Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja

rafikAVR 28 Apr 2017 05:36 8454 10
 • Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja
  Witam ,przedstawiam reaktywację wzmacniacza Teac AV-h500 .
  Historia Teac : Trafił do mnie z kompletnie zniszczonym PCB głownym (połamanym wręcz) i nie kompletnym (brakowało wentylatora i kilku drobiazgów z wew) w październiku 2016. Jako że długie wieczory zimowe były długie , postanowiłem mu nadać drugie życie :) .

  Na projektowanie od nowa PCB (panel przedni , końcówka mocy , zasilacz ,selektor wejść) poświeciłem ok miesiąca w wolnych chwilach .
  Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja

  Pracę nad obudową rozpoczeły się od montażu transformatorów oraz zasilacza pomocniczego wraz z PCB za nimi w tylnej części obudowy .

  Zamontowałem główne transformatory na profilach aluminiowych 12x12mm x 26cm ponieważ pod samą wagą transformatorów dolna pokrywa uginała się .
  Pochodzą one z UPS (moc ok 350W ,2x16,5V) uzwojenia wtórne połączone szeregowo dzięki czemu udało się uzyskać 2x33V AC dla wzmacniacza .
  Kolejnym etapem było PCB panelu przedniego z LCD i uC + regulacja barwy, idealnie na wymiar zmieścił się wyświetlacz 2x24 znaki .

  Następnie montaż radiatorów i wybór końcówki mocy , wybór padł na PA300 , w wersji "okrojonej" , mając spory zapas tranzystorów NJW0281/NJW0302 , 2 pary na kanał przy zasilaniu 2x45V DC dla obciążenia 4R jest w zupełności wystarczające .

  Na PCB zasilacza umieszczonego nad radiatorami znalazło się :
  Zasilacz główny 8 kondensatorów 6800uF / 63V
  Wzmacniacz słuchawkowy ,zasilacz 2x15V dla regulacji oraz reszty
  Regulator DC dla wentylatorów sterowany z uC (stopniowo dzięki PWM)

  Na przedni panel składa się :
  Regulacja barwy dźwięku ,
  odbiornik IR (RC6)
  sterownik dla Alps'a silnik
  impulsator + led dla selektora wejść
  oraz switche (wstepnie jeszcze nie wykorzystane )

  W prawej części obudowy znajduję się selektor wejść audio na przekaźnikach + bufor na NE5532 + detekcja poziomu sygnału na TL072 mierzonego za pomocą 2 kanałów ADC uC (w przypadku braku sygnału przez 10 minut , wzmacniacz przechodzi w stan czuwania)

  Całością zarządza Atmega32 ,zasilana z zasilacza pomocniczego 6VA , kontrolująca załączanie głównych transformatorów ,regulacje obrotów wentylatorów , selektor audio , detekcja DC na wyjściu kanałów wzmacniacza ( wejście INT0 , działanie natychmiastowe + wyłączenie zasilania po wykryciu DC ) , detekcja CLIP .

  Wzmacniacz osiąga moc ok 180W dla 4R , co w obudowie o wymiarach 285 x 131 x 352mm jest wg mnie dobrym osiągnięciem,waga jego wzrosła ok 3 razyi wynosi ok 15kg .
  Ciężko było na początku w czasie projektowania znalezienie choć 1cm2 powierzchni aby wszystko ładnie ułożyć i mieć do tego dostęp ale udało się :) .

  Obecnie wzmacniacz przeszedł kilka domówek , przy pełnej mocy i włączonych wentylatorach na 100% pracuje bez zarzutu osiągając temperaturę radiatorów na poziomie 52C


  Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  rafikAVR
  Level 16  
  Offline 
  rafikAVR wrote 342 posts with rating 71, helped 9 times. Been with us since 2013 year.
 • #2
  seba_x
  Level 31  
  Dlaczego nie zostawiłeś oryginalnego wyświetlacza vfd ?
 • #6
  djfarad02
  Level 19  
  rafikAVR wrote:
  Tak , jest spory zapas mocy w transformatorach

  Nieźle. Zwłaszcza, że to konstrukcja w pełni liniowa. Toroidów na takie moce pewnie nie udało by się upchnąć w tej obudowie razem z końcówką.
 • #7
  pier
  Level 24  
  Bardzo ładnie Ci to wyszło.
  Szkoda tylko że nie ma zdjęcia jak się prezentuje środek po złożeniu całości.
  Ten napis na wyświetlaczu "TEAC AV-H500" trochę nie bardzo bo z oryginału to tylko obudowa została...
 • #9
  mmaker
  Level 19  
  Chętnie bym się przyjrzał jak rozwiązane jest zabezpieczenie DC i regulacja barwy dźwięku. Ogólnie wykonanie fajne pod względem elektroniki, estetycznie :)
 • #10
  rafikAVR
  Level 16  
  mmaker wrote:
  Chętnie bym się przyjrzał jak rozwiązane jest zabezpieczenie DC i regulacja barwy dźwięku. Ogólnie wykonanie fajne pod względem elektroniki, estetycznie :)


  Poniżej schematy :)
  Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja Wzmacniacz Teac AV-H500 Reaktywacja

  W związku z pytaniami na PW o PCB ,zamieszczam prasowanki + top wzmacniacza do pobrania .
 • #11
  martha78
  Level 1  
  hii. any scheme for this project??