj 2017 00:50
    teskot
    Poziom 25  

Nie, to albo ładowanie akumulatorka za pomocą tego modułu TP...., albo bezpośrednie zasilanie silnika; jak to drugie to pisz na PW bo sorry, ale z Twoim poziomem wiedzy nic nie osiągniemy.

0
  • #29 03 Maj 2017 01:01
    MK25
    Poziom 9  

Nie muszę mieć wiedzy w tym temacie, gdybym ją miał, nie pytałbym tutaj. Dziękuję, już sam sobie poradzę.

0
  • #30 03 Maj 2017 06:03
    teskot
    Poziom 25  

Nie obrażaj się, próbujemy pomóc Ci...Skoro kondensatory nie pomogły to spróbuj z termistorem/diodą/rezystorem włączonym szeregowo dla ograniczenia prądu startowego. A co do zasilacza to praktycznie każdy impulsowy będzie stabilizowany, choć nie każdy stabilizowany będzie impulsowy. To trochę jak z prostokątem i kwadratem-każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt kwadratem.

0