Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie triakami za pomoca napięcia

30 Kwi 2017 13:02 978 12
 • Poziom 9  
  Witam, czy mógłby ktoś pomóc mi w temacie.
  Narysowałem taki układ który ma po kolei załączać grzałki.
  Wartości napięć załączenia są teoretycznie ustawione na 100VAC, 160VAC i 250VAC. Nie są to wartości praktyczne ale teoretyczne. Dlatego zostawiłem sobie specjalnie zworki aby w praktyce dopasować napięcia załączenia na wyjściu układu LM3914. Również będę musiał zapewne dobrać wartość rezystorów R14 i R13. Obecnie jest ustawione na 5V jak dobrze policzyłem. Układ nie musi reagować natychmiastowo jeżeli napięcie spadnie poniżej danego progu. Nie wiem czy nie za duża jest wartość C4 ? Jak długo będzie napięcie spadało z wartości 200V do 130V ?
  Rozumiem, że ze złącza X4-1 X4-2 mogę podać wartość napięcia na X12-1 X12-2
  Jeżeli coś spartoliłem to proszę o poprawę :)
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 1  
 • Poziom 9  
  JP1 to zwora która posłuży do połączenia wyjścia od 15 do 18 do wejścia sterującego nr 1 w OK1 i analogicznie JP2 podłącze któreś z wyjść od 14 do 11 z wejściem nr 1 w OK3
  Gdzie są błędy ?
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 1  
 • Poziom 9  
  Powiedzmy 33k/2W powinien już w znacznym stopniu przyspieszyć proces rozładowania C4.. ?
 • Poziom 1  
 • Poziom 9  
  Kraniec_Internetów napisał:
  rezydent1 napisał:
  33k/2W

  Mi wychodzi 5W przy 400VDC. Ale taka rezystancja będzie wystarczająca.

  Ja do obliczeń przyjąłem 250VDC ale lepiej przyjąć wartość wyższą czyli 400VDC. Taki 10W na 27k mam akurat ze starych zapasów.
  Dziękuje za pomoc.
 • Poziom 1  
 • Poziom 9  
  Dlatego zostawiłem sobie te zworki, aby praktycznie dobrać momenty przełączania. Zastanawiam się też, czy nie zwiększyć wartości rezystora rozładowującego do 82k, spowoduje to wolniejsze przełączanie układu.
 • Poziom 1  
 • Poziom 9  
  Kraniec_Internetów napisał:
  Nie wiem jak szybko te przełączenia będą następować, ale szacowałbym, że szybciej niż raz na sekundę.

  Życie pokazało, że układ działa poprawnie. Zmodyfikowałem tylko o większa możliwość regulacji przełączania - zworkologia :)
  Zespół wiatraka o pionowej osi ma spora bezwładność. Moc początkowa zespołu od której zaczynam uruchomienie układu wynosi więcej niż 500W, i wtedy następuje załączenie pierwszej grzałki, następne załączanie jest przy 1kW i na końcu kolejne 1kW.
  Czy było dużo zabawy?, nie.
  Zamontowałem dodatkowo prosty miernik napięcia zmiennego które otrzymuje z prądnicy i za pomocą zworek ustawiałem moment przełączania. Nawet nie patrzyłem na prędkość wiatru z miernika. Nie było to potrzebne.
  Zapewne układ nie wykorzystuje w 100% mocy która jest aktualnie dostępna, ale nie chodziło mi o to.
  Mam prosty, bez procesorowy układ załączania grzałek w zbiorniku 1000l. i oto mi chodziło, aby w razie czego móc szybko naprawić. Na zasadzie wyjąć scalak włożyć nowy lub przelutować triak.
  Mieszkam w wietrznym miejscu i powiem że mam nadmiar ciepła. Zdarzyło się już, że układ zabezpieczający zbiornik rozłączył zasilanie grzałek.
  Zastanawiam się teraz nad tym aby zakupić lub zlecić wykonanie zasilacza zasilanego napięciem od wartości 160VAC do 250VAC o mocy 1,5kW i wykorzystać wiaterek do innych celów niż grzanie wody.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Życie pokazało, że układ działa poprawnie. Zmodyfikowałem tylko o większa możliwość regulacji przełączania - zworkologia :)

  A dokumentacja pokazuje że LED-y podłącza sie anodą do plusa zasilania, katodą do wyjść LM3914, skoro działa to znaczy że schemat jest inny niż połączenia w układzie :)
 • Poziom 9  
  Tak oczywiście, że jest inny.
  Poniżej schemat po ostatniej mojej i nie tylko mojej modyfikacji.
  Zmieniłem zasilanie układu, podaję mu około 12,8VDC z zasilacza sieciowego buforowego z akumulatorem 7Ah.
  Załączniki: