Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC Smart UPS 3000 - Wymiana pojedynczej baterii

28 Kwi 2017 17:59 2727 5
 • Poziom 13  
  Witam.

  Od niedawna jestem posiadaczem zdobycznych APC Smart UPS 3000.

  Jeden włącza się i w trybie testu przechodzi na zasilanie bateryjne z pakietem "dobrych" akumulatorów, drugi ma akumulatory złomy i nie włącza się przyciskiem I/Test. Zamiana pakietów potwierdza działanie obydwu UPS-ów oraz problem z jednym pakietem.

  Pakiet "złom" to taki, który na wyjściu na stykach ma 3,3V. Pojedyńcze akumulatory mają od 0,2-1,2V. Niektóre 0,0V. Podłączenie do zwykłego zasilacza 12V (taki miałem pod ręką) przy ograniczeniu prądu do max 2A nie powodowało nic (nie pobierało prądu ładowania większego niż 0,01A). Po odłączeniu od zasilacza napięcie spadało powoli do 0V. Jutro podepnę akumulator pod prostownik "inteligentny" do samochodu (co odsiarcza itp). Jednak prawie na pewno wszystkie baterie to śmietnik.

  Pakiet "dobry" ma 5 akumulatorów, które zaraz po wyjęciu z UPS-a podłączonego do sieci (czyli, które były doładowywane) miały napięcie 13,4-13,6V. Dwie baterie miały napięcia 12,3-12,4V, a jedna 10,5V. UPS w trakcie testu pokazuje (o ile dobrze interpretuję wyświetlane informacje) poziom sprawności pakietu 60%.

  Pytania:
  1. Czy pakiet "złom" ma szanse na odratowanie?
  2. Czy w pakiecie "dobry" regeneracja akumulatora 10,5V "inteligentnym" prostownikiem ma sens czy zakwalifikować jako złom?
  3. Czy w pakiecie "dobry" dwie baterie które zaraz po odpięciu od ładowarki miały napięcia ok 12,3V też mają szanse zaliczać się do kategorii złom?
  4. Czy mogę wymienić tylko pojedyncze akumulatory, które (szczególnie jeden) zaniżają wynik testu, a po ich wymianie cały pakiet poprawi się czy muszę coś kalibrować?

  Z góry dzięki za info
 • Zasilacze UPS
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Powiem z własnego doświadczenia, że zawsze akumulatory do UPS wymienia się wszystkie będące w jednym szeregu. Wiem, że to kosztowne.

  Są one zwykle łączone szeregowo i traktowane jako całość. Zatem jeśli jeden jest bardziej zużyty(np. przegrzany) rośnie na nim napięcie i przekracza wartość max., wówczas może ulec uszkodzeniu, przegrzaniu, eksplozji, zapalenia.

  Zwykle UPSy nie mają kontroli poszczególnych akumulatorów w szeregu. Tylko mierzą prąd ładowania/rozładowania.

  Zatem:
  Ad1. Nie
  Ad2. Można spróbować, aczkolwiek nie wróżę sukcesów
  Ad3. Należałoby sprawdzić, jak wyglądają napięcia podczas ładowania/naładowania/rozładowania akumulatorów.
  Ad4. Wymiana szczególnie jednego akumulatora polepszy moc całego zestawu akumulatorów. Zawsze po wymianie akumulatorów należy wykonać kalibrację. Jest do tego odpowiednia opcja do wyboru w UPS. Najpierw ładujemy do pełna akumulatory, po czym uruchamiamy procedurę kalibracji. Jeśli zwiększałbyś ilość pakietów akumulatorów, wówczas wykonuje się kalibrację serwisową, która zwykle polega na tym, że podpina się przewód diagnostyczny pod złącze RJ50 i za pomocą terminala zmienia się pojemność pakietu.
 • Zasilacze UPS
 • Poziom 13  
  Dziękuję za informacje.

  Jak wspomniałem sprzęt mam zdobyczny i nie dysponuję żadnymi kablami poza zasilającymi, a widziałem że jest złącze RS-owe czy d-sub (nie pamiętam) i RJ45 (opisane jako USB) i 4 piny do wysterowania chyba z UPS-a... Generalnie złącze RS jeśli dobrze kojarzę ponoć ma jakąś niestandardową budowę i kabel zwykły nie działa (tak czytałem).

  A więc - nie dysponuję niczym diagnostycznym i teraz czy jest jakaś opcja włączenia kalibracji po wymianie pakietu? Bo przyznam, że miałem jeszcze jednego UPS-a w "rękach" którego jako najgorszego zostawiłem, a nie wiem z którego z nich był "dobry" pakiet.

  Jeśli UPS zapisuje sobie gdzieś w historii stan pakietu to może być że ma zapisany nie ten... Czy da się jakoś przeprowadzić kalibrację z "zewnątrz" czy tylko w konfiguracji UPS z użyciem jakiegoś dedykowanego oprogramowania i okablowania (których nie mam)?

  Dodam, że mój UPS jest starszą serią tzn. ma tylko dwa przyciski I/Test i 0. Kontrolki stanu pracy 6 szt. (czy baterie czy sieć itp.) i wskaźniki diodowe stanu baterii i obciążenia...
 • Poziom 13  
  Dzięki za zainteresowanie - temat sam zakopałem z racji niskiego priorytetu dla zadania.

  Akumulatory wymieniłem (3 szt. najgorszych), napięcie poprawiło się, a UPS działał prawidłowo w trybie testu. Zabudowałem go podłączyłem do zasilania zewnętrznego, odłączyłem chwilę później zmieniając trasę zasilania, podłączyłem raz jeszcze i koniec - ciemno w domu. Aktualnie każde włączenie do sieci wywala bezpieczniki. Liczę, że jest jakiś bezpiecznik w środku który przepalił się...

  Model podałem i nie wiem skąd wziąć coś innego - to było na obudowie: APC Smart UPS 3000 (wersja do szafy serwerowej). Przewód RS ponoć nie jest jakiś standardowy i trochę nie byłem pewien żeby nie upalić wejścia UPS-a czy wejścia RS komputera.
 • Poziom 9  
  Tak, kabel RS nie jest taki zwyczajny, ale w prosty sposób do zrobienia wg. schematu z internetu. Jeśli byłby to bezpiecznik to by nie wywalało korków, coś musiało paść w środku.