Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana domofonu w mieszkaniu - w wieżowcu

Darek A. 29 Gru 2019 17:30 4899 36
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Jeżeli mowa o tym systemie analogowym od którego kolega rozpoczynał temat to:
    1. wymienić centralę ( zasilacz ) + panel zewnętrzny lub jego wkład ( głośnik mikrofon z płytką), poprawić połączenia w okablowaniu. Jak już trzon będzie zdrowy, można przyjrzeć się słuchawkom. Zaczynamy od czyszczenia isostatów płynem kontakt S.

2. Pożegnać smoka analoga i przejść na system tz cyfrowy ( urmet, proel, laskomex, ACO, Elfon i co tam jeszcze kto lubi, no może poza chińczykiem przedstawiającym się jako Genway)
    Darek A.
    Poziom 20  
    Awaria (burczenie) występuje w zupełnie innym budynku, nie ma związku z poprzednimi moimi postami. Teraz, to moi sąsiedzi mają tą dokuczliwość, również ja, jednak nie wszyscy. Różne mamy unifony, bez wzgledu na to, czy jest on u jednego nowiutki, u kogoś starszy - warczy identycznie, a było przez lata dobrze. Powtarzam u wielu jest wciąż czysciutko. Rozumiem smoka, ale wymiana układu u wszystkich, to poważna inwestycja na kilkanaście mieszkań, starsi ludzie - nie dam rady.
    suworow
    Słabo płaca na weselach? Nie rozumiem po co bierze się w takim razie kolega za naprawy domofonów nie mając pojęcia...
    Może napisze kolega z jakim system mamy tym razem do czynienia?
    Sprawdzał kolega u wszystkich, czy też tylko opiera się na tym co ktoś powiedział?
    Darek A.
    Poziom 20  
    Nie potrzebne było to z tymi weselami, nie wiem o co chodzi...
    - sprawdzałem u wszystkich z wyjątkiem tych, których nie zastałem w domu.
    Darek A.
    Poziom 20  
    Identyfikacja nie będzie łatwa, ale postaram się dzisiaj zrobić jakieś fotki, zajrzeć do wnętrza.
    Ten układ ma z 20 lat, choć ma się dobrze. Czarna mała plastikowa puszka wisi gdzieś na klatce pod sufitem, kaseta przy "bramie" typowe na tamte czasy metalowe ułożone pionowo przyciski, przy każdym nazwisko, a unifony tak jak wspomniałem "każdy ma inny" i jakoś to podłączyłem, bo się połamał, bo pies strącił i pogryzł itp, więc kupowali co się komu udało, co w sklepie gość doradził.
    System 5-kablowy.
    Biorę się za to, gdyż w bloku mieszkają sami starsi ludzie, którym nikt, nigdy nie naprawi tego, jeśli nie zrobię to ja.
    Do wielu musiałem dociągnąć nowe przewody, bo przy wymianie drzwi do mieszkania prywatnego po prostu - tu odcięli, tam zamurowali...
    W bloku wymieniono drzwi główne, usprawniłem więc martwy przez lata domofon, aby jakoś to funkcjonowało.
    Edit:
    dodaję fotki:
    [/img]
    Dołączałem wczoraj sąsiadkę, z nowym unifonem, trzeba było wiercić, przedłużać ucięte przewody itp i nagle zniknęło u wszystkich warczenie, piękna cisza i wyraźna praca systemu, po czym pojawiło się to ponownie. U siebie nacisnąłem kilka razy na przycisk elektrozaczepu i znowu warczenie ustąpiło. Skąd to się bierze?
    suworow
    Darek A. napisał:
    Identyfikacja nie będzie łatwa, ale postaram się dzisiaj zrobić jakieś fotki, zajrzeć do wnętrza.

Identyfikacja jest bardzo prosta. To klasyczny system analogowy wielożyłowy. Więcej na ten temat przeczytasz w tych tematach:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3577121.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3422654.html
    Biorąc się za naprawę czegokolwiek, warto przynajmniej wiedzieć z czym ma się do czynienia.
    Darek A. napisał:
    a unifony tak jak wspomniałem "każdy ma inny" i jakoś to podłączyłem, bo się połamał, bo pies strącił i pogryzł itp, więc kupowali co się komu udało, co w sklepie gość doradził.

I nie doradził chyba źle skoro działają. To system otwarty w którym mogą pracować unifony wielu producentów. Owszem mogą różnić się np nieco poziomem głośności i trudno taki system czasami zbalansować by u każdego była w miarę dobra słyszalność. W tym temacie znajdzie kolega listę kompatybilnych unifonów:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3289894.html
    Darek A. napisał:
    Dołączałem wczoraj sąsiadkę, z nowym unifonem, trzeba było wiercić, przedłużać ucięte przewody itp i nagle zniknęło u wszystkich warczenie, piękna cisza i wyraźna praca systemu, po czym pojawiło się to ponownie. U siebie nacisnąłem kilka razy na przycisk elektrozaczepu i znowu warczenie ustąpiło. Skąd to się bierze?

Nic w tej chwili nie przychodzi mi do głowy, aczkolwiek wydaje mi się, że miałem już taki przypadek....
    Tak czy inaczej zacząłbym od uporządkowania okablowania. Przydźwięk może generować sam zasilacz. A nie jest tak, że owy dźwięk to po prostu uruchamiający się sam elektrozaczep? Można np zacząć od jego naprawy/ przeglądu, ale z drugiej strony nowa centralka to wydatek do 100 zł. Nowa "elektronika" do panela zewnętrznego to koszt max 50 zł. Mozę się mylę, ale wygląda to na FIM- PRO.
    Darek A. napisał:
    Biorę się za to, gdyż w bloku mieszkają sami starsi ludzie, którym nikt, nigdy nie naprawi tego, jeśli nie zrobię to ja.

Chyba kolega nieco dramatyzuje. Nie ma w Szczecinie firm zajmujących się domofonami?
    A jak już jesteśmy przy starszych ludziach. Nowy domofon cyfrowy to dla nich spore ułatwienie przy otwieraniu drzwi ( breloki) Jak nie nowy domofon, to może warto pomyśleć o dołożeniu zamka szyfrowego z czytnikiem RFID.
    pozdrawiam