Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Scania 144 - Odpadający tył w solówce

maxtor1234 29 Apr 2017 20:31 1293 25
 • #1
  maxtor1234
  Level 12  
  Witam wszystkich.
  Mam pytanie:
  Gdzie znajduje się zawór czterodrożny od poduszek tylnich?.
  Do 1 godziny zejdzie powietrzę z 4 poduszek i nigdzie nic nie słychać
 • #2
  guciq
  Level 18  
  Jedź po przewodach powietrza od tyłu wzdłuż ramy to znajdziesz.
 • #3
  maxtor1234
  Level 12  
  Jechałem od poduszki przewodem i znajduje się to miedzyosiami do jakiegoś dużego nie wiem czy to jakaś rozdzielnia przewodów czy to ten zawór bo kupiłem ten zawór czterodrożny i dostałem dużo mniejszy od tego co tam jest i temu pytam bo może to jest tylko rozdzielnia jakaś a zawór gdzieś z przodu będzie .
 • #4
  guciq
  Level 18  
  To pewnie to choć brak zdjęć utrudnia identyfikację.Ale ja bym najpierw szukał nieszczelności zanim bym coś wymienił
 • #5
  darfur5
  Level 33  
  Woda z mydłem w jakiejś butelce z psikaczem i popryskaj najpierw poduszki może z nich jest ubytek powietrza jeśli są szczelne to szukaj dalej.
 • #6
  maxtor1234
  Level 12  
  Ok.
  A ten zawór czyterodrożny on znajduje się gdzieś z przodu czy na tyle?
 • #8
  darfur5
  Level 33  
  Niech ktoś naciśnie ci na pilocie funkcję góra lub dół w tedy odezwie się zawór którego szukasz bo cewki elektryczne zaczną pracować , spuszczać lub napełniać powietrze do poduszek.
 • #9
  szaman108
  Level 31  
  Witam

  Zawieszenie z pilotem czy na włączniki manualne zamontowane na dolnym panelu pod nogami kierowcy
 • #10
  maxtor1234
  Level 12  
  Są jakieś włączniki i jest pilot
 • #11
  arturdip
  Level 30  
  Raczej szukaj czujników ciśnienia.Jak ubywa powietrza w poduszkach to układ musi dopompować.Po prostu(pojazd) nie widzi pojazd ubytku ciśnienia.Poz artur

  Dodano po 1 [minuty]:

  Lub czujników położenia(wysokości pojazdu)
 • #13
  maxtor1234
  Level 12  
  Wszystko działa normalnie tylko gdy wyłacze silnik to do godziny zejdzie powietrze z 4 poduszek i muszę znów czekać a z przodu poduszki trzymia nawet tydzień i tylko minimalnie zejdzie.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Gdy naciskałem na pilocie to znalazłem ten zawór tylko on jest całkiem inny niż kupiłem.
 • #14
  darfur5
  Level 33  
  Jak pisałem wcześniej - sprawdz szczelność poduszek a potem reszta. O ile pamiętam to układ TLC ( zawieszenie pneumatyczne ) jest zasilane z czwartego obwodu . Jeśli masz ubytki powietrza w pneumatyce to trzeba to naprawić/ uszczelnić .
 • #16
  darfur5
  Level 33  
  Napełnij układ pneumatyczny powietrzem odpal silnik i poczekaj aż osuszacz zbije , niczego nie zaślepiaj . Zmieszaj wodę z mydłem lub płynem do mycia naczyń , wlej miksturę do butelki np. po płynie do mycia szyb i spryskaj poduszki (powinny być w pozycji do jazdy) od góry do dołu. Możesz też poczekać na deszcz i przejechać się po kałużach i w tedy będzie pięknie słychać bomblowanie na wszystkich nieszczelnościach . Nie rozumiem dlaczego uczepiłeś się zaworu elektromagnetycznego ( terującego zawieszeniem) ,nie potrafiłeś go znależć a stwierdzasz , że on jest winny. Zacznij (moim zdaniem) od rzeczy najprostszych i najtańszych .

  Dodano po 20 [minuty]:

  To co jest na fotce to zawór elektomagnetyczny odpowiedzialny za sterowane zawieszeniem pneumatycznym (poduszkami). Zawór czteroobwodowy ( czterodrożny) jest odpowiedzialny za wszystkie układy zainstalowane w pojezdzie a znajduje się w przedniej części pojazdu a konkretnie pod stopniami od strony kierowcy w okolicy osuszacza i wlewu oleju.Daj fotkę tego zaworu który kupiłeś.
 • #17
  Cobrat
  Level 22  
  darfur5 wrote:
  . Zawór czteroobwodowy ( czterodrożny) jest odpowiedzialny za wszystkie układy zainstalowane w pojezdzie a znajduje się w przedniej części pojazdu a konkretnie pod stopniami od strony kierowcy w okolicy osuszacza i wlewu oleju.Daj fotkę tego zaworu który kupiłeś.


  Nie to, żeby się czepiał, ale autorowi chyba już w pierwszym poście chodziło o taką wiedzę:D

  A tak na poważnie, szanowny autorze wątku, posłuchaj przedmówców i poszukaj ubytków. Ostatnio przez dziurawą poduszkę, nie miałem powietrza w całej lewej stronie naczepy ;). Także poduszki do góry i psikanie ;)
 • #18
  darfur5
  Level 33  
  Fajnie że kolega się czepia :D ale trzeba się upewnić o co chodzi autorowi tematu.
 • #19
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Złamać węża w odpowiednim miejscu i wszystko wiadome. Jak widzę te wypociny, to sory bardzo, ale mam chęć zrobić ałt z tego kraju choćby na rowerze.
 • #21
  szaman108
  Level 31  
  Hektar a myślisz że na Saksach to taki miód:-)Od dwóch tygodni na autoryzowanym serwisie Scanii nie ma internetu dostępnego dla mechaników kur...a średniowiecze.Jak poszedłem zgłosić problem to administrator sieci raczył mnie poinformować że za kilka tygodni zostanie wymieniona cała sieć.Wpada ci klient na warsztat i nawija ,,panie mrugają mi światła w naczepie bo na led są" aby to usunąć a dokładnie naprawić potrzebny jest internet!!!A na koniec najlepsze przez trzy dni były zamknięte toalety bo dwóch baranów nie potrafiło naprawić wody!!!!!!!.....serwis w stolicy kraju!!!!!!Co do wiedzy i kompetencji mechaników to nie będę pisał bo szkoda słów za co klienci płacą...

  Z góry chciał bym przeprosić założyciela tematu że piszę nie na temat,jak wrócę z krótkiego urlopu to postaram się Ci pomóc z tym problemem nie jest on aż tak straszny.
 • #22
  darfur5
  Level 33  
  Ja też przepraszam autora tematu za poprzedni post i szacun dla SZAMANA bo wie czym kogut wodę pije :D
 • #23
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Żarty żartami, tylko ta niekompetencja doradcy od czterodrożnego, że niby to on. A skąd. Wielozawór poziomowania ma taki kanał, że ciśnienie nie ma prawa cofnąć się z jednej strony na drugą. Łączy on je wyłącznie w trakcie pracy elektrozaworów, dlatego domniemać należy, że ma on nieszczelność w sobie. Może ja nie znam tego połączenia, a może coś jest "zamotane po swojemu", że opada to w jakiś inny przedziwny sposób. Z resztą gdyby nawet z winy poduszki, to opadnie pod wżer i trzyma elegancko. Co jest powodem powiedziałbym czasem ostrej wymiany zdań, że poduszkę należy wymienić pomimo tego. W razie podejrzeń trzeba bezwzględnie wypoziomować go, bo na tej wysokości to się dzieje. I dokładnie w tym miejscu szukać najpierw - pompować delikatnie pod wżer aż zacznie syczeć.
 • #24
  maxtor1234
  Level 12  
  Dobra koledzy :D będę to sprawdzał jak przestanie u mnie padać narazie jeżdżę tak dam znać na forum co i jak.
 • #25
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Może to głupie, co powiem.
  W żadnym wypadku nie włączać zapłonu jeżeli istnieje możliwość wypoziomowania bez wiedzy osoby zajmującej się naprawą.
  Jak ograniczniki nie zatrzymują się na wprogramowanej maks wysokości istnieje możliwość wystrzału.

  ECAS-y mają to do siebie, że uczą po fakcie.
  Lepiej wywalić ten temat w p...u jakby zaistnieć miałaby taka możliwość choć w jednym procencie.
 • #26
  szaman108
  Level 31  
  Witam

  Podaj mi kolego numer nadwozia sprawdzi się co tam siedź powinno być wabco 2.1 A i podwójny zawór ekas. Pojazd rozumie dwu osiowy.

  Jeszcze pytanko jesteś mechanikiem?