Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DELL Precision M6700 - zasilacz przeróbka napięcia wejścia z AC 220V na DC 24V

zanzaros 29 Kwi 2017 19:19 864 14
  • #1 29 Kwi 2017 19:19
    zanzaros
    Poziom 7  

Uszanowanie Forumowiczom

Dell Precision m6700
    oryginalny zasilacz parametry:
    Napięcie wejściowe: 100 - 240 V - 3,5 A
    Napięcie wyjściowe: 19,5 V - 12,3 A
    Moc: 240 W

Mam problem z zasilaniem tego laptopa, używam go głównie zasilając z instalacji 24 voltowej samochodu poprzez przetwornicę 24V na 220V ≈ i dalej sieciowy zasilacz, ale jest to rozwiązanie bardzo stratne. Szukam zasilacza o lepszej sprawności, który bezpośrednio zredukuje napięcie z 24 V na 19,5 V lecz wszystko co można znaleźć to zasilacze uniwersalne z napięciem wejściowym 12/24 V i max 90/130 W na wyjściu co dla tego laptopa są wartościami zdecydowanie za niskimi, zapewne posiadają dodatkową przetwornice podwyższającą napięcie, są bardziej stratne i oczywiście nie identyfikują one tego zasilacza co nie pozwoli ładować baterii, ale tą nie dogodność mógłbym jeszcze przełknąć.
    Jako, że nie jestem w stanie nigdzie znaleźć zasilacza o odpowiednich parametrach, pomyślałem czy nie można byłoby przerobić oryginalnego zasilacza sieciowego tak, aby na wejściu miał stałe napięcie rzędu 24-28V upiekł bym wtedy dwie pieczenie na jednym ogniu mając odpowiedni amperaż, wszelkie zabezpieczenia oraz identyfikację zasilacza :)
    Mój profesja nie ma nic wspólnego z elektroniką, ale od dziecka zawsze lubiłem coś lutować :) więc gdyby szanowni forumowicze zechcieli mi pomóc byłbym bardzo wdzięczny :bye:

0 14
  • #2 29 Kwi 2017 19:44
    elektryku5
    Poziom 37  

Wpisz sobie na Aliexpress "300w buck converter", przeróbka oryginalnego to nie jest zbyt prosta sprawa, nie dość, że trzeba byłoby przezwoić transformator, to dodatkowo jest tam pewnie PFC, no i nie wiadomo czy znajdziesz dokumentację układów zastosowanych w tym zasilaczu.

0
  • #3 29 Kwi 2017 19:58
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Jest to do zrobienia na zamówienie.

0
  • #4 29 Kwi 2017 20:56
    zanzaros
    Poziom 7  

Przejrzałem, są tam fajne zasilacze z odpowiednią mocą, ale właśnie, i tu moja wiedza ogranicza się do wizualnej oceny - nie są one zbyt rozbudowane, będę używał go w samochodzie gdzie napięcie waha się od 24 V na postoju do 29 V podczas pracy silnika, czy poradzi sobie ze stabilizacją czy nie spali mi laptopa? na aledrogo użytkownik "remki" sprzedaje takie zasilacze jakie bym potrzebował ze wszystkimi zabezpieczeniami lecz niestety za słabe.

0
  • #5 29 Kwi 2017 21:46
    enhanced
    Poziom 38  

Cytat:
    Mam problem z zasilaniem tego laptopa, używam go głównie zasilając z instalacji 24 voltowej samochodu poprzez przetwornicę 24V na 220V ≈ i dalej sieciowy zasilacz, ale jest to rozwiązanie bardzo stratne. Szukam zasilacza o lepszej sprawności

Po czym poznajesz że sprawność ma niską?

Faktycznie ciągniesz 200W ? Co za konfiguracja tego laptopa? Czemu nie masz przetwornicy 300W "pełny sinus" za te 200zł z allegro? No chyba że to ona taka mało sprawna jest choć nie rozumiem tego braku sprawności.

0
  • #6 29 Kwi 2017 23:41
    zanzaros
    Poziom 7  

enhanced napisał:
    Po czym poznajesz że sprawność ma niską?

Faktycznie ciągniesz 200W ? Co za konfiguracja tego laptopa? Czemu nie masz przetwornicy 300W "pełny sinus" za te 200zł z allegro? No chyba że to ona taka mało sprawna jest choć nie rozumiem tego braku sprawności.

Raczej sporadycznie pracuje pod większym obciążeniem, ale chcę mieć pełną moc gdy jej będę potrzebował, przeczytałem gdzieś, iż w Dellach gdy zasilacz jest bez dodatkowego pinu z identyfikacją to laptop będzie chodził na zwolnionych parametrach oraz na pewno nie będzie ładował baterii. Sprawność niską ma cały układ zasilania laptopa bo z 24V przetwornica na 220V i potem z powrotem do 19,5V, czyż nie mniej energii potrzebowałoby bezpośrednie zejście z 24V do 19,5V? Tak jak pisałem jestem laikiem w tych sprawach, czy przetwornica "pełny sinus" plus zasilacz sieciowy tego laptopa będzie sprawniejsza niż bezpośrednie zejście z 24V do 19,5V? załączam zdjęcia przetwornicy, nie wiem czy "pełny sinus", jest na 24V sporo waży :)

Dodano po 28 [minuty]:
    Strumien swiadomosc... napisał:
    Jest to do zrobienia na zamówienie.

Przyznam, że szukałem gdzie można by coś takiego zamówić, czy możesz mi w tym temacie oświecić ew zrobić coś takiego.

0
  • #7 30 Kwi 2017 09:40
    enhanced
    Poziom 38  

Cytat:
    Mam problem z zasilaniem tego laptopa, używam go głównie zasilając z instalacji 24 voltowej samochodu poprzez przetwornicę 24V na 220V ≈ i dalej sieciowy zasilacz, ale jest to rozwiązanie bardzo stratne. Szukam zasilacza o lepszej sprawności, który bezpośrednio zredukuje napięcie z 24 V na 19,5 V lecz wszystko co można znaleźć to zasilacze uniwersalne z napięciem wejściowym 12/24 V i max 90/130 W na wyjściu co dla tego laptopa są wartościami zdecydowanie za niskimi, zapewne posiadają dodatkową przetwornice podwyższającą napięcie, są bardziej stratne i oczywiście nie identyfikują one tego zasilacza co nie pozwoli ładować baterii, ale tą nie dogodność mógłbym jeszcze przełknąć.

Ale co ci przeszkadza mała sprawność i jaką sprawność zmierzyłeś w takim razie w obecnym rozwiązaniu?
    Wiem że najlepiej jakby nie przekształcać 2x tylko raz ale czy to jest aż tak ważne żeby się bawić w kombinacje?

Oryginalny zasilacz służy jako zabezpieczenie więc ja bym się nie umartwiał nad stratami tylko cieszył się możliwością podpięcia wszystkiego co się ma pod to 230V gniazdka i czuł się bezpieczny że laptop pracuje w poprawnych warunkach zasilania.

Można by wywnioskować z opisu że bardzo szybko co rozładowuje akumulator lub generuje za duże obciązenie ta przetwornica co masz.

Ja kupiłem (do sporadycznego użytku i do zasilacza wystarczy zwykła przetwornica nie z pełnym sinusem)
    PRZETWORNICA HEX SINUS 600 12V/230V 300W/600W
    i się ciesze że moge podpiać lapka hp, lutownice 100W też podpinałem ostatnio.

Nie bawiłbym się w kupno a raczej zlecenie zrobienia/przerobienia zasilacza do lapka bo wole mieć oryginalny ze stratami na przetwornicach.

0
  • #8 30 Kwi 2017 09:43
    Poziom 43  

Ja bym pomierzył moc we i moc wyjściową i obliczył sprawność dla kilku% nie ma co walczyć.

Masz dużego laptopa to i ciągnie prąd.

0
  • #10 30 Kwi 2017 11:27
    elektryku5
    Poziom 37  

zanzaros napisał:
    Przejrzałem, są tam fajne zasilacze z odpowiednią mocą, ale właśnie, i tu moja wiedza ogranicza się do wizualnej oceny - nie są one zbyt rozbudowane, będę używał go w samochodzie gdzie napięcie waha się od 24 V na postoju do 29 V podczas pracy silnika, czy poradzi sobie ze stabilizacją czy nie spali mi laptopa? na aledrogo użytkownik "remki" sprzedaje takie zasilacze jakie bym potrzebował ze wszystkimi zabezpieczeniami lecz niestety za słabe.

Możesz po stronie wtórnej przetwornicy zastosować bezpiecznik i transil.
    Co do mocy, w Internecie sprzedają do tego modelu zasilacz 130W, być może ten był kupiony z zapasem albo pod kątem stacji dokującej (100% pewności będziesz miał po odczycie naklejki na laptopie, może być pod baterią).

Komunikację można zrealizować na 2 sposoby, poszukać zasilacza nawet uszkodzonego i wydłubać układ za nią odpowiedzialny (pod warunkiem, że też nie będzie uszkodzony) lub znaleźć gotowy wsad na Attiny i zrobić samemu emulator.

0
  • #11 01 Maj 2017 15:23
    zanzaros
    Poziom 7  

enhanced napisał:
    Ale co ci przeszkadza mała sprawność i jaką sprawność zmierzyłeś w takim razie w obecnym rozwiązaniu?
    Wiem że najlepiej jakby nie przekształcać 2x tylko raz ale czy to jest aż tak ważne żeby się bawić w kombinacje?

Oryginalny zasilacz służy jako zabezpieczenie więc ja bym się nie umartwiał nad stratami tylko cieszył się możliwością podpięcia wszystkiego co się ma pod to 230V gniazdka i czuł się bezpieczny że laptop pracuje w poprawnych warunkach zasilania.

Można by wywnioskować z opisu że bardzo szybko co rozładowuje akumulator lub generuje za duże obciązenie ta przetwornica co masz.

Ja kupiłem (do sporadycznego użytku i do zasilacza wystarczy zwykła przetwornica nie z pełnym sinusem)
    PRZETWORNICA HEX SINUS 600 12V/230V 300W/600W
    i się ciesze że moge podpiać lapka hp, lutownice 100W też podpinałem ostatnio.

Nie bawiłbym się w kupno a raczej zlecenie zrobienia/przerobienia zasilacza do lapka bo wole mieć oryginalny ze stratami na przetwornicach.

Mój błąd, nie zmierzyłem obciążenia jakie daje obecne rozwiązanie. Dobrze wnioskujesz, zależy mi na jak najmniejszym obciążeniu akumulatorów, choć są to 2 akumulatory po 230 Ah każdy, nie mniej jednak przetwornica do lapka nie jest jedynym źródłem ich rozładowywania, oprócz w/w obciążeniem są też lodówka, ogrzewanie postojowe czy też oświetlenie wnętrza, a i telefon też zdarzy się podładować gdyż używam go jako modemu do internetu.

Strumien swiadomosc... napisał:
    Ja bym pomierzył moc we i moc wyjściową i obliczył sprawność dla kilku% nie ma co walczyć.

Masz dużego laptopa to i ciągnie prąd.

Tak, przyznaję, do tematu podszedłem nie przytgotowany, powinienem zacząć od pomiarów ile ciągnie przetwornica z akumulatora podczas używania laptopa pod obciążeniem, na luzie czy też podczas normalnej eksploatacji. Obecnie jestem za granicą i nie mam możliwości, ale jak tylko wrócę takich pomiarów dokonam, choć i tak nie będę miał jak porównać z innymi rozwiązaniami do których się przymierzam.

bolekis napisał:
    Zobacz poniżej - firma amerykańska ale sprzedają też w Europie. Dell oficjalnie poleca ich produkty:
    http://lindelectronics.com/products/12-110-vdc-adapters/12-110-vdc-adapter/?pydfilter=dell

Przeglądałem i nie znalazłem tam zasilaczy do modeli bardziej prądożernych, jakim jest np mój. Ceny są dość wysokie, co prawda 500$ bym nie dał, ale nad tymi za 200$ już bym się zastanowił, niektóre mają wejściowe napięcia niższe od wyjściowych więc zapewne muszą mieć przetwornicę która je podwyższa co poskutkuje jak mniemam większym apetytem na prąd, nie wiem, może jestem przewrażliwiony, ale to przez moją nie wiedzę, a i jak tu porównać z obecnym rozwiązaniem nie posiadając takowego zasilacza do testów.

elektryku5 napisał:
    Możesz po stronie wtórnej przetwornicy zastosować bezpiecznik i transil.
    Co do mocy, w Internecie sprzedają do tego modelu zasilacz 130W, być może ten był kupiony z zapasem albo pod kątem stacji dokującej (100% pewności będziesz miał po odczycie naklejki na laptopie, może być pod baterią).

Komunikację można zrealizować na 2 sposoby, poszukać zasilacza nawet uszkodzonego i wydłubać układ za nią odpowiedzialny (pod warunkiem, że też nie będzie uszkodzony) lub znaleźć gotowy wsad na Attiny i zrobić samemu emulator.

Tak sprzedają 130W, ale nie są to zasilacze oryginalne, 19,5V 12,3A to dane z pod mojego laptopa, jeśli miałbym pewność, że 130W wystarczy i nie uszkodzi mi komputera gdy ten będzie miał chrapkę na więcej mocy to kupiłbym taki http://allegro.pl/zasilacz-samochodowy-tir-24v-do-kazdego-laptopa-i5891173092.html,, ale jak sam sprzedawca przyznaje, nie ładowałby on baterii gdyż nie ma komunikacji, piszesz że można ją zrealizować na dwa sposoby, jeśli dało by się któryś zastosować do w/w zasilacza lub jeszcze lepiej do któregoś poleconego przez Ciebie z Aliexpress np tego https://pl.aliexpress.com/item/2016-New-Step-...lgo_pvid=1559285a-818a-4091-a670-5c39df56f56c mógłbym kupić któryś z nie oryginalnych zasilaczy bo ceny nie są wysokie i wydłubać jak piszesz układ odpowiedzialny za komunikację. Tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3150716.html z kolei jest wątek z którego wynika, że potrzebny mi będzie programator, ja niestety takowego nie posiadam.

0
  • #12 01 Maj 2017 20:03
    elektryku5
    Poziom 37  

zanzaros napisał:
    Tak sprzedają 130W, ale nie są to zasilacze oryginalne, 19,5V 12,3A to dane z pod mojego laptopa, jeśli miałbym pewność, że 130W wystarczy i nie uszkodzi mi komputera gdy ten będzie miał chrapkę na więcej mocy to kupiłbym taki http://allegro.pl/zasilacz-samochodowy-tir-24v-do-kazdego-laptopa-i5891173092.html,, ale jak sam sprzedawca przyznaje, nie ładowałby on baterii gdyż nie ma komunikacji, piszesz że można ją zrealizować na dwa sposoby, jeśli dało by się któryś zastosować do w/w zasilacza lub jeszcze lepiej do któregoś poleconego przez Ciebie z Aliexpress np tego https://pl.aliexpress.com/item...5a-818a-4091-a670-5c39df56f56c mógłbym kupić któryś z nie oryginalnych zasilaczy bo ceny nie są wysokie i wydłubać jak piszesz układ odpowiedzialny za komunikację. Tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3150716.html z kolei jest wątek z którego wynika, że potrzebny mi będzie programator, ja niestety takowego nie posiadam.

No niestety, jak masz taką naklejkę, to lepiej słabszego nie stosować.

Jak wydłubiesz układ z zasilacza (oczywiście o odpowiedniej mocy), to nie trzeba nic programować, jak chcesz trochę taniej, to kupujesz AVR Attiny13 (z kilkoma elementami) i wgrywasz wsad z Internetu (próba z E6400 się powiodła), programator da się ogarnąć na złączu LPT i kilku rezystorach.

0
  • #13 01 Maj 2017 20:04
    Poziom 43  

Nie wystarczy, gdzyż nie naładuje baterii w czasie pracy laptopa.

0
  • #15 08 Maj 2017 11:01
    zanzaros
    Poziom 7  

Reasumując, pomysł aby przerobić oryginalny zasilacz omijając na wejściu pfc i wejść już obniżonym napięciem nie jest łatwy do wykonania, a tym bardziej dla laika jakim jestem w tych sprawach. Przeszukałem neta i znalazłem firmę Mean Well, która robi fajne zasilacze np taki
    http://www.meanwelldirect.co.uk/product/201-6...Output-DC-DC-Converter/SD-200B-24/default.htm SD-200 oraz SD-300, jeśli chodzi o napięcie wejściowe jest OK 19-36V, natomiast na wyjściu tylko te dwa modele mają jak wynika z pdfu na ich stronie możliwość regulacji napięcia między 23 a 30V, i teraz pytanie czy dobrze myślę, że przeróbka wyjścia aby zejść te 3V mniej nie byłaby już taka trudna do wykonania? Dorobiłbym wtedy układ komunikacji na Attiny13 gdyż do DS2501 jest problem z wsadem jest tylko od zasilacza PA10, który ma 4,62A. Zasilacza samochodowego 130W z innego modelu Della jak sugeruję kolega "bolekis" nie zastosuję z dwóch względów, są one uniwersalne 12/24V oraz tak jak już pisałem model laptopa jaki posiadam obniża parametry do minimum jeśli wykryje słabszy zasilacz, poza tym nie znalazłem mocniejszych niż 90W. W testach na notebookcheck.pl rzeczywiście pokazują max 130W, ale wiem jak moja przetwornica 24- 220V się męczy przerywając ładowanie gdy tylko laptop zapotrzebuję więcej mocy.

0