Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ominąć zasilanie anteny DVB-T przez dekoder

skibens 29 Kwi 2017 00:23 1530 19
  • #1 29 Kwi 2017 00:23
    skibens
    Poziom 3  

Witam, mój problem wygląda następująco.

Posiadam starą antenę siatkową + talerz do tv satelitarnej (orange TV). Wszystko to na zewnątrz podłączone jest do sumatora, tak, że z dwóch przewodów robi mi się jeden. Dalej przewód idzie do mieszkania i tam rozdzielam sygnał gniazdem RTV-SAT.

Od gniazda przewód SAT podpinam do dekodera orange (Sagemcom WHD 80) a przewód RTV bezpośrednio do telewizora. No i ostatnio dzieją mi się cyrki, bo jak nie mam TV satelitarnej (zła pogoda itp) to automatycznie kanały z tv naziemnej też mi giną (ewentualnie zanikają bo i antena w złych warunkach pogodowych nie daje sobie rady?).
    Zakładam, że albo gniazdo albo dekoder pełnią funkcje zasilacza??? Jak zrobić tak, żeby tv naziemna nie była zależna od dekodera??? Zasilacz, jeśli tak to jaki?
    Miałem w domu jakiś dołączony do anteny wiwa an 220, podpiałem go przed wejściem antenowym do TV ale nic nie działało.

W drugim TV mam wspomnianą antenę podłączoną do TV, bez żadnego zasilacza (tylko usytuowanie anteny jest dużo lepsze w porównaniu do tej siatkowej, bo brak przeszkód po drodze) i wszystko ładnie śmiga. Jak podepnę tą 'lepszą' antenę pod ten sumator na zewnątrz i dalej gniazdo -> tv to wtedy już kompletnie nie ma żadnych kanałów nawet przy włączonym/wyłączonym dekoderze nic nie wyszukuje.
    Chciałem zamienić tą starą antenę siatkową na wspomnianą wiwę skoro w drugim TV śmiga elegancko, ale jak to puszcze przez ten sumator to nie mogę sobie dalej poradzić bo nic nie ma.
    Za mocna antena, za dużo ' zasilaczy' po drodze czy o co chodzi??? Puszczenie drugiego przewodu bezpośrednio od anteny tv naziemnej z pominięciem i sumatora i gniazda raczej nie wchodzi w grę ze względów estetycznych bo nie chce już robić dziur koło okien itd.

Schemat połączenia jaki mam coś takiego Jak ominąć zasilanie anteny DVB-T przez dekoder

0 19
  • Pomocny post
    #2 29 Kwi 2017 01:37
    _kli_
    Poziom 29  

skibens napisał:
    Posiadam starą antenę siatkową

Ze wzmacniaczem czy bez?
    skibens napisał:
    Wszystko to na zewnątrz podłączone jest do sumatora

Do jakiego konkretnie?
    skibens napisał:
    Zakładam, że albo gniazdo albo dekoder pełnią funkcje zasilacza?

O ile w siatce jest wzmacniacz, to włączony dekoder sat pełni rolę jego zasilacza pod warunkiem zastosowania odpowiedniej zwrotnicy RTV/SAT, np. Link.

0
  • Pomocny post
    #3 29 Kwi 2017 08:33
    jeremiw1
    Poziom 16  

Wg mnie tor DVB-T w sumatorze DSE(sumator nie, wspomniana przez kolegę wyżej zwrotnica już tak) nie przepuści Ci zasilania do anteny, tak samo jest z torem DVB-T w gnieździe RTV-SAT. Wszystko u Ciebie działa pasywnie, nawet jeśli masz włączone zasilanie 5V w dekoderze to nie daje ono efektu bo nigdzie nie dociera.
    Zakładając, że antena siatkowa jest pasywna (ma symetryzator nie potrzebujący zasilania) to po drodze do telewizora masz dwa "tłumiki":
    - Sumator DSE +/- 2.5dB
    - Gniazdo RTV-SAT 3.5dB

Przy niezbyt dobrym sygnale z nadajnika i takim tłumieniu na dwóch elementach faktycznie możesz mieć slaby sygnał z nadajnika i objawia się to problemami w odbiorze. Napisz jakie masz wskazania w odbiorniku (siła/jakość) oraz skąd obierasz sygnał (z jakiego nadajnika).

0
  • #4 29 Kwi 2017 08:38
    skibens
    Poziom 3  

Code:
    https://dvbsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-Sumator-zewnetrzny-RSI-02Ms/514

Sumator/zwrotnica zewnętrzna taka jak to...
    Antena nie mam pojęcia, stary, przedwojenny wynalazek, tam siedzi tylko płytka antenowa, którą x-lat temu tam wsadziłem, kupiona w zwykłym sklepie rtv za 15zł, kolo zielony. Nie mam bardzo jak rozkręcić, bo to na maszcie i dużo zachodu ze zdejmowaniem żeby zobaczyć co tam siedzi.
    Po prostu chciałem ją wymienić na tą która posiadam (wiwa an220) ale jak podepne te przewody to dej anteny, której uzywam na drugim tv to nie ma kompletnie nic.

0
  • Pomocny post
    #5 29 Kwi 2017 08:47
    jeremiw1
    Poziom 16  

Wymieniony sumator jest przeznaczony do łączenia dwóch anten DVB-T a nie SAT+DVB-T. Musisz zakupić taki sumator, jak zalecił kolega.
    Instalacja na drugiej antenie nie działa ponieważ podłączasz tam zasilacz a gniazdo RTV-SAT nie przepuści Ci zasilania DC. Sumator DVB-T, ktory posiadasz przepuszcza zasilanie DC. Musiałbyś się w takim układzie pozbyć gniazda i założyć zwykłe (beczka) lub po prostu wpiąć się w sam przewód ale tak jak wspominałem sumator, który posiadasz jest do wymiany.

0
  • #6 29 Kwi 2017 09:40
    skibens
    Poziom 3  

Przy założeniu, że mam sumator taki jak trzeba (TV - SAT) bo dałem pierwszy link z neta co w takim wypadku muszę zrobić aby to działało (ewneutalnie od czego zacząć)? Bo w mieszkaniu już mam tylko jeden przewód podłączony do gniazda RTV-SAT.
    Kupić sumator który mi to z powrotem rozdzieli, wywalić gniazdo i przed samym TV założyć zasilacz? Średnio to ogarniam, dlatego z góry bym poprosił o linki jak coś :P

0
  • Pomocny post
    #7 29 Kwi 2017 09:43
    LeDy
    Poziom 43  

Jak już to sumator ten przepuszcza zasilanie tylko do konwertera i instalacja jest pasywna.

Cytat:
    No i ostatnio dzieją mi się cyrki,
    czyli działało.

0
  • Pomocny post
    #8 29 Kwi 2017 09:56
    Darek.S
    Poziom 31  

skibens napisał:

Od gniazda przewód SAT podpinam do dekodera orange (Sagemcom WHD 80) a przewód RTV bezpośrednio do telewizora. No i ostatnio dzieją mi się cyrki, bo jak nie mam TV satelitarnej (zła pogoda itp) to automatycznie kanały z tv naziemnej też mi giną (ewentualnie zanikają bo i antena w złych warunkach pogodowych nie daje sobie rady?).

Schemat połączenia jaki mam coś takiego Jak ominąć zasilanie anteny DVB-T przez dekoder

I wszystko pięknie. jest wzmacniacz w antenie i zasilany jest z tunera sat przez zwrotnice/mixer TV=Sat. Tyle, że nie jest to DSE a taki z ze stabilizatorem w torze DVBT i robi takie AMS Zwrotnica RTV/SAT RS-01Hs DCtv
    A jak jest zła pogoda i brak sygnału sat tuner Orange wyłącza napięcie zasilające konwerter ( a tym samym i wzmacniacz DVBT). Taką mają urodę. Napięcie to możesz podać równolegle ze zwykłego zasilacza /separatora poprzez splitter TVSat

0
  • #9 29 Kwi 2017 10:02
    skibens
    Poziom 3  

Panowie, nic nie ogarniam z tych skrótów :)

Jednak wnioskuje, że:
    Trzeba zobaczyć jaki jest ten sumator, czy puszcza zasilanie do anteny tak? Jesli nie - to wymiana.
    A gniazdko nie będzie problemem?

Instalacja działa, tylko jak jest średnia pogoda to już wszystko się sypie. Zakładam, że TV satelitarna może przy deszczu/wietrze się 'popsuć' ale naziemna powinna raczej śmigać a tak niestety nie jest.

Darek - możesz podać jaki ten splitter i gdzie go podłączyć razem z zasilaczem? Jesli tak, to bedziesz moim bogiem za ogromna pomoc :)

0
  • Pomocny post
    #10 29 Kwi 2017 10:11
    Darek.S
    Poziom 31  

Po pierwsze to prawdopodobnie masz mała ( starą ) antenę lub źle ustawiona bo sygnał sat nie powinien zanikać przy złej pogodzie ( no chyba, że jest chmura gradowa - wtedy są zaniki nawet na antenie metrowej). Po wymianie/ustawieniu anteny poprawi się sygnał satelitarny i zasilanie wzmacniacza Dvbt. A spitter Sat montujemy w kabel do tunera Orange. Wieczorem schemat obrazkowy teraz muszę lecieć.

Moderowany przez telesat1:

Nie spotkałem się z zależnością zasilania wzmac. DVD-t od wielkości anteny.

0
  • Pomocny post
    #11 29 Kwi 2017 10:35
    _kli_
    Poziom 29  

skibens napisał:
    Panowie, nic nie ogarniam z tych skrótów

Sumator RSI-02Ms który posiadasz pracuje w paśmie 47-862 mHz (tv naziemna). TV satelitarna wymaga zwrotnicy, która przepuszcza jeszcze pasmo 950 - 2400 MHz. Ponadto wzmacniacz antenowy wymaga zasilania 12V, natomiast konwerter satelitarny napięć 14V i 18V. Wszystkimi tymi napięciami "steruje" zwrotnica RTV/SAT.
    Gniazdo antenowe nie przepuszcza napięcia w torze RTV, tylko w torze SAT, więc włączony dekoder pełni rolę zasilacza wzmacniacza anteny naziemnej. Jest to pewna niedogodność, która wymaga ciągłego włączenia dekodera. O ile się nie mylę, Twój dekoder ma funkcję tzw. "płytkiego" standby (wyłączony tryb oszczędny) i wówczas dekoder powinien w stanie czuwania cały czas zasilać konwerter. W Twoim wypadku także wzmacniacz antenowy.

0
  • #12 29 Kwi 2017 13:14
    M.Mikolajski
    Poziom 15  

Niestety praca cię nie ominie - w w/w postach dwukrotnie wskazano ci linki do zwrotnicy antenowej którą musisz zastosować w miejsce niewłaściwego sumatora -ponad to tak naprawdę nie wiadomo co siedzi w puszce antenowej starej niestety siatki , które nigdy nie były wzorem jakości a i połączenia też pewnie utlenione i skorodowane - moim zdaniem nie ominie cię robota z wymianą anteny na nową razem ze zwrotnicą i nowymi kablami a także sprawdzenia i skorygowanie ustawienia anten - możesz ominąć też tor sat prowadząc bezpośrednio połączenie z anteny do tv bez wiercenia dziur przy użyciu przelotki podokiennej płaskiej białej(tańsza) lub brązowej (droższa)lepszej - Darek ich nie lubi ale .....potrafią służyć długo i bezawaryjnie oszczędzając i upraszczając robotę
    acha - nic nie piszesz jaką masz antenę sat - podejrzewam że skoro stara to pewnie jej wielkość to 60-70cm -co przy generalnie przeważającej ilości programów nadawanych w HD jest niewystarczające(wymagane jest 80-90cm) i pogorszenie warunków atmosferycznych powoduje zanikanie sygnału- widzi mi się że sporo zmian trzeba będzie zrobić bo stare instalacje już nie wyrabiają- pamiętaj że "łańcuch jest taki mocny jak jego najsłabsze ogniwo"

0
  • #13 29 Kwi 2017 18:26
    skibens
    Poziom 3  

Zwrotnice/sumator mam ok, podałem z pośpiechu zły link. Oczywiście ona jest coś na kształt tej prawidłowej podanej wyżej SAT-RTV ze strzałkami 12V - czyli zasilanie do samej anteny daje.
    Wygrzebałem od sąsiada miernik sygnału sat, podłączyłem i wszystko wydaje się w porządku, sygnał piszczy, wskazówka pomiędzy 9-10. Chmury zniknęły i obraz się pojawił zarówno na naziemnej jak i SAT, talerz mam średniej wielkości, coś ponad 80cm na pewno, konwerter zwykły, pewnie ma ok. 3-4lata. Zakładam, że dekoder daje zasilanie do anteny naziemnej na takiej zasadzie, że jak nie ma odbioru SAT to dekoder tez sobie 'idzie' na wakacje i szlag trafia rowniez naziemna.

Pomijając kwestię odbioru SAT chciałbym tak ustawić naziemną, żeby nie była 'zależna' od dekodera, tylko miała swoje własne zasilanie. Dekoder to wynalazek orange więc sami wiecie jak to działa.

Od gniazda RTV-SAT podłączam zwykły przewód bezpośrednio do tv i tam chciałbym wsadzić zasilacz, tak, żeby to działało i nie było zależne od tego czy dekoder działa czy nie i od jego widzi mi się. Dlatego Darek.S wspomniał o jakimś splitterze stąd chiałbym jakoś to rozwiązać. Pytanie jak i czym???

Wszelkie przelotki podokienne i inne wynalazki odpadają, za dużo przeszkód po drodze, żeby to się udało (drzwi, okna, zwykła podłoga, nie ma gdzie tego kabla schować).

0
  • #14 29 Kwi 2017 21:23
    LeDy
    Poziom 43  

skibens napisał:
    Zwrotnice/sumator mam ok, podałem z pośpiechu zły link. Oczywiście ona jest coś na kształt tej prawidłowej podanej wyżej SAT-RTV ze strzałkami 12V - czyli zasilanie do samej anteny daje..

Konkrety bo jak podałeś poprzednio to i teraz może być nietrafione.

0
  • #15 30 Kwi 2017 01:33
    Darek.S
    Poziom 31  

telesat1 napisał:
    Nie spotkałem się z zależnością zasilania wzmac. DVD-t od wielkości anteny.

Po pierwsze przejęzyczenie bo nie DVD-t :wink: a co do wielkości anteny do zasilania wzmacniacza DVBT to wyjaśniłem - w tym konkretnym przypadku zasilanie naziemnego wzmacniacza jest z tunera Sat ( poprzez zwrotnice chyba AMS lub podobna). I jeśli z jakichś powodów tuner TVsat nie podaje napięcia na konwerter to nie ma także zasilania wzmacniacza naziemnego. A zatem jeśli zła pogoda i mała antena ( i sygnał TV sat) to nie ma i zasilania. A z moich doświadczeń wynika, że jeśli tuner Orange nie otrzyma sygnału TV-sat to wyłącza napięcie zasilania konwertera... a zatem w tym konkretnym przypadku także zasilanie wzmacniacza DVBT. To głupie ale tak było przynajmniej jakiś czas temu kiedy ustawiałem Orange.

0
  • #16 30 Kwi 2017 01:53
    Darek.S
    Poziom 31  

A tu obiecany schemat
    Oczywiście sumator DSE to błąd ale z wykorzystałem istniejący ( błedny ) obrazek. Faktycznie powinna tam być zwotnica AMS lub podobna. A być może wzmacniacz jest niepotrzebny i wtedy zwrfotnica DSE ( lub lepiej AMS ale bez stabilizatora na DVBT ) jak najbardziej.

0
  • #17 30 Kwi 2017 08:08
    LeDy
    Poziom 43  

Darek.S napisał:
    A tu obiecany schemat

I znowu niewłaściwy schemat? Po co jak DSE SSC1 przenosi tylko napięcie w jedno miejsce i nie ma niczego dla DVB-T. Jak ominąć zasilanie anteny DVB-T przez dekoder

0
  • #18 30 Kwi 2017 12:52
    Darek.S
    Poziom 31  

LeDy napisał:

I znowu niewłaściwy schemat?

Darek.S napisał:

Oczywiście sumator DSE to błąd ale wykorzystałem istniejący ( błędny ) obrazek. Faktycznie powinna tam być zwotnica AMS lub podobna.

Skoro słowne wyjaśnienie to mało proszę bardzo oto poprawiony schemat
    I jest to odpowiedź na tytułowe pytanie wątku.

Dodano po 2 [minuty]:

Oczywiście na wtyku antenowym separatora nie ma sygnału DVBT. Podaje on jedynie napięcie na wzmacniacz DVBT w wypadku zaniku zasilania z tunera Orange.

0
  • #19 30 Kwi 2017 14:38
    skibens
    Poziom 3  

Darek.S napisał:
    LeDy napisał:

I znowu niewłaściwy schemat?

Darek.S napisał:

Oczywiście sumator DSE to błąd ale wykorzystałem istniejący ( błędny ) obrazek. Faktycznie powinna tam być zwotnica AMS lub podobna.

Skoro słowne wyjaśnienie to mało proszę bardzo oto poprawiony schemat
    I jest to odpowiedź na tytułowe pytanie wątku.

Dodano po 2 [minuty]:

Oczywiście na wtyku antenowym separatora nie ma sygnału DVBT. Podaje on jedynie napięcie na wzmacniacz DVBT w wypadku zaniku zasilania z tunera Orange.

Sumator zewnętrzny mam właśnie taki:
    Code:
    http://www.impotronic.com.pl/sklep/rozgaleznik-sumator-tvsat-rs02m-dctv-p-682.html

Właśnie o taki schemat mi chodziło. W sumie nie pomyślałem, że skoro można ten sygnał 'zbić' w jedno, to dlaczego by nie rozbić i wpakować zasilacz, żeby nie być zależnym od dekodera :)
    ale teraz już wszystko jasne, biorę się zakup, jak kupie i zamontuje to dam znać czy śmiga 'niezależnie' od dekodera :P
    Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :)

0
  • Pomocny post
    #20 30 Kwi 2017 14:55
    Darek.S
    Poziom 31  

skibens napisał:
    jak kupie i zamontuje to dam znać czy śmiga 'niezależnie' od dekodera :P

Powinno pomóc. Niezależnie od tego sugeruję jednak poprawić/wymienić antenę satelitarną. Orange standardowo dawało Corab80. I nie są to anteny złe ale także nie najlepsze. Zdarzało mi się widzieć zdeformowane . A i przestawić się mogła... ostatnio trochę wiało przynajmniej u mnie. I trochę pracy z tego powodu miałem :D

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo