Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS-354A bzyczy i buczy. 2x4700uF?

29 Kwi 2017 15:18 2301 26
  • Poziom 11  
    Mój wzmacniacz Diora WS-354A, którego używam do komputera. Parę dni temu podczas włączania pojawił się taki brzęczący przydźwięk. W głośnikach natomiast pojawiło się lekko słyszalne buczenie. Teraz po kilku dniach jest już nieco głośniejsze. Z poszukiwań w sieci wynika, że większość obstawia kondensator 2x4700uF, aczkolwiek nie jest to jednoznaczne. Wygląd zewnętrzny nie sugeruje uszkodzenia. Brak wycieków i wybrzuszeń. Jakieś sugestie? Tutaj można posłuchać.

Link
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 22  
    Wyjmij tą przejściówkę z gniazda słuchawkowego, może ona ma na to wpływ, posprawdzaj masy a na końcu sprawdź pojemność tego kondensatora lub go podmień.
  • Poziom 14  
    Napięcie stałe na wyjściu, według mnie końcówka mocy do sprawdzenia.
    Przyrządy pomiarowe jakieś posiadasz?Do sprawdzenia wszystkie tranzystory na radiatorze oraz tranzystory wzmacniacza różnicowego.
  • Poziom 27  
    Po pierwsze odłącz wszystko od wzmacniacza i włącz z samymi kolumnami, nie buczy to sprawdż masy połączeniowe z komputerem. Buczy - to odłącz zasilanie przedwzmacniacza ( tam jest chyba osobny układ zasiania przedwzmacniacza). Jak dalej buczy to trzeba badać zasilacz samej końcówki mocy ( być może duży elektrolit).
  • Poziom 37  
    Zacznijmy od pomiarów - jakie masz napięcia na tym kondensatorze?
    Czy przydźwięk występuje przy ściszonym na min potencjometrze, czy podczas podgłaśniania zwiększa się?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Sprawdziłem w schemacie tam są dwa tranzystory T - 401 i T - 402 dające zasilanie + i - 14 V na przedwzmacniacz czy dają?
  • Poziom 37  
    DIORADIO napisał:
    tam są dwa tranzystory T - 401 i T - 402 dające zasilanie + i - 14 V na przedwzmacniacz czy dają?

Celowo tego nie pisałem, żeby kolega sprawdzał po kolei. Ale może dobrze ... trochę podgonimy temat.
  • Poziom 11  
    Dziękuję wszystkim za odzew. Wszystkie źródła dźwięku mam odłączone. Przejściówkę do słuchawek wyjąłem - bez zmian. Przydźwiek przy włączaniu ma zawsze takie samo natężenie. Buczenie, które występuje później zależne jest potencjometru głośności. Co do pomiarów to jestem laikiem jeśli idzie o elektronikę. Zmierzyłem napięcie pomiędzy + i - kondensatora 2x4700uF. Wynosi około 65V. co do pomiaru tranzystorów to zlokalizowałem je na płycie, ale nie bardzo wiem jak je zmierzyć. Nie mogę znaleźć jakiejś "masy", żeby względem niej coś pomierzyć. Poza tym nóżki tranzystora T401 są pokryte jakąś izolacją(załączam zdjęcie). No ale jakąś igłą dam radę chyba się tam wbić, żeby coś zmierzyć, tylko proszę o poradę co i jak.

• Poziom 18  
    Witam miałem podobny przypadek w ws354 budzenie było w lewym kanale nawet przy odłączonym przedwzmacniaczu wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne na płytce wzmacniacza nawet na stabilizatorze napięcia +14v i -14V
    i problem ustąpił i główny kondensator 2x4700uF tez wymieniłem na wszelki wypadek, i jak na razie wszystko działa.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    nootropil napisał:
    Zmierzyłem napięcie pomiędzy + i - kondensatora 2x4700uF.

Kondensator 2x4700 ma z przodu 2 odczepy + i - a z tyłu jeden odczep (na kubku). On jest podłączony do masy układu. Zmierz względem tego punktu + kondensatora i - tego kondensatora. Obawiam się, że nie będzie symetrii.

nootropil napisał:
    Nie mogę znaleźć jakiejś "masy", żeby względem niej coś pomierzyć.

Patrz jak wyżej. "kubek" kondensatora.
  • Poziom 11  
    Kondensator ma na "-" -26V, na "+" +38V.
    T401: baza 26,5, kolektor 36,8V, emiter 26V.
    T402: baza -11,8V, kolektor -26,6V , emiter -11,1V
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Do wymiany kondensator 2x4700uf i te przy tranzystorach stabilizatora napięć i ewentualnie diody zenera i tranzystory bo widać że nie ma stabilizacji napięcia dodatniego +14v jest 26v
    jak wynika z pomiaru do sprawdzenia diody d401 t401 czy nie uszkodzony, do wymiany kondensatory c402 c403 na wyjściu tranzystorów powinno byc +14v na emiterze tranzystora t401 lub -14V na emiterze t402 względem masy obudowy wzmacniacza.
  • Poziom 37  
    kamel2 napisał:
    Do wymiany kondensator 2x4700uf

Ewidentnie.
    kamel2 napisał:
    jak wynika z pomiaru do sprawdzenia diody d401 t401 czy nie uszkodzony

Tranzystor pewnie sprawny, ale zenerka zapewne poszła.
    kamel2 napisał:
    do wymiany kondensatory c402 c403
    Tu bym nie był taki pewny, ale nie zaszkodzi
    kamel2 napisał:
    lub -14V na emiterze t402 względem masy obudowy wzmacniacza.

To zapewne będzie jak się ujemne napięcie zwiększy poprzez wymianę kondensatora filtrującego. W ujemnej gałęzi jeszcze raz bym sprawdził napięcie po wymianie kondensatora filtrującego.
  • Poziom 11  
    Wymieniłem kondensator 2x4700uF na dwa 4700uF, ale na 63V. Połączyłem je według poniższego schematu. Czy takie połączenie(masa nie jest centralnie tylko z lewej strony) ma jakiś wpływ na działanie układu?

Wymieniłem też dwa kondensatory C402 i C403 (220uF/25V) oraz diodę zenera d401. Tranzystora nie wymieniłem, ponieważ na schemacie jest opisany jako BC135 i nie mogłem takiego dostać, ale to chyba jest błąd, bo na płycie jest wlutowany BD135.
    Aktualnie radyjko gra, nie ma przydzwięku przy włączaniu i nie buczy. Jednak napięcia -14 nie ma. Wyniki pomiarów: kondensator 2x4700uF + ok.38-39V(faluje) i - ok.-38-39V(faluje).
    T401___T402
    B 25,7; -25,8
    C 37,0; -36,5
    E 25,0; -25,2

Aha, mierzyłem jeszcze z ciekawości co ta dioda d401 robi. Od strony zaporowej(na katodzie) jest 25,7V, ale z drugiej strony jest zero. Tak powinno być? Dioda jest 24V, więc czy coś nie powinno być z drugiej strony? No i kwestia dźwięku. Nie jest audiofilem i bardzo mi do tego daleko, ale dźwięk stracił na jakości. Jeśli idzie o bas to brakuje głębi i dynamiki, bas zamienił się w dominujący, tępy, dudniący łomot. Kupiłem kondensatory firmy Sinecon(innych nie mieli).
  • Poziom 37  
    Oczywiście to ma być BD135, lub odpowiedniki. Kondensatory tak mają być podłączone. Dla dodatniego napięcia - na masę, dla ujemnego + na masę.
    Dioda C401 i 402 powinna być na 15V. Stąd masz zawyżone napięcia na stabilizatorach. Skąd wytrzasnąłeś, że zenerka na 24V? Na schemacie opisane jest w oznaczeniu C15.
    nootropil napisał:
    Od strony zaporowej(na katodzie) jest 25,7V, ale z drugiej strony jest zero.

A jak ma być nie zero, skoro ten punkt jest na potencjale masy?
  • Poziom 11  
    Zassałem chyba tutaj z Elektrody. Plik się nazywa WS 354A.exe. Zawiera dwa pliki - schemat przecięty na dwie nierówne części. Napięcia na schemacie również się różnią.

Diora WS-354A bzyczy i buczy. 2x4700uF? Diora WS-354A bzyczy i buczy. 2x4700uF?
  • Poziom 37  
    A... no to dobrze. Ja posiłkowałem się (i pewnie kolega wcześniej) schematem bez znaczka A. Różnią się tymi napięciami, co za tym idzie R406 a potem R401 i 407 i zapewne dalszy układ tego zasilania też są różne. Czyli wygląda, że napięcia masz prawidłowe, zgodnie z zenerką.
    Zobacz jeszcze jakie wartości masz na R401, R406 i R407, bo wejście na stabilizatory jest za niskie. Pytam, bo może masz wersję tą wersję bez A?

nootropil napisał:
    Jeśli idzie o bas to brakuje głębi i dynamiki, bas zamienił się w dominujący, tępy, dudniący łomot.

A jest regulowalny potencjometrami barwy? Dawniej tak nie było? Jakie masz napięcie na C401 ?
  • Poziom 11  
    Pomiary:
    R401 25V/15V
    C401 15V
    R406 38,2V/36,9V
    R407 -38/-36
    Wygląda na to że, wszystkie napięcia są wyższe o 2 do 5V niż na schemacie.

Na obudowie wzmacniacza jest WS 354A, na płycie głównej jest tylko numer DIORA 2217-643-1/A. Dostałem go dawno temu od bratowej, nie znam jego całej historii. Ale widzę, ze tranzystor T402 też jest inny niż na schemacie. W dokumentacji jest BD136, a na płycie SD336. Z szybkiego sprawdzenia datasheet wynika, że różnią się prądem kolektora Ic 1A vs. 1,5A oraz częstotliwością 50MHz vs 190MHz(nie mam pojęcia czy to na coś wpływa...). Załączam linka do tego schematu, skleiłem go w jedną całość. Link.

Dźwięk można regulować podbiciem(loudness)-fatalny efekt, oraz 5 zakresowym korektorem - tutaj jest już lepiej, ale mimo wszystko wydaje mi się, że jest gorzej niż przed wymianą.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Napięcia prawidłowe. Zawyżone o 2V ale to zapewne różnica 220 - 230V. Nie wpływa na działanie. Czyli na 100% masz wersję A, chciałem tylko sprawdzić napięcie, które powinno być 13V a jest 15V. Ale tak jak napisałem - jest prawidłowe. Zamiennikami tranzystorów się nie przejmuj.
    Nic mi w tej chwili nie przychodzi do głowy dlaczego wzmacniacz gra gorzej.
    Zmierz napięcia zasilające końcówki (35-36V) podczas grania z dużą ilością basów. Czy te napięcia "siadają" w miarę głośniejszego grania? Możesz przy okazji przeczyścić gniazda bezpieczników, styków w końcówce, przełączników. Wyregulować prąd spoczynkowy
    Sprawdź też czy sygnał wejściowy jest prawidłowy i czy nie za mocny.
    Na oscyloskopie mógłbyś sprawdzić gdzie zniekształca się dźwięk w zakresie niskich.
  • Poziom 27  
    Rozkręć obudowę i sprawdż czy na płytce są układy scalone 8 - nóżkowe ULY7741. Jeżeli są to masz WS - 354, a jeżeli nie to masz WS - 354A. To że na obudowie jest napisane WS - 354A to wcale nie znaczy że to prawda. Sprzęt pochodzi z tego okresu gdzie można było składać z części z BOMISU( sklep który handlował częściami wycofanymi z produkcji). Jak już będzie pewne co masz to napisz i pomyślimy co dalej.
  • Poziom 11  
    Z tego co widzę na schemacie to zasilanie końcówki idzie od kondensatora 2x4700uF. Wystarczy, że zmierzę przy tym kondensatorze, czy trzeba gdzieś dalej, za rezystorami R507,R509, R508, R510? Dzisiaj na kondensatorze było grubo ponad 40V. Chyba dobrze, ze kupiłem te kondensatory na 63V. Prąd spoczynkowy był na jednej parze 28mV, na drugiej 50mV. Ustawiłem na 28mV. Sygnał wejściowy jaki powinien być? Raczej jest słaby chyba, bo idzie przez parę metrów taniego kabla. We właściwościach karty dźwiękowej ustawiam jako słuchawki - innej opcji nie ma(tzn. jest, ale mikrofon). Obudowę próbowałem dalej rozbierać, żeby sprawdzić te scalaki, ale demontaż przedniego panelu niewiele mi dał. Trzeba wymontować płytkę korektora - chyba to już odpuszczę. Myślę, że napięcia wskazują na 354A. Aktualnie po zabawie z korektorem dźwięk jest akceptowalny, jak dla mnie.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    nootropil napisał:
    Wystarczy, że zmierzę przy tym kondensatorze, czy trzeba gdzieś dalej, za rezystorami
    Wystarczy. Chodziło mi o to, czy napięcia stabilne czy nie siadały w rytm basów.
    nootropil napisał:
    Prąd spoczynkowy był na jednej parze 28mV, na drugiej 50mV.
    Rozumiem, że był to skrót myślowy, ale dla ścisłości przypomnę, że prąd się podaje w A, natomiast to jest pomiar napięcia na rezystorach emiterowych. Prąd można obliczyć z prawa Ohma.
    nootropil napisał:
    Raczej jest słaby chyba, bo idzie przez parę metrów taniego kabla.

Tani i długi przewód może być powodem gorszego dźwięku.
    nootropil napisał:
    Trzeba wymontować płytkę korektora

A płytka od strony elementów jest widoczna? Będą tam albo wzmacniacze 741 albo układ na tranzystorach.
    nootropil napisał:
    Obudowę próbowałem dalej rozbierać, żeby sprawdzić te scalaki,
    Po zdjęciu górnej pokrywy w środku nic nie widać? Nie wierzę. http://www.oldradio.pl/karta.php?numer=943

Nie dziwię się, że się boisz dalej rozbierać, bo rzeczywiście można coś nabroić.
  • Poziom 27  
    Różnica miedzy wzmacniaczami WS - 354 jest taka że: 354 ma korekcję na 6 scalakach ULY7741 i napięcie zasilania tych scalaków +-14V. Natomiast 3543A ma korekcję na dwóch tranzystorach na kanał i zasilanie ich +-23,5V. Dlatego pisałem żebyś sprawdził jaki to wzmacniacz, bo będą się różniły też diodami Zenera D401 i D402.
  • Poziom 27  
    No chyba sobie robisz jaja z nas. Po zdjęciu obudowy nic nie widzisz? 000andrzej wysłał link do strony oldradio i tam drugie zdjęcie pokazuje jak jest w środku, jak myślisz co jest pod blaszką koło transformatora????? A po co demontowałeś panel przedni czego tam szukałeś????? Trochę więcej własnej inicjatywy, a nie czekaj na gotowca.
  • Poziom 11  
    Nie doczytałem dokładnie jak to jest z tym prądem spoczynkowym. A więc tak, spadek napięcia 28 mV, rezystory 2x0,47 Om, I=U/R, więc wynika z tego 30mA. A ile powinno być? Co do płytki korektora i zdjęć, to link prowadzi do wersji 354. U mnie wygląda to inaczej, nie ma tej płytki, ani blaszki obok transformatora. Na samej płytce korektora też nie żadnych scalaków, bo są tam tylko suwaki potencjometrów i kilka rezystorów i kondensatorów i na nic więcej nie ma tam miejsca.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Zamieszczone zdjęcie wszystko wyjaśnia, masz WS -354A. To znaczy że na płytce z potencjometrami masz jeszcze po 2 tranzystory BC239 i 309 i diody D 401 i 402 są na 24V. A prąd - przeczytaj. Diora WS-354A bzyczy i buczy. 2x4700uF?
  • Poziom 11  
    Dziękuję za pomoc w naprawie sprzętu, zwłaszcza koledze 000andrzej, który najbardziej się tutaj udzielał.