Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President George - (wymiana filtru,diod,tranzystorów smd)

603mariusz 28 Kwi 2017 19:39 1992 15
  • #1 28 Kwi 2017 19:39
    603mariusz
    Poziom 20  

Witajcie.
    Czy w radiu President George do poprawy odbioru w SSB da się wymienić filtr na lepszy ?
    Mam z Icoma taki filtr Murata CFJ455K-5 2.4kHz SSB Filter

Wymieniają też na wejściu odbiornika diody schottky 5 sztuk, albo 3, oraz cztery tranzystory smd na wejściu w odbiorniku na nisko szumne.

Jak może ktoś podpowiedzieć:

a) w sprawie filtru SSB
    b) ile i jakie diody kupić
    c) ile i jakie tranzystory wymienić

Z góry dziękuję.

0 15
  • #3 29 Kwi 2017 08:54
    603mariusz
    Poziom 20  

Dziękuje za opis
    za bardzo nie siedzę w tym
    Czy można podpowiedzieć,wyżej co pytałem:
    ..................
    a) w sprawie filtru SSB ten ze zdjęcia czy podejdzie,w innych radiach podmienia się tylko,a w tym czy da się.
    b) ile i jakie diody kupić
    c) ile i jakie tranzystory wymienić

0
  • Pomocny post
    #4 29 Kwi 2017 09:18
    Rzuuf
    Poziom 43  

a) Filtr SSB jest "typowy" - chcesz wymienić na inny "typowy"? Po co?
    b) Diody to wydatek groszowy. Wymiana ma sens, jeśli źródłem szumów są diody (a najczęściej nie są!). Czy potrafisz zmierzyć szumy odbornika, aby zorientować sie, czy wymiana miała sens? Jeszcze coś: diody w modulatorze są "fabrycznie" dobierane na komplet o zbliżonych parametrach, diody kupione "luzem" w sklepie moga mieć przypadkowy rozrzut.
    Czy potrafisz to zmierzyć? Wymiana "na ślepo" może przynieść więcej szkody, niż pożytku!
    c) Najczęściej najbardziej krytycznym źródłem szumów jest pierwszy tranzystor w odbiorniku, wymiana kilku tranzystorów - tylko wtedy, gdy są uszkodzone.
    Tu jeszcze raz powtarzam: producent (jeśli trzeba) w takich miejscach daje tranzystory selekcjonowane, Ty - dasz przypadkowe, bo takie są w sklepie ...
    Może być też, że po wymianie zmaleją szumy, ale również czułość.
    Czy masz możliwość wykonania pomiarów kontrolnych: jak się zmienił stosunek sygnału do szumu?

Pozespoły elektroniczne są selekcjonowane w/g takich kryteriów:
    1 - najwyższa jakość -> technika kosmiczna i naukowa,
    2 - wysoka jakość -> sprzęt wojskowy i profesjonalny,
    3 - niska jakość -> sprzęt powszechnego użytku,
    4 - odpad -> sprzedaż dla hobbystów i radioamatorów ...

1
  • #5 29 Kwi 2017 09:48
    603mariusz
    Poziom 20  

Rozumiem czyli,pozostaje mi tylko podmiana filtra ssb,ten co mam jest z icom tak że musi być dobry.
    Na płycie Georga gdzie jest obecny filtr ssb,można wskazać.
    .....
    czy to ten na środku srebny z białą naklejką nad filtrem murata do AM

0
  • Pomocny post
    #6 29 Kwi 2017 10:12
    Rzuuf
    Poziom 43  

Na stronie 3 "Biblii" jest porada, aby wymienić tranzystor Q8: jest 2SC1674, a wstawić 2SC2999, daje poprawę czułości o kilka dB.

Dlaczego chcesz wymienić filtr SSB?

0
  • #7 29 Kwi 2017 10:19
    603mariusz
    Poziom 20  

Co do wymiany filtra
    był u mnie kolega z ft-857d porównać odbiór, yaesu lepiej słyszy,i chyba ma taki sam filtr jak ten na zdjęciu ssb
    Filtr SSB ten ze zdjęcia mam z Icoma chyba jest lepszy od filtru w z George ?
    .
    Czy na zdjęciu poniżej w George to filtr ssb
    ......
    tranzystor 2SC2999 gdzie taki kupić,żeby był dobry,teraz dużo różnych odmian,można prosić linka.

0
  • #8 29 Kwi 2017 10:38
    Rzuuf
    Poziom 43  

W/g mnie wymiana filtra nie da zauważąlnej zmiany, chyba, że Twój filtr jest uszkodzony.

O tranzystor pytaj np. tu: https://north.pl/ , lub u innych sprzedawców: https://elecena.pl/ .
    Ten tranzystor nie jest drogi (1,- zł ?), więc "podróbek" nie opłaca się robić ...

0
  • Pomocny post
    #9 29 Kwi 2017 10:57
    21paweł21
    Poziom 16  

Przecież filtr SSB w tym radiu to 10.695Mhz więc wymiana na 445 jest nierealna.

1
  • Pomocny post
    #10 29 Kwi 2017 13:43
    Novile
    Poziom 33  

603mariusz napisał:
    Czy na zdjęciu poniżej w George to filtr ssb
    Tak to jest ten filtr do SSB. Jest to MCF10M04DS, czyli Monlityczny Filtr Krystaliczny (z angielskiego "monolithic crystal filters"). I faktycznie jest to filtr na 10.7MHz.

0
  • #11 29 Kwi 2017 15:42
    603mariusz
    Poziom 20  

Dziękuję za podpowiedzi kolegom
    Ok filtr SSB nie spasuje,zostawiamy.(podmienię tylko filtr murata AM na węższy)
    Czyli najprościej wymienić tylko jeden tranzystor? czy można jeszcze inne nisko szumne,w tamtych czasach jak radio wychodziło może nie było takich podpowiedzcie
    a co z tymi diodami zostawić?
    Na filmie poniżej ktoś z sewisu zawsze mówi że wymienia diody i tranzystory.
    przewinąć do 6m40sek Link
    .........................................
    oraz na filmie poniżej od 10 minuty
    Link

0
  • #12 29 Kwi 2017 17:34
    Rzuuf
    Poziom 43  

Poczytaj o diodach w modulatorze pierścieniowym: http://delptronics.com/ringmodulator.php .
    W opisie jest taki tekst:

The four germanium diodes used in the Ring Modulator are hand matched. We order 200 at a time and test the electrical characteristics of each diode to make sure that every set is symmetrical.

Tłumaczenie: Te cztery diody germanowe użyte w modulatorze pierścieniowym są ręcznie dobierane. Zamawiamy 200 sztuk na raz i sprawdzamy elektryczne charakterystyki każdej diody, aby być pewnym, że każdy komplet jest symetryczny.

Te diody podczas używania radia nie "rozjeżdżają sie", a wymienić je można TYLKO na taki sam "sparowany" zestaw.

0
  • #13 29 Kwi 2017 17:53
    603mariusz
    Poziom 20  

ok
    chyba u ciebie te diody zamówię i będzie najpewniej.

0
  • #14 29 Kwi 2017 18:05
    Rzuuf
    Poziom 43  

Nie handluję diodami do modulatorów!
    Ale mam na zbyciu diody prostownicze 5A i 10A do prostowników samochodowych ...

"O wyższości diod Shottky'ego nad germanowymi" można by długo dyskutować, ale diody germanowe mają prawie o połowę niższe "napięcie otwarcia" niż diody Shottky'ego, co powinno "przekładać się" na lepszą czułość.

0
  • Pomocny post
    #15 30 Kwi 2017 13:00
    Hektar Zahler
    Poziom 32  

Chłopaki zapamiętajcie sobie żaden filtr SSB z żadnego Icoma nie nada się do żadnego CB.
    To dwie różne bajki = zapomnij.

Co do szumu, to w tych radiach przeszkadza odstęp sygnału od szumu S/N.
    Jeżeli chodzi o modzenie coś na wejściu, to śmiem twierdzić, że wina może być w tej kaskadzie z napisem Don't ADJ.
    Mówię tak, bo nie wiem jak tu, ale w Szogunie, Linkolnie, czy 9001 stuprocentowo kaskada jest ustawiona z przeznaczeniem na pasmo amatorskie 10m.

Do obejrzenia wykres S12 powyższego w jednym z nich - Link
    Zamiast wymieniać podzespoły na macajewa trzeba się trochę zastanowić: co, dlaczego i w jakim celu.

Zanim zaczniemy ryć w radiu:

1. Pacjent nie wykazuje uszkodzeń.
    2. Jakkolwiek potwierdzić należy wadę do usunięcia - nie koniecznie za pomocą pomiarów.

...i dalej w/g kolejności.

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

ps.

BTW jakby ktoś nie wiedział po co ten drugi filtr SSB w Icomach jest to procesor sygnału z regulacją P.B.T./IF-shiftu.
    W takim układzie ma on sens bytu i jest to element niezbędny do prawidłowej pracy jako standardowe wyposażenie każdego Icoma.
    Transceiver pozbawiony tego elementu nie funkcjonuje.

0
  • #16 27 Wrz 2017 17:44
    603mariusz
    Poziom 20  

Dziękuję wszystkim za pomoc,radio president george sprzedałem
    z radi CB z ssb które mają super odbiornik

0