Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha RX-V350 - Wyłącza się przy wstrząsach.

28 Kwi 2017 12:22 1020 3
  • Poziom 17  
    Witam, mam amplituner w którym uszkodzona była końcówka mocy i stabilizator napięcia w zasilaczu -12V.
    Po wymianie wyżej wymienionych elementów amplituner uruchamia się ok, ale przy lekkich wstrząsach wyłącza się.
    Końcówka mocy która została wymieniona w trybie serwisowym pokazywała DC 50%, a została wymieniona na używaną, podobno sprawną.
    W trybie serwisowym z wyłączoną funkcją protect na oscyloskopie widać skoki napięcia przy uderzaniu w sprzęt.
    Na wejściu sygnałowym nie ma w tym czasie nic, na linii zasilającej końcówkę +12V są lekkie spadki napięcia przy drganiach ale nie są mocno widoczne.
    Wygląda na to że mam zimne luty, ale gdzie ich szukać? W zasilaczu czy może jednak w końcówce?
    Problem występuje tylko na kanale centralnym, który był naprawiany, inne nie mają problemu.
    Poniżej oscylogramy z wyjścia głośnikowego Center.
    Yamaha RX-V350 - Wyłącza się przy wstrząsach. Yamaha RX-V350 - Wyłącza się przy wstrząsach. Yamaha RX-V350 - Wyłącza się przy wstrząsach. Yamaha RX-V350 - Wyłącza się przy wstrząsach.
  • Poziom 43  
    Gdzie szukać? Wszędzie. Otwórz sprzęt i sprawdź miejsca, które najbliżej są grzejących się elementów, narażonych na mechaniczne obciążenie itp. I zrób to zanim nie spalisz kolejnej końcówki...
  • Poziom 17  
    398216 Usunięty napisał:
    Gdzie szukać? Wszędzie.

Dzięki za bardzo konkretną radę.
    Tak jak wspomniałem na wejściu sygnałowym nie ma żadnych zmian w sygnale i pozostaje on zerowy, z tego wnioskuję że część sygnałową mogę wykluczyć.
    Pytanie tylko czy problem będzie raczej w sprzężeniu zwrotnym, zasilaniu głównym końcówki mocy a może w zasilaniu pomocniczym +12V?
    Jeżeli usterkę powodowałyby zimne luty to byłby to niewielki problem. Nawet poprawienie tych 50 połączeń, ale jeżeli to uszkodzony element to sprawdzenie wszystkiego chwilę potrwa.
  • Poziom 43  
    Wszystko wskazuje na nie-kontakt gdzieś w układzie - Proponowałem sprawdzić (w domyśle przelutować) wszystkie pady - A Ty nadal zastanawiasz się czy to zrobić?
    Przez prawie miesiąc? Poprawienie lutów na końcówce zajmie Ci może 15 minut - może warto spróbować?