Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona przepieciowa, zabezpieczenie elektroniki mała elektrownia wiatrowa.

1.b 28 Kwi 2017 17:23 813 9
  • #1 28 Kwi 2017 17:23
    1.b
    Poziom 13  

Witam kolegów, ma ktoś może jakiś pomysł na zabezpieczenie elektroniki przed wyładowaniami atmosferycznymi. ( regulator ładowania, składanie ogona przed silnym wiatrem ). w małej elektrowni wiatrowej 12V

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • #3 28 Kwi 2017 21:09
    1.b
    Poziom 13  

co kolega ma na myśli "Piorunochron, SPD?" może coś takiego? Ogranicznik przepięć warystorowy D typ3 1,5kV kapsułka SM3D 85303000 Ochrona przepieciowa, zabezpieczenie elektroniki mała elektrownia wiatrowa. OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ ZASILANIA P-Z12V1 Ochrona przepieciowa, zabezpieczenie elektroniki mała elektrownia wiatrowa.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 29 Kwi 2017 10:52
    1.b
    Poziom 13  

To wiem ograniczników przepięć jest bardzo dużo, tylko mi chodzi o to jaki mógł by mi zabezpieczyć tą elektronikę bo tam jest instalacja 12V. Myślałem może nad tym tym OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ ZASILANIA P-Z12V1 tylko nie wiem czy on może być. Może kolega mi podpowie albo jakiś link wyśle jakiego ogranicznika mogę tam użyć

0
  • #6 29 Kwi 2017 11:16
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Nie ma stuprocentowo skutecznego zabezpieczenia przed przepięciami, zawsze jest jakiś kompromis pomiędzy skutecznością a kosztem.
    Przepięcia mogą wynikać z bezpośredniego uderzenia pioruna jak i z prądów które się zaindukują w wyniku pobliskiego wyładowania, w pierwszym przypadku problemem są bardzo duże prądy których mogą nie wytrzymać przewody twojej małej instalacji. W sieciach 230V stosuje się stopniowanie zabezpieczeń, bliżej odbiornika są zabezpieczenia o lepszej skuteczności i ale mniej wytrzymałe np warystory, a bliżej zewnętrznej napowietrznej sieci mocniejsze ale mniej dokładne i wolniej reagujące - odgromniki, odcinek sieci pomiędzy nimi musi być odpowiednio długi żeby powstał spadek napięcia na nim.

Cytat:
    Ogranicznik przepięć warystorowy D typ3 1,5kV kapsułka SM3D 85303000
    Ograniczenie przepięcia do 1,5kV w instalacji 12V raczej niczego nie zabezpieczy, do niskonapięciowej instalacji trzeba szukać niskonapięciowych elementów zabezpieczających, najskuteczniejsze są półprzewodnikowe diody TVS (transil-e) ale jednocześnie są najmniej wytrzymałe, warystory wytrzymują więcej ale ograniczają mniej skutecznie, najwięcej wytrzymują odgromniki ale te "przepuszczają" część przepięcia.

1
  • #7 29 Kwi 2017 12:50
    1.b
    Poziom 13  

aha rozumiem, też słyszałem o tych diodach TVS (transil-e) tylko jak zrobić taki mały układ zabezpieczający. Wiem że przed uderzeniem pioruna w 100% nie da się zabezpieczy ale można coś spróbować zamontować ( ogranicznik przepięcia ) może coś pomoże. Może kolega podesłać jakiś schemat jak by to zrobić na tych diodach TVS

Dodano po 4 [minuty]:

znalazłem coś takiego Ochrona przepieciowa, zabezpieczenie elektroniki mała elektrownia wiatrowa. chyba że kolega ma inny pomysł prostszy może jakoś na samych diodach TVS.

0
  • #8 30 Kwi 2017 11:10
    jarek_lnx
    Poziom 43  

1.b napisał:
    znalazłem coś takiego
    To typowy sposób, stosowany kiedy odległość między elementami, nie zapewnia wystarczającego spadku napięcia na przewodzie. Oprócz zabezpieczenia pomiędzy liniami zasilania stosuje sie też takie pomiędzy linią a uziemieniem.

0
  • #9 30 Kwi 2017 12:45
    1.b
    Poziom 13  

Czyli co jeżeli bym coś takiego zamontował do mojej małej instalacji 12V to mogło by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia elektroniki przez uderzenie pioruna? czy lepiej coś innego wymyślić. Potrzebuje jakieś w miarę tanie i proste rozwiązanie tego zabezpieczenie bo lepiej żeby jakieś zabezpieczenie było nawet jeśli nie wytrzyma siły uderzenia, może też tak być że akurat uchroni, nigdy nie wiadomo jak silne będzie wyładowanie.

0
  • #10 04 Maj 2017 13:20
    1.b
    Poziom 13  

Koledzy pomożecie jak rozwiązać ten problem z ochroną przepięciową. Sądząc po odpowiedziach to małe zainteresowanie tematem tylko nie wiem dlaczego.

0