Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona płyta indukcyjna Whirlpool ACM848/BA

lolobo 29 Kwi 2017 16:57 1296 2
  • #1 29 Kwi 2017 16:57
    lolobo
    Poziom 8  

Witajcie

Wczoraj przy pracy nad kolacją wysiadł prąd w mieszkaniu. Dziwne było to, że bezpieczniki wybiło na korytarzu a nie w domu.
    Winowajcą okazała się płyta indukcyjna Whirlpool ACM 848/BA.
    Pierwsza myśl, trzeba kupić nową, ale długi weekend się zaczyna może sytuacja nie jest tragiczna. W końcu w indiach takie płyty naprawia się na kolanie lub przy stoliku w barze, masę tego na YouTube.

Rozkręciłem więc płytę indukcyjną, i okazało się że składa się ona z trzech głównych elementów: zasilacza i dwóch elementów sterujących dwoma stronami płyty, każda po dwa palniki.

Odłączając napięcie z elementów sterujących okazało, się że zasilanie jest ok, w każdym bądź razie nie wyłacza nam prądu w mieszkaniu.
    Po dalszych testach okazało się, że wina niechybnie leży po stronie jedengo z modułu sterującego.
    Jeśli podpięty był tylko ten drugi, (nie uszkodzony) to wyglądało to tak:
    https://www.youtube.com/watch?v=NLRk-IGWhdc

Przypuszczam, że bład wyświetla się bo jeden z modułów jest nie podłacząny, ale jeśli się go podłączy to światło gaśnie, więc wykręciłem ten element i się przyjżałem.
    Po inspekcji płytki, pod kątem elementów widocznie uszkodzonych, tylko jedno miejsce wydało mi się podejrzane:

Co odpowiada temu elementowi:

Czy po objawach, jest ktoś w stanie stwierdzić czy problemem może być ten element?
    Jeśli to mało prawdopodobne, to może jakiś tip, co mogła paść?

Tak wygląda cała płytka:

0 2
  • Pomocny post
    #2 29 Kwi 2017 17:05
    Rysiek2
    Poziom 33  

Przy takich objawach zmierz to co masz na radiatorze - mostek i tranzystory IGBT

0
  • #3 05 Maj 2017 17:50
    lolobo
    Poziom 8  

Hej
    Wielkie dzięki.
    Uszkodzony był mostek gretza i dwa tranzystory.

Po wymianie już nie wyłącza prądu w mieszkaniu i nawet zagrzeje rosół!

Super! Mój pierwszy kontakt z lutownicą a jaka satysfakcja!

0