Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra ZRK AT-9100 - Słaba czułość głowicy po przestrojeniu

29 Kwi 2017 02:23 1266 10
 • Poziom 14  
  Witam,

  Mam problem z moim odkopanym po 20-letnim postoju w szafie AT-9100, mianowicie po przestrojeniu udało się uzyskać żenującą czułość - jest pełne pasmo, odbieram wszystkie stacje, ale niestety w mono, sygnał jest tak słaby, że nie załącza się stereo. Na 14 nodze UL 1200 jest przy najsilniejszej stacji i dobrej antenie zaledwie 1,1V - przy czym inne AT-9100 bez trudu osiągały po poprawnym przestrojeniu wartości 4,5-5V.

  Jedyne, co zrobiłem inaczej niż w instrukcji, to wlutowanie dwóch kondensatorów 39 i 8,2p, zamiast jednego 47. Wymieniłem jeden wyschnięty elektrolit 2,2 uf w głowicy oraz dwa trymery na identyczne 3-10 pf, bo stare przerywały. Zbliżanie do siebie cewek L4 I L5 nie pomaga. Wszystkie cewki i trymery reagują na zmianę położenia rdzenia/zmianę pojemności. Nie widziałem żadnej "rzeźby" przy cewkach, są całe. Generalnie problemów nie widzę, a za nic w świecie sprzęt nie ma zamiaru się lepiej podstroić...

  Można wymienić całą płytkę i przestroić inną od nowa, ale chciałbym w tym przypadku zachować oryginalność i "pokopać" :). Może ktoś mi coś podpowie...
 • Poziom 26  
  Przestrajając kiedyś Radora nie mogłem wyciągnąć czułości, ale skorzystałem z podpowiedzi że cewki we wzmacniaczu w.cz. można ze sobą spiąć 3,3pF i to pomogło. Warto spróbować.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Daniel1300 napisał:
  Na 14 nodze UL 1200 jest przy najsilniejszej stacji i dobrej antenie zaledwie 1,1V - przy czym inne AT-9100 bez trudu osiągały po poprawnym przestrojeniu wartości 4,5-5V.


  Chyba na 13 nodze a nie na 14 układu UL1200. Na 14 jest masa.

  Czy dobrze rozpoznałeś wersję ARW i przestrajałeś zgodnie z tą wersją? Czy napięcia zasilające głowicę i układ UL1200 są zgodne ze schematem? Czy przed przestrojeniem radio odbierało prawidłowo w zakresie 64-74 MHz? Ja sprawdzam przed przestrojeniem tymczasowo podłączając na wejście głowicy konwerter OIRT/CCIR.

  A może to nie problem głowicy a toru p.cz.? Sprawdź, czy filtr p.cz. (F205) na wyjściu głowicy jest dobrze zestrojony oraz czy zasilanie tranzystora pierwszego stopnia p.cz jest poprawne.
  Podmień na próbę filtry FCM 10,7MHz na nowe.
 • Poziom 26  
  Mam jeszcze takie wątpliwości. Zazwyczaj przestrajając na CCIR wartość kondensatorów się zmniejsza, a Ty dajesz 47 pF, w które miejsce zamiast jakiej wartości?
 • Poziom 31  
  Jeszcze jedna sprawa, czy stopień wzmacniacza w.cz. na T1 w głowicy w ogóle pracuje? Sprawdź dotykając kawałkiem przewodu punktu popmiarowego PP2 czy będzie jakakolwiek różnica w czułości głowicy.


  DIORADIO napisał:
  47 pF, w które miejsce zamiast jakiej wartości?

  C18 z 68pf na 47pF
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  C 18 pracuje w heterodynie i jeżeli ma jakiś wpływ to tylko na zakres pracy heterodyny (88 - 108 MHz), a nie na czułość. Sprawdż czy cewki L9 i L10 mają "przejścia". Ta głowica jest bardzo podobna do Radmorowskiej więc spróbuj wymienić rdzenie w cewkach L1,L4,L5. Ja bym jeszcze przeliczył czy zamiast wyciętych kondensatorów nie wstawić tam 2,2 lub 3,3 pF. Wejdż na ekalk.eu tam są wzory do przeliczenia.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Skoro masz ponoć na stanie inne modele AT9100 to pożycz z tych "dobrych" sygnał z ich głowic, z wyjścia p.cz. (czyli z wtórnego uzwojenia L10 7x7 F205) i podaj w miejsce sygnału macierzystej głowicy, na kondensator C33. Czyli w miejsce sygnału z tutaj rozpatrywanej ponoć "złej" głowicy.
  Jeżeli tak podstawiony sygnał da nam podobne napięcia na 13 nóżce jak w sprawnym tunerze, to wykluczamy w ten sposób usterkę w bloku p.cz. poza głowicą i próbujemy uzdrawiać już tylko samą głowicę.
  Zbliżanie cewek to kiepska metoda, bo spada odporność głowicy na duże sygnały, spada selektywność toru w.cz. i do mieszacza trafia więcej niepożądanych częstotliwości. Idąc tym złym tropem można w ogóle zrezygnować z drugiej cewki i zrobić coś na wzór głowicy GFE-105 licząc się z gorszymi parametrami w odbiorze dalszych stacji gdy w pobliżu masz mocne lokalne nadajniki.
  W diorowskich głowicach GFE110, 112 też są takie dwa obwody sprzężone magnetycznie i jakoś nic tam nie trzeba zbliżać, a głowica na górnym UKF na wyjściu p.cz. oddaje wręcz większy sygnał na wyjściu p.cz. niż miało to miejsce na dolnym UKF.
  Zbliżanie cewek więc traktuję jako leczenie skutków a nie przyczyny i nie tędy droga.
  BF314 to tranzystor z bardzo marnym wzmocnieniem w paśmie 100MHz i jest podejrzenie, że masz model głowicy gdzie wstawione są egzemplarze z najgorszego sortu. Podstaw BF240 i zdaj relację (uwaga inne wyprowadzenia nóżek B,E,C).
  A najlepiej powzorować się na GFE110, 112 i zrobić podobny układ dopasowania wejścia mieszacza (dzielnik pojemnościowy 2p2+4p7). Tu w ZRK pojemności sprzęgająca c14 praktycznie 4x większa niż odpowiadająca mu pojemność w głowicach diory, a sygnał i tak masz bardzo niski na wyjściu p.cz.
  Zobaczyć co się dzieje z R10 (może rezystancja mu wzrosła), bo tworzy on wraz z pojemnościami widzianymi z bazy mieszacza filtr dolnoprzepustowy. W diorowskich głowicach masz tu bezpośrednie połączenie przez 0,5pF bez szeregowych rezystorów.
 • Poziom 14  
  Dziękuję za bardzo wyczerpujące odpowiedzi :). Zacznę znowu walczyć dzisiaj/jutro. kris8888, oczywiście chodziło o 13 nogę - posta pisałem bardzo późno w nocy.

  Niestety nie mam drugiego egzemplarza, rozważałem zakup całej innej głowicy razem z płytką i skalą, ale w tym przypadku chciałbym dojść, co jest przyczyną tak słabego wzmocnienia, przy czym zdarza mi się to już nie pierwszy raz.

  Andrzej, o BF 240 czytałem już wcześniej i też myślałem o podmianie - ale czy to możliwe, żeby słabej jakości sprawne tranzystory aż tak obniżały wzmocnienie?
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Kiepski egzemplarz BF314 we wzmacniaczu w.cz. potrafi oddać nawet 1/3 napięcia w.cz. mierzonego na sztucznym obciążeniu z sondą w.cz. względem BF240. Jest też oczywiste, że producenci wszelakich zakładów Unitra mieli z zamówień u producenta lepsze sorty tranzystorów niż to co mógł potem kupić zwykły Kowalski w sklepie. Sklep już miał przebrane (lepsze egzemplarze wziął producent). I zdarza się, że w sprzęcie siedzi BF241, który o dziwo ma parametry wzmocnieniowe dla w.cz. ciut lepsze od naszego BF240, mimo że katalogowo jest odwrotnie. Wyselekcjonowany rodzynek.
  Oczywiście nie możemy tu wszystkiego zrzucać na tranzystory w głowicy, nie można wykluczyć, że coś złego w p.cz. się może dziać.
  Np. filtr ceramiczny dostał większego tłumienia. W polskich FCM10,7 to się czasami zdarza.
  Szkoda, że tak jak wcześniej sugerowane miałeś nie sprawdziłeś zachowania tego radia przed przestrojeniem, bo to dobra taktyka.
  Sprawdzamy, mierzymy sobie sygnał na 13 nóżce podając testowy sygnał z prostego generatora, a potem podobnym generatorem (w 20 minut do złożenia) traktujemy już przestrojony odbiornik celem potwierdzenia, że na podobny sygnał wejściowy odbiornik podobnie reaguje - co potwierdza prawidłowość przestrojenia. Niestety w obiegu jest potem wiele odbiorników, które ponoć się przestrojone...
  Radio takie na stacje nadającą z podobną mocą jak na dolnym UKF daje w p.cz. sygnał nawet o kilkadziesiąt procent niższy niż przed przestrojeniem i podciąga się potem dla zmyły sztucznie sam wskaźnik, a radio okazuje się zwyczajnie mało czułe.
 • Poziom 26  
  Jeżeli jesteś zainteresowany tranzystorami 2SK41E(polowe) takie kiedyś szły w głowicach UKF i filtrami FCM mam jeszcze z lat 80 - tych to się odezwij.
 • Poziom 14  
  Dziękuję panowie za wszystkie odpowiedzi - winne się okazały filtry FCM - po wymianie na nowe od razu odbiór najsilniejszej stacji skoczył na 5V :D Podstroiłem też cewki L9 i L10 i odbiera naprawdę rewelacyjnie.

  Także kolega kris8888 trafił w dziesiątkę, a reszta rad jest równie cenna i warta zapamiętania - przy najbliższej okazji wymienię też tranzystory na BF 240.

  Pozdrowienia, temat rozwiązany :)