Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator na LPT a nowe laptopy posiadaja tylko USB :(

wojteksct 04 Sie 2005 10:29 12797 47
    agendek
    Poziom 12  
    Co do replikatorów portów to te tanie (około 300zł) są podłączane na USB - więc nie będzie działać. Te droższe (około 800zł) wymagają w laptopie specjalnego gniazda rozszerzeń i "replikują" porty w "naturalny sposób" - najprawdopodobniej na tym złączu wyprowadzona jest szyna PCI + sygnały VGA.
  • Computer Controls
  • Computer Controls
    szaro
    Poziom 19  
    drogie te protezy :( bez 300zł nie ma czego szukac :(
    takaba
    Poziom 19  
    Coz... tanie nie sa. Jesli ktos potrzebuje koniecznie programowac mikrokontrolery laptopem bez lpt to jednak jest to pewne rozwiazanie.
    wojteksct
    Poziom 15  
    Witam:)

Jakiś czas mnie tu nie było za co przepraszam. Dopiero teraz będę miał fundusze na zakup replikatora portu lpt na PCMCIA za 270 zł. Dlaczego wybrałem taki sposób?:

1) zyskuje 2 porty lpt, pod jeden zawsze można podłączyć starą drukarkę, drugi zostaje wolny
    2) prosty programator podlaczony pod lpt wspolpracuje nie tylko z bascomem ale z GCC i innymi kompilatorami C z tego co wiem (i nie tylko C)
    3) bede mogl sobie np wysterowac wlasnorecznie zbudowany projektor laserowy np na popelscanie - na port lpt jest jeszcze projektowanych troche urzadzen wiec warto go miec.

Myslalem też żeby sprzedać tego laptopa i poszukać "coś" z portami RS i LPT tylko ze nie wiem czy to jest opłacalne bo do nowego o tych parametrach musialbym dolozyc 500 - 1000 zl. Jeszcze sie nad tym zastanawiam, jak tylko cos postanowie i przetestuje dam znac:)

Pozdrawiam

P.s. Wesołych Świąt życzę i Szczęśliwego Nowego Roku :))
    wacek_
    Poziom 12  
    Witam!

Kupiłem parę dni temu programator ISP podłączany przez USB (nie napiszę, gdzie, ani od kogo, żeby znowu nie zostać posądzonym o reklamowanie czegokolwiek).

Dzisiaj w godzinach popołudniowych udało mi się przy pomocy tego ustrojstwa i AVRprog.exe zaprogramować flash w ATtiny2313.

Na sprzęt wydałem 50 PLN + przesyłka.

A już prawie straciłem nadzieję ;)

Pozdrawiam.
    wojteksct
    Poziom 15  
    Witam:)

Dobre rozwiązanie :). Pozostaje tylko mały problem: jak ktoś programuje w BASCOMIE (ja do tej pory używałem tego kompilatora, na bazie którego zaprojektowałem i wykonałem rozbudowaną centralę alarmową wykorzystująca do alarmowania sieć GSM) to z tego co wiem Bascom nie obsługuje USB, ale może się mylę nie pamiętam ;). Pozostaje wtedy plik przetworzony juz na kod maszynowy przeniesc do programu, ktory obsługuje programownie przez USB. Przy jednym układzie to nie ma problemu, ale jak będą zamówienia na 100 sztuk to troszkę pracy się wiecej zrobi ;). Rezygnuje z replikatora portu LPT w postaci PCMCIA i kupuje nowego laptopa firmy ASUS z portem LPT (EPP/ECP). Dlaczego?
    - replikator LPT na PCMCIA to koszt conajmniej 270 zł. Gdybym chciał z takiego LPT uzyskać RS232 to nie wiem jak to będzie działało;). Myślę, że zwykła przejściówka LPT>RS232 nie wsytarczy;). Trzebaby zakupić replikator RS232 na PCMCIA - znowu mam do wydania ponad 200 zł (lub coś koło tego). W sumie 500 zł prawie a nie wiem czy to bedzie poprawnie działało ;). Jak obliczyłem to jak sprzedam obecny komp przenosny i doloze 2000 zł mam nowego Asusa z kartą ATI x700 128MB Vram portem lpt i innymi bajerami, z szybszym procesorem + port lpt. Wtedy kupuje przejściówkę LPT>RS232 za 60 zł z oprogramowaniem i mam pełnoprawny port RS232. Niby różnica między zakupem nowego a jakbym miał kupic replikatory jest 1500 zł ale mam pewnosc ze to zadziala nie musze noscic dodatkowo 2 kart PCMCIA, mam zupelnie nowy sprzet. A tak oszczedzam 1500 a i tak nie mam gwarancji ze to zadziala. Za duze ryzyko. Poza tym mam juz zajete zlacze PCMCIA a tak sie sklada ze uzywam netu przez modem PCMCIA. Pytałem się ludzi w komputerowym i nie zalecają czestego wyciagania i wkladania kart PCMCIA - mozna uszkodzic złącze. Wszystkim mającym podobny problem polecam sprzedaż komputera przenosnego i zakupienie uzywanego z portami LPT i RS232 (ceny od kilkuset do 1500 zł). Ten komputer uzywac tylko do pracy (programowanie) natomiast za reszte kasy ktora zostanie kupic sprzet stacjonarny do grania ;) lub wybrać "moją" drogę :). Chyba, że ktoś planuje tworzenie obwodów drukowanych w środowisku Eagle Editor to trzeba mieć "mocny sprzęt".
    Miałem laptopa 200mmx/96 RAM. Jak odpaliłem Autoroutera na plytce dwustronnej to czekałem 5 minut na optymalizacje sciezek hehe:P jak tą samą operację wykonywał PC z proc. 2,8GHz/256RAM trwało to kilka sekund :). Wniosek nasuwa się sam ;)

Pozdrawiam

Wojtek
    Beniamin
    Poziom 11  
    a programuje może AT90S2313 ? - nie ma w spisie programowanych procesorów (jest ATtiny2313)
    WaldekPrzybyłek
    Poziom 14  
    Jeśli chodzi o Bascom-a proponuję zajrzeć na stronę
    www.psoc.prv.pl
    Jest tam fajny programator usb , śmiga aż miło!
    bajk
    Poziom 12  
    Programator oparty na stk500/avrisp jest także na stronie
    http://www.siwawi.arubi.uni-kl.de/avr_projects/avrispre/index.html
    oraz na
    http://www.der-hammer.info/hvprog/index_en.htm

Ja sam wykonałem podobny do tego drugiego, tyle że z przejsciówką na FT8U232BM, a schemat przekształciłem po swojemu z oryginalnego STK500, zostawiając tylko to co potrzebne. W efekcie mam USB oraz mogę programować dodatkowo szeregowo wysokim napięciem oraz równolegle, a układ obsługuje wszystkie najnowsze (i starsze też) uC jak oryginalny programator atmela.
    Świetnie działa z AVRstudio, z innymi nie wiem nie sprawdzałem.

polecam, a jak ktoś chce to mogę umieścić swój schemacik
    Beniamin
    Poziom 11  
    jak najbardziej prosimy jeśli działa :)
    bajk
    Poziom 12  
    A więc tak, jest to programator oparty na schemacie oryginalnego stk500, (schemat -> http://www.avrfreaks.net/Tools/ToolFiles/115/STK500_Schematics.pdf ) normalnie komunikuje się z PC przez rs232, więc aby mieć usb wystarczył układ ft232bm. Kilka uwag co do mojej wersji:

Do programowania szeregowego wysokim napięciem wymagane było źródło zasilania 12V, a z USB dostępne jest tylko 5v więc dolożyłem małą przetwornicę z EP z jakiegoś innego programatora. W oryginalnym stk500 jest coś w rodzaju pompy ładunkowej, ale tam zasilanie jest równe 9-15v, a to jest mała różnica). Jak na razie nie używałem jeszcze tego trybu (i równoległego też nie) do odtykania avrków więc nie wiem czy ten cały układ wysokiego napięcia działa poprawnie. Może niedługo to sprawdzę.

Kolejną ważną sprawą są konwentery logiczne tuż przed złączem ISP za ATmega8535. Gdzieś kiedyś w internecie wyczytałem, że nie są one całkowicie trójstanowe i przeszkadzają po programowaniu. Ja czasem też musiałem odłączyć kabel żeby układ ruszył ale nie wiem jeszcze tak do końca co z tym 12v resetem (od razu dodam że bez źródła 12v nic się nie chce programować). Najlepiej zrobić tak jak w AVRISP ale wtedy jest możliwość programowania tylko przy 5v. Aby układ działał konwentery muszą być zasilane z programowanego układu. Można też zrobić tak aby mega był zasilany z układu programowanego i wtedy konwentery są zbędne, można programować także poniżej 5v tylko trzeba wtedy załatwić sprawę komunikacji od drugiej strony (choćby pomiędzy ft8u232). Do poprawnej pracy muszą być założone dwie zworki: od zasilania przetwornicy (jp3) i od zasilania części cyfrowej z usb (jp11, chyba że ktoś woli zasilać wszystko z układu prog. to wtedy jp4 a jeśli ktoś chce zasilać wszystko z usb to obydwie, ale wtedy trzeba uważać na każde nawet najkrutsze zwarcie).

Dalej, układu AT90S8535 nie sprzedają już za bardzo dlatego stosuje się megę8535 z ustawionym bitem kompatybilności z AT90S8535 (sygnatura pozostaje ta sama czyli megi nie 90S), a drugi uC czyli AT90S1200 zastępujemy S2313 albo tinnym2313 i programujemy plikiem stk500.ebn przez AVRprog (chociaż można też mieć układ wogóle bez tego mniejszego procka jeżeli się zaprogramuje 8535 przesz inny programator tylko jest problem z tym rozszerzeniem *.ebn)

Pozostaje jeszcze kwestia zącza SV2 które wyprowadza sygnały PWMu i ADC do ewentualnego zewnętrznego układu regulującego napięcie (dzięki temy napięcie zas. części "target" można regulować przez AVRstudio) niepodłączone wejście adc powoduje, że układ widzi to jako problem z tym "target zasilaniem" (mniej więcej - szczegóły w helpie w avrstudio "avr tools user guide") i dlatego diody mrugają naprzemian zielona czerwona, ale to nie przeszkadza w pracy. Dalszą część tego układu można znaleźć w schemacie oryginalnego stk500.

To już chyba wszystko, widać, że układ wymaga jeszcze wielu udoskonaleń choć działa. Załączam schematy: gif i sch (w eagle). A cała reszta informacji w linkach które podałem wyżej w poprzednim poście.

Oczywiście zastanawiałem, że skoro wykorzystuje się tylko programowanie ISP przy 5v to najłatwiej (i taniej) jest zrobić po prostu AVRISP (też z usb), jest to prawie to samo (nawet soft ten sam), tylko że mocno okrojone (prawie same złącza i 2 scalaki).

A ten z www.psoc.prv.pl to też jest AVRISP z FT8U232 ( np. http://www.siwawi.arubi.uni-kl.de/avr_projects/avrispre/index.html z ft8u232 zamiast max232).
    Anderian
    Poziom 18  
    do czego sluzy uklad 74hc165 oraz zlaczki sv3 sv4 sv5 ??
    bajk
    Poziom 12  
    74hc145 to część stk500, podobnie jak w avrisp jest jeden rezystor dołączany do vcc albo do gnd oraz są 4 rezystory nazwane "HW revision resistors", tak samo w stk500 zamiast tych rezystorów (których miejsce zajmuje złącze do programowania równoległego) jest rejestr przesówny(74hc165) który zczytuje jakieś tam informacje (wyjścia oznaczone a,b,c,d,e,f,g,h - stan 1 lub 0 zależy jak się podłączy) z niego, to informuje softa na jakim sprzęcie pracuje, bo jak wiadomo avrisp i stk500(część programatora) to prawie bliźniaki, avrisp to okrojona wersja stk500, wystarczy porównać ich schematy. Rezystoro-zworki są potrzebne, bo do obydwu układów napisano 1 firmware (który jest aktualizowany i dodawany do avrstudio) który działa jak dwa różne w dwóch różniących się od siebie trochę układach, a kiedy wie czy działać jako stk czy avrisp? - właśnie z tych rezystoro zworek.

schemat avrisp jest na stronie atmela, nie problem znaleźć i porównać

złącza sv3,4,5 służą do programowania równoległego i szeregowego wysokim napięciem, jest to dokładniej opisane w tych dwóch linkach wyżej, jest tam w jednym (hvprog) taka tabelka z opisem który pin megi8535 do którego pinu programowanego układu (podtytuł "Connector details") a zrobiłem 3 złącza zamiast jednego bo łatwiej było płytkę zaprojektować
    Martshin
    Poziom 12  
    Witam!

To może jeszcze ja się dorzucę z linkiem, gdyż mam podobny problem i zamierzam zbudować taki programator - wyjdzie raczej niedrogo (poniżej 60 zł), będzie na USB i będzie w miarę szybki (tak przynajmniej wynika z opisu :) ). Ponoć zgodny z STK500.

Po więcej informacji odsyłam do:
    http://www.matwei.de/doku.php?id=en:electronics:usbisp

Pozdrawiam i życzę owocnych bojów z laptopami.

PS. Tak na marginesie - na tej stronce jest również plugin do Eagle, który pozwala generować wizualizacje 3D projektowanych płytek - dość ciekawy.

Marcin "Martshinn" Rzepka
    digger4
    Poziom 12  
    Witam szanownych Panów.Sorry za odkopuje temat,ale mam pytanko.Posiadam laptopa ale niestety tylko ze złączami USB.Zbudowałem Popelscana,ale nie wiem co wybrac: czy replikator LPT na PCMICA czy przejściówka z USB na LPT.Tutaj moje pytanie: Czy któryś z was posiada laptopa wyłącznie z usb i używa przy tym popla?Jeśli tak to niech poisze mi jakiej opcji używa i czy to się dobrze sprawuje.Ewentualnie jakie są z tym problemy.Może wynikną z tego jakieś mądre rzeczy i posłuży to niejednemu który ma taki dylemat.Z góry dzięki.

Pozdrawiam całe forum.Digger4