Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

W radiu aga heterodyna nie chce sie wzbudzic na falach krótkich

adiwa9 30 Apr 2017 13:48 2229 5
lampy.pl
    adiwa9
    Level 10  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Stałem się posiadaczem radia aga w których jest z problem z odbiorem fal krótkich co spowodowane jest tym że heterodyna nie chce się wzbudzić (lampa ech21).
    Jakie mogą być tego przyczyny?
    Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedz.
  • lampy.pl
    cirrostrato
    Level 37  
    Jeśli wszystko OK (cewka heterodyny, kondensatory, sprawny przełącznik) to prawdopodobną przyczyną (sprawdzone) jest zużyta lampa, na dł i śr heterodyna generuje, na krótkich nie.
  • lampy.pl
    miro.nasz
    Level 26  
    Witaj!
    Agi miały dwa rodzaje cewek.W jednym modelu cewki były nawinięte na rurce około 10cm-15cm o średnicy 30mm a w drugim modelu tak jak w popularnych Pionierkach.
    Moja rada to zrób zdjęcie i nam pokarz to dokładnie ci odpowiemy.
    Co do sprawdzenia to sprawdził bym styki na przełączniku,2.cewki czy nie mają urwane końcówki /przerwy/ .Ustalił bym czy oscylator pracuje./4 noga lampy ECH21 połączona z 7 tam powinno być napięcie ujemne.To znak,ze oscylator pracuje.Jeśli tak to dotknął bym do kondesatora zmiennego - /kręcąc powinne dać się łapać jakieś stacje.
    Następna sprawa to sprawdził bym kondesatory. Podmienił bym lampę na drugą.Słaba emisja może tak robić,że oscylator na krótkich nie działa.
    Pozdrawiam Miro.Nasz
    adiwa9
    Level 10  
    Adamcyn wrote:
    Czy to ta Aga?

W radiu aga heterodyna nie chce sie wzbudzic na falach krótkich

Tak to ta aga
    miro.nasz
    Level 26  
    Witaj!
    Sprawdź trymer,on jest podłączony równolegle z cienkiem nawiniętym uzwojeniu na cewce fal kr.To uzwojenie też sprawdź czy niema przerwę. Trymer możesz odłączyć na moment sprawdzenia. Jak to nie pomorze to na cewce fal krótkich oscylatora nawiń cieńkiem izolowanym drutem o przekroju o.20mm - 20-25 zwoi. Początek do masy koniec nawiniętego uzwojenia na trymer /gdyby nie pasowało tu możesz zmienić końcówki nawiniętej cewki.To co było na masie to podłączasz do trymera a z trymera na masę/ z trymera idzie na kondesator zmienny i przez kondesator 150p na anodę lampy/nie pisałem o przełączniku ale to wiadome/ Do drugiej części kondesatora zmiennego-tam są przez przełącznik włączane cewki wejściowe/ Do tej części kondesatora dotknij kablem z anteny przez kondesatorek 100-200p. Kręcąc kondesatorem zmiennym powinen wyłapywać stacje.

Pozdrawiam Miro.Nasz

Dodano po 17 [minuty]:

Witaj
    Zapomniałem / o dzielonej cewce i kondesatorze 15p/.Od siatki triody. przez kondesator 50p przełącznik idzie do cewki fal kr. Ta część cewki ma środek i jest połączony kondesator 15p. podmień go.

Miro.Nasz