Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zabezpieczać transformator troidalny

29 Kwi 2017 09:24 534 5
  • Poziom 6  
    Witam,
    Nie wiem czy to dobry dział.
    Chodzi mi o urządzenie do cięcia styropianu, mam transformator 24 V 150 W. Czy zabezpieczyć transformator na napięciu pierwotnym bezpiecznikiem topikowym? To by chyba było zabezpieczenie przeciw zwarciowe, bo nie wiem którym przewodem będzie płynął prąd, aby nie poraziło. Bezpieczniej chyba by było nie dawać zabezpieczenia bezpiecznikiem? Bo jak coś się stanie z transformatorem, to powinien wyskoczyć bezpiecznik w domu. A bezpiecznik przy transformatorze zabezpieczy przed zwarciem na napięciu wtórnym. Może ktoś doradzi jak to wykonać i czy taki transformator jest bezpieczny?
  • Poziom 38  
    Idąc Twoim tokiem rozumowania to producenci na stronie pierwotnej nie potrzebnie dają bezpieczniki w końcu lekarstwem na wszystko będzie bezpiecznik w domu. Po mojemu zakładaj i już.
  • Poziom 40  
    Andrzej198484 napisał:
    czy zabezpieczyć transformator na napięciu pierwotnym bezpiecznikiem topikowym?

Oczywiście, że tak.
    Andrzej198484 napisał:
    to by chyba było zabezpieczenie przeciw zwarciowe

Nie. To będzie zabezpieczenie przeciwko skutkom zwarcia. Bezpiecznik nie chroni przed zwarciem, tylko jego następstwami (np. pożarem).
    Andrzej198484 napisał:
    ,bo nie wiem którym przewodem będzie płyną prąd aby nie poraziło.

A co to ma do rzeczy? Bezpiecznik to nie jest zabezpieczenie przeciwporażeniowe.
    Andrzej198484 napisał:
    bezpieczniej chyba by było nie dawać zabezpieczenia bezpiecznikiem?

Wręcz przeciwnie. Brak bezpiecznika to dodatkowe zagrożenie pożarowe.
    Andrzej198484 napisał:
    bo jak coś się stanie z transformatorem to powinien wyskoczyć bezpiecznik w domu.

Też nie do końca. Zabezpieczenie w instalacji domu ma prąd znamionowy np. 16 A a reaguje na prądy dużo wyższe. W wielu przypadkach (chociażby przeciążenia transformatora) trafo może się przegrzać i zapalić a bezpiecznik w instalacji może nawet tego faktu "nie zauważyć" i zwyczajnie nie zadziałać.
    Andrzej198484 napisał:
    a bezpiecznik przy transformatorze zabezpieczy przed zwarciem na napięciu wtórnym.

Zabezpieczy także przed zwarciem na pierwotnym.
    Andrzej198484 napisał:
    może ktoś doradzi jak to wykonać

Obowiązkowo musisz dać bezpiecznik na uzwojeniu pierwotnym, na wtórnym też nie zaszkodzi. Oczywiście muszą być to bezpieczniki dobrane prądowo do miejsca zamontowania.
    Andrzej198484 napisał:
    i czy taki transformator jest bezpieczny?

Sam transformator jest bezpieczny. A jeśli wszystko wykonasz zgodnie ze sztuką to nie będzie bardziej niebezpieczny od innych sprzętów elektrycznych jakie są w domu.
  • Poziom 6  
    OK. A czy jest sens dać dwa na napięciu pierwotnym?
  • Poziom 40  
    A po co dwa? Dajesz jeden bezpiecznik na uzwojenie pierwotne i tyle.
  • Poziom 6  
    OK. Dzięki za szybkie odpowiedzi. Miłej majówki życzę.