Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FIBARO Dimmer 2 - Jak podłączyć ściemniacz do wentylatora bez włącznika?

28 Kwi 2017 11:48 3981 20
  • Poziom 4  
    Nie mogę nigdzie znaleźć schematu jak połączyć wtyczkę z przewodem trójżyłowym do Dimmer 2 FIBARO i dalej do wentylatora, bez pośrednictwa włącznika - tylko sterowanie Z-Wave. Wtyczka > Dimmer2 > Wentylator. Bardzo proszę o pomoc! Dziękuję!

• IGE-XAO

• Poziom 43  
    Przecież jest w instrukcji - jak dla łącznika pojedyńczego(schemat elektryczny nr.2), tylko w jego miejsce wstawiasz zworę.
  • Poziom 4  
    Chodzi o ten rysunek? ...Nie bardzo go rozumiem, nie wiem jak wstawić tą "zworkę" - kabelek na stałe? Co z przewodem neutralnym? Może mi ktoś narysować na moim rysunku? Pls! FIBARO Dimmer 2 - Jak podłączyć ściemniacz do wentylatora bez włącznika?
  • IGE-XAO

• Poziom 43  
    Tak, chodzi o ten rysunek, tak zworka(kabelek na stałe), neutralny podłączony jest przecież do zacisku N oraz odbiornika(wentylatora), chodzi Ci raczej o PE(przewód ochronny) - łączysz go bezpośrednio.
    Swoją drogą zastanawia mnie jak chcesz skalibrować Dimmer gdy obciążeniem będzie wentylator. Jeśli w zamyśle miałeś tylko jego załączanie/wyłączanie należało zastosować Relay Switch o odpowiedniej obciążalności.
  • Poziom 4  
    Nie rozumiem. Mam kabel z wtyczką + Dimmer2 + wentylator z kablem takim jak wtyczka. Nie rozumiem schematu (dla gniazdka) nr 2. Bardzo proszę o pomoc i mi narysować na moim rysunku jak połączyć te przewody. Dziękuję za pomoc.

• Poziom 43  
    Co mam Ci narysować skoro schemat połączeń jest w instrukcji? Odnieś go do tego co naszkicowałeś na początku i tyle - co w tym trudnego?
  • Poziom 4  
    Dziękuję Panu za pomoc, oraz gratuluję wiedzy i umiejętności w czytaniu schematów.
    Teraz mam prośbę do Szanownych Forumowiczów o pomoc w narysowania na moim rysunku z załącznika jak połączyć istniejące kabelki z Dimmer2 - przepraszam, nie umiem czytać schematów elektrycznych. Dziękuję za wyrozumiałość i zrozumienie. <3

• Poziom 43  
    Na schemacie który właśnie dołączyłeś wystarczy narysować połączenia - wg.oryginalnego schematu Fibaro. Jeśli nawet z tym masz problem nawet nie bierz sie za połączenie elektryczne.
    Prócz tego jak napisałem wcześniej - przy wentylatorze jako obciążeniu kalibracja Dimmera może być niemożliwa.
  • Moderator Elektrotechnika
    Po pierwsze gdzie ten wentylator będzie budowany . A po drugie .
    LiteMan napisał:
    Nie rozumiem. Mam kabel z wtyczką + Dimmer2 + wentylator z kablem takim jak wtyczka. Nie rozumiem schematu (dla gniazdka) nr 2

Gdzie tam na schemacie jest gniazdko nr 2 . Gdzie kolega ma wyłącznik który ma być w obwodzie.
  • Poziom 4  

Po lewej Wtyczka - po prawej Wentylator.

Dziękuję za masę pytań i żadnej odpowiedzi. Na forum FIBARO, narysowano mi na moim schemacie odpowiedż po 5 minutach ;) 3 min potem, miałem gotowe połączenie jak na załączonej fotografii :)

Panie sosarek, - "Prócz tego jak napisałem wcześniej - przy wentylatorze jako obciążeniu kalibracja Dimmera może być niemożliwa.
    " - Pańskie rady, są warte tyle co Pańskie wątpliwości, czyli NIC! Wentylator działa bardzo dobrze, skalibrował się automatycznie - zaprogramowałem go w ten sposób, że w zależności od temperatury, którą pobiera z czujnika "smoke sensor", zmieniają się obroty :D :D :D

Panie Krzysztofie, wentylator jest pobudowany, tam gdzie widać na fotografii ;) Jak zaznaczyłem w pierwszym poście o żadnym wyłączniku/przełączniku nie miało być mowy (only Z-Wave control!) - dlatego prosiłem o pomoc.

Polecam Państwu forum FIBARO i miłą, oraz uczynną społeczność <3

• Poziom 43  
    LiteMan napisał:
    Na forum FIBARO, narysowano mi na moim schemacie odpowiedż po 5 minutach

Jaki schemat? Przecież wszystko jest JASNO przedstawione na rysunkach w instrukcji, a poziom Twojego "pytania" jest poniżej krytyki.
    LiteMan napisał:
    Polecam Państwu forum FIBARO i miłą, oraz uczynną społeczność <3

Na tym Forum wymaga się choć MINIMUM wiedzy i własnego zaangażowania, tymczasem Ty czekałeś na gotowca, nie wnosząc do tematu wkładu własnego, chociażby próby rozrysowania połączeń.
  • Poziom 4  
    "nie da się skalibrować" - minimum wiedzy proponuję, aby się wypowiadać o Fibaro :D
    Jak nie chcesz komuś pomóc, to się nie wypowiadaj. Bez sensu zaśmiecasz post swoimi "wątpliwościami".

Dodano po 3 [minuty]:

W odróżnieniu od ciebie, zamieściłem schemat (podzieliłem się uzyskana wiedzą)... - aby pomóc innym - bo, takiegio schematu nie ma w sieci - a ty miałeś tylko "wątpliwości", które wynikały z braku podstawowej wiedzy w temacie Fibaro :D

• Poziom 43  
    LiteMan napisał:
    "nie da się skalibrować" - minimum wiedzy proponuję, aby się wypowiadać o Fibaro :D

Montowałem kilkukrotnie, Dimmer nie jest przeznaczony do sterowania innymi urządzeniami niż oświetlenie - co zostało wyraźnie zaznaczone w instrukcji obsługi.
    LiteMan napisał:
    Jak nie chcesz komuś pomóc, to się nie wypowiadaj. Bez sensu zaśmiecasz post swoimi "wątpliwościami".

Jakimi wątpliwościami? Chyba tylko tymi dotyczącymi braku jakiejkolwiek wiedzy u Ciebie.
    LiteMan napisał:
    W odróżnieniu od ciebie, zamieściłem schemat (podzieliłem się uzyskana wiedzą)... - aby pomóc innym - bo, takiegio schematu nie ma w sieci

Jaki schemat? Zamieściłeś zdjęcie połączeń, to samo jest w instrukcji - której nie potrafiłeś przeczytać, nie wykazałeś się jakimkolwiek logicznym myśleniem prezentujc problem i mając rozwiązanie podane na tacy.
    LiteMan napisał:
    a ty miałeś tylko "wątpliwości", które wynikały z braku podstawowej wiedzy w temacie Fibaro :D

Jak napisałem wyżej - montowałem Fibaro kilkukrotnie, Ty natomiast nawet nie próbowałeś samodzielnie podjąć próby rozrysowania połączeń.
  • Poziom 4  
    Dlatego zapytałem społeczność :) która mi pomogła <3 a ja w zamian zamieściłem zdjęcie schematu, którego nie ma w sieci :) te co są, są tylko z przełącznikami/włącznikami :D :D :D dobrze, że jesteś taki "mondry" :D vel "nie da się" :) :) :)
    Najzwyklej zaspamowałeś/strolowałeś post. Ja w odróżnieniu od ciebie podzieliłem się poprawnym schematem, a ty nadal płaczesz i spamujesz :)
    Nie wykazałeś się minimum przyzwoitości :)

Nie spamuj już, albo zamieść schemat, bez wyłącznika - tak jak ja poniżej.

• Poziom 43  
    LiteMan napisał:
    Dlatego zapytałem społeczność :) która mi pomogła

Jasne, ciekawe jak Ci pomogą gdy Dimmer ulegnie uszkodzenie na wskutek podłączania do niego urządzeń do obsługi których nie jest przeznaczony.

LiteMan napisał:
    albo zamieść schemat, bez wyłącznika

Wszystkie schematu są w INSTRUKCJI - jeśli nie potrafisz jej przeczytać ze zrozumieniem - nie mój problem.
  • Poziom 4  
    Widocznie musiałeś coś źle podłączyć ;)

• Poziom 43  
    Tyle w temacie - Tobie życzę więcej pokory i SAMODZIELNEGO myślenia.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3086434.html
  • Poziom 4  
    Możesz wskazać schemat z instrukcji, BEZ WŁĄCZNIKA? (taki jak mój) ? ;)

• Poziom 43  
    Nawet jak zamiast włącznika zastosowałbyś zworę i tak by działało - tyle w temacie, miałeś dość dużo podpowiedziane, że nie potrafiłeś z tego skorzystać to już inna kwestia.
  • Poziom 4  
    Twierdziłeś (i nadal to robisz), że w instrukcji jest schemat bez włącznika (taki jak zamieściłem) - możesz zamieścić, aby forumowicze mogli się przekonać? "Podpowiedziane" - to teleturniej, czy forum pomocy społeczności? Czy podobnie postępujesz ze swoimi klientami? hmmm...
  • Moderator Elektrotechnika
    Ten ściemniacz nie może być łączony poprzez gniazdko i to jest twój podstawowy błąd. A że" amatorzy fachowcy " z jakiegoś forum doradzili tak to ich problem i twój kolego . Temat zamykamy.