Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obniżenie częstotliwości badanego układu w celu odczytania na oscyloskopie.

rsv6 29 Kwi 2017 11:02 255 2
 • #1 29 Kwi 2017 11:02
  rsv6
  Poziom 5  

  Witam wszystkich
  Słyszałem o czymś takim że da się obniżyć częstotliwość badanego układu za pomocą generatora w celu odczytania poprawnosci wskazań układu na oscyloskopie nie osiągającym tak dużych częstotliwości. Czy ktoś jest w stanie przybliżyć ten temat jak to zrobić. Przykładowo potrzebujemy zbadać poprawność układu 2.4GHz a oscyloskop ma maksymalnie 50MHz. Jaki generator do tego celu wykorzystać??

  0 2
 • #2 29 Kwi 2017 11:30
  jaszczur1111
  Poziom 33  

  Trochę za szerokie pojęcie. Wyobraź sobie filtr pasmowy nastrojony na 2,4Ghz ? Jak się zachowa po obniżeniu częstotliwości? Jakie układy chcesz w ten sposób badać?

  0
 • #3 29 Kwi 2017 11:34
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  A co chcesz uzyskać, jeśli to układ radiowy projektowany na 2,4GHz to nie da się uruchomić na dużo niższej częstotliwości, układ cyfrowy, statyczny, może dać sie uruchomić z wielokrotnie niższą częstotliwością.

  Kiedyś produkowano oscyloskopy samplingowe i przystawki samplingowe do oscyloskopów, jeśli przebieg jest okresowy mozna go próbkować co nT+Δt uzyskując taki sam efekt jak próbkując co Δt jeśli pasmo jest ograniczone, ale budowa odpowiednio szybkiego układu S&H też nie jest łatwa. Można dokonać przemiany częstotliwości i badać przebieg będący różnicą częstotliwości badanej i heterodyny, budowa mieszacza i generatora na tak wysokie częstotliwości jest trochę łatwiejsza niż S&H.

  Cytat:
  Przykładowo potrzebujemy zbadać poprawność układu 2.4GHz
  A potrzebujecie oscyloskopu? są też inne przyrządy pomiarowe przydatne przy w.cz. - woltomierze, mierniki częstotliwości.

  0