Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja dwużyłowa i dodatkowy wyłącznik elektrozaczepu

keruj_jp 28 Kwi 2017 21:42 4782 8
 • #1 28 Kwi 2017 21:42
  keruj_jp
  Poziom 6  

  Witam wszystkich serdecznie
  Jest to mój pierwszy wpis na forum - ale sporo czytam :) proszę więc o odrobinę wyrozumiałości.

  Powoli ruszam z montażem bramy dwuskrzydłowej z automatem i furtką sterowanych z domofonu. Brama, furtka i elementy ogrodzenia zamówione - będą w połowie maja.
  Kupiłem dodatkowo "zestaw domofonowy jednorodzinny, 2-żyłowy, natynkowy, SALEM, OR-DOM-SL-923" i chciałbym podłączyć dodatkowy przycisk wyjścia od wewnętrznej strony ogrodzenia.
  A teraz pytania:
  - Czy jeżeli zamontuję wyłącznik według schematu będzie to działać i czy powinienem zamontować diodę na zaciskach elektrozaczepu?
  - Czy w takim układzie mogę zamontować elektrozaczep z pamięcią? np:
  1743-12AC/DC - Elektrozaczep 12VAC/DC symetryczny z pamięcią wew. i blokadą - Lockpol
  Z góry dziękuję za podpowiedź
  instalacja dwużyłowa i dodatkowy wyłącznik elektrozaczepuschemat za..epu.jpg Download (123.79 kB)

  0 8
 • Pomocny post
  #2 28 Kwi 2017 22:42
  kosimierz
  Poziom 16  

  Jeśli podłączysz tak jak na schemacie będzie prawidłowo.
  Ze schematu nie jest jednoznaczne gdzie jest biegun dodatni, a gdzie ujemny styków zasilania elektrozaczepu więc zanim podłączysz zasilacz sprawdź to miernikiem.
  Diodę stosujemy do rozładowania cewki elektrozaczepu po zaniku prądu.
  Zastosowanie jej jest jak najbardziej prawidłowe (katodą w stronę plusa zasilacza).

  *Możesz zastosować zaczep z pamięcią lub bez ale musi być on stale zamknięty. Podanie zasilania z panelu domofonowego lub zasilacza otwiera zaczep.

  *chyba, że któraś ze zwór w unifonie (JP1,JP2) pozwala na podłączenie zamka rewersyjnego(nie ma o tym nic w instrukcji. ), wtedy możesz zastosować zaczep z pamięcią i przycisk (NC) na jedną z żył od elektrozaczepu bez stosowania dodatkowego zasilacza.

  0
 • #3 28 Kwi 2017 22:45
  keruj_jp
  Poziom 6  

  Dzięki i jeszcze jedno: czy w takim układzie będzie możliwość zastosowania elektrozaczepu z pamięcią?

  0
 • Pomocny post
  #4 28 Kwi 2017 22:52
  kosimierz
  Poziom 16  

  W obu wersjach możesz zastosować zaczep z pamięcią.

  0
 • #5 29 Lip 2017 10:31
  keruj_jp
  Poziom 6  

  To znowu ja :)
  Brama z furtką zamontowane, automatyka bramy dwuskrzydłowej to zestaw "mHaus WT1 - WT2" firmy NICE, domofon jak wyżej Orto.
  Wyłącznik zwierny zamontowałem jak w poprzednich wpisach elektrozaczep furtki z pamięcią działa lecz pamięta otwarcie dla dwóch wejść (otwarć) zamka - jedno otwarcie w czasie podawanego sygnału a po wejściu i zamknięciu furtki elektrozaczep pamięta wcześniejszy długi sygnał z unifonu w mieszkaniu i można jeszcze raz otworzyć furtkę - taki urok i kwestia przyzwyczajenia dwukrotnego trzaskania drzwiami :)

  Problem pojawił się niespodziewanie przy obsłudze bramy za pomocą domofonu:

  Domofon steruje bramą jedynie częściowo, bramę można otworzyć ale nie można już zamknąć, ani też zatrzymać w trakcie ruchu. W wyniku dokładnych sprawdzeń ustaliłem, że zwarcie zestyków przekaźnika przekazywanie na zaciski wyjściowe domofonu (GATE/GATE) trwa około 6-8 sekund - nie jest to pojedynczy krótki sygnał zwarcia -.
  Czas ok. 6 sek odbierany jest przez automatykę bramy jako szereg kolejnych sygnałów i w efekcie prowadzi do zablokowania bramy w pozycji otwartej.
  Taki sposób przekazu sygnału zwarcia jest może i dobry do sterowania elektrozaczepem bo pozwala otworzyć np. furtkę w czasie jego trwania niestety dla bramy automatycznej jest on za długi i blokuje pracę siłowników.
  Oczywiście brama działa w pełni prawidłowo przy mechanicznym wyłączniku zwiernym po podaniu krótkiego sygnału zwarcia (max 2 sek).

  Wniosek jest następujący:
  Sygnały wydawane z domofonu są za długie;
  - dla elektrozaczepu z pamięcią otwarcie bramki w czasie trwania sygnału powoduje pozostawienie w pamięci jeszcze jednego otwarcia - problem znika przy użyciu zewnętrznego przycisku zwiernego mamy tylko jedno otwarcie po dojściu do furtki bo zamek "pamięta"
  - dla bramy długi sygnał odbierany jest jak seria wielu sygnałów albo jedno wielkie zwarcie - brama rusza ale po chwili wraca, szarpie i pozostaje w pozycji otwartej.

  A teraz pytania:
  -Czy istnieje możliwość skrócenia czasu trwania obu tych sygnałów lub jedynie sygnału zwarcia przekaźnika domofonu na na stykach wyjściowych (GATE/GATE) dla samej bramy? Jeżeli tak to jak tego dokonać?

  Automatyka bramy korzysta z protokołu komunikacji BUS (cokolwiek to oznacza - nie mam zielonego pojęcia o tego typu połączeniach) i posiada złącze ECSBUS.
  Domofon również wykorzystuje nowy protokół komunikacji typu BUS (informacje z instrukcji obsługi urządzeń)
  Czy istnieje możliwość połączenia zacisków wyjściowych domofonu GATE/GATE ze złączem ECSBUS w automatyce bramy i czy ewentualna próba podłączenia nie spowoduje uszkodzeń w urządzeniach. Może wtedy zadziała??????

  - Czy istnieje możliwość podłączenia dodatkowej pary przewodów w unifonie np. na wewnętrznym mikroprzełączniku -czy mikrowyłącznik wytrzyma takie obciążenie? - tak aby za pomocą przycisku BRAMA uzyskać sygnał zwarcia zależny tylko od czasu jego trzymania palcem.

  Czy po prostu trzeba pociągnąć nowy przewód (60 metrów), zamontować najzwyklejszy przełącznik typu dzwonkowego zamontować go ordynarnie obok z pominięciem domofonu i dać sobie spokój z tą całą automatyką?

  Za wszelkiego rodzaju sugestie i podpowiedzi serdecznie dziękuję.

  0
 • #6 29 Lip 2017 12:24
  andrzej lukaszewicz
  Poziom 39  

  keruj_jp napisał:
  Brama z furtką zamontowane, automatyka bramy dwuskrzydłowej to zestaw "mHaus WT1 - WT2" firmy NICE, domofon jak wyżej Orto.

  Kolega ma problemy z czytaniem , czy poprawnym napisaniem nazw?
  Można dorobic prosty patent by z wyjścia przekaźnika uzyskać krótki impuls. Wadą tego rozwiązania jest, ze następny impuls możesz wygenerować dopiero po zaniku tego czasu 6-8 sekund.
  Co za za model (p)orno, czy on nie ma sterowanie bezpośrednio bramą + rygiel?

  0
 • #7 29 Lip 2017 18:58
  keruj_jp
  Poziom 6  

  andrzej lukaszewicz napisał:

  Kolega ma problemy z czytaniem , czy poprawnym napisaniem nazw?


  Odpowiadając na pytanie to, pewnikiem i z czytaniem i z pisaniem.

  Szkoda....., złośliwość za złośliwość, gdyby Kolega był uprzejmy przeczytać pierwszy wpis w temacie wiedziałby że jest to Orno SALEM OR-DOM-SL-923 i posiada on funkcję obsługi rygla oraz funkcję obsługi bramy
  http://www.orno.pl//9,zestawy-domofonowe/255,...pl,zestaw-domofonowy-2-zylowy-natynkowy-salem

  P.S. A tak swoją drogą ten tajny patent na skrócenie sygnału na wyjściu przekaźnika mógłby rozwiązać mój problem - ale co tam skoro tajny to tajny, i tak pewnikiem nie będę umiał go zbudować

  Moderowany przez suworow:

  Nie było by problemu gdyby zgodnie z zasadami forum , podał kolega model domofonu w tytule.

  0
 • #8 01 Sie 2017 12:13
  keruj_jp
  Poziom 6  

  temat nieaktualny, rozwiązałem problem długości sygnałów, temat do zamknięcia

  0
 • #9 03 Sie 2017 13:05
  keruj_jp
  Poziom 6  

  Dzisiaj otrzymałem odpowiedź z serwisu producenta:

  Kod: text
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Nie będę się chwalił, że wiem co to jest ten moduł opisany przez nich jako ZWALNIACZ RYGLA - nie mam bladego pojęcia co to za ptica.

  Natomiast ja wcześniej podłączyłem automatykę bramy, elektrozaczep i domofon według następującego schematu (zał. nr 2) dodatkowo jeszcze włączyłem równolegle do styków bramy wyłącznik dzwonkowy i umieściłem go w garażu - no i o dziwo wszystko działa.

  0